Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  23. Zabytaja tragedia kala Krynak (1)

  U viosaczcy Trejgli niedaloka Krynak za sanacji żyli bahatyja haspadare Jurczeni, jakija mieli 23 ha ziamli. „Bahatyroŭ” u czerwcu 1941 r. enkavudzisty vyvieźli na Sibir (viarnulisa ŭ 1946 r.). Z hetaj pryczyny pośle pajszła ŭ vioscy i vakolicy nizhoda. Syn „kułakoŭ” Edzik za sanacji byŭ…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  11. Jabłyka i pomarančy

  Knižki i filmy podôbny do jabłyk i pomarančuv. Odny i druhi naležat do ovocuv, ale smakujut preč po-raznomu. (Steven King) To było tohdy, jak ja brontavsie hołodny po Krystijaniji, siêtum divovidnum miêsti, kotoroho čołoviêk ne pokine, poka vono ne nakłade na joho svojoji pôznaki… Siêty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (I.2024)

На Падляшшы

 • 4 stycznia nowy wojewoda podlaski Jacek Brzozowski powołał kilkunastu społecznych pełnomocników, którzy mają mu doradzać w różnych dziedzinach. Jednym z nich został dyrektor Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia Eleos Marek Masalski (na zdjęciu). Do jego zadań należeć będzie też m.in. „wspieranie organizacji i stowarzyszeń mniejszości narodowych i etnicznych w ich działaniach zmierzających do zachowania i rozwoju tożsamości kulturowej mniejszości”.
 • 4 stycznia Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku przyznał dotacje na remont 42 obiektów, przeważnie sakralnych. Spośród nich tylko kilka to cerkiewne. 100 tys. zł przyznano na remont dachu w kolejnym skrzydle monasteru w Supraślu, 29 tys. zł na remont wieży dzwonnicy cerkwi w Pasynkach, 25 tys. zł na renowację pokrycia dachowego cerkwi w Dubinach, zaś 12 tys. zł parafii w Łosince na konserwację chorągwi.
 • 5 stycznia w jadłodajni prowadzonej w Białymstoku przez Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Eleos odbyła się doroczna wigilia dla bezdomnych i ubogich. Około 50 osób mogło podzielić się prosforą i pośpiewać kolędy oraz posilić się przy wigilijnym stole. Każdy z uczestników dodatkowo otrzymał paczkę ze słodyczami. W ramach akcji „Eleos na święta”, przeprowadzonej wspólnie m.in. z Bractwem Młodzieży Prawosławnej w Polsce, przygotowano i rozdano prawie 1,4 tys. paczek dla najbardziej potrzebujących mieszkańców województwa podlaskiego. Partnerem projektu był samorząd województwa podlaskiego, akcję wsparło też miasto Białystok.
 • 11 stycznia zarząd województwa podlaskiego podjął decyzje o przyznaniu w tym roku 9 półrocznych i 36 rocznych stypendiów w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami. Wśród stypendystów znaleźli się m.in. Mirosława Łuksza, białoruska poeta i dziennikarka „Nivy” oraz Jerzy Chmielewski, redaktor naczelny „Czasopisu”.
 • 2. Выконваюча абавязкі падляжскага куратара асветы Івона Гавел (на здымку пасярэдзіне) 10 студзеня наведала Гайнаўскі белліцэй. Найперш, каб пазнаёміцца з праблемай захавання цяперашняга беларускага характару гэтай школы (справа апынулася ў адміністрацыйным судзе) Фота з Фейсбука
  Выконваюча абавязкі падляжскага куратара асветы Івона Гавел (на здымку пасярэдзіне) 10 студзеня наведала Гайнаўскі белліцэй. Найперш, каб пазнаёміцца з праблемай захавання цяперашняга беларускага характару гэтай школы (справа апынулася ў адміністрацыйным судзе)
  Фота з Фейсбука
 • 11 i 12 stycznia w sali koncertowej dawnej siedziby Filharmonii Białostockiej odbyły się doroczne 42. już Prawosławne Wieczory Kolęd. Na scenie wystąpiły chóry dziecięce, młodzieżowe i parafialne z Białegostoku i okolic. Organizatorem koncertu jest prawosławna Diecezja Białostocko-Gdańska, a partnerem wydarzenia Województwo Podlaskie. 14 stycznia w Hajnowskim Domu Kultury odbył się z kolei koncert „Hajnowskie spotkania z kolędą prawosławną”. Na scenie wystąpiły chóry i zespoły dziecięce, młodzieżowe i parafialne z Hajnówki, powiatu oraz z Warszawy. Organizatorami wydarzenia byli Parafia Prawosławna św. Dymitra w Hajnówce, Dekanalny Instytut Kultury Prawosławnej w Hajnówce oraz Hajnowski Dom Kultury. Podobne przeglądy odbyły się w całym regionie, jednak z roku na rok zanika ich autentyczny charakter. Przede wszystkim w wyniku polskojęzycznej scenografii i konferansjerki. Jedynym wyjątkiem jest organizowana przez BTSK impreza „Gwiazda i kaladka”, która od dwóch lat odbywa się jednak w miejscu, które nie przystaje do charakteru takiego spotkania zespołów kolędniczych, bo w szkolnej sali gimnastycznej.
 • Z roku na rok zanika też tradycyjny nastrój balów i prywatek z okazji juliańskiego Nowego Roku. Takich imprez z 13 na 14 stycznia jest coraz mniej, podczas gdy jeszcze kilka lat temu były one organizowane w bardzo wielu salach bankietowych i lokalach gastronomicznych, nawet w gminnych domach kultury. Mniejszą uwagę przyciągają już też specjalnie nadawane na tę okazję wielogodzinne białoruskie koncerty życzeń w Radiu Racja i Polskim Radiu Białystok.
 • Paweł Łatuszka, białoruski opozycjonista, były ambasador Białorusi w Polsce, pełniący funkcję zastępcy szefowej Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Swiatłany Cichanoŭskiej, kierujący Narodowym Zarządem Antykryzysowym, spotkał się z najważniejszymi przedstawicielami władz regionu. 15 stycznia rozmawiał z marszałkiem województwa Arturem Kosickim. Białoruskiemu politykowi towarzyszyli przedstawiciele diaspory i mniejszości białoruskiej na Podlasiu. Rozmawiano m.in. o znaczeniu powstałego niedawno Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku. 16 stycznia Łatuszka spotkał się z wojewodą podlaskim Jackiem Brzozowskim.
 • 3. Гравертан маршалку Падляшскага ваяводства ад намесніка Святланы Ціханоўскай Паўла Латушкі Радыё Рацыя
  Гравертан маршалку Падляшскага ваяводства ад намесніка Святланы Ціханоўскай Паўла Латушкі
  Радыё Рацыя
 • W dniach 18-25 stycznia trwał doroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W Białymstoku rozpoczął się nabożeństwem wieczornym w cerkwi Św. Ducha, któremu przewodniczył arcybiskup białostocko-gdański Jakub, zaś kazanie wygłosił abb Józef Guzdek, metropolita białostocki. 22 stycznia w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego odbyły się nieszpory ekumeniczne. Tam nabożeństwu przewodniczył abp Józef Guzdek, zaś kazanie wygłosił abp Jakub. Hasłem tegorocznego tygodnia były słowa z Ewangelii „Będziesz miłował Pana, swego Boga…, a swego bliźniego jak siebie samego”.
 • 19 stycznia Cerkiew prawosławna obchodziła Święto Chrztu Pańskiego, zwane często Jordanem. Tego dnia w wielu podlaskich parafiach wierni wraz z duchownymi udawali się nad pobliskie rzeki i inne zbiorniki wodne, by poświęcić wodę. W Sławatyczach (w województwie lubelskim) uroczystości odbyły się nad Bugiem, na polsko-białoruskiej granicy.
 • 4. Каляднікі з Маліннікаў у гміне Орля падчас сёлетняга агляду Гвязда і калядка ў Беластоку Фота арганізатараў
  Каляднікі з Маліннікаў у гміне Орля падчас сёлетняга агляду Гвязда і калядка ў Беластоку
  Фота арганізатараў
 • 21 stycznia na białostockim Skwerze Wolnej Białorusi, przed białoruskim konsulatem, odbyła się akcja solidarności z białoruskimi muzykami aresztowanymi przez reżim Łukaszenki za piosenki o wolności oraz z innymi uwięzionymi działaczami kultury. W białoruskich więzieniach przebywa obecnie około stu takich osób – aktorów, muzyków, pisarzy, architektów, tancerzy. Wydarzenie zorganizowała białoruska diaspora Białegostoku.
 • Adam Musiuk, dotychczasowy zastępca prezydenta Białegostoku, został 23 stycznia powołany przez wojewodę podlaskiego na podlaskiego konserwatora zabytków. Jest architektem, wykładowcą akademickim związanym z wydziałem architektury Politechniki Białostockiej, kojarzony ze środowiskami prawosławnymi – w wyborach samorządowych reprezentował Forum Mniejszości Podlasia. Wcześniej zajmował się m.in. pracami konserwatorsko-budowlanymi przy monasterze w Supraślu, był też doradcą podczas tworzenia supraskiego Muzeum Ikon.
 • 5. Вадохрышча ў Супраслі Фота Аляксандра Васылюка
  Вадохрышча ў Супраслі
  Фота Аляксандра Васылюка
 • 25 stycznia w centrum Białymstoku odbyła się akcja solidarności z Andrzejem Poczobutem. Dziennikarz (korespondent „Gazety Wyborczej”) i działacz Związku Polaków na Białorusi przebywa więzieniu już 34 miesiące (aresztowany 25 marca 2021). Organizatorami wydarzenia byli Związek Polaków na Białorusi i Podlaski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.
 • W styczniu wyraźnie spadła liczba osób próbujących nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę. Według danych Straży Granicznej najczęściej to kilka osób na dobę, bywają też dni bez żadnych przekroczeń. W sumie do 25 stycznia 2024 r. próbowało przedostać się do Polski około 70 osób. Potencjalni imigranci najczęściej rezygnują z szturmowania granicy po dostrzeżeniu patrolu polskich funkcjonariuszy.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў ліпені-жніўні

  710 – перамога дружын Давыда Гарадзенскага у 1314 г. над войскамі крыжакоў пад Наваградкам. 625 – 12 жніўня 1399 г. паражэньне войск Вялікага Княства Літоўскага на чале з князем Вітаўтам у бітве супраць войскаў Залатой Арды на рацэ Ворскла. 510 …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (111) – 14.07.1913 г. у Вільні было заснавана Беларускае Выдавецкае Таварыства, яго ўзначальвалі Б. Даніловіч, І. Луцкевіч, К. Шпакоўскі. Надрукавала 15 кніг агульным тыражом 50 тысяч асобнікаў – зборнікі вершаў, падручнікі па беларускай мове, п’есы для самадзейнікаў.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis