Pa prostu / Па-просту

  • Szucman z Nowaj Wioski

    Z cyklu "Płacz zvanoŭ" (Cz. 25)

    – Trzeba, żeby wszyscy Polacy chwycili się za prawo, bo jeśli Białorusy wezmą władzę w swoje ręce, to wszystkim będzie źle… Usim wiadomo, szto kali wosieniaj 1939 roku sawiety zajmali Zachodniuju Biełaruś, z wielkaj radaściu prywitali ich asobienno prawasłaŭnyja. Heto mieło swaje pryczyny, bo pad…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Hapčyna vnučka

    Siête stałosie v marciovi.

    Porankami šče trochi moroziło, ale dniom sonečko dobre hrêło, sniêh davno rozstav napreč. Posliêdnich para dion pohoda była vže vesnianaja.Agata šparko išła z dočkoju na prystanok, vony vybralisie do Biłostoku do dochtora. Marjola raz-po-raz pudbihała, starajučysie pospiêti za materoju, a siête ne było takoje proste…. ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

Kulisy ograniczenia działalności Biełsatu

Agnieszka Romaszewska (na zdjęciu) była dyrektorem Biełsatu TV przez siedemnaście lat Фота з Фейсбука
Agnieszka Romaszewska (na zdjęciu) była dyrektorem Biełsatu TV przez siedemnaście lat
Фота з Фейсбука

12 marca dyscyplinarnie w trybie natychmiastowym została zwolniona założycielka i dyrektor Telewizji Biełsat TV Agnieszka Romaszewska. Kierowała ona stacją przez 17 lat, od początku istnienia. Nie przyjęła propozycji rozwiązania umowy o pracę na własną prośbę, a co z tym się wiąże na korzystnych finansowo warunkach. 

Formalnie decyzję o zwolnieniu kojarzonej z PiS Romaszewskiej uzasadniono „potrzebą nowego otwarcia w sytuacji redukcji budżetu stacji w 2024 r. (z planowanych 70 mln do ok. 40 mln zł)”. 

Nieoficjalnie odwołanie Romaszewskiej to pierwszy krok w kierunku ograniczenia działalności Biełsatu wraz ze zmniejszeniem jego finansowania przez MSZ. Jak poinformował Onet, impuls do tego wyszedł z USA. Waszyngton w tym roku znacznie ograniczył finansowanie białoruskich opozycyjnych mediów i miał w tej sprawie naciskać na Warszawę w imieniu Kijowa. 

Według Onetu na zmiękczenie relacji świata zachodniego wobec Białorusi i ograniczenie wsparcia dla białoruskiej opozycji i niezależnych mediów na Waszyngton mają naciskać władze Ukrainy. Kijów prowadzi bowiem skomplikowaną grę z Łukaszenką. Z jednej strony utrzymuje na swoim terytorium pułk im. Konstantego Kalinowskiego, liczący prawie pięć tysięcy białoruskich żołnierzy-ochotników, którzy jako największa formacja cudzoziemska Sił Zbrojnych Ukrainy biorą czynny udział w walkach z Rosjanami. Z drugiej strony prowadzi ostrożny, dyskretny, zakulisowy dialog z reżimem w Mińsku. 

To dlatego między innymi nie doszło do tej pory do spotkania Władimira Zełenskiego z przywódczynią białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanoŭską. Za rządów PiS szczególnie nalegała na to Warszawa. Według informacji Onetu za tymi naciskami miała stać Agnieszka Romaszewska. 

Na decyzję o redukcji dotychczasowego modelu Biełsatu, zatrudniającego kilkaset osób – w większości Białorusinów, Ukraińców i Rosjan – z pewnością wpłynęło też to, że w obecnej sytuacji stacja nie jest w stanie zbytnio oddziaływać na rzeczywistość w Białorusi. Jak napisał Onet, w ocenie donatorów z USA działające za granicą antyłukaszenkowskie media są „całkowicie nieskuteczne”. Straciły bowiem źródła informacji w Białorusi i „w coraz większym stopniu skupiły się na wzajemnym przedrukowywaniu materiałów”.

Obowiązki szefa Biełsat TV obecnie pełni dotychczasowy zastępca Romaszewskiej i jeden z założycieli stacji białoruski uchodźca Alaksiej Dzikawicki.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны. Неабходныя палі пазначаны як *

Календарыюм

Гадоў таму

  • у ліпені-жніўні

    – у ліпені 1000 г. памерла князёўна полацкая, вялікая княгіня кіеўская Рагнеда. Разам з сынам Ізяславам адрадзіла беларускую, крывіцкую дзяржаву – Полацкае Княства. Першая ігуменьня ў Беларусі, у манастве – Анастасія. – 13 ліпеня 1260 г. войскі старабеларускай дзяржавы – …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (376) – у ліпені 1649 г. Багдан Хмяльніцкі накіраваў на беларускія землі 15-тысячнае казацкае войска на чале з Міхайлам Крычэўскім, каб перашкодзіць войскам Вялікага Княства Літоўскага на чале з Янушам Радзівілам уступіць на абнятую паўстаньнем Украіну. 31 ліпеня казацкія войскі былі разбітыя пад Лоевам, а сам М. Крычэўскі загінуў.
  • (122) – 4(17).07.1903 г. у Коўне памёр Мікалай Авэнарыус, пэдагог, краязнавец (нар. 31.08.(12.09.) 1834 г. у Царскім Сяле). Закончыў Пэдагагічны Інстытут у Пецярбурзе. У 1864 г. заснаваў Маладзечанскую Настаўніцкую Сэмінарыю. У 1864-1885 гг. быў інспэктарам Александрыйска-Марыінскага Інстытуту ў Варшавае, потым Беластоцкага Настаўніцкага Інстытуту. У 1885-1890 гг. займаўся раскопкамі курганоў на беларускіх землях.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2025 Czasopis
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com