Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

  Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  8. Kuneć sielanki

  Nocami z pod ramion krzyżów na rozdrogach sypie się gwiazd błękitne próchno chmurki siedzą przed progiem w murawie to kule białego puchu dmuchawiec Księżyc idzie srebrne chusty prać świerszczyki świergocą w stogach czegóż się bać (Józef Czechowicz, „Na wsi”, 1927) Jak mniê diś dumajetsie, dekada… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

Rykoszet sankcji

Polsko-białoruskie przejście graniczne w Bobrownikach podlaski.strazgraniczna.pl
Polsko-białoruskie przejście graniczne w Bobrownikach
podlaski.strazgraniczna.pl

W połowie kwietnia Unia Europejska nałożyła piąty pakiet sankcji na Rosję i popierającą ją w wojnie z Ukrainą Białoruś. Restrykcje objęły tym razem m.in. zakaz dla rosyjskich i białoruskich przewoźników przewożenia towarów po drogach krajów członkowskich wspólnoty. Sankcje mają na celu zahamowanie handlu międzynarodowego na tym kierunku, by nie finansować agresora i jego sojusznika.

W odpowiedzi Białoruś wprowadziła zakaz wjazdu na swoje terytorium ciężarówek zarejestrowanych w krajach Unii Europejskiej.

Blokada handlu z Rosją i Białorusią rykoszetem uderza w firmy i przedsiębiorców z Polski, w tym z Podlasia. Oznacza zerwanie kontraktów, zatrzymanie łańcucha dostaw materiałów i surowców, utratę rynków zbytu, a w konsekwencji zwolnienia pracowników i widmo bankructwa. Zamknąć swoją działalność będzie zmuszona większość agencji celnych i wiele firm transportowych. Ich właściciele wskazują, iż biznes w jakimś stopniu te sankcje obejdzie. Ich zdaniem towary z Rosji i Białorusi i tak będą płynąć do Unii Europejskiej, przepakowywane przed granicą na ciężarówki z Kazachstanu, Uzbekistanu, Azerbejdżanu, Pakistanu, Turcji, Serbii, Czarnogóry, Mołdawii jak też Ukrainy.

Na Podlasiu już wcześniej – z powodu zamknięcia 9 listopada przejścia granicznego w Kuźnicy – ucierpiało wielu przedsiębiorców. Bezskutecznie ubiegali się  o rekompensaty przyznawane przez Podlaski Urząd Wojewódzki w ramach pomocy z tytułu utraty dochodów w wyniku obowiązywania w pasie przygranicznym stanu wyjątkowego, a potem zakazu przebywania. Wnioski mogli składać m.in. właściciele kwater agroturystycznych, restauratorzy i przewodnicy turystyczni. Wojewoda podlaski wydał 413 decyzji o przyznaniu rekompensat na łączną kwotę blisko 15 mln zł, w większości dla osób prowadzących działalność w obrębie Białowieży.

 

 

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў красавіку

  980 – у 1044 г. пачаў княжаньне ў Полацку Усяслаў Брачыслававіч, званы Чарадзеем. Яго славутая дзейнасьць была апісана ў паэме „Слова аб паходзе Ігаравым”. 920 – у 1104 г. адбыўся вялікі паход кааліцыі князёў Кіеўскай Русі, арганізаваны Уладзімірам Манамахам на …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (622) – 1402 г. – крыжацкі наезд на Гарадзеншчыну (таксама на частку Беласточчыны), аблога Гарадзенскага замку.
 • (70) – 22.04.1954 г. у Латвіі памёр Сяргей Сахараў (нар. 29.09.1880 г. у Полацку), беларускі фальклярыст і пэдагог, закончыў унівэрсытэт у Тарту (1911), узначальваў Беларускі аддзел Міністэрства асьветы Латвіі (1921-1925), у 1925-1932 гг. дырэктар Дзьвінскай Беларускай Гімназіі.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis