Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    8. Kuneć sielanki

    Nocami z pod ramion krzyżów na rozdrogach sypie się gwiazd błękitne próchno chmurki siedzą przed progiem w murawie to kule białego puchu dmuchawiec Księżyc idzie srebrne chusty prać świerszczyki świergocą w stogach czegóż się bać (Józef Czechowicz, „Na wsi”, 1927) Jak mniê diś dumajetsie, dekada… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

Dramatyczny krok przedstawicieli mniejszości

1 czerwca podczas drugiego w tym roku posiedzenia – prowadzonego w trybie online – Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych większość przedstawicieli strony mniejszościowej zawiesiła swój udział w pracy tego organu doradczego przy premierze. Stało się tak po wysłuchaniu informacji ministra edukacji na temat działań podjętych przez resort w zakresie oświaty mniejszościowej. Nie usłyszawszy, aby podjęto jakiekolwiek kroki w kierunku zmiany – o co postulowano na poprzednim kwietniowym posiedzeniu – przyjętego w lutym rozporządzenia o ograniczeniu od 1 września 2022 r. subsydiowania nauczania języka niemieckiego do jednej godziny tygodniowo przy trzech godzinach dla pozostałych języków mniejszości dwunastu spośród dwudziestu przedstawicieli strony mniejszościowej zawiesiło swój udział w dalszych pracach komisji. Jak napisali w oświadczeniu był to ich „akt desperacji, mający na celu zwrócenie uwagi na skalę problemu, jakim jest dyskryminacja prawna mniejszości, a zwłaszcza że dotyczy dzieci i młodzieży”. W posiedzeniu nie uczestniczyli przedstawiciele naszej mniejszości – Sławomir Iwaniuk (Związek Białoruski w RP) i Jan Syczewski (BTSK) – zaś reprezentanci mniejszości niemieckiej z pracy w komisji wycofali się już wcześniej.

7 czerwca do MSWiA wpłynęło pismo, w którym członkowie, którzy podjęli decyzję o zawieszeniu udziału w pracach komisji, napisali że powrócą do aktywnego w nich uczestnictwa po podjęciu przez stronę rządową „realnych działań prowadzących do zmiany stanu prawnego, który powoduje dyskryminację mniejszości niemieckiej”.

15 czerwca zastępca dyrektora departamentu ds. mniejszości MSWiA Andrzej Sosnowski w mejlu do dotowanych przez resort organizacji poinformował, że obowiązujące przepisy regulujące funkcjonowanie Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych nie przewidują „zawieszenia członkostwa”. Obecny stan powoduje brak możliwości jej działania, w szczególności zaopiniowania zasad podziału dotacji dla mniejszości na 2023 r. Służby prawne MSWiA analizują teraz zaistniałą sytuację, w szczególności możliwości ogłoszenia naboru wniosków pomimo braku opinii Komisji Wspólnej, a w dalszej kolejności przyznawania dotacji.

Nastąpiło opóźnienie procedury. W latach ubiegłych nabór wniosków trwał od końca czerwca do połowy września. Zastępca dyrektora departamentu ds. mniejszości poinformował, że „z przyczyn nie leżących po stronie MSWiA” nawet w najkorzystniejszym scenariuszu w tym roku okres ten będzie znacznie krótszy.

 

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў красавіку

    980 – у 1044 г. пачаў княжаньне ў Полацку Усяслаў Брачыслававіч, званы Чарадзеем. Яго славутая дзейнасьць была апісана ў паэме „Слова аб паходзе Ігаравым”. 920 – у 1104 г. адбыўся вялікі паход кааліцыі князёў Кіеўскай Русі, арганізаваны Уладзімірам Манамахам на …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (210) – 18.04.1814 г. у Лагойску нар. Яўстафій Тышкевіч, археоляг, гісторык і краязнавец. Закончыў Менскую гімназію (1831), заснаваў Віленскі музэй старажытнасьцяў і Віленскую археалягічную камісію, вывучаў курганы, гарадзішчы і
  • (121) – 18.04.1903 г. у Пабокавічах каля Бабруйска нар. Платон Галавач, пісьменьнік. Друкаваўся з 1921 г., аўтар зборнікаў „Дробязі жыцьця” (1927), „Хочацца жыць” (1930), „Апавяданьні” (1934). Расстраляны 29.10.1937 г., праўдападобна ў Курапатах.
  • (103) – 18.04.1921 г. афіцыйнае адкрыцьцё ў Менску Беларускага Дзяржаўнага Унівэрсытэту.
  • (58) – 18.04.1966 г. памёр у Кліўлендзе (ЗША) беларускі нацыянальны дзеяч Станіслаў Грынкевіч (народжаны 23.02.1913 г. у Новым Двары на Дуброўшчыне).

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis