Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    23. Zabytaja tragedia kala Krynak (4)

    Syne, kab adkapać ich, paprasili Bronisia Czarnamysaho z susiednich Klabanaŭcaŭ. Toj uziaŭ z saboju jaszcze dvoch mużczyn i noczu pajechali na miesca tragedii. Kali paczali raskopvać jamu, z siaredziny trysnuła kroŭ. Pamału vyciahnuli dva trupy Sidaroviczaŭ i pa cichu pryviaźli ich da Kundziczaŭ. Myła ich…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    13. Stan nevyznačanosti

    Orła wrona nie pokona! [Antykomunistyčne hasło v vojennum stani v Pôlščy.] Statut Białoruskiego Zrzeszenia Studentów (BAS) pisavsie mnoju miêseci dva. Odnočasno my začali vyšukuvati „našych” studentuv u akademikach raznych vyžšych škôł u Varšavi i psychologično pudhotovlati jich do toho, što budemo rejestrovati biłoruśku studenćku organizaciju… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (V.2023)

У Беларусі

  • На сценах будынку трансфарматарнай станцыі на Уруччы ў Мінску з’явіліся малюнкі Чырвонага касцёла, Нацыянальнай бібліятэкі і іншых сталічных славутасцей Cit.Dog.io
    На сценах будынку трансфарматарнай станцыі на Уруччы ў Мінску з’явіліся малюнкі Чырвонага касцёла, Нацыянальнай бібліятэкі і іншых сталічных славутасцей
    CityDog.io
  • 3 maja sąd w Mińsku skazał na 8 lat kolonii karnej Ramana Pratasiewicza, blogera, współtwórcy kanału NEXTA, który relacjonował protesty w 2020 r. W maju 2021 r. samolot lecący do Wilna, na którego pokładzie znajdował się opozycjonista, został uprowadzony przez białoruski samolot wojskowy i zmuszony do lądowania w Mińsku. Pratasiewicz wraz ze swoją partnerką, Rosjanką Sofiję Sapiega, zostali aresztowani. Następnie podjął on – zapewne pod naciskiem KGB – współpracę z władzami i przyznał się do winy. Zważywszy na taką postawę Pratasiewicza 22 maja Aleksander Łukaszenka ułaskawił skazanego. Miński sąd wydał również wyroki na dwóch innych autorów kanału NEXTA: Sciapana Puciłę oraz Jana Rudika – odpowiednio 20 i 19 lat. Obaj znajdują się w Polsce i zostali skazani zaocznie.
  • 5 maja Białoruś po raz pierwszy od 1995 r. przywróciła kontrole na granicy z Rosją. Oficjalnym powodem ma być próba powstrzymania przedostawania się na teren Białorusi „imigrantów z krajów trzeciego świata” przed wdrożeniem umowy międzyrządowej w sprawie wzajemnego uznawania wiz. Niewykluczone jednak, że prawdziwym powodem tej decyzji może być chęć zatrzymania obywateli Federacji Rosyjskiej, którzy coraz częściej próbują uciec z kraju przed mobilizacją wojskową. 
  • 11 maja sąd w Mińsku skazał na 13 lat kolonii karnej Pawła Bieławusa, działacza społecznego i właściciela sklepu z białoruską symboliką Symbal.by. Początkowo – w okresie kampanii wyborczej w 2020 r. i w trakcie późniejszych protestów – był nękany przez władze, zaś w listopadzie 2021 r. został zatrzymany. Początkowo Bieławus został trzykrotnie skazany na areszt za wykroczenie, następnie przeciwko niemu wszczęto sprawę karną i umieszczono go w areszcie śledczym. Dopiero w lutym 2023 r. stanął przed sądem. Został oskarżony na podstawie czterech artykułów Kodeksu Karnego, w tym o „zdradę stanu” i „kierowanie ugrupowaniem ekstremistycznym – Białoruską Radą Kultury.
  • 13 maja wieczorem Aleksander Łukaszenka trafił do szpitala w Mińsku. Wcześniej w Dniu Zwycięstwa w Moskwie 9 maja był wyraźnie niedysponowany. Pojawiły się spekulacje o poważnej chorobie, która miała dotknąć nie tylko jego, ale także kilka osób z najbliższego otoczenia dyktatora. Niektóre źródła podały, iż chodzi o poważne problemy z sercem – być może zawał – które mogą wynikać z infekcji wirusowej. Łukaszenka pojawił się w publicznym przekazie telewizyjnym 15 maja. W oczy rzucił się jego nienaturalny wygląd, a niektórzy obserwatorzy porównali Łukaszenkę do figury woskowej. 
  • 17 maja ministrowie spraw zagranicznych Rosji i Białorusi na Telegramie wydali oświadczenie w sprawie „wspólnych priorytetów polityki zagranicznej”. Czytamy w nim m.in.: „Nasze kraje zmierzają w kierunku utworzenia państwa związkowego, w którym kształtują się wspólne przestrzenie gospodarki, energetyki, finansów, obrony i bezpieczeństwa, migracji, współpracy humanitarnej, równych praw i wolności obywateli”.  Napisano ponadto, iż  Moskwa oraz Mińsk „potępiają działania państw zachodnich, mające na celu podsycanie i przedłużanie kryzysu ukraińskiego”.
  • 10 kilometrów od Homla, przy trasie M8 w kierunku granicy z Ukrainą, pojawiła się linia umocnień przeciwczołgowych, tzw. zębów smoka. Obok nich trwa prawdopodobnie budowa dodatkowych umocnień – podał 18 maja Biełsaruski Hajun, konspiracyjna białoruska grupa monitorująca ruchy wojsk. Zęby smoka to betonowe przeszkody, mające utrudnić przedostanie się wojskom zmotoryzowanym i pancernym. Podobne umocnienia Rosja zbudowała m.in. na Krymie.
  • Białoruś bardzo znacząca zwiększyła dostawy uzbrojenia dla Rosji – powiedział przewodniczący Państwowego Wojskowego Komitetu Przemysłowego Białorusi Dzmitry Pantus podczas trwającej w dniach 17-20 maja w Mińsku wystawy uzbrojenia MILEX-2023. Wzięły w niej udział  Białoruś, Rosja, Chiny i Iran.
  • 22 maja białoruska grupa hakerów określająca się jako Cyberpartyzanci przeprowadziła udany atak na serwery rosyjskich kolei. W rezultacie jej działań zaszyfrowane zostały dane spółki Wagon-Serwis, obsługującej składy państwowego przewoźnika. Grupa Cyberpartyzanci powstała w 2020 r. i już nie pierwszy raz swoimi atakami doprowadziła do dezorganizacji rosyjskich kolei. 
  • „Zniknął” Wiktar Babaryka, główny opozycyjny kontrkandydat Łukaszenki przed wyborami prezydenckimi w 2020 r. Od zatrzymania i niedopuszczenia do kandydowania pozostaje on wciąż w więzieniu, choć ostatnio wszelki słuch po nim zaginął. Ani prawnicy, ani rodzina nie mogą uzyskać od władz informacji, gdzie przebywa skazany. Według niezależnych informacji Babaryka został pobity w więzieniu i trafił do szpitala, po czym ślad się urywa i obecnie nie sposób już dowiedzieć się o miejscu jego pobytu. Instytucje broniące praw człowieka i zagraniczne media zaapelowały o włączenie się w poszukiwanie zaginionego polityka – więźnia reżimu Łukaszenki.
  • Spada PKB Białorusi – w pierwszym kwartale o 0,6 proc. Według prognoz władz PKB powinien w 2023 r. wzrosnąć o 3,8 proc. Międzynarodowi eksperci uważają jednak, że wzrost jest możliwy dopiero w przyszłym roku, pod warunkiem że nie wystąpią poważne kryzysy. W tym roku prognozowany jest dalszy spadek białoruskiej gospodarki.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • У лістападзе

    505 – 1519 г. Заканчэньне пабудовы Барысаглебскай царквы ў Навагарадку, помніка архітэктуры готыкі. 445 – 1579 г. Пераўтварэньне Віленскай Езуіцкай Акадэміі ў Віленскі Унівэрсытэт – першы унівэрсытэт ва ўсходняй Эўропе. 405 – 1619 г. Надрукаваньне „Грамматики словенския правильная синтагма” Мялеція Сматрыцкага. 325 …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (461) – У берасьцейскай друкарні у 1563 г. была надрукавана Біблія – адно з самых поўных і лепшых тагачасных выданьняў, вядомая як „Радзівілаўская Біблія”.
  • (142) – 3.11.1882 г. у Акінчыцах нар. Якуб Колас (сапр. Канстанцін Міцкевіч, пам. 13.08.1956 г. у Мeнску), пісьменьнік, грамадзкі дзеяч, адзін з заснавальнікаў беларускай літаратуры. Друкавацца пачаў у 1906 г. у газэце „Наша Доля”, паэмы „Новая зямля” (1923), „Сымон-музыка” (1925), „Суд у лесе” (1943), „Адплата” (1946), „Рыбакова хата” (1947), аповесьці, п’есы, каля дваццаці зборнікаў вершаў, апавяданьняў, нарысаў ды іншых.
  • (114) – выданьне у 1910 г. першага зборніка вершаў Якуба Коласа „Песьні жальбы”.
  • (87) – 3.11.1937 г. расстраляны саветамі Максім Бурсевіч (нар. 9.08.1890 г. у Чамярах каля Слоніма), нацыянальны дзеяч, сакратар БСР Грамады.
  • (87) – 3.11.1937 г. расстраляны саветамі Павал Валошын (нар. 10.07.1891 г. у Гаркавічах Сакольскага павету), дзеяч БСР Грамады, дэпутат Сойма (1923-1928).

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis