Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    8. Kuneć sielanki

    Nocami z pod ramion krzyżów na rozdrogach sypie się gwiazd błękitne próchno chmurki siedzą przed progiem w murawie to kule białego puchu dmuchawiec Księżyc idzie srebrne chusty prać świerszczyki świergocą w stogach czegóż się bać (Józef Czechowicz, „Na wsi”, 1927) Jak mniê diś dumajetsie, dekada… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (III.2023)

У Беларусі

  • Палітолаг Валерыя Касцюгава, якой суд у Мінску прысудзіў дзесяць гадоў зняволення Фота з Інтэрнэту
    Палітолаг Валерыя Касцюгава, якой суд у Мінску прысудзіў дзесяць гадоў зняволення
    Фота з Інтэрнэту
  • 17 marca sąd w Mińsku skazał na 12 lat kolonii karnej Marynę Zołatawą i Ludmiłę Czekiną, redaktor naczelną i dyrektor generalną portalu TUT.by. Władze zarzucały im m.in. uchylanie się od płacenia podatków, wzniecanie nienawiści oraz wezwania do działań na szkodę bezpieczeństwa Białorusi. Przed likwidacją portal był największym niezależnym medium w Białorusi. Tego samego dnia na dziesięć lat pozbawienia wolności skazano Waleryję Kasciuhową, politolożkę i Taccianę Kuzinę, ekspertkę ds. administracji publicznej, założycielkę szkoły młodych menadżerów.
  • 26 lutego doszło do ataku na ważny rosyjski samolot wczesnego ostrzegania o zagrożeniach powietrznych A-50 w białoruskiej bazie lotniczej Maczuliszcze. Akcję przeprowadzono przy pomocy dronów, które uszkodziły kilka elementów maszyny i wyeliminowały ją na jakiś czas z udziału w operacjach wojskowych. Odpowiedzialność za wybuchy w Maczuliszczach wzięła na siebie antyrządowa białoruska organizacja BYPOL. Zrzesza ona przywódców białoruskiej opozycji oraz byłych pracowników organów ścigania, sprzeciwiających się reżimowi Łukaszenki.
  • 27 lutego w wieku 72 lat w Mińsku zmarł Alaksiej Dudaraŭ, ceniony białoruski dramaturg i scenarzysta. Jego sztuki były wystawiane także na scenie Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Był również prozaikiem, napisał kilka książek oraz scenariusz do znanego filmu „Biełyja rosy” z 1983 r.
  • 28 lutego KGB wydało decyzję o wpisaniu Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy (BAŻ) na listę „ugrupowań ekstremistycznych”. Oznacza to, że białoruskie służby będą traktować niezależnych dziennikarzy – członków organizacji – jak „ekstremistów”, a udostępnianie treści Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy będzie wykroczeniem. Przypomnijmy, iż 27 sierpnia 2021 r. Sąd Najwyższy, na wniosek Ministerstwa Sprawiedliwości, podjął decyzję o likwidacji BAŻ.
  • Od 2 marca białoruskie władze umożliwiły obywatelom polskim korzystanie z ruchu bezwizowego również ma przejściach granicznych z Litwą i Łotwą. Wcześniej podróż z Polski do Białorusi bez wizy była możliwa tylko przez przejścia na granicy polsko-białoruskiej bądź drogą lotniczą do Mińska. Zmiana przepisów, zdaniem Państwowego Komitetu Granicznego w Mińsku, jest odpowiedzią na „wysokie zainteresowanie Polaków ruchem bezwizowym do Białorusi” i komplikacje, wynikające z faktu, że prawie wszystkie przejścia na granicy z Polską są teraz zamknięte.
  • 3 marca sąd w Mińsku wydał wyrok na aktywistów Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna, w tym na jego lidera, laureata Pokojowej Nagrody Nobla, Alesia Bialackaha. Został on skazany na dziesięć lat kolonii karnej. Pracownicy Wiasny Walancin Stefanowicz i Uładzimir Łabkowicz usłyszeli wyroki odpowiednio dziewięciu i siedmiu lat pozbawienia wolności.
  • 6 marca sąd w Mińsku wydał wyrok w zaocznym procesie piątki liderów białoruskiej opozycji, członków tzw. Rady Koordynacyjnej. Wszyscy zostali skazani na kary od 12 do 18 lat więzienia. Swiatłana Cichanouska, konktrkadydatka Łukaszenki w wyborach prezydenckich, spędziłaby za kratami najbliższych piętnaście lat. Skazani na szczęście są wolni – przebywają poza Białorusią, na przymusowej emigracji.
  • У Гродне будуюць другую Каложу. Новы храм-помнік у гонар князя Аляксандра Неўскага ўзводзяць ля Індурскай дарогі. Гэта рэпліка першапачатковага віду Свята-Барыса-Глебскай Каложскай царквы з XII стагоддзя  Фота (візуалізацыя) з Інтэрнэту
    У Гродне будуюць другую Каложу. Новы храм-помнік у гонар князя Аляксандра Неўскага ўзводзяць ля Індурскай дарогі. Гэта рэпліка першапачатковага віду Свята-Барыса-Глебскай Каложскай царквы з XII стагоддзя
    Фота (візуалізацыя) з Інтэрнэту
  • 6 marca w Mińsku rozpoczął się proces sądowy za próbę podpalenia domu prołukaszenkowskiego lidera Białoruskiej Partii Liberalno-Demokratycznej Siarhieja Hajdukiewicza. Do zdarzenia miało dojść w czerwcu 2021 r. Hajdukiewicz powiadomił wówczas organy ścigania, że jego dom został obrzucony „koktajlami Mołotowa”. Budynek nie ucierpiał. Na liście oskarżonych znalazło się aż osiemnaści osób, część z nich przebywa za granicą.
  • 8 marca ruszył proces legislacyjny nowej Koncepcji Bezpieczeństwa Narodowego Białorusi. Zawiera ona m.in. lansowaną przez Łukaszenkę ideę powołania milicji ludowej. Rada Bezpieczeństwa Białorusi zatwierdziła projekt ustawy, a minister obrony Wiktar Chreninotrzymał polecenie przesłania w ciągu miesiąca ostatecznej wersji ustawy do Rady Ministrów w celu późniejszego przedłożenia jej Izbie Reprezentantów. Według projektu, do zadań nowej formacji w stanie wojennym należeć będzie „ochrona porządku, walka z bandytyzmem i grabieżą, dywersjami i grupami wywiadowczymi”.
  • 9 marca Aleksander Łukaszenka podpisał ustawę o zmianach w kodeksach karnych Białorusi. Wprowadza ona karę śmierci za zdradę stanu dla urzędników państwowych i wojskowych. Będzie ją można orzekać „za propagandę terroryzmu, dyskredytowanie Sił Zbrojnych, innych oddziałów i formacji wojskowych, organizacji paramilitarnych oraz naruszanie wymogów ochrony tajemnicy państwowej”.
  • 17 marca reżimowa prołukaszenkowska Międzynarodowa Fundacja Charytatywna podjęła decyzję o ustanowieniu Nagrody im. Emila Czeczki dla bojowników o wolność słowa i demokrację w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. Nagroda (o łącznej wartości 18 tys. dolarów) będzie przyznawana corocznie pod koniec jesieni. Dziesięciu nominowanych zostanie zaproszonych do Mińska, a trzech zwycięzców zostanie wyłonionych w uroczystej atmosferze. Przypomnijmy, że Emil Czeczko to polski dezerter, który uciekł do Białorusi, następnie oczerniał polskie władze, obwiniając je za kryzys migracyjny na granicy, a w końcu popełnił samobójstwo w jednym z mińskich mieszkań.
  • 18 marca odbył się zjazd założycielski partii Biała Ruś. To ugrupowanie, otwarcie wspierające Aleksandra Łukaszenkę, powstało na bazie stowarzyszenia o tej samej nazwie. Szefem nowej partii został Aleh Ramanaŭ, wcześniejszy przewodniczący wspomnianego stowarzyszenia.
  • 19 grudnia w Grodnie specjalna jednostka KGB przeprowadziła akcję likwidacji rzekomego terrorysty, którego białoruska opozycja przysłała z Polski. Państwowe media dokładnie zrelacjonowały zarówno samą akcję, jak i jej następstwa. Łukaszenka pochwalił służby za sprawną akcję. Tymczasem, jak donosi grupa byłych pracowników resortów siłowych, działających w organizacji ByPol, cała akcja mogła być prowokacją KGB, którą dokładnie wyreżyserowano. Organizacja przez swoich informatorów ustaliła, że „terrorystą” był ucharakteryzowany Alaksiej Zacharow, śledczy Zarządu KGB obwodu witebskiego. Według działaczy ByPol, inscenizacja, którą przygotowały białoruskie służby, miała na celu zastraszenie Białorusinów w przeddzień obchodzonego przez opozycję białoruskiego święta niepodległości – Dnia Wolności.
  • Na bloku reaktora elektrowni atomowej w Ostrowcu pojawiły się pęknięcia – poinformował litewski wywiad wojskowy. Mogą one wpływać na bezpieczeństwo eksploatacji siłowni. Doniesieniom tym zaprzeczyła strona białoruska, która oskarżyła Litwę o celowe dyskredytowanie sztandarowej inwestycji Mińska ostatnich lat.
  • Za 1mln 453 tys. rubli białoruskich, czyli około 2 mln 300 tys. zł, władze białoruskie sprzedały siedzibę zdelegalizowanej Polskiej Macierzy Szkolnej w Grodnie. Była to druga licytacja, do której przystąpił jeden kupiec. Budynek został ufundowany w latach dziewięćdziesiątych przez polskie władze. Mieściła się w nim największa na świecie polonijna szkoła niepubliczna – Liceum Społeczne im. Elizy Orzeszkowej.
  • Narodowy Bank Białorusi opublikował dane o zadłużeniu zagranicznym kraju na 1 stycznia 2023 r. Wynika z niego, iż całkowite zadłużenie zagraniczne, na które składają się gwarantowane przez państwo zobowiązania sektora publicznego i prywatnego, wyniosło 26,94 mld dolarów i zmniejszyło się w ciągu roku o 946,3 mln dolarów, czyli o 3,4%. Zagraniczny dług publiczny wzrósł o 272,5 mln dolarów, czyli o 1,5%, do 18,5 mld dolarów. Wszystkie pożyczki były długoterminowe, z czego 15,09 mld dolarów stanowiły kredyty i pożyczki, a 3,4 mld dolarów – obligacje. Głównym kredytodawcą Białorusi jest Rosja.
  • Ministerstwo Kultury razem z kanałem TV ONT nagrodziło twórców białoruskiej estrady. Najlepszym autorem tekstów piosenek okazała się Anna Sełuk (prywatnie Hanna Łukaszenka, żona średniego syna Aleksandra Łukaszenki – Dzmitryja), która jest współtwórczynią hitów poruszających tematykę białoruskiego patriotyzmu w wersji łukaszenkowskiej, takich jak: „Ach Aleksandr”, „Bulba dance” czy „Biełaruskaja żena”. Kolejnym nagrodzonym jest rosyjski kompozytor Oleg Szaumarow, twórca piosenki „Ja russkij”.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў красавіку

    980 – у 1044 г. пачаў княжаньне ў Полацку Усяслаў Брачыслававіч, званы Чарадзеем. Яго славутая дзейнасьць была апісана ў паэме „Слова аб паходзе Ігаравым”. 920 – у 1104 г. адбыўся вялікі паход кааліцыі князёў Кіеўскай Русі, арганізаваны Уладзімірам Манамахам на …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (52) – 25.04.1972 г. пам. у ЗША Віктар Войтанка (нар. 6.11.1912 г. у фальварку Мачульня, Наваградзкага павету), грамадзкі дзеяч, лекар, сьвятар. Выпускнік Віленскага ўнівэрсытэту, дзеяч Беларускага Студэнцкага Саюзу. Заснавальнік, падчас нямецкай акупацыі, мэдычнай школы ў Баранавічах. Пасьля вайны жыў у ЗША. У 1969 г. стаў сьвятаром Беларускай Аўтакефальнай Праваслаўнай Царквы.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis