Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  10. Abława na kamunistaŭ (3)

  Abławu ŭ Harkawiczach Niemcy zarhanizawali ŭ nacze. Akrużyli wiosku i ludziej zahnali ŭ szkołu. Śpiarsza zrabili pieratrus-rewizju ŭ 27-mi chatach. Chadzili z sołtysam, jaki wioŭ ich na padworki i kazaŭ, chto tam żywie...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • OMELAN

  Sud’ba czołowi͡͡ecza slipaja. Dyt’iatko jak rodytsia, to uże w den’ roduw w niebianskuj tietradi sud’bu jomu zapysujut. Tropinku żytia aż do smerti. I dorożka taja nawet’ jak pokruczona, powychrowana, to niezminna...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

На Падляшшы

■Od 30 marca do końca kwietnia w Gminnym Centrum Kultury w Gródku można było oglądać ciekawą wystawę „PRL w Gródku”. Ekspozycja składała się z wielu pamiątek pamiętających czasy sprzed 1989 r., przedmiotów codziennego użytku, mebli, zabawek, urządzeń technicznych, ubrań itp., które ze swoich zbiorów wypożyczyli mieszkańcy Gródka i okolic.

■4 kwietnia w Muzeum Historycznym w Białymstoku  otwarto wystawę „Tatarzy. Polski orient w muzealnych zbiorach”.  Ekspozycja składa się z ponad 170 eksponatów i jest to największy zbiór w muzeach polskich. Tworzą ją archiwalia dokumentujące udział Tatarów w życiu społecznym Rzeczpospolitej, służbę w wojsku, historię rodzin, działalność organizacji kulturalno-oświatowych. Wystawę można oglądać do 26 maja.

Падчас канцэрту ў беластоцкім клубе 6-ścian гарадзенскі гурт Дзецюкі прэзентаваў песні з новага альбому „Радыё Гродна” (Фота Радыё Рацыя)
Падчас канцэрту ў беластоцкім клубе 6-ścian гарадзенскі гурт Дзецюкі прэзентаваў песні з новага альбому „Радыё Гродна”
(Фота Радыё Рацыя)

■Wraca problem tzw. wiz zakupowych dla obywateli Białorusi, które zostały faktycznie zniesione wraz z początkiem tego roku. Tym razem problem wypłynął w kampanii do europarlamentu. Na początku kwietnia działacze Koalicji Obywatelskiej przeprowadzili akcję zbierania podpisów wspierających przywrócenie w/w wiz wśród kupców handlujących na największym bazarze w Białymstoku przy ul. Kawaleryjskiej. Do głosów krytyki decyzji rządu dołączyły się liczne samorządy, które graniczą z Białorusią.

■11 kwietnia w II Liceum Ogólnokształcącym z Białoruskim Językiem Nauczania im. B. Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim odbyło się spotkanie pod nazwą  „Wieczór z książką prawosławną”, poświęcony pamięci o. Konstantego Bajko i o. Grzegorza Sosny. Swoje wykłady wygłosili m.in. Kanstancin Antanowicz z Mińska, Doroteusz Fionik (Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach), czy dr Irena Matus (Uniwersytet w Białymstoku). Organizatorami imprezy byli Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, II LO z BJN im. B. Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim i Białoruskie Bractwo Prawosławne Trzech Męczenników Wileńskich z Mińska.

■W dniach 12-14 kwietnia w budynku Opery i Filharmonii Podlaskiej odbyły się 8. Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku. Jak co roku wzięło w nich udział kilkudziesięciu wydawców z Polski i zagranicy. Wśród zaproszonych gości byli znani pisarze, publicyści, artyści. Jednym z nich był białoruski bard z Grodna Wiktar Szałkiewicz, który promował swoją książkę pt. „Miasteczko G… i okolice…”, wydaną właśnie przez Fundację Sąsiedzi. Swoje premiery miały również książki „I miał pan wróbelka który mówił” Zmiciera Bartosika oraz „Orzeszkowo 14” Anny Romaniuk, poruszające tematykę białoruską.

У VIII Міжнародным кніжным кірмашы, спалучаным з літаратурным фестывалем „На паграніччы культур” у Беластоку прынялі ўдзел таксама мінскія выдавецтвы „Arche”, „Кнігазбор”, „Галіяфы” і „Янушкевіч”. На здымку Андрэй Янушкевіч і Генадзь Вінярскі за лаўкай з беларускімі кнігамі (Фота Радыё Рацыя)
У VIII Міжнародным кніжным кірмашы, спалучаным з літаратурным фестывалем „На паграніччы культур” у Беластоку прынялі ўдзел таксама мінскія выдавецтвы „Arche”, „Кнігазбор”, „Галіяфы” і „Янушкевіч”. На здымку Андрэй Янушкевіч і Генадзь Вінярскі за лаўкай з беларускімі кнігамі
(Фота Радыё Рацыя)

■13 kwietnia w białostockim pubie 6-ścian wystąpił z koncertem białoruski folk-punkowy zespół Dzieciuki. Grupa pochodzi z Grodna (powstała w 2012 r.), występowała m.in. na festiwalu Basowiszcza, podczas koncertu Solidarni z Białorusią, a razem z polskim zespołem Hańba! tworzy projekt Hańbuki. W Białymstoku zespół Dzieciuki promował swoją nową płytę „Radio Harodnia”.

■23 kwietnia została ogłoszona lista zabytkowych obiektów na Podlasiu, którym Wojewódzki Konserwator Zabytków w Białymstoku przyznał dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane. Złożono 65 wniosków na kwotę ponad 7 mln zł. Do podziału było 2,27 mln zł i – jak poinformowała szefowa instytucji prof. Małgorzata Dajnowicz – była to największa kwota w historii, przydzielona na ten cel z budżetu państwa. Większość środków przeznaczono na renowacje świątyń kościelnych. Przyznano 53 dotacje – 35 dla obiektów sakralnych Kościoła rzymskokatolickiego, osiem dla cerkiewnych i jedną dla wspólnoty muzułmańskiej w Kruszynianach. Czyt. str. 6

■27 kwietnia powrócił na malowniczą trasę po Puszczy Knyszyńskiej weekendowy pociąg Białystok-Waliły. Będzie kursować do  końca września. Z połączeń będą mogli skorzystać także uczestnicy wakacyjnych imprez: Basowiszcza, Siabrouskaj Biasiedy czy Święta Grzyba. Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego i samorządy lokalne gmin leżących na trasie przejazdu pociągu, zawarły w tej sprawie porozumienie z  Przewozami Regionalnymi  –POLREGIO. Tegoroczna oferta jest zbliżona do poprzedniej. Będzie obejmowała po dwie pary pociągów w soboty i niedziele. Odjazdy z Białegostoku zaplanowano na godziny 9.00 i 15.50, a z Walił na 10.26 i 16.56. W tym sezonie pociągi będą miały swoje nazwy: POLESKI oraz RADUNIN.

■28 kwietnia, w Niedzielę Wielkanocną, Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia ELEOS  zorganizował śniadanie dla osób samotnych i ubogich. W Białymstoku mogli oni przyjść do dwóch miejsc – jadłodajni przy ul. Warszawskiej i do Centrum Kultury Prawosławnej.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў лістападзе

  450 – 12.11.1572 г. у Заблудаве памёр Рыгор Хадкевіч, гетман Вялікага Княства Літоўскага, выдатны беларускі дзеяч, апякун супрасльскай лаўры, заснавальнік у Заблудаве першай на Падляшшы друкарні, а таксама манастыра, школы ды шпіталя. 305 – 20.11.1717 нар. Георгій (пам. 13.02.1795 г.), праваслаўны архіепіскап …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2022 Czasopis