Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  22. Pierapałki sołtysa Nowaha Tryścianoha (2)

  Stanisłava Żynela sudzili za toje, szto byŭszy nimieckim soltysam „vymagał bezwzględnego podporządkowania się zarządzeniom władz niemieckich, uciekając się nawet do przemocy w wypadku, gdy ktoś uchylał się od stawianych przez niego żądań, a nawet biciem terroryzovał ludność swego sołectwa”. Prakuratar dakazvaŭ, szto ad 1942-ho da…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  10. Siêta nauka ne dla mene

  Ślubuję uroczyście, że będę: a) zachowywać postawę moralną i obywatelską godną studenta Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej; b) systematycznie i pilnie zdobywać wiedzę w celu należytego przygotowania do pracy zawodowej oraz aktywnego uczestniczenia w budowie socjalizmu… („Ślubowanie studenta”, 1977) Čom ja pujšov studyjovati fizyku, a ne, prykładom,… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

Bojkot plebiscytu

Redakcje lokalnych gazet grupy wydawniczej Polska Press w całym kraju tak jak w poprzednich latach w styczniu ogłosiły start plebiscytu na osobowości minionego roku. Kapituły to kolegia redakcyjne tych tytułów. Kandydaci są typowani – bez pytania ich o zgodę – w pięciu kategoriach: kultura, działalność społeczna i charytatywna, biznes, polityka, samorządność i społeczność lokalna oraz nauka. Głosowanie odbywa się za pośrednictwem płatnych SMS lub poprzez platformę internetową. Jeden wysłany SMS – za 3,69 zł z VAT – to jeden głos oddany na kandydata. Każdy, w tym sam nominowany, może ich oddać dowolną ilość razy.

Ten plebiscyt już poprzednio wzbudzał wśród zainteresowanych i czytelników mieszane uczucia, gdyż organizatorowi nie tak chodzi o uznanie dla nominowanych, jak o dochód z SMS-ów. Dlatego w tym roku powszechne stały się rezygnacje wielu wytypowanych kandydatów. W naszym regionie uczyniły to m.in. liderka zespołu „Czeremszyna” Barbara Kozub-Samosiuk oraz aktorka i reżyserka spektakli teatralnych w języku Podlaskim Joanna Troc. W Olsztynie za nominację „podziękował” pochodzące z Bielska ceniony dyrygent muzyki cerkiewnej Jan Połowianiuk.

Osoby te swoją decyzję uzasadniały nieuczciwym podejściem organizatorów plebiscytu. Na Facebooku apelowały o nieoddawanie na nich głosów, uważając że lepiej pieniądze te przeznaczyć na cele charytatywne, np. wrzucić do puszki wolontariuszy WOŚP.

Byli jednak i tacy, którzy z nominacji się ucieszyli, jak znany społecznik z Sokola w gm. Michałowo Andrzej Kasperowicz, który taką działalność zaczynał jeszcze w rozkwicie minionej epoki. Na Facebooku dumę z tego powodu okazał też od lat mieszkający w Białymstoku artysta malarz i muzyk z Białorusi Aleh Kabzar.

Osoby, które nie zdjęły swych kandydatur z list nominowanych, mobilizują teraz rodziny i znajomych do wysyłania dla nich płatnych SMS-ów. Sami również to czynią, nieraz sto i więcej razy.

Z tego względu w mediach pojawiły się liczne komentarze, nawołujące koncern Polska Press do zrezygnowania z tego plebiscytu.

 

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў чэрвені

  530 – 1494 г. – атрыманьне горадам Высокае самакіраваньня паводле магдэбургскага права. 220 – 1.06.1804 г. у Наваспаскім на Смаленшчыне нар. Міхал Глінка, кампазітар, заснавальнік рускай клясычнай музыкі. Найбольш вядомыя яго творы: оперы „Жыцьцё за цара” (1836), „Руслан і Людміла” …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (215) – 1809 г. –  заснаваньне ў Магілёве першай у Беларусі мэтэаралягічнай станцыі.
 • (193) – 15.06.1831 г. у Селішчы Наваградзкага павету нар. Вінцэсь Каратынскі (пам. 7.02.1891 г. у Варшаве), паэт, перакладчык, журналіст. Пісаў у асноўным творы на польскай мове на беларускія тэмы, таксама зьяўляецца аўтарам беларускамоўных вершаў. Пахаваны на Старых Павонзках.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis