Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    23. Zabytaja tragedia kala Krynak (2)

    UB-oŭcy z Sakołki, jakija pravia try let viali śledztvo, ustanavili, szto maldunak na rasstralanych „kamunistaŭ” skłali sołtys z Łapiczaŭ Ivan Charuży, sołtys z Trejglaŭ Franak Karpuk i padsołtys z hetaj vioski Edzik Jurczenia. Pad kaniec grudnia 1942 r. mielisa jany sptakacca ŭ czaćvier na bazary…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • „Ja choču byti bliźka ludiam”

    Rozhovôr Jana i Haliny Maksimjukov z poetkoju Zojoj Sačko

    Jan: Čy pomniš, koli v tebe zjavivsie impuls, kob napisati peršy viêrš? I na jakôj movi tobiê napisałosie? Zoja: O, ja dumała, što ty tak i načneš… Ja učyłaś u školi v Parcievi, de była prykładnoju učenicieju. Pan od pôlśkoji movy skazav prynesti viêršyki pud… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (X.2023)

У Беларусі

  • Курапаты Вікіпедыя
    Курапаты
    Вікіпедыя

    W Kuropatach – stalinowskim miejscu kaźni Białorusinów i innych narodowości – zbeszczeszczono krzyż upamiętniający Polaków oraz białoruskiego pisarza Wacława Łastoŭskaha. Pojawiły się tam obraźliwe napisy umieszczone przez nieznanych sprawców. Nic nie wiadomo, by władze w jakikolwiek sposób zajęły się wyjaśnieniem tego aktu wandalizmu.

  • 2 października Prokuratura Generalna poinformowała o wszczęciu sprawy karnej przeciwko Radzie Białoruskiej Republiki Ludowej (spadkobierczyni BRL z 1918 r.). Reżim Łukaszenki zarzucił jej m.in. spisek w celu przejęcia władzy w państwie. Prokuratura przekazała sprawę przewodniczącemu Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB) w celu przeprowadzenia śledztwa, ustalenia i pociągnięcia do odpowiedzialności wszystkich osób związanych z Radą BRL „gdzie by się oni nie znajdowali: tak za granicą, jak i na terytorium Białorusi”. Obok zarzutów o ekstremizm pojawiły się też wątki rehabilitacji nazizmu oraz oskarżenia o dyskredytowanie Białorusi. Przewodniczącą Rady BRL jest od 1997 r. Iwonka Surwiłła, mieszkająca i działająca w Kanadzie.
  • 5 października, podczas spotkania przewodniczącego Synodalnego Wydziału Misjonarskiego Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej biskupa Eufemiusza z misjonarzami i duchowieństwem podległej Moskwie Białoruskiej Cerkwi Prawosławnej, metropolita miński i zasławski Beniamin poruszył kwestię obecności języka białoruskiego w białoruskim prawosławiu. Kwestionował m.in. zasadność jego używania, sugerując, że jest sztuczny. Poddał też w wątpliwość wartość tłumaczenia Słowa Bożego na język białoruski, dokonanego przez protojereja Sierhija Harduna, zmarłego w 2022 r. Metropolita Beniamin jest pierwszym zwierzchnikiem Białoruskiej Cerkwi Prawosławnej pochodzącym z Białorusi. Wielu wiernych liczyło, że fakt ten przyczyni się do białorutenizacji prawosławia. Jego postawa i działania zdają się świadczyć o czymś zupełnie odwrotnym.
  • 5 października przed północą na stacji Aziaryszcza, niedaleko jednostki wojskowej na obrzeżach Mińska, doszło do wybuchu. Niezależne media mówią o dywersyjnym ataku  na infrastrukturę, która służy Rosji podczas jej napaści na Ukrainę. Białoruskie służby i państwowe media milczą o całym zdarzeniu. 
  • Agencja informacyjna BiełTA, główne propagandowe medium Białorusi, uruchomiła polską wersję swego serwisu. Wiadomości już wcześniej można było czytać, między innymi, po chińsku, hiszpańsku czy angielsku. – Polska wersja strony to możliwość dotarcia do naszych sąsiadów, zwykłych Polaków, z tym, co próbuje ukryć przed nimi własna władza – powiedziała dyrektor generalna agencji Iryna Akułowicz, której zdaniem obecnie zachodnie media blokują niektóre tematy.
  • 17 października z wizytą w Mińsku przebywał irański wiceprezydent Mohhamad Mokhber. Spotkał się z Aleksandrem Łukaszenką i ważnymi białoruskimi urzędnikami państwowymi. Podczas spotkania omawiano kwestię zagrożenia dla obu krajów wynikającą z polityki Zachodu, a szczególnie Stanów Zjednoczonych. Irańskie media wspomniały również, że Teheran poprosił Mińsk o pośredniczenie w mediacjach pomiędzy Izraelem a palestyńskim Hamasem. Białoruskie władze nie potwierdziły jednak tych doniesień.
  • Грыбнікі чакаюць  цягніка Фота Сяргея Аляксандровіча
    Грыбнікі чакаюць цягніка
    Фота Сяргея Аляксандровіча
  • Z soboru katedralnego Opieki Matki Bożej w Grodnie zniknęły dwie z ośmiu ikon nowomęczenników, zabitych podczas terroru bolszewickiego – poinformował Biełsat powołując się na informacje ekumenicznej Chrześcijańskiej Wizji. Nie wiadomo, gdzie podziały się ikony, ale od pewnego czasu białoruskie KGB domagało się ich usunięcia, ponieważ „szkalowały” dobre imię NKWD, z którego wyrosła obecna polityczna policja białoruskiego reżimu. 
  • Ministerswo kultury zgłosiło sztukę tworzenia wycinanek oraz tradycje tkackie ze wsi Niehlubka w obwodzie homelskim, jako propozycje do włączenia do listy światowego dziedzictwa UNESCO. Według resortu kultury sztukę wycinania tradycyjnych wzorów z papieru kultywuje około 300 osób w 48 regionach Białorusi. 11 z nich nosi tytuł „mistrza ludowego”. Białoruską propozycję UNESCO rozpatrzy w 2024 r.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • у верасні

    750 – няўдалая аблога ў 1274 г. Наваградка аб’яднанымі галіцка-валынскімі і татарскімі войскамі. 510 –  8.09.1514 г.  перамога пад Оршай (на рацэ Крапіўна) 30-тысячнай беларуска-літоўскай арміі пад кіраўніцтвам гетмана Канстанціна Астрожскага над утрая большым маскоўскім войскам. У выніку бітвы ўсходняя Беларусь была вызвалена …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (526) – У 1498 г. вялікі князь Аляксандар Ягелончык абдараваў Драгічын на Бузе магдэбурскім правам на самакіраваньне. У хуткім часе Драгічын стаў чацьвёртым па велічыні і значэньні горадам Вялікага Княства Літоўскага пасьля Вільні, Гародні і Бярэсьця.
  • (33) – 19.09.1991 г. Вярхоўны Савет БССР зацьвердзіў назву адроджанай беларускай дзяржавы: Рэспубліка Беларусь. Таксама вырашыў, што яе дзяржаўнымі сымбалямі будуць бел-чырвона-белы сьцяг ды герб Пагоня.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis