Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  22. Pierapałki sołtysa Nowaha Tryścianoha (2)

  Stanisłava Żynela sudzili za toje, szto byŭszy nimieckim soltysam „vymagał bezwzględnego podporządkowania się zarządzeniom władz niemieckich, uciekając się nawet do przemocy w wypadku, gdy ktoś uchylał się od stawianych przez niego żądań, a nawet biciem terroryzovał ludność swego sołectwa”. Prakuratar dakazvaŭ, szto ad 1942-ho da…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  10. Siêta nauka ne dla mene

  Ślubuję uroczyście, że będę: a) zachowywać postawę moralną i obywatelską godną studenta Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej; b) systematycznie i pilnie zdobywać wiedzę w celu należytego przygotowania do pracy zawodowej oraz aktywnego uczestniczenia w budowie socjalizmu… („Ślubowanie studenta”, 1977) Čom ja pujšov studyjovati fizyku, a ne, prykładom,… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (V.2023)

У Беларусі

 • На сценах будынку трансфарматарнай станцыі на Уруччы ў Мінску з’явіліся малюнкі Чырвонага касцёла, Нацыянальнай бібліятэкі і іншых сталічных славутасцей Cit.Dog.io
  На сценах будынку трансфарматарнай станцыі на Уруччы ў Мінску з’явіліся малюнкі Чырвонага касцёла, Нацыянальнай бібліятэкі і іншых сталічных славутасцей
  CityDog.io
 • 3 maja sąd w Mińsku skazał na 8 lat kolonii karnej Ramana Pratasiewicza, blogera, współtwórcy kanału NEXTA, który relacjonował protesty w 2020 r. W maju 2021 r. samolot lecący do Wilna, na którego pokładzie znajdował się opozycjonista, został uprowadzony przez białoruski samolot wojskowy i zmuszony do lądowania w Mińsku. Pratasiewicz wraz ze swoją partnerką, Rosjanką Sofiję Sapiega, zostali aresztowani. Następnie podjął on – zapewne pod naciskiem KGB – współpracę z władzami i przyznał się do winy. Zważywszy na taką postawę Pratasiewicza 22 maja Aleksander Łukaszenka ułaskawił skazanego. Miński sąd wydał również wyroki na dwóch innych autorów kanału NEXTA: Sciapana Puciłę oraz Jana Rudika – odpowiednio 20 i 19 lat. Obaj znajdują się w Polsce i zostali skazani zaocznie.
 • 5 maja Białoruś po raz pierwszy od 1995 r. przywróciła kontrole na granicy z Rosją. Oficjalnym powodem ma być próba powstrzymania przedostawania się na teren Białorusi „imigrantów z krajów trzeciego świata” przed wdrożeniem umowy międzyrządowej w sprawie wzajemnego uznawania wiz. Niewykluczone jednak, że prawdziwym powodem tej decyzji może być chęć zatrzymania obywateli Federacji Rosyjskiej, którzy coraz częściej próbują uciec z kraju przed mobilizacją wojskową. 
 • 11 maja sąd w Mińsku skazał na 13 lat kolonii karnej Pawła Bieławusa, działacza społecznego i właściciela sklepu z białoruską symboliką Symbal.by. Początkowo – w okresie kampanii wyborczej w 2020 r. i w trakcie późniejszych protestów – był nękany przez władze, zaś w listopadzie 2021 r. został zatrzymany. Początkowo Bieławus został trzykrotnie skazany na areszt za wykroczenie, następnie przeciwko niemu wszczęto sprawę karną i umieszczono go w areszcie śledczym. Dopiero w lutym 2023 r. stanął przed sądem. Został oskarżony na podstawie czterech artykułów Kodeksu Karnego, w tym o „zdradę stanu” i „kierowanie ugrupowaniem ekstremistycznym – Białoruską Radą Kultury.
 • 13 maja wieczorem Aleksander Łukaszenka trafił do szpitala w Mińsku. Wcześniej w Dniu Zwycięstwa w Moskwie 9 maja był wyraźnie niedysponowany. Pojawiły się spekulacje o poważnej chorobie, która miała dotknąć nie tylko jego, ale także kilka osób z najbliższego otoczenia dyktatora. Niektóre źródła podały, iż chodzi o poważne problemy z sercem – być może zawał – które mogą wynikać z infekcji wirusowej. Łukaszenka pojawił się w publicznym przekazie telewizyjnym 15 maja. W oczy rzucił się jego nienaturalny wygląd, a niektórzy obserwatorzy porównali Łukaszenkę do figury woskowej. 
 • 17 maja ministrowie spraw zagranicznych Rosji i Białorusi na Telegramie wydali oświadczenie w sprawie „wspólnych priorytetów polityki zagranicznej”. Czytamy w nim m.in.: „Nasze kraje zmierzają w kierunku utworzenia państwa związkowego, w którym kształtują się wspólne przestrzenie gospodarki, energetyki, finansów, obrony i bezpieczeństwa, migracji, współpracy humanitarnej, równych praw i wolności obywateli”.  Napisano ponadto, iż  Moskwa oraz Mińsk „potępiają działania państw zachodnich, mające na celu podsycanie i przedłużanie kryzysu ukraińskiego”.
 • 10 kilometrów od Homla, przy trasie M8 w kierunku granicy z Ukrainą, pojawiła się linia umocnień przeciwczołgowych, tzw. zębów smoka. Obok nich trwa prawdopodobnie budowa dodatkowych umocnień – podał 18 maja Biełsaruski Hajun, konspiracyjna białoruska grupa monitorująca ruchy wojsk. Zęby smoka to betonowe przeszkody, mające utrudnić przedostanie się wojskom zmotoryzowanym i pancernym. Podobne umocnienia Rosja zbudowała m.in. na Krymie.
 • Białoruś bardzo znacząca zwiększyła dostawy uzbrojenia dla Rosji – powiedział przewodniczący Państwowego Wojskowego Komitetu Przemysłowego Białorusi Dzmitry Pantus podczas trwającej w dniach 17-20 maja w Mińsku wystawy uzbrojenia MILEX-2023. Wzięły w niej udział  Białoruś, Rosja, Chiny i Iran.
 • 22 maja białoruska grupa hakerów określająca się jako Cyberpartyzanci przeprowadziła udany atak na serwery rosyjskich kolei. W rezultacie jej działań zaszyfrowane zostały dane spółki Wagon-Serwis, obsługującej składy państwowego przewoźnika. Grupa Cyberpartyzanci powstała w 2020 r. i już nie pierwszy raz swoimi atakami doprowadziła do dezorganizacji rosyjskich kolei. 
 • „Zniknął” Wiktar Babaryka, główny opozycyjny kontrkandydat Łukaszenki przed wyborami prezydenckimi w 2020 r. Od zatrzymania i niedopuszczenia do kandydowania pozostaje on wciąż w więzieniu, choć ostatnio wszelki słuch po nim zaginął. Ani prawnicy, ani rodzina nie mogą uzyskać od władz informacji, gdzie przebywa skazany. Według niezależnych informacji Babaryka został pobity w więzieniu i trafił do szpitala, po czym ślad się urywa i obecnie nie sposób już dowiedzieć się o miejscu jego pobytu. Instytucje broniące praw człowieka i zagraniczne media zaapelowały o włączenie się w poszukiwanie zaginionego polityka – więźnia reżimu Łukaszenki.
 • Spada PKB Białorusi – w pierwszym kwartale o 0,6 proc. Według prognoz władz PKB powinien w 2023 r. wzrosnąć o 3,8 proc. Międzynarodowi eksperci uważają jednak, że wzrost jest możliwy dopiero w przyszłym roku, pod warunkiem że nie wystąpią poważne kryzysy. W tym roku prognozowany jest dalszy spadek białoruskiej gospodarki.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў траўні

  770 – у 1254 г. быў падпісаны мірны дагавор паміж вялікім князем Міндоўгам і галіцка-валынскім князем Данілам Раманавічам. 740 – разгром у 1284 г. войскамі літоўскага князя Рынгальда мангола-татарскіх войск каля вёскі Магільна. 530 – у 1494 г. у Гародні …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (120) – 24.05.1904 г. у Пясочным каля Капыля нар. Адам Русак, паэт-песеньнік. Закончыў Беларускі Музычны Тэхнікум (1930) і Ленінградзкую кансэрваторыю (1934). Друкаваўся з 1927 г. У 1946 г. выйшаў друкам зборнік паэзіі „На родных палетках”.
 • (111) – У 1913 г. у Вільні выйшаў першы й адзіны прыжыцьцёвы зборнік паэзіі Максіма Багдановіча (жыў у  9.12.1891 – 25.05.1917 гг.) – „Вянок”. Паэт сваёй творчасьцю ўзьняў новую беларускую паэзію на ўзровень эўрапейскай паэтычнай культуры.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis