Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    8. Kuneć sielanki

    Nocami z pod ramion krzyżów na rozdrogach sypie się gwiazd błękitne próchno chmurki siedzą przed progiem w murawie to kule białego puchu dmuchawiec Księżyc idzie srebrne chusty prać świerszczyki świergocą w stogach czegóż się bać (Józef Czechowicz, „Na wsi”, 1927) Jak mniê diś dumajetsie, dekada… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

(Запісы часу за VI.2020)

На Падляшшы

З увагі на каронавіруса экзамены на атэстат сталасці адбыліся месяц пазней. На здымку – падчас экзаміну ў гайнаўскім беларускім ліцэі Фота са старонкі ліцэя ў Фейсбуку
З увагі на каронавіруса экзамены на атэстат сталасці адбыліся месяц пазней. На здымку – падчас экзаміну ў гайнаўскім беларускім ліцэі
Фота са старонкі ліцэя ў Фейсбуку
  • Sprawy ulicy Łupaszki/Podlaskiej ciąg dalszy. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku utrzymał w mocy rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody, unieważniające uchwałę białostockiej rady miejskiej o pozbawieniu ulicy na osiedlu Skorupy imienia majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Wyrok jest nieprawomocny, można go zaskarżyć do Naczelnego Sądu Administracyjnego, co już zapowiedział przewodniczący rady miasta Łukasz Prokorym (PO-KO). Wojewoda Bohdan Paszkowski zaapelował do Rady Miasta, aby nie zaskarżała wyroku WSA, zaś prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski określił forsowanie kontrowersyjnej nazwy ulicy przez środowiska prawicowe jako brak szacunku dla mniejszości narodowych, zamieszkujących województwo podlaskie.
  • Od 29 maja powrócił na nowy sezon weekendowy pociąg Białystok-Waliły. Nie słabnie zainteresowanie pasażerów tą piękną trasą turystyczną, wiodącą przez Puszczę Knyszyńską. W tym roku oferta została rozszerzona o popołudniowe połączenie w piątki. Pociąg będzie odjeżdżał z Białegostoku o godz. 15:50, a z Walił o 16:55. W soboty i niedziele, jak poprzednio, będą kursowały po dwie pary pociągów. Z Białegostoku pociągi będą odjeżdżały o godz. 8:55 i 15:50, natomiast z Walił odjazdy zaplanowano na godz. 10:25 i 16:55.
  • 31 maja na antenie Telewizji Biełsat odbyła się premiera nowego filmu Jerzego Kaliny „Basowiszcza”. Opowiada on historię najbardziej znanej białoruskiej imprezy muzycznej – Festiwalu Muzyki Młodej Białorusi „Basowiszcza”, który w ubiegłym roku, po 30 latach działalności, zakończył swoje istnienie. Film składa się z archiwalnych zdjęć oraz wypowiedzi znanych muzyków, organizatorów festiwalu, dziennikarzy, fanów białoruskiej muzyki, mieszkańców Gródka, gdzie impreza się odbywała. Obraz wyprodukowany przez Telewizję Biełsat można obejrzeć w Internecie.
  • 4 czerwca przez polsko-białoruskie przejście w Kuźnicy przejechało 47 pojazdów ciężarowych z floty policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej, które przewiozły blisko trzysta ton sprzętu medycznego i środków ochrony w ramach polskiej pomocy humanitarnej dla Białorusi. Do Mińska i Grodna, trafił milion maseczek medycznych, cztery miliony maseczek ochronnych, 250 tysięcy litrów płynu dezynfekującego, 50 tysięcy sztuk fartuchów i kombinezonów, 20 tysięcy przyłbic oraz 30 respiratorów i 21 tysięcy opakowań leków.
  • 5 czerwca prof. dr hab. Robert Ciborowski został ponownie wybrany rektorem Uniwersytetu w Białymstoku (na lata 2020-24). Był jedynym kandydatem na to stanowisko. Rektor UwB jest ekonomistą, kieruje Katedrą Ekonomii Politycznej na Wydziale Ekonomii i Finansów.
  • 8 czerwca obchodzono uroczyście 50 rocznicę wyświęcenia cerkwi w Gródku. 15 czerwca 1970 r., w dniu Świętego Ducha, dokonał tego ówczesny biskup wrocławski i szczeciński Bazyli, późniejszy metropolita warszawski i całej Polski. Wzniósł on okazałą gródecką cerkiew, będąc proboszczem miejscowej parafii w latach 1946–1960.
  • 12 czerwca rozpoczęła kursowanie wiodąca przez Puszczę Białowieska kolejka wąskotorowa. W pierwszy weekend skorzystało z niej ponad tysiąc osób. Ceny biletów z Hajnówki do Białowieży wahają się w przedziale od 20 do 40 zł. Kolejka będzie jeździć do 31 grudnia 2020.
  • 13 czerwca w parafii prawosławnej w Rajsku (gm. Bielsk Podlaski), prawosławny metropolita warszawski i całej Polski Sawa dokonał poświęcenia odnowionej cerkwi świętych apostołów Piotra i Pawła. Dzieje miejscowej parafii sięgają XVI wieku. 16 czerwca 1942 r. Niemcy dokonali pacyfikacji wsi, spalili zabudowania, a miejscową cerkiew zburzyli. W latach 60. XX w. przewieziono tu drewnianą świątynię z Poturzyna. Teraz została wyświęcona ponownie, po tym jak przeszła renowację zewnętrznej elewacji i kopuł.
  • 18 czerwca w Urzędzie Gminy w Czyżach odbyła się dyskusja publiczna na temat budowy kopalni torfu na styku gmin Czyże i Narew. Inwestycję chce przeprowadzić firma Wokas z Łosic (posiada już duży zakład produkujący z torfu ziemię ogrodniczą w gminie Michałowo). Teraz planuje eksploatować złoże o powierzchni ponad 170 ha przez 30 lat. Zdaniem ekologów i wielu mieszkańców okolicznych wsi, kopalnia ta może bezpowrotnie zniszczyć walory ekologiczne i rolnicze okolicy, które znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie obszaru Natura 2000 i Puszczy Białowieskiej.
  • 21 czerwca w Hajnowskim Domu Kultury odbył się koncert okolicznościowy chóru parafialnego soboru Świętej Trójcy. Zorganizowano go jako wydarzenie zapowiadające Festiwal „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej”, który odbędzie się w dniach 14-19 września 2020.
  • 21 czerwca funkcjonariusze z placówki Straży Granicznej w Bobrownikach nie zezwolili na wjazd z Białorusi do Polski ciężarówki z materiałami promieniotwórczymi. Według dokumentacji przewozowej niebezpieczny ładunek miał z Uzbekistanu trafić do Niemiec.
  • 22 czerwca w Białymstoku odbyła się akcja pod hasłem „Listy solidarności” – maraton solidarności z więźniami politycznymi w Białorusi. Podpisane listy-pocztówki zostały wysłane do białoruskich aktywistów, prześladowanych przed zbliżającymi się tam wyborami prezydenckimi. Akcję zorganizowała organizacja Dom Białoruski w Warszawie we współpracy z Białostockim Instytutem Działań Miejskich. Według danych Centrum „Wiasna” oraz Fundacji Białoruski Dom w Warszawie od 6 maja do 16 czerwca br. z powodów politycznych na areszt skazano 97 osób, a 105 osób zostało ukaranych grzywnami. Podobną akcję przeprowadzono też w Warszawie.
  • 23 czerwca w szpitalu w Białymstoku w wieku 52 lat zmarł Bogdan Dudko, redaktor legendarnego nieregularnika literacko-artystycznego Kartki, ukazującego się w latach 90. XX wieku do przełomu lat 2005-2006. Sympatyzował z naszym środowiskiem białoruskim. Dom dziadków w Cisówce tuż przy granicy z Białorusią przekształcił w literacką przystań, gdzie gościł wielu znanych polskich i białoruskich pisarzy i poetów. Sam też pisał. Pozostawił po sobie kilka tomików poetyckich i dwie książeczki dla dzieci. Został pochowany na tamtejszym cmentarzu parafialnym w Jałówce.
  • Paweł Adamowicz, wieloletni prezydent Gdańska, zamordowany w 2019 r., został patronem skweru w śródmieściu Białegostoku. Rada Miasta podjęła decyzję o nadaniu miejscu jego imienia na sesji 22 czerwca. W głosowaniu nad skwerem Pawła Adamowicza za było 15 radnych KO, przeciw – 12 radnych PiS i niezrzeszony.
  • Celnicy z Białegostoku zlikwidowali bimbrownię, która działała w Puszczy Knyszyńskiej w okolicach Gródka. Zarekwirowano 415 litrów bimbru, alkohol w butelkach przygotowany do sprzedaży (w tym „malibu”!), 14 tysięcy litrów zacieru oraz aparaturę służącą do produkcji nielegalnego alkoholu. Bimbrownika czeka teraz rozprawa sądowa, wysoka kara grzywny lub nawet do roku pozbawienia wolności.
  • Straż Graniczna odnotowała dwa przypadki nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy przez turystów. Pod koniec maja funkcjonariusze z placówki w Narewce zatrzymali dwie osoby, które weszły na pas graniczny w okolicy wsi Masiewo. Podobny przypadek miał miejsce za Krynkami. Funkcjonariusz z palcówki w Szudziałowie zatrzymali dwóch mężczyzn w pasie drogi granicznej, którzy tłumaczyli się tym, iż chcieli sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie. W obu przypadkach sprawcy zostali ukarani mandatami w wysokości po 500 zł. Turystom, którzy przekroczyli granicę koło Masiewa, nakazano też odbycie dwutygodniowej kwarantanny.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў красавіку

    980 – у 1044 г. пачаў княжаньне ў Полацку Усяслаў Брачыслававіч, званы Чарадзеем. Яго славутая дзейнасьць была апісана ў паэме „Слова аб паходзе Ігаравым”. 920 – у 1104 г. адбыўся вялікі паход кааліцыі князёў Кіеўскай Русі, арганізаваны Уладзімірам Манамахам на …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (52) – 25.04.1972 г. пам. у ЗША Віктар Войтанка (нар. 6.11.1912 г. у фальварку Мачульня, Наваградзкага павету), грамадзкі дзеяч, лекар, сьвятар. Выпускнік Віленскага ўнівэрсытэту, дзеяч Беларускага Студэнцкага Саюзу. Заснавальнік, падчас нямецкай акупацыі, мэдычнай школы ў Баранавічах. Пасьля вайны жыў у ЗША. У 1969 г. стаў сьвятаром Беларускай Аўтакефальнай Праваслаўнай Царквы.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis