Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  11. Szumnaje zabojstwo uboŭca

  U 1946 r. na Sakolszczynie szumieła partyzanckaja jaczejka, jakoj prawadyrom byŭ Kaźmier Kamiński „Błyskawica” (raniej „Ryś”). Pad saboju mieŭ jon dwaccać czaławiek. Byli heto katoliki ad Janowa, Karycina, Czarnoŭsi (cipier Czornaj Biełastockaj)...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Ne može byti!

  Počynaju pisati novy cykl rozkazuv. Ne znaju, jak dovho dam rady. Nazbirała trochu historyjuv od ludi, kotory zhodilisie pohovoryti zo mnoju pro svoje žycie. Trudno takich znajti, bo bôlšosti našych ludi zdajetsie, što jich žycie nikomu ne cikave, tomu što vono nibyto było zusiêm zvyčajne,...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (XІI.2022)

У Беларусі

 • Аляксандр Лукашэнка сустрэў у Мінску Уладзіміра Пуціна хлебам і соллю
  Аляксандр Лукашэнка сустрэў у Мінску Уладзіміра Пуціна хлебам і соллю
 • 19 grudnia prezydent Rosji Władimir Putin przybył do Mińska z oficjalną wizytą (po ponad trzyletniej przerwie). Towarzyszyli mu minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oraz minister obrony narodowej Siergiej Szojgu. Rosyjskich przywódców przyjął Aleksander Łukaszenka. W oficjalnym komunikacie po spotkaniu podano, iż rosyjsko-białoruskie rozmowy dotyczyły kwestii gospodarczych, a także współpracy wojskowej. Nie wspominano w ogóle o Ukrainie. Białoruś nieustannie wspiera Rosję w jej agresji, lecz unika bezpośredniego zaangażowania w konflikt, choć z jej terytorium starują rosyjskie samoloty i rakiety atakujące cele południowego sąsiada.
 • 26 listopada w wieku 64 lat zmarł nagle białoruski minister spraw zagranicznych Uładzimir Makiej. 29 listopada odbyła się uroczystość pogrzebowa o charakterze państwowym. Zmarły został pochowany na Cmentarzu Wschodnim w Mińsku. W pogrzebie szefa MSZ Białorusi wziął udział Aleksander Łukaszenko, który jednak nie wygłosił żadnej mowy. Białoruskie władze wciąż nie podały oficjalnej przyczyny śmierci Makieja. Nie wiadomo również, czy cierpiał on na jakąkolwiek chorobę. Uładzimir Makiej urodził się w 1958 r. w obwodzie grodzieńskim. W latach 1996–1999 był przedstawicielem Białorusi przy Radzie Europy i jednocześnie radcą ambasady w Paryżu. Od 2000 do 2008 r. był asystentem prezydenta Białorusi. Urząd ministra spraw zagranicznych sprawował bez przerwy od sierpnia 2012 r.
 • Siarhiej Alejnik zastąpił zmarłego Uładzimira Makieja na stanowisku ministra spraw zagranicznych. Nowy szef MSZ jest doświadczonym dyplomatą, dotychczas był wiceministrem spraw zagranicznych, wcześniej pracował w Hadze jako konsul, był też przedstawicielem Białorusi w ONZ, ambasadorem w Watykanie, a potem w Wielkiej Brytanii. Siarhiej Alejnik ma 57 lat.3 grudnia Siergiej Szojgu złożył niezapowiedzianą wizytę w Mińsku. Minister obrony Rosji rozmawiał ze swoim białoruskim odpowiednikiem Wiktarem Chreninem, a także z samym Aleksandrem Łukaszenką. Zdaniem niezależnych analityków Szojgu prawdopodobnie próbował wywrzeć presję na Białoruś, aby lepiej wspierała kampanię Rosji w Ukrainie.
 • 7 grudnia z Cmentarza Garnizonowego w Grodnie zniknęły pamiątkowe tablice, umieszczone na płycie przy Krzyżu Katyńskim. Wandale wyrwali trzy tablice w językach polskim i białoruskim. Zdaniem niezależnych dziennikarzy za tymi aktami wrogości wobec ważnych dla Polaków miejsc pamięci w Białorusi stoją władze i jest to kolejny przykład ich barbarzyńskiego zachowania.
 • Jak poinformowały wojskowe źródła ukraińskie, Rosja gromadzi znaczne siły wojskowe na terytorium Białorusi, które mogą posłużyć w przyszłości do ponownego ataku na Kijów. Ponadto Rosja przekazała Białorusi samoloty MiG-31K, które są nośnikami hipersonicznych pocisków rakietowych Kindżał, a także samolot rozpoznania radarowego dalekiego zasięgu A-50U. Zdaniem zachodnich źródeł wywiadowczych, rosyjskie i białoruskie siły są na razie daleko niewystarczające do podjęcia aktywnych działań ofensywnych z terenu Białorusi.
 • 13 grudnia Alaksander Łukaszenka wydał rozkaz przeprowadzenia kontroli gotowości bojowej w Białorusi, w tym jednostek rozmieszczonych przy granicach Litwą i Polską. W ramach ćwiczeń białoruscy żołnierze budowali przeprawy mostowe przez rzeki Niemen i Berezyna. Ukraińskie dowództwo poinformowało, iż mimo tych kroków, sytuacja na białorusko-ukraińskiej granicy jest stabilna i nie uległa zmianie.
 • 14 grudnia Izba Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego Białorusi uchwaliła nowelizację ustawy o obywatelstwie, która umożliwia pozbawianie obywatelstwa osób, skazanych za udział w organizacji ekstremistycznej lub za wyrządzenie ciężkiej szkody interesom państwa, a przebywających za granicą. Nowe prawo ma uderzyć w tych obywateli Białorusi, którzy obawiając się prześladowań za udział w protestach zdecydowali się na emigrację. Ustawa wprowadza także wymóg pisemnego lub elektronicznego powiadomienia władz o posiadaniu obywatelstwa innego państwa, a także prawa pobytu lub innego dokumentu, który uprawnia do ulg i przywilejów w innych państwach (m.in. Karty Polaka).
 • Białoruski dyktator jest zwolennikiem nacjonalizacji majątków firm zachodnich, które postanowiły wycofać się z Białorusi. Zapowiedział m.in. przejęcie McDonald’sa i sieci IKEA. Swoją decyzję uzasadnił dosadnie, jak na „pierwszego kołchoźnika” przystało: – Nasi ludzie są na tyle mądrzy, że potrafią przekroić bułkę na pół i włożyć do niej liście sałaty lub kawałek kiełbasy.
 • Białoruś atakuje Polskę hałasem. Na granicy w kilku punktach ustawiono sprzęt nagłaśniający, z którego wydobywają się dźwięki naśladujące wibracje, krzyki, szczekanie psów i policyjne syreny. Na ich uciążliwość szczególnie nocą narzekają mieszkańcy jednej z miejscowości w gminie Lipsk. Polska Straż Graniczna nie odniosła się jak dotychczas do tych skarg, tłumacząc jedynie, że są to prowokacje służące odwróceniu uwagi służb od rzeczywistych prób nielegalnego przekraczania polsko-białoruskiej granicy.
 • 53 proc. więcej niż obecnie planuje przeznaczyć w przyszłym roku na wydatki wojskowe Białoruś. Informacje te podał kanał Białoruski Hajun, powołując się na projekt budżetu na 2023 r. Na obronę Mińsk wyda 1,14 miliarda dolarów, czyli 2,77 miliarda rubli białoruskich. Rok wcześniej była to równowartość 774 milionów dolarów.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў лютым

  555 – 29.02.1468 выданьне „Судзебніка” Казіміра IV – першага збору законаў Вялікага Княства Літоўскага. 495 – У 1528 г. нар. князь Андрэй Курбскі, нашчадак у простай лініі роду Рурыкавічаў. Заслужаны паплечнік Івана IV Жахлівага (Грознага), здольны палкаводзец, адукаваны чалавек. У …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2023 Czasopis