Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

  Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  9. Miastu H. na do widzenia

  Jeszcze mi tylko spacer pozostał Wąską aleją przez zielony park Wiatr w drzewach szemrze ledwie przebudzony Tak jak wczoraj, przedwczoraj, od lat Tak dziwna ta chwila brakuje słów… (Budka Suflera, „Memu miastu na do widzenia”, 1974) Nedaleko od mojoho liceja byv neveliki park, utisnuty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

Kulisy ograniczenia działalności Biełsatu

Agnieszka Romaszewska (na zdjęciu) była dyrektorem Biełsatu TV przez siedemnaście lat Фота з Фейсбука
Agnieszka Romaszewska (na zdjęciu) była dyrektorem Biełsatu TV przez siedemnaście lat
Фота з Фейсбука

12 marca dyscyplinarnie w trybie natychmiastowym została zwolniona założycielka i dyrektor Telewizji Biełsat TV Agnieszka Romaszewska. Kierowała ona stacją przez 17 lat, od początku istnienia. Nie przyjęła propozycji rozwiązania umowy o pracę na własną prośbę, a co z tym się wiąże na korzystnych finansowo warunkach. 

Formalnie decyzję o zwolnieniu kojarzonej z PiS Romaszewskiej uzasadniono „potrzebą nowego otwarcia w sytuacji redukcji budżetu stacji w 2024 r. (z planowanych 70 mln do ok. 40 mln zł)”. 

Nieoficjalnie odwołanie Romaszewskiej to pierwszy krok w kierunku ograniczenia działalności Biełsatu wraz ze zmniejszeniem jego finansowania przez MSZ. Jak poinformował Onet, impuls do tego wyszedł z USA. Waszyngton w tym roku znacznie ograniczył finansowanie białoruskich opozycyjnych mediów i miał w tej sprawie naciskać na Warszawę w imieniu Kijowa. 

Według Onetu na zmiękczenie relacji świata zachodniego wobec Białorusi i ograniczenie wsparcia dla białoruskiej opozycji i niezależnych mediów na Waszyngton mają naciskać władze Ukrainy. Kijów prowadzi bowiem skomplikowaną grę z Łukaszenką. Z jednej strony utrzymuje na swoim terytorium pułk im. Konstantego Kalinowskiego, liczący prawie pięć tysięcy białoruskich żołnierzy-ochotników, którzy jako największa formacja cudzoziemska Sił Zbrojnych Ukrainy biorą czynny udział w walkach z Rosjanami. Z drugiej strony prowadzi ostrożny, dyskretny, zakulisowy dialog z reżimem w Mińsku. 

To dlatego między innymi nie doszło do tej pory do spotkania Władimira Zełenskiego z przywódczynią białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanoŭską. Za rządów PiS szczególnie nalegała na to Warszawa. Według informacji Onetu za tymi naciskami miała stać Agnieszka Romaszewska. 

Na decyzję o redukcji dotychczasowego modelu Biełsatu, zatrudniającego kilkaset osób – w większości Białorusinów, Ukraińców i Rosjan – z pewnością wpłynęło też to, że w obecnej sytuacji stacja nie jest w stanie zbytnio oddziaływać na rzeczywistość w Białorusi. Jak napisał Onet, w ocenie donatorów z USA działające za granicą antyłukaszenkowskie media są „całkowicie nieskuteczne”. Straciły bowiem źródła informacji w Białorusi i „w coraz większym stopniu skupiły się na wzajemnym przedrukowywaniu materiałów”.

Obowiązki szefa Biełsat TV obecnie pełni dotychczasowy zastępca Romaszewskiej i jeden z założycieli stacji białoruski uchodźca Alaksiej Dzikawicki.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў траўні

  770 – у 1254 г. быў падпісаны мірны дагавор паміж вялікім князем Міндоўгам і галіцка-валынскім князем Данілам Раманавічам. 740 – разгром у 1284 г. войскамі літоўскага князя Рынгальда мангола-татарскіх войск каля вёскі Магільна. 530 – у 1494 г. у Гародні …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (140) – 20.05.1884 г. у Бахаравічах каля Пухавіч нар. Канстанцін Алексютовіч, балетмайстар у Беларускім Дзяржаўным Тэатры –1 у Менску (1921 – 1928), з 1930 г. – у Тэатры Юнага Гледача, у. 1937 – 1941 гг. – кіраўнік Ансамбля Беларускай Народнай
 • (135) – 20.05.1889 г. у Пабяржы Віленскага пав. нар. Генрых Грыгоніс, акцёр. З 1919 г. у Першым Беларускім Таварыстве Драмы і Камэдыі, з 1921 г. – у Беларускім Дзяржаўным Тэатры–1. Іграў ролі м. ін.: Каваля („Каваль-ваявода” Е. Міровіча), Данілы
 • (106) – 20.05.1918 г. у Прымагільлі памёр Кaрусь Каганец (Казімір Кастравіцкі – нар. 10.02.1868 г. у Табольску), беларускі пісьменнік і мастак. Пахаваны ў Вялікіх Навасёлках каля Дзяржынска (Койданава).
 • (63) – 20.05.1961 г. памёр у Варшаве беларускі нацыянальны дзеяч, прадпрымальнік Язэп Гапановіч (нар.10.06.1883 г. у Будславе).

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis