Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    23. Zabytaja tragedia kala Krynak (1)

    U viosaczcy Trejgli niedaloka Krynak za sanacji żyli bahatyja haspadare Jurczeni, jakija mieli 23 ha ziamli. „Bahatyroŭ” u czerwcu 1941 r. enkavudzisty vyvieźli na Sibir (viarnulisa ŭ 1946 r.). Z hetaj pryczyny pośle pajszła ŭ vioscy i vakolicy nizhoda. Syn „kułakoŭ” Edzik za sanacji byŭ…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    11. Jabłyka i pomarančy

    Knižki i filmy podôbny do jabłyk i pomarančuv. Odny i druhi naležat do ovocuv, ale smakujut preč po-raznomu. (Steven King) To było tohdy, jak ja brontavsie hołodny po Krystijaniji, siêtum divovidnum miêsti, kotoroho čołoviêk ne pokine, poka vono ne nakłade na joho svojoji pôznaki… Siêty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (II.2024)

На Падляшшы

  • На здымку калектыў „Цаглінкі” з Гайнаўкі Фота з Фейсбука
    На здымку калектыў „Цаглінкі” з Гайнаўкі
    Фота з Фейсбука
  • Традыцыйна ў канцы студзеня і ў лютым у Дуброве-Беластоцкай, Сямятычах, Гайнаўцы, Беластоку і Бельску прайшлі слуханні 31. Фестывалю „Беларуская песня 2024”, арганізаванага Беларускім грамадска-культурным таварыствам. Цэнтральныя элімінацыі адбыліся 17 лютага ў Гайнаўскім доме культуры. Прыняло ў іх удзел больш за 70 салістаў і калектываў. 3 лютага лаўрэаты выступяць на гала-канцэрце ў Падляшскай філармоніі. 
  • 28 stycznia w Zaleszanach podczas liturgii w monasterze św. Katarzyny, a następnie przy krzyżu we wsi modlono się w intencji ofiar zbrodni, dokonanej 19 stycznia 1946 r. przez oddział Romualda Rajsa ps. „Bury. Tamtej zimy, na przełomie stycznia i lutego, formacja ta spacyfikowała też cztery inne białoruskie wsie w okolicy – Zanie, Końcowiznę, Szpaki i Wólkę Wygonowską. Zginęły wówczas 82 osoby. 31 stycznia w cerkwi Opieki Bożej oraz na cmentarzu wojennym w Bielsku Podlaskim upamiętniono śmierć trzydziestu furmanów, zamordowanych przez oddział „Burego” 78 lat temu w tym dniu w Puchałach Starych pod Brańskiem. Przy obelisku z ich szczątkami w imieniu Sejmiku Województwa Podlaskiego kwiaty złożyli radni Sławomir Nazaruk i Mikołaj Janowski.
  • 2 lutego białostocki sąd okręgowy skazał na cztery lata więzienia Rosjanina i Białorusina, którym udowodniono prowadzenie działalności szpiegowskiej w Polsce. Skazani mieli m.in. gromadzić informacje o polskich jednostkach wojskowych, ich wyposażeniu, zadaniach przy granicy z Białorusią. Zostali zatrzymani 21 i 22 kwietnia 2022 r.
  • 9 lutego w Muzeum Historycznym w Białymstoku odbyło się otwarte spotkanie dotyczące podjęcia starań o wpisanie podlaskiego białoruskiego ręcznika obrzędowego na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Spotkanie i warsztaty zainicjowała znana badaczka i popularyzatorka  podlaskich ręczników obrzędowych Alina Dębowska-Jankiewicz. Podobne spotkanie odbyło się 21 lutego w Bielsku Podlaskim.
  • 7 lutego nakładem Wydawnictwa Czarne ukazała się długo oczekiwana nowa, druga po „Bieżeństwie…”, książka Anety Prymaki-Oniszk „Kamienie musiały polecieć. Wymazywana przeszłość Podlasia”. Pierwsze spotkanie promocyjne, które odbyło się 18 lutego w białostockim klubie Zmiana Klimatu, zgromadziło tłumy zainteresowanych czytelników. Kolejne spotkania z autorką w marcu – zarówno na Podlasiu, jak i w Warszawie. 
  • 9 lutego w Hajnowskim Domu Kultury została otwarta wystawa pt. „Ręcznik wyszywany w kulturze i tradycji Białorusinów Podlasia”. Prezentowane eksponaty pochodzą z prywatnej kolekcji Michała Filianowicza
  • W połowie lutego w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku zapadła decyzja o odejściu od planów utworzenia Parku Krajobrazowego Doliny Świsłoczy, który obejmowałby trzy gminy – Krynki, Gródek i Michałowo. Miało to zapobiec planom budowy w pobliżu Kruszynian przemysłowych kurników i podobnie uciążliwych dla tutejszej przyrody i mieszkańców innych obiektów. Przeprowadzone konsultacje społeczne i analiza ekonomiczna wykazały, że na powołanie nowego parku nie ma akceptacji mieszkańców i samorządów, i że będzie to nieopłacalne, ponieważ potencjalne korzyści okażą się mniejsze niż straty i poniesione koszty.
  • 18 lutego w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach odbyła się prezentacja najstarszej cerkiewnej księgi metrykalnej z Bielska Podlaskiego, obejmującej lata 1680-1702. Rękopisy, odnalezione w Rosyjskiej Bibliotece Historycznej w Moskwie, dokąd trafiły podczas bieżeństwa w okresie I wojny światowej, opracował i przygotował do druku Doroteusz Fionik. Spisani są w nich ówcześni mieszkańcy Bielska i okolicznych wsi – Augustowa, Denisek, Grabowca, Hołodów, Orzechowicz, Parcewa, Plosek, Stryk, Studziwód i Szastał.
  • 20 lutego, w przeddzień Dnia Języka Ojczystego, w Białostockim Teatrze Lalek odbył się finał III Międzynarodowego Konkursu Recytatorskiego w języku białoruskim dla dzieci i dorosłych. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Tutaka, w tym roku po raz pierwszy we współpracy z Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku.
  • Z tej samej okazji 21 lutego w Niepublicznej Szkole Podstawowej im. Cyryla i Metodego w Białymstoku odbyło się doroczne białoruskie dyktando. Jeden z tekstów czytał jego autor, znany białoruski pisarz Uładzimir Arłoŭ.
  • „Supraski antologion liturgiczny”, dzieło Mateusza Dziesiątego, pierwszego znanego kopisty i iluminatora z Supraśla, zostanie zbadany i przetłumaczony przez naukowców z kilku krajów. Najstarszy cerkiewnosłowiański supraski rękopis powstał w 1507 r., a na prace nad nim  badacze z Wydziału Filologicznego oraz Katedry Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku otrzymali prawie milion złotych z Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. 
  • Po raz 35. przyznano Nagrody Księcia Konstantego Ostrogskiego, doroczne wyróżnienia za  wybitne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju duchowości, myśli i kultury prawosławnej oraz działania na rzecz jednoczenia chrześcijan. W tym roku otrzymali je: Fundacja Oikonomos i Akademia Supraska, Monaster Świętej Trójcy w Jordanville i Wydawnictwo św. Hioba Poczajowskiego, profesor Stefan Dudra z Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Bractwo Cerkiewne Trzech Świętych Hierarchów Bazylego Wielkiego, Grzegorza Teologa i Jana Złotoustego w Białymstoku.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў ліпені-жніўні

    710 – перамога дружын Давыда Гарадзенскага у 1314 г. над войскамі крыжакоў пад Наваградкам. 625 – 12 жніўня 1399 г. паражэньне войск Вялікага Княства Літоўскага на чале з князем Вітаўтам у бітве супраць войскаў Залатой Арды на рацэ Ворскла. 510 …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (597) – у 1427 г. Вялікае Княства Літоўскае падпарадкавала сабе Вярхоўскія княствы (у вярхоўях ракі Ака).
  • (114) – 27.07.1910 г. у Войнаве Наваградзкага пав. памёр Уладыслаў Дыбоўскі (нарадзіўся 18.04.1838 г. у Адамарыне Вілейскага пав.), заолаг, батанік, палеантолаг, мінералог і фальклярыст. Закончыў Дэрпцкі унівэрсытэт, у якім працаваў з 1871 г., у 1878 г. пераехаў у Наваградчыну, дасьледаваў флёру і фаўну Наваградчыны, збіраў беларускі фальклёр.
  • (34) – 27.07.1990 г. Вярхоўны Савет БССР прыняў Дэклярацыю Аб Дзяржаўным Сувэрэнітэце БССР. Дзяржаўнае сьвята Рэспублікі Беларусь да часу прыходу да ўлады А. Лукашэнкі.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis