Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  23. Zabytaja tragedia kala Krynak (1)

  U viosaczcy Trejgli niedaloka Krynak za sanacji żyli bahatyja haspadare Jurczeni, jakija mieli 23 ha ziamli. „Bahatyroŭ” u czerwcu 1941 r. enkavudzisty vyvieźli na Sibir (viarnulisa ŭ 1946 r.). Z hetaj pryczyny pośle pajszła ŭ vioscy i vakolicy nizhoda. Syn „kułakoŭ” Edzik za sanacji byŭ…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  11. Jabłyka i pomarančy

  Knižki i filmy podôbny do jabłyk i pomarančuv. Odny i druhi naležat do ovocuv, ale smakujut preč po-raznomu. (Steven King) To było tohdy, jak ja brontavsie hołodny po Krystijaniji, siêtum divovidnum miêsti, kotoroho čołoviêk ne pokine, poka vono ne nakłade na joho svojoji pôznaki… Siêty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (XІI.2022)

У Беларусі

 • Аляксандр Лукашэнка сустрэў у Мінску Уладзіміра Пуціна хлебам і соллю
  Аляксандр Лукашэнка сустрэў у Мінску Уладзіміра Пуціна хлебам і соллю
 • 19 grudnia prezydent Rosji Władimir Putin przybył do Mińska z oficjalną wizytą (po ponad trzyletniej przerwie). Towarzyszyli mu minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oraz minister obrony narodowej Siergiej Szojgu. Rosyjskich przywódców przyjął Aleksander Łukaszenka. W oficjalnym komunikacie po spotkaniu podano, iż rosyjsko-białoruskie rozmowy dotyczyły kwestii gospodarczych, a także współpracy wojskowej. Nie wspominano w ogóle o Ukrainie. Białoruś nieustannie wspiera Rosję w jej agresji, lecz unika bezpośredniego zaangażowania w konflikt, choć z jej terytorium starują rosyjskie samoloty i rakiety atakujące cele południowego sąsiada.
 • 26 listopada w wieku 64 lat zmarł nagle białoruski minister spraw zagranicznych Uładzimir Makiej. 29 listopada odbyła się uroczystość pogrzebowa o charakterze państwowym. Zmarły został pochowany na Cmentarzu Wschodnim w Mińsku. W pogrzebie szefa MSZ Białorusi wziął udział Aleksander Łukaszenko, który jednak nie wygłosił żadnej mowy. Białoruskie władze wciąż nie podały oficjalnej przyczyny śmierci Makieja. Nie wiadomo również, czy cierpiał on na jakąkolwiek chorobę. Uładzimir Makiej urodził się w 1958 r. w obwodzie grodzieńskim. W latach 1996–1999 był przedstawicielem Białorusi przy Radzie Europy i jednocześnie radcą ambasady w Paryżu. Od 2000 do 2008 r. był asystentem prezydenta Białorusi. Urząd ministra spraw zagranicznych sprawował bez przerwy od sierpnia 2012 r.
 • Siarhiej Alejnik zastąpił zmarłego Uładzimira Makieja na stanowisku ministra spraw zagranicznych. Nowy szef MSZ jest doświadczonym dyplomatą, dotychczas był wiceministrem spraw zagranicznych, wcześniej pracował w Hadze jako konsul, był też przedstawicielem Białorusi w ONZ, ambasadorem w Watykanie, a potem w Wielkiej Brytanii. Siarhiej Alejnik ma 57 lat.3 grudnia Siergiej Szojgu złożył niezapowiedzianą wizytę w Mińsku. Minister obrony Rosji rozmawiał ze swoim białoruskim odpowiednikiem Wiktarem Chreninem, a także z samym Aleksandrem Łukaszenką. Zdaniem niezależnych analityków Szojgu prawdopodobnie próbował wywrzeć presję na Białoruś, aby lepiej wspierała kampanię Rosji w Ukrainie.
 • 7 grudnia z Cmentarza Garnizonowego w Grodnie zniknęły pamiątkowe tablice, umieszczone na płycie przy Krzyżu Katyńskim. Wandale wyrwali trzy tablice w językach polskim i białoruskim. Zdaniem niezależnych dziennikarzy za tymi aktami wrogości wobec ważnych dla Polaków miejsc pamięci w Białorusi stoją władze i jest to kolejny przykład ich barbarzyńskiego zachowania.
 • Jak poinformowały wojskowe źródła ukraińskie, Rosja gromadzi znaczne siły wojskowe na terytorium Białorusi, które mogą posłużyć w przyszłości do ponownego ataku na Kijów. Ponadto Rosja przekazała Białorusi samoloty MiG-31K, które są nośnikami hipersonicznych pocisków rakietowych Kindżał, a także samolot rozpoznania radarowego dalekiego zasięgu A-50U. Zdaniem zachodnich źródeł wywiadowczych, rosyjskie i białoruskie siły są na razie daleko niewystarczające do podjęcia aktywnych działań ofensywnych z terenu Białorusi.
 • 13 grudnia Alaksander Łukaszenka wydał rozkaz przeprowadzenia kontroli gotowości bojowej w Białorusi, w tym jednostek rozmieszczonych przy granicach Litwą i Polską. W ramach ćwiczeń białoruscy żołnierze budowali przeprawy mostowe przez rzeki Niemen i Berezyna. Ukraińskie dowództwo poinformowało, iż mimo tych kroków, sytuacja na białorusko-ukraińskiej granicy jest stabilna i nie uległa zmianie.
 • 14 grudnia Izba Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego Białorusi uchwaliła nowelizację ustawy o obywatelstwie, która umożliwia pozbawianie obywatelstwa osób, skazanych za udział w organizacji ekstremistycznej lub za wyrządzenie ciężkiej szkody interesom państwa, a przebywających za granicą. Nowe prawo ma uderzyć w tych obywateli Białorusi, którzy obawiając się prześladowań za udział w protestach zdecydowali się na emigrację. Ustawa wprowadza także wymóg pisemnego lub elektronicznego powiadomienia władz o posiadaniu obywatelstwa innego państwa, a także prawa pobytu lub innego dokumentu, który uprawnia do ulg i przywilejów w innych państwach (m.in. Karty Polaka).
 • Białoruski dyktator jest zwolennikiem nacjonalizacji majątków firm zachodnich, które postanowiły wycofać się z Białorusi. Zapowiedział m.in. przejęcie McDonald’sa i sieci IKEA. Swoją decyzję uzasadnił dosadnie, jak na „pierwszego kołchoźnika” przystało: – Nasi ludzie są na tyle mądrzy, że potrafią przekroić bułkę na pół i włożyć do niej liście sałaty lub kawałek kiełbasy.
 • Białoruś atakuje Polskę hałasem. Na granicy w kilku punktach ustawiono sprzęt nagłaśniający, z którego wydobywają się dźwięki naśladujące wibracje, krzyki, szczekanie psów i policyjne syreny. Na ich uciążliwość szczególnie nocą narzekają mieszkańcy jednej z miejscowości w gminie Lipsk. Polska Straż Graniczna nie odniosła się jak dotychczas do tych skarg, tłumacząc jedynie, że są to prowokacje służące odwróceniu uwagi służb od rzeczywistych prób nielegalnego przekraczania polsko-białoruskiej granicy.
 • 53 proc. więcej niż obecnie planuje przeznaczyć w przyszłym roku na wydatki wojskowe Białoruś. Informacje te podał kanał Białoruski Hajun, powołując się na projekt budżetu na 2023 r. Na obronę Mińsk wyda 1,14 miliarda dolarów, czyli 2,77 miliarda rubli białoruskich. Rok wcześniej była to równowartość 774 milionów dolarów.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў ліпені-жніўні

  710 – перамога дружын Давыда Гарадзенскага у 1314 г. над войскамі крыжакоў пад Наваградкам. 625 – 12 жніўня 1399 г. паражэньне войск Вялікага Княства Літоўскага на чале з князем Вітаўтам у бітве супраць войскаў Залатой Арды на рацэ Ворскла. 510 …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (764) – 13 ліпеня 1260 г. войскі старабеларускай дзяржавы – Вялікага Княства Літоўскага разьбілі крыжакоў каля возера Дурбе.
 • (392) – 13(23).07.1632 г. памёр Памва Бярында, дзеяч усходнеславянскай культуры, лексікограф, друкар, аўтар сылябічных вершаў і „Лексікона славенароскага...” (1627), самага вялікага на Беларусі слоўніка ХVII ст. (каля 7000 слоў).
 • (196) – 13.07.1828 г. у Нягневічах пад Наваградкам нар. Іван Малышэўскі, гісторык царквы. Закончыў Жыровіцкае Духоўнае Вучылішча, Мінскую Духоўную Сэмінарыю і Кіеўскую Духоўную Акадэмію (1853). У 1962-1897 г.г. быў прафэсарам Кіеўскай Духоўнай Акадэміі, дасьледаваў творы і жыцьцё Кірылы Тураўскага („Творы Св. Кірыла Тураўскага з апісаньнем яго жыцьця” (1878). Памёр 11.01.1897 г. у Кіеве, дзе і пахаваны.
 • (34) – 13-15 ліпеня 1990 г. у Гарадку адбыўся І Фэстываль Музыкі Маладой Беларусі сарганізаваны Беларускім Аб’яднаньнем Студэнтаў ды Гмінным Асяродкам Культуры ў Гарадку. Выступалі між іншым Сяржук Сокалаў-Воюш, гурты „Уліс”, „Мроя”.
 • (34) – у начы  з 12 на 13 ліпеня 1990 г. была падпалена ды згарэла царква Праабражэньня Гасподняга на Сьв. Гары Грабарцы.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis