Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    19.Szalony kamandant z Sannikoŭ

    Pośle taho, jak letam 1944 r. Krasnaja Armia prahnała ad nas hitleraŭcaŭ, z zaniatych viosak na front brali maładych mużczyn. Tak mabilizavali miż inszym Kola K. z Sannikoŭ – apuściełaj cipier vioski pad Krynkami, pamiż Kruszynianami i Szaciłami. Jon naradziŭso ŭ 1916 r. Za polskim…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

RSS і Facebook

Rykoszet sankcji

Polsko-białoruskie przejście graniczne w Bobrownikach podlaski.strazgraniczna.pl
Polsko-białoruskie przejście graniczne w Bobrownikach
podlaski.strazgraniczna.pl

W połowie kwietnia Unia Europejska nałożyła piąty pakiet sankcji na Rosję i popierającą ją w wojnie z Ukrainą Białoruś. Restrykcje objęły tym razem m.in. zakaz dla rosyjskich i białoruskich przewoźników przewożenia towarów po drogach krajów członkowskich wspólnoty. Sankcje mają na celu zahamowanie handlu międzynarodowego na tym kierunku, by nie finansować agresora i jego sojusznika.

W odpowiedzi Białoruś wprowadziła zakaz wjazdu na swoje terytorium ciężarówek zarejestrowanych w krajach Unii Europejskiej.

Blokada handlu z Rosją i Białorusią rykoszetem uderza w firmy i przedsiębiorców z Polski, w tym z Podlasia. Oznacza zerwanie kontraktów, zatrzymanie łańcucha dostaw materiałów i surowców, utratę rynków zbytu, a w konsekwencji zwolnienia pracowników i widmo bankructwa. Zamknąć swoją działalność będzie zmuszona większość agencji celnych i wiele firm transportowych. Ich właściciele wskazują, iż biznes w jakimś stopniu te sankcje obejdzie. Ich zdaniem towary z Rosji i Białorusi i tak będą płynąć do Unii Europejskiej, przepakowywane przed granicą na ciężarówki z Kazachstanu, Uzbekistanu, Azerbejdżanu, Pakistanu, Turcji, Serbii, Czarnogóry, Mołdawii jak też Ukrainy.

Na Podlasiu już wcześniej – z powodu zamknięcia 9 listopada przejścia granicznego w Kuźnicy – ucierpiało wielu przedsiębiorców. Bezskutecznie ubiegali się  o rekompensaty przyznawane przez Podlaski Urząd Wojewódzki w ramach pomocy z tytułu utraty dochodów w wyniku obowiązywania w pasie przygranicznym stanu wyjątkowego, a potem zakazu przebywania. Wnioski mogli składać m.in. właściciele kwater agroturystycznych, restauratorzy i przewodnicy turystyczni. Wojewoda podlaski wydał 413 decyzji o przyznaniu rekompensat na łączną kwotę blisko 15 mln zł, w większości dla osób prowadzących działalność w obrębie Białowieży.

 

 

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў кастрычніку

    760 – Першыя пісаны зьвесткі (1263 г.) пра вядомы Ляшчынскі манастыр, які размяшчаўся ў Лешчы (прадмесьці Пінска). 500 – У 1523 г. была надрукована ў Кракаве славутая паэма „Песьня пра зубра” аўтарства выдатнага беларускага паэта, выпускніка вучылішчаў Рэчы Паспалітай і …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (504) – 1519 г. беларускі новалацінскі паэт Мікола Гусоўскі пачаў складаць славутую паэму „Песьню пра зубра”.
  • (47) – 4.10.1976 г. У Ленкаўшчыне (Маладзечанскі р-н) памёр Юльян Сергіевіч (нар. 23.09.1910 г. у Юраўшчыне каля Маладэчна), беларускі паэт і настаўнік. Друкаваўся з 1922 г. у заходнебеларускіх выданьнях.
  • (42) – 4.10.1981 г. у Лёндане памёр кс. Часлаў Сіповіч (нар. 25.11.1914 г. у Дзедзінцы Браслаўскага пав.), ініцыятар і заснавальнік Беларускага дома айцоў марыянаў у Лёндане і Беларускай бібліятэкі імя Ф. Скарыны ў Лёндане, актыўны дзеяч беларускай эміграцыі ў Вялікабрытаніі.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2023 Czasopis