Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  23. Zabytaja tragedia kala Krynak (1)

  U viosaczcy Trejgli niedaloka Krynak za sanacji żyli bahatyja haspadare Jurczeni, jakija mieli 23 ha ziamli. „Bahatyroŭ” u czerwcu 1941 r. enkavudzisty vyvieźli na Sibir (viarnulisa ŭ 1946 r.). Z hetaj pryczyny pośle pajszła ŭ vioscy i vakolicy nizhoda. Syn „kułakoŭ” Edzik za sanacji byŭ…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  11. Jabłyka i pomarančy

  Knižki i filmy podôbny do jabłyk i pomarančuv. Odny i druhi naležat do ovocuv, ale smakujut preč po-raznomu. (Steven King) To było tohdy, jak ja brontavsie hołodny po Krystijaniji, siêtum divovidnum miêsti, kotoroho čołoviêk ne pokine, poka vono ne nakłade na joho svojoji pôznaki… Siêty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

У Беларусі

ЗАПІСЫ ЧАСУ (VII-VIII.2023)

 • Развітанне з Алесем Пушкіным, палітвязнем, які сканаў за кратамі ў Гродне, адбылося ў роднай вёсцы мастака (Бобр на Міншчыне) Фота з Фейсбука
  Развітанне з Алесем Пушкіным, палітвязнем, які сканаў за кратамі ў Гродне, адбылося ў роднай вёсцы мастака (Бобр на Міншчыне)
  Фота з Фейсбука
 • Najemnicy rosyjskiej Grupy Wagnera po tzw. puczu 23 i 24 czerwca, zgodnie z porozumieniem zawartym z Łukaszenką, zaczęli partiami przybywać do Białorusi. Jak podały tamtejsze oficjalne źródła, będą szkolić białoruskich żołnierzy. W kilku miejscach stworzono dla nich specjalne obozy – największy pod Osipowiczami, gdzie w sumie może przebywać nawet 8 tys. żołnierzy. Nie wiadomo do końca, jaka dokładnie rola przypadnie wagnerowcom w Białorusi, jednak sama ich obecność zwiększyła czujność sąsiednich państw, w tym Polski. 
 • 4 lipca w wieku 46 lat zmarł nagle minister transportu i komunikacji Białorusi Alaksiej Aŭramienka. Urząd swój sprawował od 19 stycznia 2019 r. Rządowe media nie podały przyczyny śmierci Aŭramienki. To już trzecia śmierć wysokich rangą białoruskich urzędników w ciągu ostatniego roku: 26 listopada 2022 r. zmarł minister spraw zagranicznych Uładzimir Makiej, 2 kwietnia 2023 r. wiceminister gospodarki Siarhiej Mitiański.
 • 11 lipca na oddziale intensywnej terapii zmarł znany niezależny artysta Aleś Puszkin. Odbywał karę 5 lat ciężkiej kolonii karnej za namalowanie i wystawienie portretu antysowieckiego partyzanta, przez co zdaniem władz „rehabilitował i usprawiedliwiał nazizm”. W Warszawie pod mostem Poniatowskiego znajduje się mural upamiętniający artystę.
 • 25 lipca weszły w życie poprawki do ustawy „O językach”. Dotychczasowa obowiązywała od 1990 r. i gwarantowała prawo do nauki języków mniejszości. Obecna zniosła te gwarancje, zapewniając edukację w języku rosyjskim bądź białoruskim. Obywatel ma prawo wybrać jeden z języków państwowych do nauki, zaś pedagodzy muszą znać oba języki – białoruski i rosyjski. Mimo, że państwo zmieniło zasady dotyczące języków mniejszości, to przedszkola i szkoły mogą jednak tworzyć grupy i klasy, w których organizowana będzie ich nauka.
 • Skonfiskowane przez władze rok temu mińskie mieszkanie Sierhieja i Swiatłany Cichanoŭskich zostało 26 lipca sprzedane podczas licytacji. Ostateczna cena, którą zapłacił nabywca to 203 600 rubli białoruskich (324 364 zł).
 • 27 lipca Sąd Najwyższy na wniosek ministerstwa sprawiedliwości orzekł, że  Białoruska Partia „Zieloni”  nie spełnia wymogów nowej ustawy o partiach politycznych i podjął decyzję o likwidacji tego ugrupowania. Podobny los spotkał Białoruską Socjaldemokratyczną Hramadę, którą zakładał Stanisłaŭ Szuszkiewicz, pierwszy przywódca Białorusi po rozpadzie ZSRR.
 • 27 lipca sąd w Grodnie skazał na 6 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze znanego niezależnego dziennikarza Pawła Mażejkę. Zarzucono mu „sprzyjanie działalności ekstremistycznej”, między innymi poprzez współpracę z telewizją Biełsat, którą białoruski reżim uznał za „ekstremistyczną”.
 • 2 sierpnia na 2,5 roku ograniczenia wolności za udział w protestach po sfałszowanych wyborach prezydenckich została skazana młoda śpiewaczka Patrycja Swicina. Wcześniej odrzuciła ona przyjęcie stypendium Łukaszenki dla młodych artystów, uzasadniając to swoją niezgodą na przemoc i prześladowania, które stosuje władza. Swicina została skazana na tzw. „chemię domową”, czyli ograniczenie wolności połączone z nakazem pracy na rzecz państwa.
 • 10 sierpnia z miejskiego cmentarza wojskowego w Grodnie usunięto tablice w języku polskim, upamiętniające żołnierzy Wojska Polskiego, poległych w wojnie polsko-bolszewickiej i podczas kampanii wrześniowej 1939 r.
 • 10 sierpnia wybuchł pożar w jednej z największych białoruskich rafinerii w Mozyrzu. Ogień został ugaszony, jednak straty są znaczne. Nie wiadomo nic o przyczynach pożaru, a niektórzy komentatorzy mówią o rosyjskiej prowokacji, która miała skierować podejrzenia na Ukrainę.
 • 11 sierpnia Aleksander Łukaszenka poinformował o zaproponowaniu Polsce „planu dobrego sąsiedztwa i pokoju”. Białoruskie MSZ ma w tej sprawie podjąć odpowiednie kroki. – Musimy rozmawiać z Polakami – powiedział białoruski dyktator w typowym dla siebie „ciepłym” stylu. Polskie MZS skrytykowało tę wypowiedź. – Przestańcie atakować naszą granicę, wypuśćcie z więzień Andrzeja Poczobuta i ponad tysiąc więźniów politycznych i nie prowadźcie więcej tej kampanii nienawiści, ataków, tej wojny hybrydowej przeciwko Polsce i przeciwko Ukrainie, będąc w sojuszu z Rosją – powiedział w Polsat News wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. 
 • 14 sierpnia Sąd Najwyższy Białorusi ogłosił likwidację Białoruskiego Frontu Ludowego (BNF). To jedna z najstarszych białoruskich niezależnych partii, zarejestrowana oficjalnie w 1993 r. Jej najważniejszym twórcą i pierwszym przywódcą był Zianon Paźniak, który trzy lata później wyjechał z kraju obawiając się prześladowań politycznych. Obecny jej prezes Ryhor Kastusioŭ został w zeszłym roku skazany na 10 lat kolonii karnej za „próbę przewrotu państwowego”.
 • Wiersze Wincentego Dunina-Marcinkiewicza, poety doby romantyzmu posługującego się językiem polskim oraz językiem białoruskim w zapisie alfabetem łacińskim, zostały przez prokuraturę w Mińsku uznane za materiały ekstremistyczne. Chodzi o dwa utwory z czasów Powstania Styczniowego, w których poeta wrogo wypowiada się o Rosjanach – Maskalach.  
 • Brytyjski think tank Chatham House przeprowadził badania online wśród młodych Białorusinów (18-35 lat). Okazuje się, że w tej grupie jest dość duży rozrzut sympatii prozachodnich i prorosyjskich. Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, to 41 proc. białoruskiej młodzieży uważa, że Białoruś powinna pozostać członkiem Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (organizacja, do której należą niektóre państwa Wspólnoty Niepodległych Państw), 47 proc. opowiada się za neutralnością, a 12 proc. – za przystąpieniem do NATO.
 • Białoruś jest wciąż chętnie odwiedzana przez rosyjskich turystów. Z danych departamentu turystyki resortu sportu i turystyki wynika, że liczba rosyjskich turystów w Białorusi wzrosła o 173 proc. w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2023 r. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. W 2022 r. Rosjanie stanowili 96 proc. całkowitej liczby turystów odwiedzających ten kraj.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў чэрвені

  530 – 1494 г. – атрыманьне горадам Высокае самакіраваньня паводле магдэбургскага права. 220 – 1.06.1804 г. у Наваспаскім на Смаленшчыне нар. Міхал Глінка, кампазітар, заснавальнік рускай клясычнай музыкі. Найбольш вядомыя яго творы: оперы „Жыцьцё за цара” (1836), „Руслан і Людміла” …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (99) – 25.06.1925 г. быў заснаваны ў польскім Сойме новы пасольскі клюб пад назовам Беларуская Сялянска-Работніцкая Грамада.. Клюб даў пачатак партыі ды аграмаднаму грамадзкаму руху.
 • (32) – 25.06.1992 г. Ваяводзкі суд у Беластоку зарэгістраваў Праграмную Раду тыднёвіка „Ніва” (выдаўца тыднёвіка Беларусаў у Польшчы „Ніва”), у якую ўвайшлі прадстаўнікі Беларускага Аб’яднаньня Студэнтаў, Беларускага Літаратурнага Аб’яднаньня „Белавежа”, Беларускага Дэмакратычнага Аб’яднаньня, Асацыяцыі Беларускіх Журналістаў і Зьвязу Беларускай Моладзі.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis