Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    8. Kuneć sielanki

    Nocami z pod ramion krzyżów na rozdrogach sypie się gwiazd błękitne próchno chmurki siedzą przed progiem w murawie to kule białego puchu dmuchawiec Księżyc idzie srebrne chusty prać świerszczyki świergocą w stogach czegóż się bać (Józef Czechowicz, „Na wsi”, 1927) Jak mniê diś dumajetsie, dekada… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (VI.2022)

На Падляшшы

  • Калектыў Чыжавяне на Свяце беларускай культуры ў Беластоку Фота Міры Лукшы
    Калектыў Чыжавяне на Свяце беларускай культуры ў Беластоку
    Фота Міры Лукшы
  • Pod koniec maja grupa radnych Bielska Podlaskiego przedłożyła projekt uchwały o zerwaniu współpracy z partnerskimi miastami w Białorusi w związku z zaangażowaniem tego państwa w wojnę Rosji z Ukrainą. Tuż po inwazji wypowiedziano umowę z rosyjskim miastem Kingisiep przy granicy z Estonią. W bielskiej radzie pojawiły się głosy, iż taka uchwała odnośnie miast partnerskich w Białorusi nie jest konieczna, gdyż współpraca z nimi została zamrożona jeszcze w 2019 r.
  • W dniach 27-29 maja odbyła się 43. Ogólnopolska Paschalna Pielgrzymka Młodzieży Prawosławnej na Świętą Górę Grabarkę. Wzięli w niej udział młodzi ludzie ze wszystkich diecezji polskiej Cerkwi prawosławnej, a także przebywająca obecnie w Polsce młodzież (uchodźcy) z Ukrainy. W wydarzeniu uczestniczył metropolita warszawski i całej Polski Sawa. Oprócz wspólnych liturgii i spotkań w trakcie pielgrzymki odbyły się cieszące się dużym zainteresowaniem warsztaty tańca i śpiewu tradycyjnego, prowadzone przez Studio Folkloru Podlaskich Białorusinów „Żemerwa” z koncertem pieśni tego znanego zespołu z Bielska Podlaskiego.
  • 29 maja przed konsulatem białoruskim w Białymstoku odbyła się pikieta, w której diaspora białoruska podlaskiej stolicy protestowała przeciwko represjom reżimu Aleksandra Łukaszenki. Domagano się uwolnienia więźniów politycznych, wznoszono patriotyczne hasła pod historycznymi biało-czerwono-białymi flagami, wyrażano też solidarność z walczącą Ukrainą.
  • 3 czerwca w wieku 44 lat zmarł nagle Łukasz Stepaniuk. Był dziennikarzem muzycznym, związanym z białoruskim Radiem Racja oraz białostocką redakcją Radia Eska. Urodził się w Bielsku Podlaskim, gdzie ukończył II LO z Białoruskim Językiem Nauczania im. B. Taraszkiewicza. Działał w białoruskim niezależnym ruchu studenckim – był przewodniczącym Białoruskiego Zrzeszenia Studentów, kilka razy współorganizował Festiwal Muzyki Młodej Białorusi Basowiszcza. Łukasz Stepaniuk spoczął na cmentarzu prawosławnym w Bielsku Podlaskim. Zostawił żonę i 8-letniego synka.
  • 4 czerwca w Hajnowskim Domu Kultury odbył się finał konkursu „Piosenka Białoruska 2022 – solidarni z Ukrainą”. Łącznie na scenie zaprezentowało się ponad 350 artystów – solistów, zespołów wokalno-instrumentalnych i chórów. Eliminacje centralne poprzedzone były pięcioma rejonowymi, w Dąbrowie Białostockiej, Bielsku Podlaskim, Orli, Hajnówce i Białymstoku. Organizatorem wydarzenia jest Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne
  • 7 czerwca gościła na Podlasiu Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda. Odwiedziła monaster w Supraślu i spotkała się z przebywającymi w Akademii Supraskiej uchodźcami z Ukrainy. Prezydentowa, której towarzyszyli sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Adam Kwiatkowski, marszałek województwa Artur Kosicki, duchowni prawosławni na czele z abp. Jakubem i bp. supraskim Andrzejem, odwiedziła potem jeszcze placówkę Eleosu w Białymstoku. Rozmawiała z pracownikami i podopiecznymi ośrodka, w tym uchodźcami z Ukrainy.
  • 12 czerwca na białostockich Plantach odbyło się doroczne Święto Kultury Białoruskiej. Na parkowej scenie wystąpiło ponad 20 zespołów białoruskich z całej Białostocczyzny (m.in. z Białegostoku, Hajnówki, Bielska Podlaskiego, Michałowa czy Gródka) oraz laureaci szkolnego konkursu „Piosenka białoruska”. W tym roku nie zaproszono żadnego wykonawcy z Białorusi. Po raz pierwszy w historii imprezy zabrakło też przedstawicieli ambasady Republiki Białorusi w Warszawie czy konsulatu w Białymstoku, co spowodowane było zaangażowaniem się reżimu Łukaszenki po stronie Rosji w jej agresję na Ukrainę. Samo wydarzenie było w tym roku także aktem solidarności z walczącą o wolność Ukrainą. Organizatorem imprezy jest Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne.
  • Tego samego dnia przed konsulatem Republiki Białorusi białoruska i ukraińska diaspora Białegostoku zorganizowały akcję poświęconą „pamięci poległych białoruskich i ukraińskich bohaterów za wolność”. Jej uczestnicy z białoruskimi biało-czerwono-białymi i ukraińskimi flagami przypominali, że od ostatnich sfałszowanych wyborów prezydenckich w Białorusi „w walce o wolność” zginęło dziesięć osób. Od początku inwazji wojsk rosyjskich poległo w Ukrainie ponad 22 tys. obywateli tego kraju, w tym 243 dzieci.
  • 14 czerwca podczas konwentu wojewódzkich konserwatorów zabytków w Białymstoku zostały wręczone odznaki „Za opiekę nad zabytkami”. Jedno z takich prestiżowych wyróżnień, wręczonych przez wiceministra kultury Jarosława Selina, przypadło biskupowi supraskiemu Andrzejowi. Przyznane zostało na wniosek podlaskiej konserwator zabytków Małgorzaty Dajnowicz za „wzorcowe wykonanie prac budowlanych i konserwatorskich” w monasterze supraskim.
  • Mimo muru na polsko-białoruskiej granicy straż graniczna praktycznie codziennie odnotowywała próby nielegalnego jej przekroczenia. Średnio od kilkunastu do kilkudziesięciu osób dziennie próbowało forsować zaporę, zaś 19 czerwca funkcjonariusze białoruskich służb usiłowali zrobić podkop pod ogrodzeniem. Wśród zatrzymywanych nielegalnych migrantów byli obywatele różnych państw, w tym Maroka, Senegalu, Indii i Turcji.
  • 19 czerwca w ramach Europejskich Dni Archeologii 2022 odbył się w Supraślu panel multimedialny „Supraskie katakumby – historia i przyszłość”. Został on zorganizowany przez prawosławny Monaster Męski Zwiastowania Najświętszej Bogurodzicy w Supraślu we współpracy z Uniwersytetem w Białymstoku, Politechniką Białostocką, Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku, Chrześcijańską Akademią Teologiczną w Warszawie oraz Akademią Supraską. Partnerem wydarzenia było Województwo Podlaskie. Podczas panelu uczestnicy obejrzeli i wysłuchali pięciu prezentacji o różnorodnej tematyce, a jego zwieńczeniem była część plenerowa, która odbyła się w samych katakumbach.
  • 19 czerwca w podbiałostockiej Grabówce odbyła się uroczystość upamiętnienia 16 tys. ofiar rozstrzelanych w tutejszym lesie przez hitlerowców. Zdaniem historyków w zbiorowych mogiłach spoczywają zamordowani tu Polacy, Białorusini, Żydzi i jeńcy sowieccy. Las w Grabówce jest największym miejscem kaźni z okresu II wojny światowej na Podlasiu.
  • 19 czerwca w Dubiczach Cerkiewnych wystartowała nowa impreza Fundacji „Tutaka” pod nazwą Festiwal Białoruskiej Tradycji „SoncaHraj”. Składa się na nią cykl imprez muzycznych organizowanych we współpracy z lokalnymi instytucjami kultury. Festiwal jeszcze w czerwcu zawitał do Załuk, w lipcu zaś trafi do Narwi i Sokola w gminie Michałowo.
  • 22 czerwca Leon Tarasewicz, wybitny artysta mieszkający w Waliłach na Białostocczyźnie, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, odebrał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku. Laudację na cześć prof. Leona Tarasewicza wygłosił prof. Jerzy Nikitorowicz, były rektor UwB, obecnie kierownik Katedry Edukacji Międzykulturowej i Elementarnej na Wydziale Nauk o Edukacji. Wśród zaproszonych gości byli m.in.: były premier i były przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, profesorowie wielu polskich uczelni, posłowie, przyjaciele artysty. Po odczytaniu listów gratulacyjnych na scenie pojawił się Uładzimir Niaklajeŭ, poeta z Mińska, niegdyś jeden z liderów opozycji i kandydat na prezydenta Białorusi w wyborach 2010, obecnie mieszkający w Krakowie. Przeczytał swój wiersz pt. „Ostatni poeta”, który zadedykował Tarasewiczowi.
  • 25 czerwca w Załukach odbyła się doroczna Kupalnoczka. Na scenie z białoruskim repertuarem wystąpiły lokalne zespoły. Oprócz tego, w ramach organizowanego przez Fundację „Tutata” projektu „SoncaHraj”, koncertowały zespoły Kresowki i Kalina, a także znana grupa Żemerwa. Uczestnicy imprezy z tradycyjnym korowodem udali się też nad pobliską Supraśl, gdzie puszczano wianki. Głównym organizatorem wydarzenia było Gminne Centrum Kultury w Gródku.
  • Muzeum Ikon w Supraślu kupiło do swych zbiorów XVII-wieczne Rajskie Wrota, główne drzwi ikonostasu. To pierwszy taki zabytek w supraskich zbiorach. Podlaskie muzeum zabytek nabyło w jednym z antykwariatów w Krakowie. Pozwoliło na to dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznane w 2022 r.
  • Wznawiają kursowanie pociągi weekendowe na trasie Białystok–Waliły-Stacja. Turyści wybierający się na wycieczki do Puszczy Knyszyńskiej będą mieli do dyspozycji po dwie pary pociągów w soboty i niedziele (odjazdy z Białegostoku: 9:00 i 15:30, z Walił:10:25 i 16:34). Dodatkowo w piątki będą kursowały te w godzinach popołudniowych. POLREGIO uruchomi również dodatkowe połączenia w lipcu i sierpniu. Pociągi będą kursować z Białegostoku 30 lipca i 20 sierpnia (odjazdy o godz. 17:50) oraz z Walił 31 lipca i 21 sierpnia (odjazdy o godz. 00:40). Połączenie będzie funkcjonować do 3 września.
  • 30 czerwca skończyła się umowa na dofinansowanie 45 linii autobusowych w regionie przez marszałka województwa ze środków budżetu państwa. W związku z tym prezes PKS Nova S.A. w Białymstoku wcześniej rozesłał do samorządów gminnych i powiatowych pismo z prośbą partycypowania w kosztach dalszego utrzymaniu tych połączeń. Pozytywnie zareagowało tylko kilka gmin. Wobec braku środków i rosnących kosztów paliwa od 1 lipca większość dotowanych dotąd kursów zostanie skasowana. Między innymi jedno z połączeń Białystok – Hajnówka. Po tej trasie autobus zajeżdżał jako jedyny w ciągu dnia do Sokola w gminie Michałowo. Mieszkający w tej wsi społecznik Andrzej Kasperowicz podjął starania w celu utrzymania tej linii. Jak dotąd bez skutku. „Setki miejscowości w regionie zostaną odcięte od świata, jak ich mieszkańcy mają do pracy, szkół, lekarza, urzędów i po zakupy?” – dramatycznie zapytał społecznik z Sokola marszałka i prezesa spółki w obszernych wystosowanych do nich pismach.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў красавіку

    980 – у 1044 г. пачаў княжаньне ў Полацку Усяслаў Брачыслававіч, званы Чарадзеем. Яго славутая дзейнасьць была апісана ў паэме „Слова аб паходзе Ігаравым”. 920 – у 1104 г. адбыўся вялікі паход кааліцыі князёў Кіеўскай Русі, арганізаваны Уладзімірам Манамахам на …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (677) – 27.04.1347 г. у Вільні быў замучаны сьв. Антоній – першы з трох віленскіх мучанікаў (праз некалькі тыдняў мучаніцкую сьмерць прыняў сьв. Іаан, а потым сьв. Яўстафій). Былі яны кананізаваныя ў 1374 г. На месцы іх сьмерці князь Канстанцін Астрожскі ў пачатку XVI ст. пабудаваў Сьвята-Троіцкі Сабор.
  • (105) – 27.04.1919 г. польскія войскі занялі Гародню, дзе ад 21.12.1918 г. знаходзіўся Урад Беларускай Народнай Рэспублікі на чале з Антонам Луцкевічам і беларускія войскі.
  • (95) – 27.04.1929 г. у Вільні нар. Юры Туронак, беларускі дзеяч і гісторык, аўтар кніг „Białoruś pod okupacją niemiecką” (Warszawa 1993), „Wacław Iwanowski i odrodzenie Białorusi” (Warszawa 1992), „Książka białoruska w II Rzeczypospolitej
  • (79) – 27.04.1945 г. БССР прынята ў склад членаў-заснавальнікаў Арганізацыі Аб’яднаных Нацый.
  • (36) – 27.04.1988 г. памёр у ЗША Вітаўт Тумаш – грамадзкі дзеяч, лекар, выдатны скарынавед. Нар. 20.12.1910 г. у в. Сьпягліца, Вілейскага павету. Выпускнік Віленскай Беларускай Гімназіі. Пасьля на мэдычным факультэце Віленскага Унівэрсытэту. Актыўна ўдзельнічаў у беларускім студэнцкім жыцьці. У гадах 1940-1941 быў старшынёй Лодзінскага аддзелу Беларускага Камітэту Самапомачы, членам Нацыянальнага Цэнтра створанага ў Бэрліне 19.04.1941 г. Зь ліпеня па лістапад 1941 г. бурмістр Менску. Рэдактар „Раніцы”. Пасьля вайны жыў у ЗША. Быў вельмі актыўным на грамадзкай і навуковай ніве, між іншым шматгадовым старшынёй Беларускага Інстытуту Навукі й Мастацтва.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis