Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  10. Abława na kamunistaŭ (3)

  Abławu ŭ Harkawiczach Niemcy zarhanizawali ŭ nacze. Akrużyli wiosku i ludziej zahnali ŭ szkołu. Śpiarsza zrabili pieratrus-rewizju ŭ 27-mi chatach. Chadzili z sołtysam, jaki wioŭ ich na padworki i kazaŭ, chto tam żywie...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • OMELAN

  Sud’ba czołowi͡͡ecza slipaja. Dyt’iatko jak rodytsia, to uże w den’ roduw w niebianskuj tietradi sud’bu jomu zapysujut. Tropinku żytia aż do smerti. I dorożka taja nawet’ jak pokruczona, powychrowana, to niezminna...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

На Падляшшы

 • 29 stycznia w Zaleszanach odbyły się uroczystości związane z rocznicą pacyfikacji wsi przez oddział polskiego podziemia, dowodzony przez kpt. Romualda Rajsa, ps. Bury. Relacje z tego wydarzenia, które pojawiły się w publicznych mediach, w szczególności zaś materiał przedstawiony przez białostocki oddział TVP, wywołały oburzenie Białoruskiego Towarzystwa Historycznego. 5 lutego wystosowało ono w tej sprawie list do szefa białostockiego ośrodka TVP Eugeniusza Szpakowskiego, w którym zrzuciło m.in. brak profesjonalizmu przy przedstawianiu historycznych faktów i oficjalnego stanowiska IPN w tej sprawie. Poniżej końcowe fragmenty listu, podpisanego przez prezesa BTH dr hab. Olega Łatyszonka (pisownia oryginalna).

(…) Ośrodek TVP w Białymstoku działa w regionie licznie zamieszkanym przez białoruską mniejszość narodową. Wypadałoby więc, by w sprawach dotyczących tej mniejszości dziennikarze Ośrodka wykazali choćby minimum profesjonalizmu. Być może TVP Białystok uniknęłoby błędu, gdyby przedstawione w rzeczonym materiale prywatne stanowisko p. Bogusława Łabędzkiego, wypowiadającego się rzekomo w imieniu IPN, skonfrontowano z rzeczywistym stanowiskiem Instytutu Pamięci Narodowej w tej sprawie.

30 студзеня ў Бельску-Падляшскім падчас адзначэння гадавіны злачынстваў польскага ўзброенага падполля вянок ля магілы закатаваных 74 гады таму вазакоў усклаў м.інш. старшыня Cойміку Падляшскага ваяводства Багуслаў Дэмбскі (пасярэдзіне). Побач ваяводскі радны Славамір Назарук Фота Радыё Рацыя
30 студзеня ў Бельску-Падляшскім падчас адзначэння гадавіны злачынстваў польскага ўзброенага падполля вянок ля магілы закатаваных 74 гады таму вазакоў усклаў м.інш. старшыня Cойміку Падляшскага ваяводства Багуслаў Дэмбскі (пасярэдзіне). Побач ваяводскі радны Славамір Назарук
Фота Радыё Рацыя
 • Od 1 lutego Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku – mocą uchwały Sejmiku Województwa Podlaskiego z 20 grudnia 2019 r. – zmienił nazwę na Podlaski Instytut Kultury.
 • W lutym z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej, a pod patronatem marszałka podlaskiego Artura Kosickiego (szefa białostockich struktur PiS) na dwóch białostockich blokach zawisły wielkopowierzchniowe banery „reklamowe”, prezentujące mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę” jako jednego z bohaterów powojennych walk o niepodległość – „żołnierza wyklętego”. Akcję skrytykowali mieszkańcy jednego z bloków, którzy domagali się usunięcia „kontrowersyjnej reklamy”. Przypomnijmy, iż wcześniej Rada Miasta Białegostoku nie zgodziła się, by jedna z białostockich ulic nosiła imię „Łupaszki”. Spór o nazwę ulicy ciągle trwa.
 • 7 lutego w Białowieży polska wiceminister gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa i zastępca ministra zasobów naturalnych i ochrony środowiska Republiki Białoruś Andrej Chmiel podpisali dwustronne porozumienie o wodach transgranicznych. Zawiera ono m.in. zasady wymiany informacji na temat stanu tych wód oraz współpracy w walce z suszą czy powodziami. Dokument ma uregulować polsko-białoruską współpracę w dziedzinie ochrony wód, ma także służyć polepszeniu ich jakości oraz zachowaniu czy odbudowie ekosystemów wodnych.
 • 10 lutego w Białymstoku uroczyście obchodzono 70. rocznicę pierwszej masowej deportacji obywateli polskich z ziem wcielonych do ZSRR w 1939 r. Szacuje się, że wywieziono wtedy ponad 140 tys. osób, z czego około 50 tys. stanowili mieszkańcy Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej (jej zachodniej części, należącej do II Rzeczpospolitej).
 • 20 lutego w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku odbył się koncert galowy 27. festiwalu „Piosenka Białoruska”. Wystąpili na nim laureaci festiwalu oraz zaproszeni artyści z Białorusi. Zwycięzców konkursowych przesłuchań wyłoniono16 lutego w trakcie eliminacji centralnych w Białymstoku. Wzięło w nich udział około pół tysiąca osób, tworzących zespoły i grupy wokalne oraz chóry. Organizatorem imprezy jest Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne.
 • 21 lutego hajnowscy radni podczas nadzwyczajnej sesji w związku z V Marszem Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce przyjęli uchwałę „wyrażającą dezaprobatę” dla jego organizacji. Za jej przyjęciem opowiedzieli się wszyscy radni obecni na sesji, czyli 16 (samorządowców PiS nie było na sali). Jej treść przekazano prezydentowi RP, marszałkowi Sejmu i marszałkowi Senatu, rzecznikowi praw obywatelskich, podlaskim parlamentarzystom i radnym sejmiku podlaskiego.
 • 22 lutego w Gródeckim Centrum Kultury świętowano 25-lecie wydawania lokalnej gazety „Wiadomości Gródeckie-Haradockija Nawiny”. Jest jedną z najdłużej ukazujących się tego rodzaju gazet w naszym regionie. Zamieszcza się w niej teksty w języku polskim i białoruskim. Jedną z najważniejszych osób związanych z powstaniem gazety jest Leon Tarasewicz, słynny artysta, mieszkaniec Walił w gminie Gródek. W „WG-HN” publikował swoje teksty Sokrat Janowicz. Redaktorem gazety od początku jej powstania był Jerzy Chmielewski, od 5 lat funkcję tę pełni Dorota Sulżyk. str. 3
 • 23 lutego o godz. 12 przy pomniku ofiar wojen i represji na Skwerze Dymitra Wasilewskiego w Hajnówce odbyło się spotkanie, na którym odczytano nazwiska 79 ofiar oddziału „Burego”, winnego zbrodni dokonanych w 1946 r. na białoruskich mieszkańcach okolicznych wsi. Znicze zapalili m.in. burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak, przedstawiciele Konsulatu Generalnego Republiki Białorusi w Białymstoku, znani politycy i mieszkańcy miasta. Zaraz po tej uroczystości ulicami przeszedł V Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizowany przez polskie ugrupowania narodowe i nacjonalistyczne. Wzięło w nim udział około 150 osób, które wznosiły między innymi hasła gloryfikujące „Burego”. Marsz usiłowali zablokować Obywatele RP, mimo to obyło się bez incydentów. Białoruskie MSZ wyraziło ubolewanie z powodu dopuszczenia do zorganizowania w Hajnówce wspomnianego marszu.
 • 26 lutego w Podlaskim Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku odbyło się spotkanie w sprawie infrastruktury transportowej na pograniczu polsko-białoruskim. Wzięli w nim udział przedstawiciele władz województwa podlaskiego i grodzieńskiego komitetu obwodowego. Dyskutowano o rozbudowie sieci drogowej i kolejowej pomiędzy obszarami przygranicznymi Polski i Białorusi.
 • Od nowego roku szkolnego w Liceum Ogólnokształcącym w Michałowie mają powstać dwie klasy muzyczne o profilu disco polo. Lokalne władze, które są autorem i promotorem tego dość kontrowersyjnego pomysłu, wierzą, że przyciągnie on więcej nowych uczniów do podupadającej szkoły.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў сьнежні

  1160 – 862 год. Першыя летапісныя зьвесткі пра Смаленск як адзін з гарадоў крывічоў, продкаў беларусаў. 785 – 1237 год. Разгром войскамі князя Данілы Раманавіча крыжацкіх рыцараў пад Драгічынам на Бугу. 660 – У 1362 годзе войскі Старабеларускай Дзяржавы (Вялікага …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2022 Czasopis