-
29 października Aleksander Wasyluk został powołany na stanowisko doradcy Marszałka Województwa Podlaskiego Łukasza Prokoryma ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Aleksander Wasyluk, z wykształcenia informatyk, jest współtwórcą i redaktorem portalu cerkiew.pl, prezesem Stowarzyszenia Ośrodek Białowieża. Startował w ostatnich wyborach do Sejmu z listy Polska 2050.
- 30 października w Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku otwarto wystawę „Strój”, autorstwa białoruskiej artystki Kaciaryny Vadanosavaj. Prezentuje ona historyczne i tradycyjne białoruskie stroje ludowe od XI do początków XX w. Ekspozycja gościła wcześniej w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Wystawa była czynna do 28 listopada.
- 5 listopada na sesji Sejmiku Województwa Podlaskiego radni zdecydowali o utworzeniu nowej stałej Komisji do spraw Mniejszości Narodowych i Etnicznych poprzez przyjęcie odpowiedniej uchwały zmieniającej Statut Województwa Podlaskiego. Decyzję podjęto niemal jednomyślnie. Poparło ją 25 radnych, jeden był przeciw (omyłkowo nacisnął niewłaściwy przycisk), a trzech wstrzymało się od głosu. – Województwo podlaskie jest w Polsce wyjątkowe ze względu na wielokulturowe tradycje – mówił przed głosowaniem inicjator takiej uchwały radny Igor Łukaszuk. – Jest to wartość, na którą należy zwrócić szczególną uwagę, zachować ją i wspierać, dlatego potrzeba powołania takiej komisji jest oczywista – przekonywał. Uwzględniającą to zmianę w statucie województwa musi jeszcze zatwierdzić Rada Ministrów.
- W dniach 5-8 listopada odbyły się kolejne cykliczne Sustreczy „Zorki”. Od wielu lat spotkania te, połączone z dziennikarskimi warsztatami i zwiedzaniem okolicy, organizuje dla dzieci i młodzieży uczącej się języka białoruskiego tygodnik „Niwa”, zawierający dwustronicową „Zorkę” dla dzieci. Warsztaty odbywały się w Agroturystyce Bora Zdrój w Lewkowie Nowym (gm. Narewka). Warto dodać, że to gospodarstwo otrzymało w listopadzie od Polskiej Organizacji Turystycznej wyróżnienie w konkursie na najlepszy produkt turystyczny województwa podlaskiego.
- 14 listopada w Hajnowskim Domu Kultury odbyła się XIX edycja konkursu recytatorskiego dla uczniów przedszkoli, szkół podstawowych, średnich i specjalnych „Poezja Źródeł”. Wydarzenie ma na celu promocję literatury i poezji w językach mniejszości narodowych (białoruskim, ukraińskim i in.). Organizatorem konkursu jest Parafia Prawosławna Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Dubinach przy współpracy z Hajnowskim Domem Kultury.
- 15 listopada w Muzeum Kultury Białoruskiej w Hajnówce otwarto wystawę malarstwa i grafiki Radosława Macijewicza. Białostocki artysta (rocznik 1994) jest absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
- W dniach 15-17 listopada w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach odbyły się VIII Spotkania Kulturowe „Studziwody Siehieniewiczów”. Podczas trzydniowych spotkań odbyły się dyskusje na temat historii i archeologii Bielska Podlaskiego i okolic, spotkania autorskie i koncerty.
- 16 listopada w Bielsku Podlaskim, 22 listopada w Białymstoku, a 24 listopada w Hajnówce odbyły się 30. Prezentacje Zespołów Obrzędowych „Białoruski Obrzęd na Scenie”. W programie znalazły się m.in. wieczorki, fragmenty obrzędów rodzinnych, prac polowych, pór roku itp. Organizatorami wydarzenia byli Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne oraz Bielski Dom Kultury i Hajnowski Domu Kultury.
- Martyna Zaniewska, dotychczasowa wicedyrektorka Teatru Dramatycznego w Białymstoku, od nowego roku zostanie nową dyrektorką Białostockiego Ośrodka Kultury. Zastąpi wieloletnią szefową tej instytucji Grażynę Dworakowską.
- Średnio od 20 do 30 osób na dobę usiłowało w listopadzie nielegalnie przedostać się z Białorusi na terytorium Polski. Od początku 2024 r. na odcinku ochranianym przez Podlaski Oddział Straży Granicznej odnotowano ponad 28,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy.
- Na przełomie października i listopada ogrodzenie na granicy polsko-białoruskiej zostało znacząco zmodyfikowane. Zainstalowano na niej dodatkowe poprzeczki wzmacniające konstrukcję w związku z powszechnymi ostatnio praktykami rozginania metalowych kształtek przy użyciu lewarków samochodowych. Obecnie oprócz konstrukcji stalowej granicy przez nielegalnymi migrantami strzegą specjalne instalacje elektroniczne, a także – ze Strażą Graniczną – dodatkowe 4,5 tys. żołnierzy. Trzy miesiące temu wprowadzono również strefę buforową z zakazem wstępu.
- Kolejne balony z papierosami z Białorusi lądowały w listopadzie na Podlasiu. Każda taka przesyłka to około 1,5-2 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Przesyłki lądują w całym regionie, a większość z nich wyposażona jest w urządzenia do lokalizacji położenia.