Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    9. Miastu H. na do widzenia

    Jeszcze mi tylko spacer pozostał Wąską aleją przez zielony park Wiatr w drzewach szemrze ledwie przebudzony Tak jak wczoraj, przedwczoraj, od lat Tak dziwna ta chwila brakuje słów… (Budka Suflera, „Memu miastu na do widzenia”, 1974) Nedaleko od mojoho liceja byv neveliki park, utisnuty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (V.2022)

У Свеце

  • 12 maja Gazprom poinformował, że w efekcie wprowadzonych przez Rosję sankcji nie może więcej używać gazociągu jamalskiego do przesyłu gazu na zachód. Właścicielem polskiego odcinka gazociągu jest spółka EuRoPol Gaz, która znalazła się na tzw. liście sankcyjnej. W rzeczywistości przepływ gazu Jamałem ustał wraz ze wstrzymaniem przez rosyjski koncern dostaw do Polski 27 kwietnia po tym, jak w ramach sankcji za agresję Rosji na Ukrainę polski rząd wstrzymał Gazpromowi wykonywanie praw z akcji w EuRoPol Gazie oraz zamroził dywidendy z tytułu posiadania tych akcji.
  • Ukraińska grupa Kalush Orchestra wygrała 66. Konkurs Piosenki Eurowizji w Turynie. Artyści wykonali dedykowany matkom utwór pt. „Stefania”. Polska zajęła 12. miejsce, zaś Rosja i Białoruś zostały wcześniej wykluczone z udziału w konkursie.
  • 16 maja walczący w Ukrainie białoruski batalion im. Kastusia Kalinoŭskiego poinformował o śmierci jednego z ochotników. Ciężko rannego dowódcy plutonu Pawła, ps. Wołat, nie zdążono dowieźć do szpitala. Jest on szóstym Białorusinem, który zginął w obronie Ukrainy przed rosyjską agresją. Inni znani polegli to: Dzmitryj (Hans) Rubaszeuski, Ilia (Litwin) Hrenaŭ, Dzmitryj (Terror) Apanasowicz, Kanstancin (Feniks) Dubajło, Alaksiej (Tur) Skobla.
  • 21 maja walczący w Ukrainie białoruscy ochotnicy ogłosili, że w miejsce dotychczasowego batalionu powstanie pułk im. Konstantego Kalinowskiego. W jego skład wejdą batalion „Litwin” i batalion „Wołat” (nazwy powstały na cześć poległych białoruskich żołnierzy). Przekształcenia jednostki wynikają m.in. z rosnącej liczbę ochotników zasilających jego szeregi.
  • 22 maja prezydent Andrzej Duda przebywał z wizytą w Kijowie. Spotkał się z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, wystąpił także z przemówieniem na forum tamtejszego parlamentu. Polski prezydent był pierwszym przywódcą kraju, który wystąpił w tej roli, od czasu rozpoczęcia agresji rosyjskiej na Ukrainę.
  • 23 maja w Soczi doszło do spotkania Aleksandra Łukaszenki z Władimirem Putinem. Przedmiotem rozmów było zacieśnienie współpracy Rosji i Białorusi w ramach ZBiR-u (Związku Białorusi i Rosji).
  • Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ) zostało laureatem Nagrody UNESCO Wolności Prasy im. Guillermo Cano. Jest ona przyznawana za znaczący wkład w wolność słowa. W lutym 46 krajów nominowało Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy do tej nagrody. Poparło je również wiele organizacji dziennikarskich z całego świata. W lipcu 2021 r. BAŻ zostało zlikwidowane przez reżim Łukaszenki, mimo to organizacja wciąż istnieje i działa na emigracji.
  • Севераданецк, 23 траўня 2022 г. Агульнадапступнае фота з Інтэрнету
    Севераданецк, 23 траўня 2022 г.
    Агульнадапступнае фота з Інтэрнету
  • Ukraina będzie budować wąskie tory kolejowe, aby zintegrować ukraińskie koleje z europejskimi – zapowiedział premier Ukrainy Denis Szmyhal na posiedzeniu rządu 24 maja. Projekt obejmie początkowo duże miasta, po czym zostanie rozszerzony na cały kraj. Działanie te wiążą się z planami Komisji Europejskiej, którazaproponowała w połowie maja ustanowienie „korytarzy solidarnościowych”, aby Ukraina mogła eksportować swoje zboża i importować potrzebne jej towary.
  • Rosja i Białoruś zostały wykluczone przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski z przetargu do nabywania praw telewizyjnych. A to oznacza, że nie pokażą one w 2026 r. zimowych igrzysk olimpijskich w Mediolanie i Cortinie d’Ampezzo oraz letnich w 2028 r., które odbędą się w Los Angeles. MKOl nie przyjął dokumentów przetargowych od tych dwóch krajów wskazując jako przyczynę agresję Rosji na Ukrainę.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў траўні

    770 – у 1254 г. быў падпісаны мірны дагавор паміж вялікім князем Міндоўгам і галіцка-валынскім князем Данілам Раманавічам. 740 – разгром у 1284 г. войскамі літоўскага князя Рынгальда мангола-татарскіх войск каля вёскі Магільна. 530 – у 1494 г. у Гародні …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (773) – у 1251 г. на землі старабеларускай дзяржавы Вялікага Княства Літоўскага напалі дружыны Галіцка-Валынскага Княства (якое тады знаходзілася ў падданстве ў ханаў Залатой Арды). Барацьба працягвалася некалькі гадоў ды закончылася паражэньнем агрэсараў.
  • (647) – у траўні 1377 г. памёр вялікі князь Аляксандар Альгерд (нар. каля 1296 г.), у манастве прыняў імя Аляксей.
  • (578) – у 1446 г. быў складзены Беларуска-літоўскі летапіс – першы агульны летапісны збор старабеларускай дзяржавы, які дайшоў да нашых дзён.
  • (409) – выданьне ў 1615 г. сацыянальна-палітычнага трактату беларускага гуманісты ды мысьліцеля Міхалона Літвіна „Аб норавах татараў, літоўцаў й масквіцян”.
  • (370) – расійскія войскі ў колькасьці 80-ці тысяч чалавек  на чале з царом Аляксеем Міхайлавічам у траўні 1654 г. пачалі знішчальны наезд на землі Вялікага Княства Літоўскага. Частка расійскіх войск дайшла да тэрыторыі Беласточчыны. Паводле

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis