Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  13. Jak zhinuŭ „Tiszka”

  Szkoła ŭ Haradku ad 20 wieraśnia 1970 r. maje imia bratoŭ partyzantaŭ Michała i Alaksandra Chrenoŭskich z niedalokaha Dzierniakowa. Jak maładych jaszcze kawaleraŭ zastrelili ich Niemcy padczas abławaŭ u tutejszych lasach. Dla miascowych życielej stalisa jany hierojami. Na staroncy szkoły ŭ Internecie pra patronaŭ jest...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Ne može byti!

  Pameť na trochu dovš

  Тварь ли я дрожащая или право имею… (Ф.М. Достоевский) – Ja svoju mamu pometaju słabo, – tichim hołosom načała rozkazuvati Lila. – Dobre, što maju para zdymkuv, to choč znaju, jak vyhladała. Ale rozkažu tobiê jeji historyju, to može takim sposobom pameť ob jôj ostanetsie...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (I.2023)

У Беларусі

 • Wystawiony na przetarg budynek Liceum Społecznego im. Elizy Orzeszkowej przy Polskiej Macierzy Szkolnej w Grodnie. Fot. Polska Macierz Szkolna
  Wystawiony na przetarg budynek Liceum Społecznego im. Elizy Orzeszkowej przy Polskiej Macierzy Szkolnej w Grodnie.
  Fot. Polska Macierz Szkolna
 • Władze Grodna wystawiły na aukcję budynek liceum Polskiej Macierzy Szkolnej. Licytację obiektu, wzniesionego w 2011 r. w historycznym centrum Grodna, zaplanowano na 3 lutego. Cena wywoławcza została ustalona na ponad 2 mln rubli, czyli około 3,7 mln zł. Polska Macierz Szkolna i Liceum Społeczne im. E. Orzeszkowej zostały zlikwidowane w 2022 r. Władze przejęły wówczas grodzieńskie nieruchomości. Wspomniane obiekty zostały wzniesione dzięki finansowemu wsparciu polskich fundacji i stowarzyszeń wspierających Polaków za wschodnią granicą.
 • 27 grudnia sąd w Mińsku skazał zaocznie trzykrotną medalistkę olimpijską z Londynu i Rio, byłą pływaczkę Alaksandrę Hierasimienia oraz działacza sportowego Aleksandra Opiejkina na 12 lat kolonii karnej. Oskarżono ich i skazano za utworzenie Białoruskiego Funduszu Solidarności Sportu i za „celowe rozpowszechnianie fałszywych informacji na temat wydarzeń mających miejsce na terytorium Białorusi związanych w wyborami w 2020 r. i ich wynikami”. Władze w Mińsku skonfiskowały ich majątki, w tym nieruchomości i pieniądze zgromadzone na kontach. Oboje skazani uciekli przez Ukrainę do Polski w 2020 r.
 • 29 grudnia na terytorium Białorusi spadły szczątki rakiety, która nadleciała od strony Ukrainy. Była to prawdopodobnie rakieta ukraińskiej obrony przeciwlotniczej, która odpierała rosyjski atak rakietowy. W wyniku incydentu nikt nie ucierpiał – szczątki rakiety spadły na pole uprawne.
 • 30 grudnia zapadł w Białorusi pierwszy wyrok dla obcokrajowca za „obrażanie Aleksandra Łukaszenki”. Sąd w Mińsku skazał obywatela Łotwy Dmitrijsa Michajłowsa na 4 lata łagru za napisanie w internecie krytycznych komentarzy o sytuacji politycznej w Białorusi. Władze nie udzieliły zezwolenia dyplomatom łotewskim na spotkanie z zatrzymanym, a KGB wpisał go na listę osób „uprawiających działalność terrorystyczną”.
 • 31 grudnia Aleksander Łukaszenka wygłosił noworoczne „orędzie do narodu białoruskiego”. Według dyktatora, rok 2022 był dla Białorusi… spokojny. Przypomnijmy, iż 24 lutego 2022 r. Rosja – również z terytorium Białorusi – napadła na Ukrainę, rozpoczynając krwawy konflikt, a przez cały rok na polsko-białoruskiej granicy trwał kryzys migracyjny. Podpisany przez Łukaszenkę 1 stycznia 2023 r. pierwszy dekret ogłosił rozpoczynający się rok „rokiem pokoju i kreatywności”.
 • Przez cały styczeń przybywały z Rosji do Białorusi wojskowe transporty kolejowe. Przerzucano zarówno żołnierzy, jak i sprzęt, w tym transportery opancerzone. Ruchy rosyjskich wojsk uzasadniano „potrzebami obronnymi”. Białoruś i Rosja przeprowadziły też wspólne manewry lotnictwa wojskowego.
 • 5 stycznia w Mińsku rozpoczął się proces Alesia Bialackiego, laureata Pokojowej Nagrody Nobla, obrońcy praw człowieka i założyciela Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna”. Bialacki wraz z dwoma współpracownikami „Wiasny” został zatrzymany w lipcu 2021 r. pod zarzutem finansowania protestów i przemytu pieniędzy. Grozi im od siedmiu do dwunastu lat więzienia. str. 10
 • 7 stycznia świąteczną wizytę w żeńskim klasztorze św. Elżbiety pod Mińskiem złożył Alaksander Łukaszenka. Dziękował za wsparcie białoruskiej Cerkwi i samego monasteru dla „bratniej” rosyjskiej armii, walczącej z Ukrainą.
 • 9 stycznia w Mińsku za zamkniętymi drzwiami rozpoczął się proces dziennikarzy do niedawna najpopularniejszego białoruskiego portalu, Tut.by, który został zlikwidowany w 2021 r. Przed sądem stanęli: redaktor naczelna Tut.by Maryna Zołatawa, generalna dyrektor Tut.by Media Ludmiła Czekina, redaktor Wolha Łojka, dziennikarka Alena Tałkaczowa oraz prawniczka Kaciaryna Tkaczenka. Oskarżonym władze zarzucają czyny, za które może grozić do 12 lat więzienia
 • 16 stycznia w Grodnie rozpoczął się proces Andrzeja Poczobuta, działacza niezależnego Związku Polaków na Białorusi i dziennikarza. Jest on oskarżony o „wzniecanie nienawiści” oraz wzywanie do sankcji i działań na szkodę Białorusi. Grozi mu za to do 12 lat więzienia. Andrzej Poczobut przebywa w białoruskim więzieniu jako więzień polityczny od 25 marca 2021 r. Nie skorzystał z proponowanej mu możliwości zwrócenia się o ułaskawienie do Aleksandra Łukaszenki.
 • 17 stycznia w Mińsku rozpoczął się proces przywódczyni białoruskiej opozycji, Swiatłany Cichanouskiej. Ma on charakter zaoczny, gdyż działaczka przebywa na emigracji. Obok Cichanouskiej oskarżeni zostali też członkowie komitetu koordynacyjnego białoruskiej opozycji: Maria Moroz, Paweł Łatuszka, Olga Kowalkowa i Siergiej Dylewski. Żadna z tych osób nie pojawiła się na sali rozpraw. Prokuratura zarzuca działaczom opozycji dążenie do przejęcia władzy w Białorusi w niekonstytucyjny sposób, stworzenie i kierowanie ugrupowaniem ekstremistycznym, publiczne nawoływanie do sankcji i innych działań przeciwko Białorusi, a także wzniecanie niepokojów społecznych.
 • Niezależne białoruskie media poinformowały o zatrzymaniu Andreja Dzmitryjeua, byłego kandydata w wyborach prezydenckich. Nie jest znana oficjalna przyczyna aresztowania polityka.
 • 19 stycznia Alaksander Łukaszenka spotkał się w Mińsku z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. Zdaniem wielu ośrodków analitycznych, spotkania białorusko-rosyjskie na wysokim szczeblu oraz wzmożone kontakty wysokich rangą dowódców wojskowych obu państw mogą świadczyć o kolejnej próbie wciągnięcia Białorusi w bezpośrednie działania wojenne przeciwko Ukrainie.
 • 21 stycznia Aleksander Łukszenka oznajmił, że Ukraina zaproponowała Białorusi pakt o nieagresji. Rzecznik przywódcy Rosji Władimira Putina był tym zdziwiony, oświadczył że Kreml nic nie wie o takiej propozycji. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, iż jego kraj nie zamierza atakować Białorusi i nigdy takich intencji nie było.
 • Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna” dokonało podsumowania politycznych prześladowań w Białorusi w 2022 r. – Zgodnie ze stanem z 31 grudnia 2022 roku w Białorusi było 1446 więźniów politycznych. W ciągu roku ich liczba wzrosła o 477 osób, przy jednoczesnym wyjściu na wolność 580 osób, które zostały uznane za więźniów politycznych w ciągu ostatnich trzech lat. Tylko w 2022 roku za więźniów politycznych uznano 889 osób – czytamy w sprawozdaniu Wiasny. Sądy skazały 1242 osoby w politycznie motywowanych sprawach wszczętych w 2022 r. oraz nie mniej niż 2627 osób w sprawach wszczętych od 2020 r., a wobec prawie 3800 osób wszczęto w ubiegłym roku sprawy karne, wydano też około 10 tysięcy wyroków w sprawach administracyjnych wszczętych na podstawie artykułów politycznych.
 • W styczniu władze uzupełniły listę „organizacji ekstremistycznych” o kolejne 39 osób – poinformowało COPC „Wiasna”. Znaleźli się na niej m.in. redaktor naczelna agencji BiełaPAN Iryna Leuszyna, a także były jej dyrektor Dzmitryj Naważyłau oraz inni członkowie kierownictwa, a także dziennikarze i inni pracownicy. „Ekstremistami” zostali również członkowie popularnej grupy rockowej Tor Band (obecnie w areszcie). Ogółem lista „ugrupowań ekstremistycznych” liczy obecnie 2350 osób i organizacji.
 • Jak poinformował Narodowy Komitet Statystyczny, inflacja w Białorusi w 2022 r. wyniosła 12,8 proc. Choć większość towarów, w tym żywność, zdrożały (np. cukier o 50 proc., mięso o 15 proc.), to znalazły się i takie, których ceny spadły, nawet o 30 proc. (np. ziemniaki, kapusta i buraki).

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў сакавіку

  520 – 4.03.1503 г. – памір’е (на 6 гадоў) паміж Вялікім Княствам Літоўскім і Вялікім Княствам Маскоўскім, паводле якога да Масквы адышло 29 гарадоў і 70 валасьцей, у тым ліку Чарнігаў, Бранск, Старадуб, Гомель. 160 – 11.03.1863 г. – царскі …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (158) – 23.03.1865 г. у Валожыне, Ашмянскага павету нарадзіўся Стары Улас (Уладыслаў Сівы-Сівіцкі), паэт, празаік, зьбіральнік беларускага фальклёру. З 1907 г. друкаваўся ў „Нашай Ніве”, потым у заходнябеларускіх выданьнях. Памёр 30.09.1939 г. у Шашэльгішках на Віленшчыне. Пахаваны на могілках у Сужанах.
 • (128) – 23.03.1895 г. у Лугавой каля Капыля нар. Васіль Сташэўскі, драматург і празаік. Закончыў Несьвіжскую настаўніцкую сэмінарыю (1914) і Менскі настаўніцкі інстытут (1924). Працаваў настаўнікам у Оршы, з 1927 г. – адказным сакратаром літаратурнага аб'яднаньня "Маладняк", з 1929 г. –  аб'яднаньня „Полымя”. У гг. 1928-1929 працаваў у газэце „Савецкая Беларусь”. У 1937 г. рэпрэсіраваны і прыгавораны да вышэйшай меры
 • (98) – 23.03.1925 г. у в. Мора на Беласточчыне нарадзіўся Віктар Швед, паэт, актыўны дзеяч беларускага руху на Беласточчыне. Друкуецца з 1957 г. Дэбютаваў у „Ніве” вершам „Я беларус”. Аўтар многіх зборнікаў вершаў, сааўтар падручнікаў на беларускай мове. Жыве ў Беластоку. Віншуем Вас, спадар Віктар!
 • (45) – 23.03.1978 г. у Менску памёр Рыгор Шырма (нар. 8(20).01.1892 г. у в. Шакуны, Пружанскага  павету), харавы дырыжор, фальклярыст, грамадзкі дзеяч. Актыўна ўключыўся ў беларускі рух у 1922 г., дзейнічаў у Беларускім Выбарчым Камітэце. Пасьля стаў настаўнікам сьпеву ў Віленскай Беларускай Гімназіі, выхавацелем у інтэрнаце гімназіі. Грамадзка працаваў у Таварыстве Беларускай Школы. Выдаваў зборнікі беларускіх песьняў.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2023 Czasopis