Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

  Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  9. Miastu H. na do widzenia

  Jeszcze mi tylko spacer pozostał Wąską aleją przez zielony park Wiatr w drzewach szemrze ledwie przebudzony Tak jak wczoraj, przedwczoraj, od lat Tak dziwna ta chwila brakuje słów… (Budka Suflera, „Memu miastu na do widzenia”, 1974) Nedaleko od mojoho liceja byv neveliki park, utisnuty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

На Падляшшы

■29 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce nauczyciele i uczniowie tamtejszego Zespołu Szkół Zawodowych im. Tadeusza Kościuszki zorganizowali spotkanie poświęcone bieżeństwu jako historii zwykłych ludzi. Zaprezentowano na nim prace nagrodzone na ogłoszonym przez starostwo powiatowe konkursie „Poznaj historię swojego regionu. Bieżeństwo” – reportaż filmowy „Bieżeńcy. Nie bieżeńcy”, prezentację multimedialną „Dzieci-bieżeńcy” oraz przedstawienie teatru cieni „Bieżeństwo. Cienie przeszłości”.

■2 grudnia rozpoczęła się doroczna akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W tym roku odbywała się już jej XXV jubileuszowa edycja. Pieniądze ze sprzedaży wigilijnych świec pozwalają dzieciom wyjechać na wakacje, wypoczynek zimowy, zapewniają im posiłki, pobyt w placówkach wsparcia dziennego, a także leczenie i rehabilitację. Akcję organizuje Caritas Polska, we współpracy z Prawosławnym Ośrodkiem Miłosierdzia Eleos i ewangelicką Diakonią.

■3 grudnia w Uniwersyteckim Centrum Kultury w kampusie UwB odbyło się otwarte naukowe spotkanie „Polsko-białoruski dialog historyków w sprawach trudnych”. Naukowcy z największych uniwersytetów z Polski i Białorusi dyskutowali o wydarzeniach z lat 1917-1921. Dwa pierwsze spotkania z tego cyklu odbyły się przed rokiem w Mińsku. Organizatorami przedsięwzięcia są Uniwersytet w Białymstoku, Instytut Polski w Mińsku oraz Wydział Historii Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego.

■7 grudnia w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce, w ramach projektu „Cyrylicą pisane”, odbyło się spotkanie z Hanną Kondratiuk-Świerubską, dziennikarką Niwy, autorką wydanej niedawno po białorusku przez Radę Programową Tygodnika Niwa książki „Prypecią do Nobla”, w której opowiada o swoich podróżach na Polesie i fascynacji tą krainą.

■BAS (Biełaruskaje Ab’jadnannie Stu­dentaŭ) ma 30 lat! 8 grudnia w Białymstoku na jubileuszowej uroczystości spotkali się twórcy organizacji i kilka pokoleń jej działaczy. Można było wysłuchać na nim historycznego referatu Sławomira Iwaniuka, obejrzeć archiwalny film o BAS-ie, przygotowany przez Mikołaja Wawrzeniuka oraz inscenizację „Narodny Albom”, wystawioną przez młodzież – często dzieci dawnych BAS-owców – z grupy teatralnej „Zabawa w Teatr”, pod kierunkiem Aliny Wawrzeniuk.

8 снежня БАС адсвяткаваў юбілей свайго 30-годдзя
Фота Зміцера Косціна (radiobialystok.pl)

■W dniach 14-16 grudnia odbyły się XIX Białostockie Dni Zamenhofa. Jednym z punktów programu była wycieczka do białoruskiego Grodna, śladami twórcy języka esperanto. Organizatorem przedsięwzięcia był Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa.

■19 grudnia w Uniwersyteckim Centrum Kultury w Białymstoku odbyła się prapremiera spektaklu „Zgromadzenie” w reżyserii Michała Stankiewicza. Przedstawienie wyprodukowała Fundacja Uniwersytetu Terenowego we współpracy z Uniwersytetem w Białymstoku, przy finansowym wsparciu podlaskiego urzędu marszałkowskiego, w ramach projektu „Spektakl pod roboczym tytułem Rwanda”.

10 снежня журналіст Радыё Рацыя Лукаш Леанюк узначаліў Звяз у карысць адукацыі і прамоцыі беларускай культуры „Шчыты”. Дагэтуль старшынёй гэтай арганізацыі быў Ігар Лукашук, дырэктар Гайнаўскага белліцэя і цяпер радны падляшскага сойміку. Звяз Шчыты найбольш вядомы з таго, што прводзіць кожны год фестываль „Бардаўская восень”ю
Фота Радыё Рацыя

■22 grudnia Adam Musiuk, reprezentujący Forum Mniejszości Podlasia, został mianowany zastępcą prezydenta Białegostoku. Ma nadzorować departamenty urbanistyki, architektury, ochrony środowiska oraz geodezji. Adam Musiuk jest architektem, wykładowcą i prodziekanem na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. Jest też od lat zaangażowany w renowację prawosławnego monasteru w Supraślu.

■Infrastruktura kolejowego przejścia granicznego z Białorusią w Siemianówce będzie rozbudowywana, wynika z umowy na dotację w tej sprawie. Środki finansowe na ten cel pokryje Unia Europejska i budżet państwa. Z unijnego programu „Polska-Białoruś-Ukraina”, na lata 2014-2020 ma pochodzić ponad 5,3 mln euro, z budżetu państwa 590 tys. euro. Głównym celem inwestycji jest szybsza odprawa towarów oraz lepszy ich monitoring. Od lat ruch kolejowy oraz przewóz towarów przez Siemianówkę się zwiększa.

■Coraz więcej Białorusinów przyjeżdża do pracy w Polsce, coraz więcej też wykrywa się nieprawidłowości przy ich zatrudnianiu. Na 152 ubiegłoroczne kontrole funkcjonariuszy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej aż w 122 stwierdzono rozmaite uchybienia. Dotyczą one przede wszystkim nielegalnego zatrudniania oraz naruszania zasad ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Pracodawcy często nie dopełniali też obowiązku przedstawienia cudzoziemcom tłumaczenia umów o pracę na zrozumiały dla nich język.

Wandalizm czy przejaw nienawiści? Pod koniec grudnia w Gródku ktoś przekręcił i następnie złamał krzyż wieńczący główną bramę cmentarza prawosławnego. Taki karygodny incydent zdarzył się już po raz trzeci. Do podobnej sytuacji doszło na początku 2012 r.
Fot z: knyszynska.eu

■„Białystok na cały rok” – to tytuł kalendarza ściennego, wydanego przez Urząd Miejski w Białymstoku. Podkreśla on wielokulturowość stolicy Podlasia. Oprócz charakterystycznych obiektów, można w nim znaleźć daty świąt obchodzonych przez katolików, prawosławnych, muzułmanów i żydów.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў траўні

  770 – у 1254 г. быў падпісаны мірны дагавор паміж вялікім князем Міндоўгам і галіцка-валынскім князем Данілам Раманавічам. 740 – разгром у 1284 г. войскамі літоўскага князя Рынгальда мангола-татарскіх войск каля вёскі Магільна. 530 – у 1494 г. у Гародні …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (376) – У траўні 1648 г. казацкія паўстанцы на чале з Багданам Хмяльніцкім разбілі войскі Рэчы Паспалітай пад Жоўтымі Водамі й Корсунем. Казацкія загоны прыбылі на Беларусь і пры дапамозе беларускіх паўстанцаў здабылі Гомель, Тураў, Пінск – паўстаньне разгарнулася на беларускіх землях.
 • (90) – 19.05.1934 г. у Менску расстраляны Міхал Кахановіч (нар. 27.09.1882 г. у Вялікіх Луках каля Баранавіч), беларускі нацыянальны дзеяч, пэдагог. Закончыў Харкаўскі унівэрсытэт, працаваў выкладчыкам у Вільні, з 1915 г.  – у Магілёве, дзе быў

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis