Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  10. Abława na kamunistaŭ

  Nidaŭno minuło 70 let ad baluczaj tragedii, jakaja zdaryłasa ŭ Harkawiczach. Za Niemca, 8 marca 1942 r., hitleraŭcy razstralali tam dziewiacioch życialej. Pry darożcy za wioskaj, dzie adbyłasa egzekucja, da dzisia staić niewialiki kamienny pomniczak...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Trava zabytia

  13. Druha i tretia stryń

  Dobrych deseť liêt tomu, koli ja robiv zakupy v „ Biedronci” v Biêlśku, pudyjšła do mene neznakoma starša kobiêta, pryvitałasie i skazała: A viête znajete, što my z vami svojaki?..ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (XI.2021)

У Беларусі

 • 26 лістапада мігрантаў на мяжы ў Брузгах наведаў Аляксандр Лукашэнка. – Малю вас, прапусціце іх у Нямеччыну – сказаў у адрас уладаў Польшчы
  26 лістапада мігрантаў на мяжы ў Брузгах наведаў Аляксандр Лукашэнка. – Малю вас, прапусціце іх у Нямеччыну – сказаў у адрас уладаў Польшчы
 • 1 listopada białoruskie KGB uznało niezależną agencję informacyjną BiełaPAN za „ugrupowanie ekstremistyczne”. Od tej pory karane jest udostępnianie opublikowanych przez agencję informacji. Przebywający od dwóch miesięcy w areszcie dyrektorka BiełaPAN Iryna Leszyna i były kierownik agencji Dzmitryj Naważyła zostali uznani za założycieli „ugrupowania ekstremistycznego”. Grozi im 7 lat więzienia. 3 listopada również nadająca z Polski Telewizja Biełsat stała się według tamtejszego prawa „ekstremistyczna” i korzystanie z jakichkolwiek jej materiałów i przekazów jest karalne.
 • 5 listopada oficjalnie ogłoszono ukończenie pierwszego etapu rekonstrukcji Starego Zamku w Grodnie. Od 6 listopada wszyscy chętni mogą nie tylko oglądać odrestaurowany częściowo obiekt z zewnątrz, ale też zwiedzać odtworzone sale zamkowe. Stary Zamek stanowi jeden z najcenniejszych obiektów historycznych Grodna, był m.in. ważną rezydencją króla Stefana Batorego, który zresztą w tym zamku zmarł. Rekonstrukcja zamku wzbudza jednak kontrowersje w środowisku historyków sztuki i architektów – wielu z nich uważa, że dokonano jej bez należytej staranności, popełniając wiele błędów, przesadnie skupiając się na jego walorach turystycznych, a nie historycznych.
 • 8 listopada białoruski Sąd Najwyższy wydał wyrok w sprawie likwidacji Towarzystwo Języka Białoruskiego (TMB), jednej z najstarszych i największych organizacji pozarządowych w kraju. Prześladowania organizacji rozpoczęły się już w lipcu i sierpniu tego roku, a wyrok SN oficjalnie zakończył te działania. Towarzystwo Języka Białoruskiego dołączyło do ponad 200 zlikwidowanych ostatnio organizacji pozarządowych. Tawarystwa biełaruskaj mowy Franciszka Skaryny zostało założone w 1989 r. Obecnie w jego skład wchodzi 450 kół w Białorusi i poza nią. Jego członkami jest ponad 6 tysięcy osób. W swoim logo ma Pogoń i biało-czerwono-białą flagę – białoruskie symbole narodowe zakazane przez reżim.
 • „Ogrzewamy Europę, a oni grożą nam, że zamkną granicę. Co jeśli odetniemy im gaz ziemny? Dlatego zalecałbym władzom Polski i Litwy, aby zastanowiły się, zanim zabiorą głos” – grzmiał 11 listopada Łukaszenka podczas specjalnego wystąpienia w odpowiedzi na zapowiadane kolejne sankcje, które UE zamierza nałożyć na Białoruś. Dyktator straszył też Zachód możliwością konfliktu zbrojnego na granicy, który mogą wywołać zdesperowani Kurdowie, zaopatrywani rzekomo w broń z Donbasu. Od gróźb wstrzymania dostaw gazu zdecydowanie odcięła się Rosja – białoruski odcinek gazociągu należy do rosyjskiego Gazpromu.
 • 11 listopada białoruski dyktator złożył życzenia Polakom z okazji Święta Niepodległości. W oficjalnym komunikacie, udostępnionym na portalu Aleksandra Łukaszenki, napisano, że życzenia prezydent Białorusi przekazał Polakom „w imieniu miłującej pokój, wielonarodowej Białorusi”. „Od czasów starożytnych nasze narody łączyły silne więzi, oparte na wartościach duchowych i kulturowych, dobrosąsiedzkich kontaktach humanitarnych i gospodarczych” – podkreślono w oświadczeniu, a w tym samym dniu liczne grupy migrantów, kierowane przez białoruskie służby, szturmowały granicę z Polską.
 • 13 listopada przed polską ambasadą w Mińsku odbył się protest przeciwko działaniom polskich służb na granicy z Białorusią. Akcja zgromadziła kilkadziesiąt osób, w tym dziennikarzy rządowych mediów, które relacjonowały manifestację (do udziału w wiecu wezwał swoich czytelników związany z białoruskim MSW propagandowy kanał w Telegramie). Uczestnicy trzymali w rękach oficjalne białoruskie flagi państwowe oraz plakaty z napisami: „Powstrzymać ludobójstwo na granicy”, „Dość znęcania się nad kobietami i dziećmi”.
 • 15 listopada kanclerz Niemiec Angela Merkel odbyła rozmowę telefoniczną z Aleksandrem Łukaszenką. Rozmowa trwała około 50 min., a jej tematem był kryzys na granicy polsko-białoruskiej i pomoc humanitarna migrantom. Jak podkreślił Reuters, był to pierwszy kontakt Łukaszenki z przywódcą zachodniego państwa od wyborów prezydenckich w Białorusi w 2020 r. 17 listopada Angela Merkel ponownie odbyła rozmowę telefoniczną z Łukaszenką na temat kryzysu migracyjnego. Polskie władze, które zostały pominięte w tych rozmowach, oświadczyły, iż nie zaakceptują żadnych ustaleń dotyczących problemów na granicy bez ich udziału.
 • 17 listopada doszło do wyłączenia reaktora w elektrowni atomowej w Ostrowcu. „Pierwszy blok elektrowni w Ostrowcu został automatycznie odłączony. Trwa analiza pracy bloku po jego odłączeniu, poziom promieniowania – w normie” – czytamy w lakonicznym komunikacie Ministerstwa Energii.
 • 18 listopada odbył się pierwszy lot ewakuacyjny z Białorusi do Iraku. Zorganizowała go ambasada Iraku, a białoruskie służby otrzymały polecenie, by w tym „nie przeszkadzać”. Po szturmie migrantów na przejściu w Kuźnicy władze polskie zagroziły zamknięciem przejścia kolejowego (drogowe zostało unieruchomione wcześniej) oraz ograniczeniem przepływu towarów przez granicę z Białorusią. W kolejnych dniach migranci zostali przeniesieni z przejścia do centrum logistycznego, a ich obóz po białoruskiej stronie zlikwidowano. Akcję powrotu migrantów za zgodą władz rozpoczęły też firmy turystyczne, które wcześniej zwoziły ich z Bliskiego Wschodu i Afryki.
 • Aleksander Łukaszenka udzielił wywiadu moskiewskiemu korespondentowi BBC Steve’owi Resenbergowi. Rozmawiano w nim głównie o obecnym kryzysie na granicach Białorusi z UE, ale również o ostatnich wyborach prezydenckich, masowych protestach i prześladowaniach politycznych. Łukaszenka oskarżył Zachód o podsycanie konfliktów w Białorusi oraz o niehumanitarne traktowanie migrantów. Jak powiedział dyktator, jedynie on i jego Białoruś wspierają uchodźców. Zdaniem komentatorów, wywiad całkowicie obnażył rzeczywistą naturę Łukaszenki, jego charakter i motywy działania.
 • 23 listopada szef białoruskiego Sztabu Generalnego Wiktar Hulewicz ogłosił, iż Białoruś wstrzymuje jakąkolwiek współpracę z NATO. O ten stan rzeczy obwinił sam Sojusz Północnoatlantycki, oskarżył też państwa Zachodu o wywołanie kryzysu migracyjnego na granicach Białorusi.
 • Kanał w Telegramie oraz sieci społecznościowe niezależnej gazety Nasza Niwa zostały uznane przez władze za ekstremistyczne – poinformowały źródła związane z MSW. Obecnie za rozpowszechnianie przekazywanych przez gazetę treści grozi odpowiedzialność administracyjna, kara grzywny lub areszt. W lipcu tego roku redakcja Naszej Niwy przerwała pracę w Białorusi w związku z aresztowaniem jej kierownictwa i wszczęciem wobec niego sprawy karnej. Od tamtego czasu zespół pracuje spoza Białorusi. Nasza Niwa to najstarsza ukazująca się białoruskojęzyczna gazeta, w listopadzie obchodziła swoje 115-lecie.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў ліпені-жніўні

  955 – 10.07.1067 г. на Дняпры каля Воршы адбылася сустрэча князёў Яраславічаў з полацкім князем Усяславам Брачыславічам. Кіеўскі князь Ізяслаў пад прысягай цалаваў крыж ды прысягаў, што не прычыніць зла Усяславу і яго сынам. Аднак яны былі спайманы, закаваны ў кайданы, адвезены ў Кіеў …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2022 Czasopis