Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    9. Miastu H. na do widzenia

    Jeszcze mi tylko spacer pozostał Wąską aleją przez zielony park Wiatr w drzewach szemrze ledwie przebudzony Tak jak wczoraj, przedwczoraj, od lat Tak dziwna ta chwila brakuje słów… (Budka Suflera, „Memu miastu na do widzenia”, 1974) Nedaleko od mojoho liceja byv neveliki park, utisnuty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (III.2023)

У Польшчы

  • 105-ыя ўгодкі БНР беларусы (пераважна з дыяспары) адзначылі ў многіх гарадах Польшчы, між іншым у Варшаве (на здымку), Гданьску, Быдгашчы і Кракаве Радыё Рацыя
    105-ыя ўгодкі БНР беларусы (пераважна з дыяспары) адзначылі ў многіх гарадах Польшчы, між іншым у Варшаве (на здымку), Гданьску, Быдгашчы і Кракаве
    Радыё Рацыя
  • Pawał Łatuszka, przebywający na emigracji w Polsce czołowy polityk białoruskiej opozycji, powiedział telewizji TVN 24, że otrzymał sygnały o planowanym porwaniu go i uprowadzeniu do Mińska. 5 marca Łatuszka w zaocznym procesie liderów opozycji został skazany na 18 lat więzienia.
  • 10 marca w warszawskiej Galerii Monopol otwarto wystawę najnowszych prac Leona Tarasewicza. Ekspozycja będzie czynna do 28 kwietnia.
  • 10 marca europosłanka Koalicji Obywatelskiej Janina Ochojska, mówiąc na antenie rozgłośni TOK FM o sytuacji migrantów na granicy polsko-białoruskiej, zasugerowała, że polscy leśnicy usuwali ciała zmarłych imigrantów. Dodała też, że jej zdaniem w rzeczywistości liczba zaginionych na granicy osób nie wynosi, jak podają niektóre źródła 37, lecz prawie 300. W związku z tymi wypowiedziami Lasy Państwowe złożyły zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Janinę Ochojską – pomówienie leśników. Śledztwo w tej sprawie polecił wszcząć też minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
  • 11 marca do szpitala trafił prawosławny metropolita warszawski i całej Polski arcybiskup Sawa. Hierarcha ma 85 lat. Na oficjalnej stronie internetowej kancelarii metropolity, oprócz zdawkowego komunikatu i prośby o modlitwy za zdrowie, nie pojawiły się żadne informacje o przyczynach hospitalizacji.
  • 16 marca w Warszawie zostały wręczone nagrody Amnesty International Pióro Nadziei. Jednym z laureatów został Andrzej Poczobut, skazany niedawno przez białoruski reżim na 8 lat więzienia dziennikarz i działacz Związku Polaków na Białorusi. Nagroda Pióro Nadziei przyznawana jest co roku „za pracę medialną na rzecz praw człowieka”.
  • 16 marca funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego, Krajowej Administracji Skarbowej, Straży Granicznej, Państwowej Inspekcji Pracy oraz nadzoru budowlanego rozpoczęli kompleksową kontrolę w 60 firmach transportowych, w których szukali powiązań z białoruskim i rosyjskim kapitałem. Niektóre z nich to tzw. firmy wydmuszki, założone tylko w celu uzyskania krajowych zezwoleń na działalność. Kontrole odbyły się w Białymstoku, Białej Podlaskiej, Częstochowie, Wrocławiu oraz Poznaniu.
  • W połowie marca Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dziewięć osób podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi. Podejrzani prowadzili działania wywiadowcze przeciwko Polsce oraz przygotowywali akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu – poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński. Wśród zatrzymanych trzy osoby to obywatele Białorusi.
  • 17 marca w Muzeum Wolnej Białorusi w Warszawie otwarto wystawę „Pozdrowienia z Białorusi”, na której zaprezentowano prace represjonowanych artystów białoruskich – byłych i obecnych więźniów politycznych. Zorganizowano ponadto ich sprzedaż oraz aukcję, z których dochód przeznaczono na wsparcie represjonowanych artystów oraz Rezydencji Artystycznej „Dom Twórców”. 23 marca otwarto z kolei ekspozycję „Biało-czerwono-biały”, którą w ubiegłym roku zorganizowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z Narodowym Centrum Kultury w drugą rocznicę sfałszowanych wyborów prezydenckich w Białorusi. Wydarzenie zorganizowane zostało w związku ze 105. rocznicą proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej (25 Sakawika).
  • 22 marca prezydent Andrzej Duda spotkał się z Natallą Pinczuk, żoną przebywającego w białoruskim więzieniu laureata Pokojowej Nagrody Nobla Alesia Bialackaha. Prezydent zapewnił o wsparciu Polski dla narodu białoruskiego i jego aspiracji do życia w wolnym państwie. Dzień wcześniej z Natallą Pinczuk spotkali się premier Mateusz Morawiecki i szef MSZ Zbigniew Rau.
  • 23 marca minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, w wypowiedzi na antenie Polskiego Radia24, oznajmił, że strona białoruska otrzymała „jasny sygnał”, że dopóki represjonowany przez reżim Łukaszenki Andrzej Poczobut będzie w więzieniu, dopóty zamknięte będzie przejście graniczne w Bobrownikach. – Jeżeli Andrzej Poczobut zostanie jutro zwolniony, pojutrze zostanie otwarte przejście w Bobrownikach – powiedział minister Kamińsk
  • 24 marca kancelaria Prezesa Rady Ministrów ogłosiła, że Polska nie będzie już przekazywać Białorusi danych o swojej armii, co wynikało z Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie (CFE) z 1990 r. – W związku z tym, że aktu agresji przeciwko Ukrainie w 2022 r. dokonała nie tylko Rosja, ale również Białoruś – ponieważ pozwala wojskom rosyjskim na wykorzystanie swojego terytorium oraz potencjału wojskowego dla dokonywania agresji przeciwko Ukrainie – niemożliwa stała się współpraca z Białorusią na podstawie Traktatu CFE – napisano na stronie kancelarii.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў траўні

    770 – у 1254 г. быў падпісаны мірны дагавор паміж вялікім князем Міндоўгам і галіцка-валынскім князем Данілам Раманавічам. 740 – разгром у 1284 г. войскамі літоўскага князя Рынгальда мангола-татарскіх войск каля вёскі Магільна. 530 – у 1494 г. у Гародні …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (258) – у 1766 г. беларуская праваслаўная шляхта Случчыны ўтварыла канфедэрацыю, якая дамагалася поўнага ўраўнаньня ў правах з каталіцкай шляхтай.
  • (230) – 7.05.1794 г. Тадэвуш Касцюшка выдаў Паланецкі ўніверсал, у якім абяцаў сялянам палепшыць іх юрыдычны статус.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis