Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    9. Miastu H. na do widzenia

    Jeszcze mi tylko spacer pozostał Wąską aleją przez zielony park Wiatr w drzewach szemrze ledwie przebudzony Tak jak wczoraj, przedwczoraj, od lat Tak dziwna ta chwila brakuje słów… (Budka Suflera, „Memu miastu na do widzenia”, 1974) Nedaleko od mojoho liceja byv neveliki park, utisnuty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (II.2023)

У Польшчы

  • Распараджэнне Уладыкі Паісія ў сувязі гадавіны нападу Расіі на Украіну Фота з Фейсбука
    Распараджэнне Уладыкі Паісія ў сувязі гадавіны нападу Расіі на Украіну
    Фота з Фейсбука
  • 1 lutego w Pałacu Prezydenckim w Warszawie zostały wręczone odznaczenia państwowe, nadane przez prezydenta Andrzeja Dudę prawosławnym duchownym oraz osobom świeckim, zaangażowanym w cerkiewną działalność społeczną i charytatywną. Odznaczeni zostali m.in. Marek Masalski, dyrektor Eleosu w Białymstoku (Złotym Krzyżem Zasługi) oraz o. Jarosław Szczerbacz, prezes Fundacji Nowa Wola (Brązowym Krzyżem Zasługi).
  • 4 lutego na oficjalnej stronie internetowej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego ukazał się komunikat kancelarii metropolity w związku z licznymi kontrowersjami, które pojawiły się po opublikowaniu treści depeszy gratulacyjnej, przesłanej przez metropolitę Sawę na ręce patriarchy moskiewskiego Cyryla z okazji 14. rocznicy jego intronizacji. Zwierzchnik polskiej Cerkwi przeprasza w nim za kontrowersyjną depeszę i – jak stwierdza – „niezasłużony ból”, który mógł dotknąć wspólnotę prawosławną w Polsce.
  • Po wyroku skazującym Andrzeja Poczobuta na 8 lat więzienia zaprotestowały stanowczo wszystkie naczelne organy państwa polskiego. Oświadczenia potępiające białoruski reżim wydał rząd, prezydent oraz parlament. Sejm przyjął przez aklamację uchwałę, w której posłowie sprawę Andrzeja Poczobuta określili mianem „pokazowego procesu”. Parlamentarzyści napisali, iż stanowi on „kulminację trwających od początku 2021 r. represji władz białoruskich wymierzonych w mniejszość polską na Białorusi”. Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska oświadczyła, iż wyrok ten to „osobista zemsta Łukaszenki”. Protestacyjne oświadczenie wystosowało również będące wydawcą „Czasopisu” Stowarzyszenie Dziennikarzy Białoruskich. https://czasopis.pl/zajava-oswiadczenie/
  • 8 lutego w Senacie RP wystąpiła Światłana Cichanoska. Izba wyższa polskiego parlamentu debatowała tego dnia nad uchwałą w sprawie 160-rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Liderka białoruskiej opozycji w swoim przemówieniu wskazała m.in. na historyczne więzi wspólnej walki o niepodległość Polaków, Białorusinów, Litwinów i Ukraińców w obliczu rosyjskiego imperializmu, przywołując osoby wspólnych bohaterów tych narodów, takich jak Tadeusz Kościuszko czy Konstanty Kalinowski.
  • Памежныя пераходы на польска-беларускай мяжы цяпер амаль усе закрытыя Інфаграфіка з Інтэрнэту
    Памежныя пераходы на польска-беларускай мяжы цяпер амаль усе закрытыя
    Інфаграфіка з Інтэрнэту
  • W dniach 10-12 lutego w Warszawie odbyły się obchody Światowego Dnia Młodzieży Prawosławnej.
  • 17 lutego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe Eduarda Łobawa, białoruskiego żołnierza, który 26 stycznia poległ w walkach w Ukrainie pod Wuhłedarem. Ciało poległego sprowadzono do Polski, gdzie obecnie mieszkają jego rodzice, którzy przed kilku laty wyemigrowali z Białorusi. W pogrzebie uczestniczyli m.in. lider ruchu „Wolna Białoruś” Zianon Paźniak, przedstawiciele Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Paweł Łatuszka i Alina Kouszyk, oraz ambasador RP w Białorusi Artur Michalski.
  • 21 lutego Polska wprowadziła ograniczenia w ruchu dla białoruskich pojazdów towarowych na przejściu granicznym z Białorusią Kukuryki-Kozłowicze. Zawieszenie ruchu obowiązywać będzie do czasu zniesienia przez białoruskie władze ograniczeń wobec polskich przewoźników, które wprowadził Mińsk po zamknięcia przejścia w Bobrownikach.
  • Pomimo trwającej wojny oraz nałożonych sankcji, polski eksport do Białorusi praktycznie się nie zmniejszył (1,72 mld euro), a import zmalał o jedną czwartą – wynika z analiz Polskiego Instytutu Ekonomicznego za pierwsze 11 miesięcy 2022 r. Obroty handlowe pomiędzy obydwoma krajami wyniosły 12 mld zł. Białoruś kupuje od Polski samochody i pojazdy rolnicze, produkty chemiczne, maszyny i urządzenia elektryczne. Polska z kolei importuje głównie drewno i wyroby drewniane, węgiel, a także produkty chemiczne, oleje i metale.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў траўні

    770 – у 1254 г. быў падпісаны мірны дагавор паміж вялікім князем Міндоўгам і галіцка-валынскім князем Данілам Раманавічам. 740 – разгром у 1284 г. войскамі літоўскага князя Рынгальда мангола-татарскіх войск каля вёскі Магільна. 530 – у 1494 г. у Гародні …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (258) – у 1766 г. беларуская праваслаўная шляхта Случчыны ўтварыла канфедэрацыю, якая дамагалася поўнага ўраўнаньня ў правах з каталіцкай шляхтай.
  • (230) – 7.05.1794 г. Тадэвуш Касцюшка выдаў Паланецкі ўніверсал, у якім абяцаў сялянам палепшыць іх юрыдычны статус.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis