Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  19.Szalony kamandant z Sannikoŭ

  Pośle taho, jak letam 1944 r. Krasnaja Armia prahnała ad nas hitleraŭcaŭ, z zaniatych viosak na front brali maładych mużczyn. Tak mabilizavali miż inszym Kola K. z Sannikoŭ – apuściełaj cipier vioski pad Krynkami, pamiż Kruszynianami i Szaciłami. Jon naradziŭso ŭ 1916 r. Za polskim…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (VII-VIII.2023)

На Падляшшы

 • Трэцюю гадавіну пратэстаў у Беларусі адзначылі у многіх гарадах у Польшчы і ў свеце. 6 жніўня з гэтай нагоды ў Беластоку прайшоў марш салідарнасці з беларускімі палітвязнямі Радыё Рацыя
  Трэцюю гадавіну пратэстаў у Беларусі адзначылі у многіх гарадах у Польшчы і ў свеце. 6 жніўня з гэтай нагоды ў Беластоку прайшоў марш салідарнасці з беларускімі палітвязнямі
  Радыё Рацыя
 • W wakacyjne miesiące wzrosła liczba prób nielegalnego przekraczania granicy Polski od strony Białorusi. Według danych Straży Granicznej w czerwcu było ich ponad 3 tys., w lipcu ponad 4 tys., zaś w sierpniu prawie 2,5 tys. Zdaniem polskich władz uchodźcy szturmujący granicę zachowują się coraz agresywniej, wspomagani przez białoruskie służby graniczne.
 • Kryzys migracyjny, zwiększona obecność wojska, straży granicznej i policji na podlaskiej ścianie wschodniej przyczyniły się do zmniejszenia ruchu turystycznego – twierdzą osoby z branży turystycznej. Szczególnie zauważalne było to w Białowieży i całej Puszczy Białowieskiej – najruchliwszym dotychczas miejscu na Podlasiu, najliczniej odwiedzanym przez turystów.
 • 8 lipca w Białowieży odbyło się doroczne Kupalle – największa tego typu impreza plenerowa organizowana przez Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne. Kilkutysięczna publiczność bawiła się na koncertach białoruskich zespołów z Polski oraz gości z Litwy. Barwny korowód udał się też nad rzekę na tradycyjne puszczanie wianków na wodę. 
 • 14 lipca przed konsulatem Republiki Białoruś w Białymstoku Swiatłana Cichanoŭskaja i prezydent miasta Tadeusz Truskolaski uroczyście odsłonili tabliczkę z nazwą Skweru Wolnej Białorusi. Decyzję podjęli białostoccy radni w maju po tym, jak sąd administracyjny stwierdził nieważność poprzedniej uchwały w sprawie nadania takiej nazwy dla części ulicy Elektrycznej. W tym miejscu odbyło sie dotąd już około 150 manifestacji przeciwko reżimowi Łukaszenki.
 • Асвячэнніе каплічкі св. Мікалая ў Зубрах Гарадоцкай гміны, якую запраектаваў і пабудаваў Януш Талуць адтуль родам Радыё Рацыя
  Асвячэнніе каплічкі св. Мікалая ў Зубрах Гарадоцкай гміны, якую запраектаваў і пабудаваў Януш Талуць адтуль родам
  Радыё Рацыя
 • W dniach 14-15 lipca w Gródku odbył się III Festiwal Przebudzonych Tutaka. Oprócz koncertów białoruskich zespołów, które odbywały się na dwóch scenach, uczestnicy wydarzenia mogli wziąć udział w warsztatach, akcjach artystycznych, spotkaniach i dyskusjach. Gródecki Boryk odwiedzili m.in. Swiatłana Cichanoŭskaja, liderka białoruskiej opozycji na emigracji, Paweł Łatuszka, członek Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego, Jana Szostak, znana białoruska artystka. Dużą część uczestników festiwalu stanowiła białoruska diaspora w Polsce. Organizatorem imprezy jest Fundacja Tutaka z Białegostoku. Czyt.
 • W dniach 21-23 lipca w Czeremsze odbył się XXVIII Ethno Festiwal Czeremcha Wielu Kultur i Narodów. Na głównej scenie wystąpiło osiem znanych zespołów wykonujących muzykę inspirowaną folklorem z Polski, Ukrainy i Węgier. Oprócz tego odbyły się liczne warsztaty, spotkania i dyskusje, wystawy, pokazy filmów. Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej i Gminny Ośrodek Kultury w Czeremsze. 
 • 23 lipca w Białymstoku na Skwerze Wolnej Białorusi przed konsulatem białoruskim odbyła się akcja pod nazwą „Razem przeciw zagrożeniom dla suwerenności”. Zorganizowali ją działacze białoruskiej diaspory w Białymstoku. Po raz pierwszy w tego rodzaju proteście udział wzięli umundurowani ochotnicy Białostockiej Chorągwi Grenadierskiej Pospolitego Ruszenia – działającej w Polsce i na Litwie organizacji sportowo-patriotycznej, której celem jest przygotowanie Białorusinów do walki w obronie ich ojczyzny. 6 sierpnia w tym samym miejscu odbyła się kolejna tego typu demonstracja. 
 • W dniach 5-23 lipca w Supraślu odbył się festiwal „Miedzy wierszami”, zorganizowany przez tamtejszy Teatr Wierszalin. Wśród wydarzeń znalazły się koncerty, spektakle, wystawy, pokazy filmowe, akcje artystyczne. Ostatni tydzień imprezy poświęcony został Jerzemu Nowosielskiemu. 
 • Istniejąca od 22 lat i stale rozwijana białoruska biblioteka internetowa Kamunikat.org 24 lipca została przez reżim w Mińsku wpisana na listę zakazanych i zablokowano do niej dostęp. Bazę, liczącą już kilka tysięcy tytułów książek i czasopism, gromadzi i bezpłatnie udostępnia Jarosław Iwaniuk ze środowiska naszej mniejszości w Białymstoku. Decyzja urzędników Łukaszenki spotkała się z oburzeniem rozsianych po całym świecie jej użytkowników. Taką blokadę można jednak obejść przy pomocy VPN i internauci w Białorusi dobrze wiedzą jak tym narzędziem się posługiwać.
 • 27 lipca w Placówce Straży Granicznej w Krynkach odbyła sie odprawa, w której wziął udział minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Podczas konferencji prasowej zapewnił mieszkańców Podlasia, że „są i będą bezpieczni”. Zwrócił się także do mniejszości białoruskiej w regionie, „by pamiętali, że są takimi samymi obywatelami Polski jak wszyscy i mogą liczyć na taką samą pomoc ze strony polskich żołnierzy i funkcjonariuszy”. – Tak się składa, że na Podlasiu zamieszkuje nasza białoruska mniejszość, licząca prawie 50 tys. obywateli i chcę ich z tego miejsca serdecznie pozdrowić – powiedział.
 • W dniach 27-30 lipca w Białymstoku odbyła się Podlaska Oktawa Kultur 2023. Zaprezentowało się na niej 14 zespołów z 11 krajów, również te wykonujące białoruski repertuar. Organizatorem wydarzenia jest Podlaski Instytut Kultury.
 • Яраслаў Іванюк – кіраўнік забароненай нядаўна ў Беларусі інтэрнэт-бібліятэкі Kamunikat.org Радыё Рацыя
  Яраслаў Іванюк – кіраўнік забароненай нядаўна ў Беларусі інтэрнэт-бібліятэкі Kamunikat.org
  Радыё Рацыя
 • W dniach 28-29 lipca w żeńskim monasterze św. Katarzyny w Zaleszanach odbyły się uroczystości Zaleszańskiej Ikony Matki Bożej oraz ku czci męczenników ziemi podlaskiej. Na święto licznie przybyli wierni z całego regionu, w tym w pieszych pielgrzymkach z Bielska i Hajnówki. Ikona, której się pokłonili, w swej treści nawiązuje do tragicznych wydarzeń z 1946 r., oddział Romualda Rajsa ps. „Bury” podpalił Zaleszany i dokonał mordu na mieszkańcach wsi. Po głównej liturgii zostały poświęcone i posadowione krzyże na kopułach wznoszonego budynku monasteru.
 • 29 lipca w Gródku odbyła 23. edycja festiwalu Siabroŭskaja Biasieda. Organizatorem wydarzenia jest Gminne Centrum Kultury w Gródku. Tydzień później w sąsiednim  Michałowie odbyła się Prymackaja Biasieda, zorganizowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Michałowie. Na obu imprezach na scenie królował repertuar białoruski. 
 • 30 lipca w Brańsku, Puchałach Starych, Zaniach i Maleszach odbyły się uroczystości ku czci Świętych Męczenników Podlaskich. Ich uczestnicy odwiedzili miejsca związane z męczeńską śmiercią furmanów z Krasnej Wsi, Zbucza, Czyż, Pasiecznik, Jagodników, zamordowanych na przełomie stycznia i lutego 1946 r. przez oddział Rajmunda Rajsa ps. „Bury”. Na cmentarzu w Maleszach odbyło się też poświęcenie pomnika na grobie świętej męcz. Marii Pietruczuk, autorstwa prof. Jerzego Uścinowicza, który powstał z inicjatywy Białoruskiego Towarzystwa Historycznego. Czyt. str. 3
 • 2 sierpnia dwa białoruskie wojskowe śmigłowce bojowe wleciały ponad trzy kilometry w polską przestrzeń powietrzną. Wykonały około 10-minutowy lot nad Białowieżą i okolicami, po czym spokojnie wróciły do Białorusi. Polskie władze początkowo zaprzeczały, że miało miejsce takie zdarzenie, jednak po kilku godzinach potwierdziły ten fakt. Białoruskie władze zaprzeczyły natomiast, że ich wojskowe maszyny naruszyły polską przestrzeń powietrzną. Kierownictwo MON zdecydowało o wzmocnieniu granicy wschodniej dodatkowymi żołnierzami oraz śmigłowcami bojowymi. 
 • W dniach 22 lipca – 6 sierpnia odbyła się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep. Dziesięć zespołów wystawiło swoje plenerowe spektakle w Drohiczynie, Hajnówce, Orli, Narwi i Narewce oraz w mniejszych miejscowościach – Wojnówce, Werstoku, Długim Brodzie, Czechach Orlańskich, Policznej. Organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Kulturalne Pocztówka z Policznej.
 • 10 sierpnia w prawosławnym monasterze Zwiastowania NMP w Supraślu miały miejsce doroczne uroczystości ku czci tamtejszej ikony Matki Bożej (Hodigitrii). Poprzedziło je przybycie dzień wcześniej licznych pielgrzymek, w tym najliczniejszej pieszej z Białegostoku i kajakowej z Gródka. W dzień święta odbyła się też uroczystość poświęcenia nowego ikonostasu w głównej cerkwi monasteru. Jest on rekonstrukcją pierwszego ikonostasu supraskiej cerkwi z XVI w. Składa się z czterech rzędów, w których znajduje się 39 ikon. 
 • 12 sierpnia na starym cmentarzu (na mohiłkach) koło wsi Zubry w Gminie Gródek już po raz 17. odprawiona została panichida ku czci spoczywających tam dawnych mieszkańców wsi. Nabożeństwo w asyście miejscowego proboszcza z parafii Mostowlany sprawował biskup supraski Andrzej, który na zakończenie poświęcił nowy krzyż. Ufundował go szef firmy Pronar z Narwi Sergiusz Martyniuk. Władyka Andrzej poświęcił także w Zubrach kapliczkę św. Mikołaja, zaprojektowaną i wykonaną przez pochodzącego z tej wsi znanego białostockiego metaloplastyka Janusza Tałucia.
 • 12 sierpnia w Mielniku odbyły się 32. Muzyczne Dialogi nad Bugiem. Jak co roku na festiwalu wystąpiły zespoły grające muzykę polską, białoruską i ukraińską. Gwiazdą koncertów była Orkiestra św. Mikołaja. 
 • 12 sierpnia minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odwiedził bazę 1. Podlaskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej w Jaryłówce (gm. Gródek). Zapowiedział dalsze wzmacnianie granicy polsko-białoruskiej w ramach nowej operacji RENGAW, której celem jest szkolenie wojska, a także tworzenie odwodów w przypadku pogorszenia sytuacji na tej granicy.
 • 18 i 19 sierpnia odbyły się uroczystości święta Przemienienia Pańskiego na św. Górze Grabarce. Jak co roku do najważniejszego w Polsce prawosławnego sanktuarium przybyły tysiące pątników, w tym również w pieszych pielgrzymkach z całego kraju. Świąteczne nabożeństwa celebrowane były przez najważniejszych hierarchów polskiej Cerkwi na czele z metropolitą Sawą.
 • W dniach 24-27 sierpnia w Białymstoku odbyła się 11. edycja Festiwalu Wschód Kultury /Inny Wymiar. Przez cztery dni można było posłuchać koncertów, obejrzeć filmy i wystawy, wziąć udział w różnego rodzaju warsztatach. Festiwal organizowany jest w ramach projektu Wschód Kultury, łączącego we współpracy Białystok, Lublin i Rzeszów z krajami Partnerstwa Wschodniego. Organizatorami wydarzenia są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Białostocki Ośrodek Kultury i Miasto Białystok.
 • Nakładem Wydawnictwa Warszawskiej Metropolii Prawosławnej ukazał się album „Cerkwie północnej Białostocczyzny”. Znalazło się w nim 80 obiektów sakralnych diecezji białostocko-gdańskiej, sfotografowanych przez Jarosława Charkiewicza.
 • Kopalnia kredy w Mielniku znalazła się na liście najpiękniejszych miejsc – „Cudów Polski 2023” w plebiscycie pisma „National Geographic Travel”. 120 tys. internautów – miłośników turystyki – wybierało najbardziej atrakcyjne i warte szczególnego odwiedzenia miejsca w całej Polsce. Kopalnia kredy w Mielniku jest jedyną tego typu kopalnią czynną obecnie w Polsce. Początki eksploatacji kredy w tej miejscowości sięgają XVI w.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • у верасні

  1040 – У 983 г. вялікі князь Уладзімір на чале дружын, аснову якіх складалі дрыгавіцкія і крывіцкія воі, рушыў супраць яцьвягаў. Армія перайшла па землях сёньняшняй Беласточчыны і паводле „Повести временных лет” як напісана „Въ лето 6491 иде Володимир на …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (258) – 25 верасьня 1765 г. у Гузаве (зараз Мазавецкае ваяв.) нарадзіўся Міхал Клеофаc Агінскі – дзяржаўны дзеяч, дыпламат, кампазітар (памёр 15.10.1833 г. у Флярэнцыі (Італія), дзе пахаваны ў пантэоне Санта Кручэ).
 • (175) – 25.09.1848 г. у Магілёве нар. Вацлаў Федаровіч, краязнавец, калекцыянер, юрыст, член-карэспандэнт Кракаўскай АУ. З 1884 г. жыў у Віцебску, працаваў намесьнікам старшыні Віцебскай вучонай архіўнай камісыі. Пісаў артыкулы па гісторыі краю ў „Витебские губернские ведомости”. Памёр 11.01.1911 г. у Рызе, пахаваны ў Віцебску на могілках касьцёла сьв. Варвары.
 • (148) – 25 верасьня 1875 г. у в. Асаўцы Кобрыньскага павету нарадзіўся Сяргей Паўловіч, настаўнік, нацыянальны дзеяч. У 1925-1928 гг. быў дырэктарам Віленскай Беларускай Гімназіі. Адзін з кіраўнікоў Таварыства Беларускай Школы. За беларускую, патрыятычную дзейнасьць пазбаўлены правоў навучаньня. Актыўна выступаў супраць палянізацыі беларускага насельніцтва. Між іншым быў рэдактарам дзіцячага царкоўна-культурнага часопіса „Снапок” (у 1937-1939 гадах), аўтарам школьных падручнікаў ды дапаможнікаў на беларускай мове. Памёр 16.09.1940 г. у Вільні, пахаваны на праваслаўных Свята Ефрасіньнеўскіх могілках.
 • (110) – 25.09.1913 г. у в. Нобель Пінскага павета нар. Сяргей Грахоўскі, беларускі пісьменьнік. У 1936 г. закончыў літаратурны факультэт Мінскага пэдагагічнага Інстытута, працаваў рэдактарам на Беларускім радыё. У 1936 г. рэпрэсаваны, 10 гадоў быў у лагеры. У  1946 – 1949 гг. выкладаў рускую мову і літаратуру ва Урэцкай сярэдняй школе на Случчыне. Пасьля паўторна арыштаваны і сасланы на вечнае пасяленьне ў Новасібірскую вобласьць. Пасьля рэабілітацыі ў 1955 г. вярнуўся ў Беларусь, працаваў на радыё, у часопісах „Бярозка”, „Вясёлка”. Першы верш надрукаваў у 1926 г. У 1973 і 1983 гг. выдаваліся яго „Выбраныя творы” ў 2 тамах. Памёр 11.12.2002 г. у Менску, пахаваны на Усходніх могілках.
 • (109) – 25.09.1914 г. у Зэльве Гродзенскага пав. нар. Аўген Смаршчок, праваслаўны сьвятар, старшыня Саюза Беларусаў у Бэльгіі. Рукапаложаны ў сан сьвятара Беларускай аўтакефальнай праваслаўнай царквы (БАПЦ) у 1950 г., быў адным з ініцыятараў і арганізатараў БАПЦ у Бэльгіі. Памёр 25.09.1984 г. у Грэверы каля Лювэну ў Бэльгіі.
 • (102) – 25-28.09.1921 г. у Празе адбылася Першая Усебеларуская Канфэрэнцыя – сход прадстаўнікоў беларускіх арганізацыяў з Заходняй Беларусі, Латвіі, Летувы, Нямеччыны, Чэха-Славакіі. Прысутныя падтрымалі прынцып поўнай незалежнасьці ды непадзельнасьці Беларусі. Між іншым удзельнікі сходу сьцьвердзілі, што лічаць ворагамі беларускага народу кожнага хто прызнае Рыжскі мірны трактат, які падзяліў беларускія землі між Расею і Польшчу. Прысутная на канфэрэнцыя была беларуская дзеячка родам з падбеластоцкіх Агароднічак Вера Маслоўская (Матэйчук).
 • (85) – 25.09.1938 г. у Краснасельскім каля Ваўкавыска нар. Вячаслаў Целеш, мастак і беларускі дзеяч у Латвіі. Жыве ў Рызе. Віншуем!
 • (58) – 25.09.1965 г. у Гільдэсгайм у Нямеччыне памёр Міхась Маскалік (нар. 18.03.1903 г. у Гарадзеі), каталіцкі сьвятар усходняга абраду, беларускі хадэцкі дзеяч.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2023 Czasopis