Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    23. Zabytaja tragedia kala Krynak (2)

    UB-oŭcy z Sakołki, jakija pravia try let viali śledztvo, ustanavili, szto maldunak na rasstralanych „kamunistaŭ” skłali sołtys z Łapiczaŭ Ivan Charuży, sołtys z Trejglaŭ Franak Karpuk i padsołtys z hetaj vioski Edzik Jurczenia. Pad kaniec grudnia 1942 r. mielisa jany sptakacca ŭ czaćvier na bazary…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • „Ja choču byti bliźka ludiam”

    Rozhovôr Jana i Haliny Maksimjukov z poetkoju Zojoj Sačko

    Jan: Čy pomniš, koli v tebe zjavivsie impuls, kob napisati peršy viêrš? I na jakôj movi tobiê napisałosie? Zoja: O, ja dumała, što ty tak i načneš… Ja učyłaś u školi v Parcievi, de była prykładnoju učenicieju. Pan od pôlśkoji movy skazav prynesti viêršyki pud… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (VII-VIII.2021)

На Падляшшы

У канцы ліпеня Музей малой бацькаўшчыны ў Студзіводах сарганізаваў XVII Падляшска-палескія жніўныя сустрэчы „Олень по бору ходіт”.

 

  • 5 lipca w Białowieży odbyło się doroczne Kupalle. Na scenie prezentowały się białoruskie zespoły z całego regionu. To jedna z największych imprez organizowanych przez Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Polsce we współpracy z Białowieskim Ośrodkiem Kultury. Kupalle organizują również inne lokalne ośrodki kultury na Podlasiu – tego typu impreza odbyła się m.in. w Załukach w gm. Gródek.
  • W dniach 14-17 lipca w Tykocinie, Krynkach i Orli odbywały się wydarzenia projektu „Shtetlfest – Badania i rewitalizacja miejskiego folkloru jako głównego elementu uroczystości w byłych miasteczkach żydowskich” (w ramach Programu Współpracy Transgranicznej PL-BY-UA 2014-2020). Projekt odbywał się w formie ekspedycji terenowej i towarzyszących jej wydarzeń kulturalnych. Uczestniczyły w niej osoby z Polski i Białorusi. W Tykocinie odbył się też panel dyskusyjny „Tykocin – bogactwo i różnorodność kultury żydowskiej na granicy polsko- białoruskiej”.
  • Przez cały lipiec i sierpień w miejscowości Policzna koło Kleszczel odbywał się festiwal pod nazwą „Teatr w stodole”. Publiczność mogła obejrzeć dziewięć spektakli dla dzieci i dorosłych, a także wziąć udział w warsztatach teatralnych. Projekt jest dofinansowany przez MKDNiS, w ramach programu NCK Kultura Dostępna oraz przez Marszałka Województwa Podlaskiego.
  • Летні сезон беларускіх народных фэстаў, арганізаваных Беларускім грамадска-культурным таварыствам пры базавым удзеле мясцовых самаўрадаў, у гэтым годзе быў – у параўнанні з мінулым – даволі скромны і ўжо нешматлюдны. Але нашы спявачыя калектывы і эстрадныя гурты выступалі на іх удала і была там сапраўды свойская прыемная атмасфера. На здымку беларускі народны фэст у Дубічах-Царкоўных (24 ліпеня бг.)
    Радыё Рацыя
  • W dniach 23-25 lipca w Czeremsze odbył się Festiwal Wielu Kultur i Narodów „Z wiejskiego podwórza”. Jak co roku koncertom towarzyszyły liczne dodatkowe wydarzenia, w tym warsztaty rękodzieła, spotkania autorskie z pisarzami, spektakle i konkurs kulinarny. Na scenie wystąpiły zespoły z Polski i zagranicy. Wydarzeniem artystycznym festiwalu był koncert znanej krakowskiej grupy Kroke. Imprezę organizuje Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej w Czeremsze we współpracy z miejscowym Gminnym Ośrodkiem Kultury.
  • W dniach 23-25 lipca w Supraślu odbyły się 25. Spotkania z Naturą i Sztuką „Uroczysko”. W ciągu trzech dni odbyło się kilkanaście wydarzeń, a wśród nich: pokazy filmowe, wystawy, imprezy przyrodnicze, historyczne i kulinarne, koncerty i kiermasz. Głównymi organizatorami imprezy są Stowarzyszenie Uroczysko i Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu.
  • W dniach 22-25 lipca w Białymstoku odbył się doroczny festiwal Podlaska Oktawa Kultur. Jak co roku na scenie w centrum miasta koncertowały zespoły z Polski i zagranicy, wśród nich Kapela ze wsi Warszawa, Adam Strug, Wołosi i Bordo Sarkany (z Węgier). Organizatorem imprezy jest Podlaski Instytut Kultury.
  • Dwa weekendy na przełomie lipca i sierpnia odbywał się na Podlasiu XIII Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep. Wędrował po podlaskich małych miastach i miasteczkach, odwiedzając Stary Dwór, Bielsk Podlaski, Narew, trzykrotnie Hajnówkę, Dubiny, Białowieżę, Orlę i Gródek. Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenia Kulturalne „Pocztówka” z Policznej w gminie Kleszczele.
  • 31 lipca nad Zalewem w Zarzeczanch koło Gródka odbyła się kolejna edycja dorocznej białoruskiej imprezy plenerowej „Siabroskaja Biasieda”. Na scenie wystąpili miejscowi wykonawcy oraz goście zaproszeni z całego regionu. Gwiazdą wieczoru był zespół Czeremszyna. Imprezę organizuje Gminne Centrum Kultury w Gródku.
  • 31 lipca w Białowieży odbył się XIX Międzynarodowy Festiwal Białowieskie Integracje Artystyczne „Peretocze”. Na scenie białowieskiego amfiteatru koncertowały białoruskie i polskie zespoły z regionu i kraju oraz goście z Litwy. Organizatorem imprezy jest Fundacja „Muzyka Cerkiewna” we współpracy z Białowieskim Ośrodkiem Kultury.
  • У канцы ліпеня Музей малой бацькаўшчыны ў Студзіводах сарганізаваў XVII Падляшска-палескія жніўныя сустрэчы „Олень по бору ходіт” Фота з Фейсбука
    У канцы ліпеня Музей малой бацькаўшчыны ў Студзіводах сарганізаваў XVII Падляшска-палескія жніўныя сустрэчы „Олень по бору ходіт”
    Фота з Фейсбука
  • 17 nielegalnych imigrantów – obywateli Afganistanu i Tadżykistanu – zatrzymała 3 sierpnia przy polsko-białoruskiej granicy Straż Graniczna. 5 sierpnia były to już 62 osoby – 50 obywateli Iraku, 11 obywateli Iranu i jeden obywatel Kamerunu. W kolejnych trzech dniach z Białorusi do Polski przedostało się nielegalnie kolejnych 349! imigrantów. Przez sierpień (do 25.) przez odcinek granicy chroniony przez Podlaski Oddział SG  nielegalnie przeszło 900 imigrantów. Zdaniem polskich władz, sytuacja na granicy wynika z celowego działania białoruskich służb, które pomagają imigrantom w jej przekraczaniu.
  • 8 sierpnia na polsko-białoruskim pasie granicznym w pobliżu miejscowości Usnarz Górny (gm. Szudziałowo) została zatrzymana grupa 30 nielegalnych uchodźców (w tym kobiety i osoby nieletnie) z Afganistanu. Białoruscy pogranicznicy pomogli im wejść do zakazanej strefy, zaś polska Straż Graniczna nie pozwoliła wkroczyć do Polski. Migranci utknęli na pasie granicznym i w ten sposób powstał „obóz dla uchodźców” pod gołym niebem. Do 28 sierpnia uchodźcy wciąż pozostawali w miejscu ich zatrzymania. Organizacje humanitarne oraz Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców zaapelowały do polskich władz o zapewnienie im dostępu do polskiego terytorium, natychmiastowej opieki medycznej, pomocy prawnej oraz wsparcia psychologicznego i socjalnego. Propozycja polskiego rządu by wspólnie z Białorusią rozwiązać kwestie humanitarne uchodźców zostały przez Mińsk odrzucone. Aby powstrzymać falę nielegalnych imigrantów przerzucanych z Białorusi, żołnierze polscy ułożyli ponad 150 km ogrodzenia z drutu kolczastego w najbardziej newralgicznych miejscach polsko-białoruskiej granicy, zaś premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zbudowanie tam trwałego ogrodzenia. MON podało informację, że obecnie pilnuje jej ponad 900 żołnierzy. Tymczasem do granicy od strony Białorusi wciąż docierają kolejne grupy uchodźców.
  • W dniach 6-7 sierpnia w uroczysku Boryk w Gródku odbył się Festiwal Przebudzonych „Tutaka”. Impreza, składająca się z cyklu spotkań, warsztatów, dyskusji panelowych i wieczornych koncertów, przyciągnęła sporo publiczności, wśród której znalazło się liczne grono białoruskich emigrantów (w tym rodziny z dziećmi), którzy w Polsce schronili się przed prześladowaniami reżimu Łukaszenki. Organizatorem festiwalu była Fundacja „Tutaka”, przy wsparciu finansowym MSWiA. str. 20
  • 7 sierpnia w Michałowie odbyła się impreza pod nazwą Prymacka Biasieda. Na scenie koncertowały zespoły wykonujące białoruską i polską muzykę estradową, w tym grupa Prymaki, która obchodziła jubileusz 25-lecia działalności. Organizatorem wydarzenia jest Gminny Ośrodek Kultury w Michałowie.
  • 7 sierpnia w Mielniku odbyły się 30. jubileuszowe Mielnickie Dialogi nad Bugiem. Na scenie zaprezentowały się zespoły wykonujące piosenki białoruskie, ukraińskie, polskie i romskie. Gwiazdą koncertu był zespół Czeremszyna. Organizatorem imprezy jest Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Mielniku.
  • 8 sierpnia w Białymstoku, w przeddzień rocznicy sfałszowanych wyborów prezydenckich w Białorusi, odbył się marsz protestacyjny przeciwników reżimu Aleksandra Łukaszenki. Wydarzenie zorganizowała białoruska diaspora Białegostoku i Fundacja Tutaka. Oprócz biało-czerwono-białych historycznych białoruskich flag i antyłukaszenkowskich haseł protestujący nieśli portrety uwięzionych działaczy Związku Polaków na Białorusi, Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta.
  • 10 sierpnia w monasterze Zwiastowania NMP w Supraślu odbyły się główne uroczystości Święta Supraskiej Ikony Matki Bożej (Hodigitrii). Jak co roku uczestniczyli w niej hierarchowie Cerkwi prawosławnej w Polsce na czele z metropolitą Sawą, a także licznie przybyli pielgrzymi, w tym płynący kajakami do Supraśla z sąsiedniego Gródka.
  • W dniach 11-15 sierpnia w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą odbył się doroczny, siódmy już, Festiwal Literacki Patrząc na Wschód. Podczas imprezy odbyło się kilkanaście spotkań z autorami książek (m.in. dziennikarką Niwy Anną Kondratiuk), poruszających tzw. tematy wschodnie, liczne warsztaty i wydarzenia o tematyce kulturalnej i ekologicznej. Organizatorami Festiwalu są Piotr Brysacz – dziennikarz i wydawca (wydawnictwo Paśny Buriat) oraz Piotr Malczewski – fotograf i podróżnik.
  • 12 sierpnia po ciężkiej chorobie w wieku 61 lat zmarł Andrzej Salnikow, bielski poeta, dziennikarz, działacz społeczny i kulturalny. By absolwentem LO z BJN im. B. Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim. Ukoczy nastpnie filozofi na UMCS w Lublinie. Wyda cztery tomiki wierszy, napisa te ksieczki dla dzieci. By redaktorem naczelnym kwartalnika „Cyrylica”.
  • 19 sierpnia na w. Górze Grabarce odbyy si gówne uroczystoci wita Przemienienia Paskiego („Spasa”). Liturgi celebrowa metropolita warszawski i caej Polski Sawa w asycie licznie zebranych hierarchów i duchowiestwa. Jak co roku w uroczystociach wzili udzia zaproszeni gocie – hierarchowie innych wyzna, przedstawiciele wadz pastwowych i lokalnych, politycy. Tradycyjnie na w. Gór przyszy tysice pielgrzymów, nioscych drewniane krzye rónej wielkoci, ustawiane wokó cerkwi.
  • W dniach 19-22 sierpnia w Białymstoku odbył się Festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar. W programie tzw. pięciu wymiarów (muzyki, sztuki, teatru, filmu, społeczności) znalazło się ponad 20 wydarzeń. Na koncertach wystąpili m.in. Wojtek Mazolewski Quintet i Laboratorium Pieśni, Pink Freud i Pablopavo. Festiwal promuje wielokulturowość wschodnich terenów Polski (odbywał się też w Lublinie czy Rzeszowie). Realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu i budżetu Miasta Białegostoku w ramach projektu Wschód Kultury koordynowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Koordynatorem białostockiej części projektu jest Białostocki Ośrodek Kultury.
  • Drewnale znanego artysty Arkadiusza Andrejkowa pojawiły się na przełomie lipca i sierpnia we wsiach w gminie Gródek. Pięć prac powstało na budynkach w Waliłach, Raduninie i Słuczance. Są to kopie starych fotografii, przedstawiających osoby związane z poszczególnymi miejscowościami.
  • Група дзевяці жанчын з Самаліі перад калючым дротам на польска-беларускай мяжы каля вёскі Баброўка на Гайнаўшчыне (24 жніўня бг.) OKO.press
    Група дзевяці жанчын з Самаліі перад калючым дротам на польска-беларускай мяжы каля вёскі Баброўка на Гайнаўшчыне (24 жніўня бг.)
    OKO.press
  • Wieś Plutycze w gminie Bielsk Podlaski może być niedługo wpisana do rejestru zabytków. Działania w tej sprawie podjęła wojewódzka konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz. Jej zdaniem Plutycze powinny być objęte ochroną konserwatorską m.in. ze względu na zachowany regularny układ domostw, położonych po obu stronach biegnącej przez wieś drogi. Wiele budynków jest w dobrym stanie, ma wartości artystyczne i są reprezentatywne pod względem wykorzystanych materiałów, technik budowlanych, ukształtowania bryły i zdobnictwa, uważa prof. Dajnowic
  • 54 proc. w stosunku do danych z pierwszego półrocza 2020 r. wzrosła liczba legalnie pracujących w województwie podlaskim cudzoziemców – wynika z danych ZUS. Na koniec czerwca tego roku liczba to wyniosła prawie 19 tys. Dominującą grupą na Podlasiu są Białorusini (8 tys. osób), tuż za nimi Ukraińcy (7,8 tys.). W całej Polsce w pierwszym półroczu zarejestrowanych było w ZUS 819 tys. pracujących obcokrajowców (wzrost o 35 proc. w stosunku do ubiegłego roku).

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • у верасні

    750 – няўдалая аблога ў 1274 г. Наваградка аб’яднанымі галіцка-валынскімі і татарскімі войскамі. 510 –  8.09.1514 г.  перамога пад Оршай (на рацэ Крапіўна) 30-тысячнай беларуска-літоўскай арміі пад кіраўніцтвам гетмана Канстанціна Астрожскага над утрая большым маскоўскім войскам. У выніку бітвы ўсходняя Беларусь была вызвалена …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (622) – 1402 г., апошняя аблога крыжакамі Гарадзенскага замку.
  • (234) – 11.09.1790 г. у Слоніме нар. Вацлаў Пэлікан, мэдык, грамадзкі і палітычны дзеяч, прафэсар (з 1817 г.) і рэктар (1826 – 1831) Віленскага ўнівэрсытэта. Памёр і пахаваны ў сваім маёнтку Пеліканы ля возера Палік каля Барысава.
  • (169) – 11 верасьня 1855 г. у Новабеліцы (зараз у межах Гомеля) нарадзіўся Еўдакім Раманаў – беларускі фальклярыст, этнограф, археоляг (пам. 20.01.1922 г.). Сабраў больш за 10 тыс. фальклёрных твораў, апісаў каля тысячы гарадзішчаў ды іншых арxеалягічных помнікаў. Апублікаваў болей за 200 прац з фальклёру, этнаграфіі ды гісторыі Беларусі. Памёр 20.01.1922 г. у Стаўрапалі ў Расеі.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis