Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    9. Miastu H. na do widzenia

    Jeszcze mi tylko spacer pozostał Wąską aleją przez zielony park Wiatr w drzewach szemrze ledwie przebudzony Tak jak wczoraj, przedwczoraj, od lat Tak dziwna ta chwila brakuje słów… (Budka Suflera, „Memu miastu na do widzenia”, 1974) Nedaleko od mojoho liceja byv neveliki park, utisnuty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

Wspomnienie

Serce oddała najmłodszym

W pamięci starszych białowieżan zapisała się jako ofiarny pedagog oraz organizatorka i wieloletnia dyrektorka przedszkola samorządowego w Białowieży. Należała do grona najbardziej znanych mieszkańców. W bieżącym roku wypada jej 105. rocznica urodzin i 5. rocznica śmierci. Przypomnijmy tę postać.

Helena Sadczuk (z domu Naumnik) urodziła się 4 marca 1918 roku (w jej dowodzie osobistym figurował błędnie podany rok 1920) we wsi Złynka (ZSRR) w wielodzietnej rodzinie nauczycielskiej. Po powrocie z rodzicami z uchodźstwa, zamieszkała we wsi Zawadzki Dąb, która obecnie znajduje się po białoruskiej stronie Puszczy Białowieskiej. Uczęszczała do szkoły powszechnej w Białowieży, od której dzieliła ją odległość 9 km. Za mąż wyszła w 1939 roku w Legionowie. Mąż zginął w czasie wojny, zabity przez Niemców podczas łapanki. Samodzielnie wychowywała córkę Halinę (zamężna Daniłowicz), która przyszła na świat 1 stycznia 1941 roku.

Po wojnie Helena zdobyła wykształcenie średnie pedagogiczne. W kwietniu 1946 roku, po ukończeniu dwumiesięcznego kursu dla wychowawczyń przedszkoli oraz wstępnego kursu dla kierowników świetlic w Białymstoku, przystąpiła do organizacji Państwowego Przedszkola w Białowieży. Gmina przydzieliła na ten cel budynek położony przy ul. Stoczek 117. Po zorganizowaniu placówki, pełniła w niej funkcję kierownika i wychowawczyni.

1. Helena Sadczuk (1918-2018). Ze zbiorów Jacka Daniłowicza
1. Helena Sadczuk (1918-2018). Ze zbiorów Jacka Daniłowicza

W 1946 roku do przedszkola przyjęto aż sześćdziesięcioro dzieci w wieku pięciu-sześciu lat. Brakowało pomieszczeń do prowadzenia zajęć. W tej sytuacji kierownik szkoły udostępnił na potrzeby świeżo powstałej placówki jedną izbę lekcyjną. Komitet Rodzicielski pomógł Helenie Sadczuk zaopatrzyć przedszkole w niezbędne, dość prymitywne meble – podłużne stoły i ławki do siedzenia oraz trzy poniemieckie szafy. Kierowniczka powykręcała z nich zbędne uchwyty i zrobiła wieszaczki ścienne na ubrania dla dzieci. Sama przywiozła z tartaku w Hajnówce ogromną skrzynię gładko heblowanych zrzynków i deseczek o różnych wielkościach, które okazały się doskonałym i bardzo przydatnym do zabawy materiałem budowlanym, rozwijającą wyobraźnię twórczą u dzieci. Z różnokolorowego materiału, ofiarowanego przez rodziców, uszyła kilka lalek.

  1. Sadczuk pracowała właściwie sama. Pomagała jej tylko kucharka, zatrudniona przez gminę. Dzieci korzystały z jednego posiłku – obiadu, śniadanie przynosiły ze sobą z domu. Z czasem przedszkole wyremontowano – z trzech małych sal zrobiono dwie duże. Zakupiono też nowe, odpowiednie meble i sprzęt terenowy. Przedszkole zreorganizowano. Już nie było ono jednooddziałowe a dwuoddziałowe. Dzieci przebywały w nim nie pięć a dziewięć godzin. Na dodatkowych etatach zatrudniono wychowawczynię i sprzątaczkę. Plac przedszkolny został poszerzony i ogrodzony siatką oraz żywopłotem z morwy. Wykonano piaskownicę. Założono mały ogródek warzywno-kwiatowy.

Kierowniczka na potrzeby przedszkola założyła małą hodowlę kur oraz przez okres dwóch lat prowadziła doświadczalną hodowlę jedwabnika morwowego.

W 1968 roku przedszkole przeniosło się do nowego budynku, wybudowanego głównie dzięki staraniom kierowniczki.

W 1978 roku Sadczuk przeszła na emeryturę. Ale kontaktu z przedszkolem nie zerwała – jeszcze przez cały rok 1979 pracowała dodatkowo jako wychowawczyni. Jej staż pracy w tej placówce wyniósł łącznie 33 lata.

Helena Sadczuk była radną i przewodniczącą Komisji Kultury przy Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Białowieży. Uczestniczyła w wielu zjazdach i konferencjach zorganizowanych dla nauczycieli – wychowawców przedszkoli na terenie całego kraju. W 1969 roku uczestniczyła w V Międzynarodowym Seminarium Wychowania Przedszkolnego, zorganizowanym pod egidą UNICEF-u w Warszawie. Od 1946 roku należała do Związku Nauczycielstwa Polskiego. Z satysfakcją podkreślała, że w czasie pracy zawodowej udało jej się uniknąć członkostwa w strukturach partyjnych i innych organizacjach politycznych.

W dowód uznania za pracę pedagogiczną Kuratorium Oświaty w Białymstoku przyznało jej dodatek specjalny dla wybitnych pedagogów. Otrzymywała także liczne nagrody w formie pieniężnej. Za pracę pedagogiczną została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi (1963), za działalność społeczną w obchodach Tysiąclecia Państwa Polskiego – Odznaką Tysiąclecia (1966), za zasługi położone dla rozwoju woj. białostockiego – Odznaką Honorową „Zasłużony Białostocczyźnie” (1971), za nienaganną pracę pedagogiczną – Złotym Krzyżem Zasługi (1974), za pracę społeczną dla dobra dzieci – Odznaką Przyjaciel Dziecka, przyznaną przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci (1976), za szczególnie wyróżniającą pracę pedagogiczną – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1986), za zasługi dla rozwoju województwa – Złotą Odznaką „Zasłużony Białostocczyźnie” (1988).

Będąc już na emeryturze kontynuowała swoje zainteresowania kolekcjonowaniem różnych okazów przyrodniczych, które wykorzystywała do tworzenia różnych kompozycji. Swoje prace z runa leśnego prezentowała podczas I Przeglądu Twórczości Rzeźbiarzy Białowieskich „Pamiątka z Białowieży”, który odbył się w 1997 roku. Reportaż o jej pracach zrealizowała ekipa z OTV Lublin.

1. Helena Sadczuk (1918-2018). Ze zbiorów Jacka Daniłowicza
Helena Sadczuk przy domowej kolekcji okazów przyrodniczych.

Mieszkała w Białowieży przy ulicy Stoczek 236. W ostatnim okresie życia była pensjonariuszką Domu Pomocy Społecznej „Rokitnik” w Białowieży.

Helena Sadczuk zmarła 14 stycznia 2018 roku w wieku prawie 100 lat (do pełnej setki zabrakło jej niecałe dwa miesiące). Została pochowana na cmentarzu w Białowieży. Spoczywa niedaleko swej córki Haliny, która odeszła wcześniej, 18 października 2008 roku w wieku 67 lat.

Piotr Bajko

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў траўні

    770 – у 1254 г. быў падпісаны мірны дагавор паміж вялікім князем Міндоўгам і галіцка-валынскім князем Данілам Раманавічам. 740 – разгром у 1284 г. войскамі літоўскага князя Рынгальда мангола-татарскіх войск каля вёскі Магільна. 530 – у 1494 г. у Гародні …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (773) – у 1251 г. на землі старабеларускай дзяржавы Вялікага Княства Літоўскага напалі дружыны Галіцка-Валынскага Княства (якое тады знаходзілася ў падданстве ў ханаў Залатой Арды). Барацьба працягвалася некалькі гадоў ды закончылася паражэньнем агрэсараў.
  • (647) – у траўні 1377 г. памёр вялікі князь Аляксандар Альгерд (нар. каля 1296 г.), у манастве прыняў імя Аляксей.
  • (578) – у 1446 г. быў складзены Беларуска-літоўскі летапіс – першы агульны летапісны збор старабеларускай дзяржавы, які дайшоў да нашых дзён.
  • (409) – выданьне ў 1615 г. сацыянальна-палітычнага трактату беларускага гуманісты ды мысьліцеля Міхалона Літвіна „Аб норавах татараў, літоўцаў й масквіцян”.
  • (370) – расійскія войскі ў колькасьці 80-ці тысяч чалавек  на чале з царом Аляксеем Міхайлавічам у траўні 1654 г. пачалі знішчальны наезд на землі Вялікага Княства Літоўскага. Частка расійскіх войск дайшла да тэрыторыі Беласточчыны. Паводле

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis