Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    23. Zabytaja tragedia kala Krynak (2)

    UB-oŭcy z Sakołki, jakija pravia try let viali śledztvo, ustanavili, szto maldunak na rasstralanych „kamunistaŭ” skłali sołtys z Łapiczaŭ Ivan Charuży, sołtys z Trejglaŭ Franak Karpuk i padsołtys z hetaj vioski Edzik Jurczenia. Pad kaniec grudnia 1942 r. mielisa jany sptakacca ŭ czaćvier na bazary…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • „Ja choču byti bliźka ludiam”

    Rozhovôr Jana i Haliny Maksimjukov z poetkoju Zojoj Sačko

    Jan: Čy pomniš, koli v tebe zjavivsie impuls, kob napisati peršy viêrš? I na jakôj movi tobiê napisałosie? Zoja: O, ja dumała, što ty tak i načneš… Ja učyłaś u školi v Parcievi, de była prykładnoju učenicieju. Pan od pôlśkoji movy skazav prynesti viêršyki pud… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (ІII.2022)

У Беларусі

  • Антываенны шпацыр беларускіх жанчын Тэлеграм-канал
    Антываенны шпацыр беларускіх жанчын
    Тэлеграм-канал
  • Białoruś, mimo pojawiających się regularnie w mediach komunikatów o planowanym bezpośrednim ataku jej wojsk na Ukrainę, nie rozpoczęła otwartej inwazji. Stała się zapleczem logistycznym dla rosyjskiej armii. W białoruskich przygranicznych miastach szpitale przyjmują rannych żołnierzy, kostnice ciała poległych, a na niektórych cmentarzach dokonuje się wojskowych pochówków. Z terytorium Białorusi wystrzeliwane są również rosyjskie rakiety, atakujące cele w Ukrainie. Wielu komentatorów uważa, że Łukaszenka pozostając wiernym sojusznikiem Putina, stara się za wszelką cenę uniknąć bezpośredniego zaangażowania białoruskiej armii w działania wojenne.
  • Pod koniec lutego Prokuratura Generalna poinformowała o uznaniu za ekstremistyczne portali internetowych Białoruskiego Radia Racja i centrum praw człowieka „Chartyja-97”. Dotąd takie miano przypisano większości niezależnych białoruskich mediów, takim jak Zerkalo.io, Euroradio, Radio Svaboda, „Nasza Niwa”. W marcu do takiej listy dopisano też serwis Deutsche Welle. Za ekstremistyczne uznano wszystko, co Deustsche Welle zamieszcza w Internecie, w tym kanał na komunikatorze Telegram, czat DW Biełaruś, a nawet logo „DW”. Sama witryna internetowa Deutsche Welle jest zablokowana w Białorusi od października 2021 r. Za przechowywanie i rozpowszechnianie „ekstremistycznego materiału” w Białorusi grożą kary finansowe i kary pozbawienia wolności do 15 dni.
  • 3 marca w Mińsku funkcjonariusze OMON-u wtargnęli do kościoła, by zatrzymać modlące się o pokój matki poborowych, których białoruski reżim przygotowuje do udziału w agresji na Ukrainę. Choć Łukaszenka zapewnia o tym, że białoruscy żołnierze nie uczestniczą w wojnie, to ciągle docierają sygnały o przygotowaniach Białorusi do bojowego wsparcia Rosji w ataku na Ukrainę. Zatrzymane kobiety zostały przewiezione na posterunek milicji, a następnie pouczone i zwolnione.
  • 15 marca w Białorusi weszła w życie konstytucja, znowelizowana z inicjatywy Aleksandra Łukaszenki. Według państwowej agencji BiełTA, za przyjęciem poprawek do Konstytucji Republiki Białorusi głosowało prawie 4,5 mln obywateli. To ponad 80 proc. wszystkich osób, które wzięły udział w głosowaniu. Artykuł 18 nowej konstytucji Białorusi mówi, że „Republika Białorusi wyklucza agresję militarną przeciwko innym państwom ze swojego terytorium”, co brzmi szczególnie w obliczu inwazji rosyjskiej na Ukrainę (w tym z terytorium Białorusi). Nowa konstytucja mówi też, że jedna osoba nie może pełnić funkcji prezydenta Białorusi dłużej niż dwie kadencje, ale przepis ten wejdzie w życie po objęciu urzędu przez nowo wybraną głowę państwa. Oznacza to, że po zakończeniu obecnej kadencji, Aleksander Łukaszenka będzie mógł rządzić jeszcze przez 10 lat, począwszy od 2025 r. Nowa konstytucja wyklucza też z ubiegania się o najwyższy urząd osoby, które wyjechały za granicę, co pozbawia możliwości kandydowania obecnych liderów opozycji. Рэферэндум у цяні вайны ў Украіне
  • Białoruś udzieliła technicznego wsparcia zajętej przez Rosjan ukraińskiej elektrowni w Czarnobylu. Po ustaleniach Putina i Łukaszenki białoruscy energetycy wzięli na siebie kwestię dostarczania prądu do elektrowni, co ma zabezpieczać ją przed nieprzewidzianymi konsekwencjami wynikającymi z możliwych awarii.
  • 16 marca na pięć lat więzienia został skazany Pawał Winahradaŭ, znany bloger. Uznano go winnym „podżegania do nienawiści społecznej”, „obrazy prezydenta” i organizację zamieszek. Winahradaŭ przebywał w areszcie od 22 grudnia 2021 r. Dzień wcześniej miński sąd skazał na kary 2,5 roku więzienia dziennikarzy niezależnej gazety „Nasza Niwa”, Jahora Marcinowicza i Andreja Skurkę.
  • Аляксандр Лукашэнка да вайны Расіі ўва Украіне беларускую армію трымае напагатове president.gov.by
    Аляксандр Лукашэнка да вайны Расіі ўва Украіне беларускую армію трымае напагатове
    president.gov.by
  • 17 marca został znaleziony w Mińsku martwy w Emil Czeczko, dezerter z polskiej armii, który pod koniec ubiegłego roku zbiegł do Białorusi. Polski żołnierz wielokrotnie krytykował postępowanie swoich służb granicznych, udzielając białoruskim reżimowym mediom kontrowersyjnych wywiadów. Czeczkę znaleziono powieszonego w swoim mieszkaniu – białoruskie służby wszczęły śledztwo w tej sprawie. Na razie nic nie wiadomo o udziale osób trzecich w zdarzeniu.
  • 19 marca prezes Kolei Ukraińskich Ołeksandr Kamyszyn poinformował, że dzięki jego białoruskim kolegom, współpracującym z opozycją, doszło do przerwania połączeń kolejowych pomiędzy Białorusią i Ukrainą. Dzięki akcji Białorusinów rosyjskie wojska nie mogły korzystać z połączeń kolejowych, którymi jechało zaopatrzenie dla Rosjan. – Nie będę podawał szczegółów, ale jestem wdzięczny białoruskim kolejarzom za to, co robią – powiedział prezes Kolei Ukraińskich.
  • 22 marca ośrodek dla migrantów w centrum logistycznym w Bruzgach został zamknięty. Ostatnio przebywało tam ponad czterysta osób. Byli to obywatele Iraku, Iranu, Syrii i innych krajów Bliskiego Wschodu. Blisko stu spośród nich odleciało specjalnym rejsem do Iraku. Pozostali umieszczeni zostali w hotelach i sanatoriach w oczekiwaniu na kolejne loty ewakuacyjne.
  • 25 marca prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys po roku przebywania w więzieniu wyszła na wolność i została osadzona w areszcie domowym. Stało się tak w wyniku usilnych zabiegów polskiego MSZ. Nieoficjalnie wiadomo, że o jej wypuszczeniu z więzienia mógł zdecydować list matki z prośbą o uwolnienie córki, napisany do Aleksandra Łukaszenki. Andżelika Borys została aresztowana 23 marca ubr. Oskarżono ją o działania na rzecz „rehabilitacji nazizmu” i podżeganie do nienawiści narodowej i religijnej oraz siana niezgody na gruncie przynależności narodowej, religijnej, językowej. Groziło jej od 5 do 12 lat pozbawienia wolności. Nadal uwięziony jest inny działacz ZPB, Andrzej Poczobut, zaś w białoruskich więzieniach przebywa 1,1 tys. więźniów politycznych.
  • Jak oszacował Polski Instytut Ekonomiczny, unijne sankcje obejmą 54 proc. białoruskiego eksportu do UE, co może doprowadzić do zmniejszenia tegorocznego PKB tego kraju o 5 proc. Roczna wartość eksportu objętego sankcjami to ok. 2,9 mld dolarów. Sankcje gospodarcze będą miały również negatywny wpływ na Polskę, na którą przypada 17 proc. wysyłek wyrobów cementowych, 22 proc. produktów zawierających chlorek potasu oraz 13 proc. drewna i wyrobów z drewna.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • у верасні

    750 – няўдалая аблога ў 1274 г. Наваградка аб’яднанымі галіцка-валынскімі і татарскімі войскамі. 510 –  8.09.1514 г.  перамога пад Оршай (на рацэ Крапіўна) 30-тысячнай беларуска-літоўскай арміі пад кіраўніцтвам гетмана Канстанціна Астрожскага над утрая большым маскоўскім войскам. У выніку бітвы ўсходняя Беларусь была вызвалена …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (702) – У 1322 г. дружыны Гарадзенскага княства (у склад якога тады ўваходзіла ўсходняя Беласточчына) на чале з князем Давыдам Гарадзенскім разграмілі пад Псковам нямецкіх і дацкіх рыцараў.
  • (131) – 10.09.1893 г. у Юр’еве нар. Аляксандар Ляўданскі (расстраляны ў Менску 27.08.1937 г.), гісторык і археоляг, загадчык сэкцыі археалёгіі Інстытута Беларускай Культуры, дацэнт Беларускага Унівэрсытэта, вывучаў археалягічныя і архітэктурныя помнікі Беларусі.
  • (108) – 10.09.1916 г. у Замосьці Ігуменскага пав. пам. Аляксандр Ельскі (нар. 16.06.1834 г. у Дудзічах Ігуменскага пав.), пісьменьнік, гісторык, этнограф, краязнавец. Сябра Вінцэнта Дунін-Марцінкевіча ды Францішка Багушэвіча.
  • (101) – 10.09.1923 г. у в. Скварцы Дзяржынскага р-на нар. Мікалай Бірыла, беларускі мовазнавец, аўтар прац „Беларуская антрапанімія” (т. 1 – 3, 1966 – 1982), „Націск назоўнікаў у сучаснай беларускай мове” (1986). Памёр 30.09.1992 г. у Менску.
  • (95) – 10.09.1929 г. у Рославе Смаленскай вобласьці нар. Яўген Глебаў, кампазытар і пэдагог, аўтар м. ін.: балетаў „Мара”, „Альпійская балада”, оперы „Майстар і Маргарыта”, аперэты „Мільянерка”, сімфоніяў, твораў для аркестры. Памёр у Менску 12.01.2000 г., пахаваны на Усходніх могілках.
  • (34) – 10.09.1990 г. – устаноўчая канфэрэнцыя Згуртаваньня Беларусаў Сьвету „Бацькаўшчына”.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis