Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    Cztery miny na Niemcaŭ u Staroj Wilejcy letam 1943 r.

    Ściapanawa daczka kali staje pierad dźwiaryma rodnaj chaty, adrazu ŭspaminaje baćka, jakoho padstrelili bandyty na jaje waczach. Ja raskazaŭ, jak taja tragediu zastałasia ŭ pamiaci ludziej z wioski. Kali spomniŭ pra dochtara „Maroza”, starejszaja kabieta skazała imia i familju: Wacław Mróz. Praz paru miesiacaŭ u…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    14. Chto vpravo, chto vliêvo, chto v błudy

    Posłuchavšy v radivi 13 hrudnia 1981 promovu generała Jaruzelśkoho razy dva-try, my z Gienikom R. i Janom G. vyryšyli, što nam u Varšavi nema sensu zmahatisie ni za socijalizm, ni proti socijalizmu, i postanovili evakuovatisie na Biłostôčynu. Zreštoju, šče pered południom toho samoho dnia administracija domów studenta ohołosiła zarządzenie, što studenty povinny pokinuti akademiki i jiêchati dochaty. ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

Niedyspozycja Łukaszenki

Аляксандр Лукашэнка падчас парада 9 траўня ў Маскве Скрыншот з відэа
Аляксандр Лукашэнка падчас парада 9 траўня ў Маскве
Скрыншот з відэа

Liczne komentarze i domysły wywołało publiczne niepokazywanie się w maju przez kilka dni Aleksandra Łukaszenki. Zniknął 9 maja po złożeniu wieńca pod Pomnikiem Zwycięstwa w Mińsku. Wcześniej z samego rana poleciał do Moskwy, gdzie nie dotrwał do końca uroczystości. Miał mieć problemy z chodzeniem, wyglądał na osłabionego, mówił ochrypłym głosem. Jako jedyny z przywódców państwowych nie złożył wraz z Putinem kwiatów na mogile z Wiecznym Ogniem. Na jego ręce zauważono bandaż, a na lotnisko podobno zawiózł go ambulans.

Po powrocie do Mińska niespodziewanie nie wygłosił przemówienia z okazji Dnia Zwycięstwa. Po raz pierwszy w historii jego przywództwa zrobił to minister obrony.

Nocą 12 maja pojawiły się nieoficjalne informacje, że Łukaszenka przebywa w szpitalu. Nie pojawił się także on 14 maja na uroczystościach w Dniu Flagi, Godła i Hymnu. Zamiast niego przemawiał premier Raman Hałouczanka.

13 maja niezależny kanał Biełaruski Hajun poinformował na Twitterze, że wieczorem przewieziono go do kliniki prezydenckiej w podmińskich Drozdach. Portal Nasza Niwa, powołując się na anonimowe źródło z bliskiego otoczenia Łukaszenki, przekazał wieści o groźnym wirusie, który miał go zaatakować i jeszcze kilka innych osób, jakie „padły z nóg”.

Z kolei przebywający w Warszawie białoruski opozycjonista i były dyplomata Paweł Łatuszka w nagraniu, opublikowanym w mediach społecznościowych, powiedział, że według jego źródeł z Mińska Łukaszenka może mieć „zapalenie mięśnia sercowego na tle infekcyjno-alergicznym, a mówiąc prościej – ma chore serce”.

15 траўня ў Цэнтральным пункце камандавання Паветраных войскаў РБ
15 траўня ў Цэнтральным пункце камандавання Паветраных войскаў РБ

Wówczas w sieci rozgorzały dyskusje o tym, kto po ewentualnej jego śmierci przejmie obowiązki głowy państwa. Zgodnie ze zmienioną rok temu konstytucją takie pełnomocnictwa ma otrzymać szefowa senatu Natalla Kaczanawa.

Plotki na temat zdrowia Łukaszenki nie ustały nawet po tym, jak propagandowe media pokazały nagrania rzekomo z jego wizyty w centralnym punkcie dowodzenia sił powietrznych i obrony przeciwlotniczej. Zestawienie wizerunku z ujęciami z uroczystości 9 maja wskazuje, że mógł to być sobowtór. „Wygląda, jakby w tydzień odmłodniał o dekadę” – komentowali internauci. 

Spekulacje przycichły dopiero po 15 maja, kiedy Łukaszenka ponownie zaczął pojawiać się na okrągło w państwowej telewizji, choć wciąż mówił wyraźnie zachrypniętym głosem.

W końcu 23 maja w nagraniu na kanale Chołod Łukaszenka wyjawił, że ma adenowirusa (patogena, powodującego infekcje wirusowe). – Nie zamierzam umierać, będziecie cierpieć ze mną przez bardzo długi czas – powiedział.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • У красавіку

    – 9(21).04.1835 г. у Віцебску нар. Ялегі Пранціш Вуль (сапр. Элегі Францішак Карафа-Карыбут), беларускі паэт. Удзельнічаў у  студзенскім паўстаньні, за што быў сасланы ў Сібір. Апошнія гады жыцьця правёў у Варшаве, дзе з Вінцэсем Каратынскім і Адамам Плугам стварыў беларускі …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (177) – У 1848 г. паўстала першая на беларускіх землях вышэйшая селькагаспадарчая школа – Гора-Горацкі Земляробчы Інстытут. Рыхтаваў аграномаў і займаўся селькагаспадарчымі навукамі, вывеў новыя пароды жывёлы й гатункі расьлін, у батанічным садзе меў каля 3900 розных расьлін з усяго сьвету, багатую бібліятэку. За ўдзел у паўстаньні 1863 г. ягоных студэнтаў закрыты й перанесены ў Пецярбург, адноўлены ў 1919 г.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2025 Czasopis