- W Uniwersyteckim Centrum Kultury w Białymstoku otwarto wystawę fotografii, dokumentującą projekt „Bieżenki”, zrealizowany w 2018 r. Ich autorem jest Marcin Onufryjuk. Do udziału w projekcie zaproszone zostały osoby chcące się podzielić wspomnieniami związanymi z bieżeństwem – wojennym uchodźstwem ludności w 1915 r. Ich opowieści ogniskowały się wokół kobiet – matek, ciotek, babć, prababć, sąsiadek. Wystawa potrwa do 10 stycznia. Projekt „Bieżenki” zrealizowany został przez Pracownię Sztuki Społecznej, Zespół Badań Regionalnych UwB i Fundację Uniwersytetu w Białymstoku Universitas Bialostocensis, dzięki wsparciu z budżetu samorządu województwa podlaskiego i rektora UwB.
- 8 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielsku Podlaskim odbyło się spotkanie pod nazwą „Mieszczańskie wsie Spiczki, Widowo, Parcewo”. O wspomnianych wioskach, ich historii i związkach z Bielskiem Podlaskim opowiadała Iwona Zinkiewicz, miejscowa przewodniczka.
- 9 listopada w Gródku odbyło się ciekawe wydarzenie – spacer na zapomniany cmentarz wojenny niemieckich i rosyjskich żołnierzy z czasów I wojny światowej, położony w lesie przy uroczysku Boryk. Grupa zainteresowanych osób udała się na wspomnianą nekropolię, gdzie Małgorzata i Maciej Karczewscy z Ośrodka Badań Europy Środkowo-Wschodniej opowiedzieli o historii i losach tego miejsca (są oni autorami książki o cmentarzach wojennych w Białymstoku i powiecie białostockim „Sto lat trwać będą bez opieki”). Organizatorem przedsięwzięcia było Gminne Centrum Kultury w Gródku.
- 12 listopada hajnowski sąd rejonowy skazał dziesięć osób obwinionych o blokowanie IV Hajnowskiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zorganizowanego 23 lutego przez ugrupowania nacjonalistyczne. Osiem osób zostało ukaranych grzywną po 200 zł, a dwie po 180 zł.
- Prokuratura Okręgowa w Białymstoku umorzyła śledztwo w sprawie kontrowersyjnych, nacjonalistycznych wypowiedzi byłego księdza katolickiego Jacka Międlara. Wnioski śledczych, płynące z opinii biegłych, uzasadniły przyjęcie tezy, iż podejrzanemu nie można przypisać zamiaru znieważenia czy też nawoływania do nienawiści, co „wynika z kontekstu, w jakim te wypowiedzi padały”. Przypomnijmy, iż postępowanie białostockiej prokuratury, dotyczące Międlara (wówczas jeszcze księdza), już raz w 2016 r. zostało umorzone, mimo słów o „żydowskim motłochu…”. Kolejna sprawa była związana z jego wypowiedziami we Wrocławiu i to właśnie tych kwestii dotyczyło obecne umorzenie Prokuratury Okręgowej w Białymstoku.
- W dniach 15-17 listopada w Siemiatyczach odbył się XVI Międzynarodowy Przegląd Pieśni Religijnej i Paraliturgicznej. W cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego wystąpiły 24 chóry z Polski i Białorusi.
- 22 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Krynkach Fundacja Podlaski Instytut Rzeczypospolitej zorganizowała spotkanie historyczne z okazji 450 rocznicy nadania Krynkom praw miejskich magdeburskich. W programie znalazły się wykład historyka regionalisty dr. Grzegorza Ryżewskiego z białostockiego oddziału terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa „Miasta i miasteczka Sokólszczyzny” oraz prezentacja pasjonatki i badaczki historii Krynek i okolic Cecylii Bach-Szczawińskiej „Jak Krynki miastem zostały”. Podczas spotkania prezentowana też była wystawa kopii archiwalnych dokumentów dotyczących historii Krynek oraz artefaktów (m.in. średniowiecznych kafli) z dworu królewskiego w Krynkach. „Od redaktora”
- W dniach 28-29 listopada w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku Białoruskie Towarzystwo Historyczne zorganizowało konferencję naukową „Tradycje i współczesność państwowości białoruskiej w 100. rocznicę śmierci Iwana Łuckiewicza”. Wzięło w niej udział blisko dwudziestu naukowców z Polski, Białorusi i Łotwy. Ich wykłady były poświęcone głównie działalności braci Iwana i Antoniego Łuckiewiczów, orędowników niepodległej Białorusi z początku XX w. Historycy dyskutowali także o polityce historycznej Białorusi, która obecnie składa się z dwóch nieprzystających do siebie części – oficjalnej tworzonej przez władze w Mińsku oraz kształtowanej przez środowiska niezależne i demokratyczną opozycję. Podczas konferencji prezentowana też była wystawa „Żyj, Iwanie…”, przygotowana i pokazywana wcześniej w Wilnie przez Wileńskie Muzeum Białoruskie im. Iwana Łuckiewicza.
- W listopadzie w Białymstoku, Gródku, Bielsku Podlaskim, Dubiczach Cerkiewnych i Orli odbyły się XXVI Prezentacje Białoruskich Zespołów Obrzędowych, zorganizowane przez Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne. Podczas występów zespoły prezentowały tradycyjne białoruskie obrzędy, związane z pracami polowymi, świętami czy wydarzeniami rodzinnymi.