Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    8. Kuneć sielanki

    Nocami z pod ramion krzyżów na rozdrogach sypie się gwiazd błękitne próchno chmurki siedzą przed progiem w murawie to kule białego puchu dmuchawiec Księżyc idzie srebrne chusty prać świerszczyki świergocą w stogach czegóż się bać (Józef Czechowicz, „Na wsi”, 1927) Jak mniê diś dumajetsie, dekada… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

Bojkot plebiscytu

Redakcje lokalnych gazet grupy wydawniczej Polska Press w całym kraju tak jak w poprzednich latach w styczniu ogłosiły start plebiscytu na osobowości minionego roku. Kapituły to kolegia redakcyjne tych tytułów. Kandydaci są typowani – bez pytania ich o zgodę – w pięciu kategoriach: kultura, działalność społeczna i charytatywna, biznes, polityka, samorządność i społeczność lokalna oraz nauka. Głosowanie odbywa się za pośrednictwem płatnych SMS lub poprzez platformę internetową. Jeden wysłany SMS – za 3,69 zł z VAT – to jeden głos oddany na kandydata. Każdy, w tym sam nominowany, może ich oddać dowolną ilość razy.

Ten plebiscyt już poprzednio wzbudzał wśród zainteresowanych i czytelników mieszane uczucia, gdyż organizatorowi nie tak chodzi o uznanie dla nominowanych, jak o dochód z SMS-ów. Dlatego w tym roku powszechne stały się rezygnacje wielu wytypowanych kandydatów. W naszym regionie uczyniły to m.in. liderka zespołu „Czeremszyna” Barbara Kozub-Samosiuk oraz aktorka i reżyserka spektakli teatralnych w języku Podlaskim Joanna Troc. W Olsztynie za nominację „podziękował” pochodzące z Bielska ceniony dyrygent muzyki cerkiewnej Jan Połowianiuk.

Osoby te swoją decyzję uzasadniały nieuczciwym podejściem organizatorów plebiscytu. Na Facebooku apelowały o nieoddawanie na nich głosów, uważając że lepiej pieniądze te przeznaczyć na cele charytatywne, np. wrzucić do puszki wolontariuszy WOŚP.

Byli jednak i tacy, którzy z nominacji się ucieszyli, jak znany społecznik z Sokola w gm. Michałowo Andrzej Kasperowicz, który taką działalność zaczynał jeszcze w rozkwicie minionej epoki. Na Facebooku dumę z tego powodu okazał też od lat mieszkający w Białymstoku artysta malarz i muzyk z Białorusi Aleh Kabzar.

Osoby, które nie zdjęły swych kandydatur z list nominowanych, mobilizują teraz rodziny i znajomych do wysyłania dla nich płatnych SMS-ów. Sami również to czynią, nieraz sto i więcej razy.

Z tego względu w mediach pojawiły się liczne komentarze, nawołujące koncern Polska Press do zrezygnowania z tego plebiscytu.

 

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў красавіку

    980 – у 1044 г. пачаў княжаньне ў Полацку Усяслаў Брачыслававіч, званы Чарадзеем. Яго славутая дзейнасьць была апісана ў паэме „Слова аб паходзе Ігаравым”. 920 – у 1104 г. адбыўся вялікі паход кааліцыі князёў Кіеўскай Русі, арганізаваны Уладзімірам Манамахам на …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (210) – 18.04.1814 г. у Лагойску нар. Яўстафій Тышкевіч, археоляг, гісторык і краязнавец. Закончыў Менскую гімназію (1831), заснаваў Віленскі музэй старажытнасьцяў і Віленскую археалягічную камісію, вывучаў курганы, гарадзішчы і
  • (121) – 18.04.1903 г. у Пабокавічах каля Бабруйска нар. Платон Галавач, пісьменьнік. Друкаваўся з 1921 г., аўтар зборнікаў „Дробязі жыцьця” (1927), „Хочацца жыць” (1930), „Апавяданьні” (1934). Расстраляны 29.10.1937 г., праўдападобна ў Курапатах.
  • (103) – 18.04.1921 г. афіцыйнае адкрыцьцё ў Менску Беларускага Дзяржаўнага Унівэрсытэту.
  • (58) – 18.04.1966 г. памёр у Кліўлендзе (ЗША) беларускі нацыянальны дзеяч Станіслаў Грынкевіч (народжаны 23.02.1913 г. у Новым Двары на Дуброўшчыне).

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis