Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    23. Zabytaja tragedia kala Krynak (1)

    U viosaczcy Trejgli niedaloka Krynak za sanacji żyli bahatyja haspadare Jurczeni, jakija mieli 23 ha ziamli. „Bahatyroŭ” u czerwcu 1941 r. enkavudzisty vyvieźli na Sibir (viarnulisa ŭ 1946 r.). Z hetaj pryczyny pośle pajszła ŭ vioscy i vakolicy nizhoda. Syn „kułakoŭ” Edzik za sanacji byŭ…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    11. Jabłyka i pomarančy

    Knižki i filmy podôbny do jabłyk i pomarančuv. Odny i druhi naležat do ovocuv, ale smakujut preč po-raznomu. (Steven King) To było tohdy, jak ja brontavsie hołodny po Krystijaniji, siêtum divovidnum miêsti, kotoroho čołoviêk ne pokine, poka vono ne nakłade na joho svojoji pôznaki… Siêty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

Odeszła legendarna „Walaczka z Orli”

Do „Walaczki” w Orli po pomoc w chorobie , czy innym nieszczęściu, przyjeżdżali ludzie z całej Polski. Na zdjęciu kolejka aut w 2012 r. Streetwiev Google
Do „Walaczki” w Orli po pomoc w chorobie , czy innym nieszczęściu, przyjeżdżali ludzie z całej Polski. Na zdjęciu kolejka aut w 2012 r.
Streetwiev Google

31 stycznia w wieku 98 lat zmarła najbardziej znana podlaska szeptucha, Wiera Popławska z Orli, znana jako „Walaczka”. Przyjeżdżali do niej ludzie z całego kraju, którzy poszukiwali pomocy w chorobie i nieszczęściu. Słynna „babka z Orli” przez kilkadziesiąt lat „zamawiała”, dając nadzieję tym, którym klasyczna medycyna często nie była w stanie pomóc. Umiejętności pomagania za pomocą słów i modlitwy, próśb do Boga, przejęła po swojej matce Soni.

„Walaczka” była osobą głęboko wierzącą, śpiewała w chórze cerkiewnym począwszy jeszcze od okresu przedwojennego aż do momentu, póki pozwalały na to siły i zdrowie. Na pogrzeb do cerkwi parafialnej św. Archanioła Michala w Orli oprócz rodziny i bliskich przybyło bardzo wiele osób z różnych stron regionu i kraju, by towarzyszyć w ostatniej drodze swej nieraz wybawicielce. Nie tylko prawosławnych. Dla „Walaczki” nie liczyła się wyznawana wiara czy status społeczny potrzebujących. Często odmawiała przyjęcia zapłaty, zaś datki zanosiła do cerkwi. Spoczęła na orlańskim cmentarzu w mogile obok męża.

Mimo stosowania metod nieco znachorskich jej metody Cerkiew akceptowała, a po taką pomoc zgłaszali się nawet duchowni, jak o. Kastuś Bandaruk, który na fejsbuku napisał: „У мяне шмат добрых успамінаў пра яе, многа ўдзячнасці за яе дапамогу. Вечная Памяць!”

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў ліпені-жніўні

    710 – перамога дружын Давыда Гарадзенскага у 1314 г. над войскамі крыжакоў пад Наваградкам. 625 – 12 жніўня 1399 г. паражэньне войск Вялікага Княства Літоўскага на чале з князем Вітаўтам у бітве супраць войскаў Залатой Арды на рацэ Ворскла. 510 …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (597) – у 1427 г. Вялікае Княства Літоўскае падпарадкавала сабе Вярхоўскія княствы (у вярхоўях ракі Ака).
  • (114) – 27.07.1910 г. у Войнаве Наваградзкага пав. памёр Уладыслаў Дыбоўскі (нарадзіўся 18.04.1838 г. у Адамарыне Вілейскага пав.), заолаг, батанік, палеантолаг, мінералог і фальклярыст. Закончыў Дэрпцкі унівэрсытэт, у якім працаваў з 1871 г., у 1878 г. пераехаў у Наваградчыну, дасьледаваў флёру і фаўну Наваградчыны, збіраў беларускі фальклёр.
  • (34) – 27.07.1990 г. Вярхоўны Савет БССР прыняў Дэклярацыю Аб Дзяржаўным Сувэрэнітэце БССР. Дзяржаўнае сьвята Рэспублікі Беларусь да часу прыходу да ўлады А. Лукашэнкі.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis