Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    9. Miastu H. na do widzenia

    Jeszcze mi tylko spacer pozostał Wąską aleją przez zielony park Wiatr w drzewach szemrze ledwie przebudzony Tak jak wczoraj, przedwczoraj, od lat Tak dziwna ta chwila brakuje słów… (Budka Suflera, „Memu miastu na do widzenia”, 1974) Nedaleko od mojoho liceja byv neveliki park, utisnuty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (IV.2022)

На Падляшшы

  • Адкрыты 9 красавіка бюст архіепіскапа Мірана ля сцен супрасльскага манастыра Фота Радаслава Дабравольскага
    Адкрыты 9 красавіка бюст архіепіскапа Мірана ля сцен супрасльскага манастыра
    Фота Радаслава Дабравольскага
  • 30 marca podczas sesji rady miejskiej w Hajnówce radna (niezależna) Ewa Rygorowicz wypowiedziała słowa wpisujące się w kremlowską propagandę wokół wojny w Ukrainie. – Słucham niezależnych mediów polskich, rosyjskich, amerykańskich i wiecie do jakich wniosków dochodzę? Że to nie jest wojna Rosji z Ukrainą, to jest wojna NATO z Rosją – stwierdziła publicznie hajnowianka. Dodała również, że „Rosjanie pomagają ukraińskim uchodźcom na równi z innymi krajami”. Jej słowa kontrastowały z treścią przyjętego przez radę stanowiska, potępiającego atak Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i wyrażającego solidarność z narodem ukraińskim w walce z najeźdźcą. Nierozważna wypowiedź radnej spotkała się z powszechną krytyką i oburzeniem polityków i mediów w regionie.
  • Na początku kwietnia kolejka TIR-ów do jedynego polsko-białoruskiego przejścia granicznego na Podlasiu w Bobrownikach sięgała prawie granic podbiałostockich Sobolewa i Grabówki. Kierowcy czekali na odprawę nawet ponad 80 godzin. Ciężarówki jadące w kierunku Białorusi i Rosji poddawane były drobiazgowym kontrolom przez polskie służby – stąd m.in. tak długi czas oczekiwania na przejazd. Kolejki zniknęły po 10 kwietnia, gdy zaczął obowiązywać unijny zakaz wjazdu rosyjskich i białoruskich ciężarówek na obszar UE.
  • W dniach 31 marca – 3 kwietnia odbył się w Białymstoku 20. festiwal UNDERGROUND/INDEPENDENT?, poświęcony szeroko pojętym prawom człowieka. Jednym z wydarzeń festiwalu była prezentacja filmu „Gdy kwiaty nie milczą”, białoruskiego reżysera Andreja Kuciły, opowiadającego o Białorusi w czasach brutalnych represji. Po pokazie odbyło się spotkanie z twórcą filmu i dyskusja o współczesnej Białorusi i coraz trudniejszej sytuacji uchodźców politycznych.
  • 2 kwietnia w białostockiej Galerii Arsenał otwarto wystawę „Gdy słońce jest nisko – cienie są długie”. Na ekspozycję składają się prace i działania ponad 20 białoruskich artystów różnych pokoleń, a sama wystawa jest przekrojową prezentacją sztuki białoruskiej, jej historycznego i współczesnego kontekstu. Kuratorkami wystawy są pochodzące z Białorusi Anna Karpenko i Sophia Sadovskaya. Ekspozycję będzie można oglądać w Białymstoku do 13 maja. Galeria Arsenał realizuje wystawę wraz z Galerie für Zeitgenössische Kunst w Lipsku (gdzie będzie pokazywana w dniach 10 czerwca – 25 września) i Instytutem Goethego w Warszawie.
  • 6 kwietnia w białostockiej Galerii Arsenał odbyło się spotkanie czterech artystek z Ukrainy, Białorusi i Polski, które wspólnie z publicznością dyskutowały o wojnie, kryzysie humanitarnym, totalitaryzmie w Białorusi, a także o sztuce i emocjach. Uczestniczkami panelu były: Łada Nakanieczna, Marina Napruszkina, Katarzyna Hertz i Jana Szostak. Spotkanie było imprezą towarzyszącą wystawie sztuki białoruskiej „Gdy słońce jest nisko – cienie są długie”, prezentowanej w Galerii Arsenał.
  • 9 kwietnia w przededniu 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Supraślu uroczyście odsłonięto i poświęcono popiersie arcybiskupa Mirona (Chodakowskiego), jednej z ofiar tragedii. Był prawosławnym ordynariuszem Wojska Polskiego i wieloletnim przełożonym monasteru supraskiego, w którym został pochowany. Popiersie, ustawione przed Pałacem Opatów, ufundował właściciel firmy Pronar Sergiusz Martyniuk, a prace artystyczne wykonał białostocki metaloplastyk Janusz Tałuć.
  • 10 kwietnia została odprawiona prawosławna liturgia w rzymskokatolickim kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Łomży. W trakcie liturgii wzniesiono modlitwy o pokój w Ukrainie, a także za wszystkie ofiary wojny. Na koniec odprawiono krótką żałobną litiję w intencji tragicznie zmarłych w katastrofie smoleńskiej. W liturgii wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Kolejną prawosławną liturgię we wspomnianej łomżyńskiej świątyni odprawiono 24 kwietnia, w pierwszy dzień prawosławnej Wielkanocy. Obie liturgie są efektem porozumienia rzymskokatolickiej Diecezji Łomżyńskiej z prawosławną Diecezją Białostocko-Gdańską, które ma m.in. związek z pobytem w Łomży prawosławnych uchodźców z Ukrainy. Podobne wydarzenia miały też miejsce w innych kościołach katolickich w różnych regionach Polski.
  • 11 kwietnia Rada Miasta Białystok zgodziła się, by Stowarzyszenie Bractwo Prawosławne św.św. Cyryla i Metodego kupiło z 80-proc. bonifikatą budynek szkoły przy ulicy Ludwika Waryńskiego 30 (wartość całej nieruchomości – grunt i budynek – oszacowano na 5,09 mln zł). Od 2009 r. mieści się tam powstała w 2007 r. Niepubliczna Szkoła Podstawowa św.św. Cyryla i Metodego. Budynek przez pięć lat był użytkowany w oparciu o kolejno zawierane umowy najmu, w 2013 r. aktem notarialnym użytkowanie ustanowiono na okres 25 lat. Starania o nabycie nieruchomości na własność trwały od 2018 r. Wniosek podyktowany był – jak napisano w jego uzasadnieniu – „potrzebą rozwijania przez Stowarzyszenie działalności oświatowej, charytatywnej, opiekuńczej, wychowawczej, kulturalnej oraz wspierania mniejszości narodowych i wyznaniowych regionu Podlasia w duchu tolerancji”. Obecnie w „prawosławnej” szkole w Białymstoku uczy się 206 uczniów z Polski i 15 z Ukrainy, placówka prowadzi też naukę języków mniejszości, w tym białoruskiego.
  • 12 kwietnia w kawiarni Fama w Białymstoku odbyło sie spotkanie w ramach cyklu „Rozmowy kulturalne”, poświęcone albumowi „Niwa Foto Arch”, wydanego w 2021 r. przez Radę Programową Tygodnika Niwa. Znalazło się w nim blisko 350 zdjęć z lat 1956-2000, pochodzących z archiwum redakcyjnego białoruskiego tygodnika. W spotkaniu wzięli udział twórcy albumu – artysta fotograf Paweł Grześ i grafik Jerzy Osiennik oraz redaktor naczelny Niwy Eugeniusz Wappa. Rozmowę prowadziła Ilona Karpiuk białostockiego Nie Teatru, solistka białoruskiego zespołu Ilo&Friends.
  • 18 kwietnia w Białowieży w wieku 75 lat zmarł profesor Anatol Odzijewicz, znany fizyk i matematyk Uniwersytetu w Białymstoku. Był współzałożycielem Stowarzyszenia Kulturalnego „RUŚ”, miłośnikiem zabytków. Z jego inicjatywy w 1978 r. powstał znany skansen architektury drewnianej ludności ruskiej Podlasia w Białowieży, w którym też w chwili śmierci przebywał. Prof. Odzijewicz spoczął na cmentarzu prawosławnym w rodzinnej Orli.
  • 22 kwietnia do Jerozolimy udała się, prawosławna delegacja z Polski, by przywieźć Święty Ogień, który następnego dnia w Wielką Sobotę jak co roku zszedł w tamtejszej Bazylice Grobu Świętego. Już po raz trzeci z rzędu organizację pielgrzymki wsparł samorząd województwa podlaskiego. W skład delegacji na czele z biskupem hajnowskim Pawłem znaleźli się też przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP oraz – po raz pierwszy – marszałek podlaski Artur Kosicki i radny wojewódzki Sławomir Nazaruk (niegdyś związany z Czasopisem). Przywieziony z Jerozolimy Święty Ogień po kilku godzinach od zejścia trafił do wiernych w Polsce, przede wszystkim w Białymstoku i na Podlasiu, podczas nocnych nabożeństw ku czci Zmartwychwstania Pańskiego. Wrota Podlasia
    22 kwietnia do Jerozolimy udała się, prawosławna delegacja z Polski, by przywieźć Święty Ogień, który następnego dnia w Wielką Sobotę jak co roku zszedł w tamtejszej Bazylice Grobu Świętego. Już po raz trzeci z rzędu organizację pielgrzymki wsparł samorząd województwa podlaskiego. W skład delegacji na czele z biskupem hajnowskim Pawłem znaleźli się też przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP oraz – po raz pierwszy – marszałek podlaski Artur Kosicki i radny wojewódzki Sławomir Nazaruk (niegdyś związany z Czasopisem). Przywieziony z Jerozolimy Święty Ogień po kilku godzinach od zejścia trafił do wiernych w Polsce, przede wszystkim w Białymstoku i na Podlasiu, podczas nocnych nabożeństw ku czci Zmartwychwstania Pańskiego.
    Wrota Podlasia
  • W dniach 22-24 kwietnia na Stadionie Miejskim w Białymstoku odbyły się 9.Targi Książki. Wzięło w niej udział ponad 80 wydawnictw, a czytelnicy mogli spotkać się w sumie z 20 autorami książek. Targi połączone były z Festiwalem Literackim „Na pograniczu kultur”. Organizatorem imprezy jest Fundacja Sąsiedzi, która do udziału w poprzednich edycjach festiwalu zawsze starała się zapraszać księgarzy i literatów z Białorusi. Tym razem uniemożliwiały to związane z wojną w Ukrainie napięte stosunki polsko-białoruskie.
  • Na polsko-białoruskiej granicy wciąż pojawiają się uchodźcy, którzy chcą wejść nielegalnie do Polski. W kwietnia było to blisko tysiąc osób (w tym rodziny z małymi dziećmi) z Syrii, Iraku, Jemenu, Egiptu, Somalii, Sudanu, Pakistanu i Indii. Jak poinformowała Straż Graniczna od początku 2022 r. było ponad cztery tysiące prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў траўні

    770 – у 1254 г. быў падпісаны мірны дагавор паміж вялікім князем Міндоўгам і галіцка-валынскім князем Данілам Раманавічам. 740 – разгром у 1284 г. войскамі літоўскага князя Рынгальда мангола-татарскіх войск каля вёскі Магільна. 530 – у 1494 г. у Гародні …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (263) – 6.05.1761 г. у в. Ясенцы, Лідзкага павету нар. Станіслаў Юндзіл, адзін зь першых дасьледчыкаў флёры й фаўны ў Беларусі.
  • (222) – 6.05.1802 г. у Дварцы каля Кобрына нар. Станіслаў Горскі (пам. 3.05.1864 г.), прыродазнавец, мэдык, пэдагог. Выкладаў ва ўнівэрсытэце, а потым у мэдыка-хірургічнай акадэміі ў Вільні. Як адзін з першых апісаў расьліннасьць Белавежскай пушчы.
  • (180) – у 1844 г. пасьля 108 гадоў дзейнасьці былы зачынена ў Слуцку мануфактура вядомых шаўковых паясоў.
  • (120) – 6.05.1904 г. у Нізку каля Узды нар. Паўлюк Трус, паэт. Закончыў Беларускі Пэдагагічны Тэхнікум у Менску (1927), вучыўся ў Беларускім Дзяржаўным Унівэрсытэце. У 1925 г. выйшаў зборнік яго вершаў „Вершы”. Памёр 30.08.1929 г. у Менску, пахаваны на Вайсковых могілках.
  • (119) – 6.05.1905 г. у Слуцку нар. Юрка Гаўрук, перакладчык м.інш. драмаў У. Шэкспіра на беларускую мову: „Сон у летнюю ноч” (1925), „Гамлет” (1935), „Атэла” (1954), „Канец – справе вянец” (1964), „Кароль Лір” (1974), „Антоній і Клеапатра”, якія ставіліся ў беларускіх тэатрах. Закончыўшы Вышэйшы літаратурна-мастацкі інстытут у Маскве ў 1925 г., выкладаў замежную літаратуру ў Горацкай Сельскагаспадарчай Акадэміі і ў Магілёўскім
  • (98) – 6.05.1926 г. памёр у Вільні Казімір Сваяк (кс. Кастанты Стэповіч), сьвятар, грамадзка-нацыянальны дзеяч, паэт (нар. 19.02.1890 г. у в. Барані Сьвянцянскага павету). Пахаваны ў Вільні на Росах.
  • (90) – 6.05.1934 г. пам. у Празе Мікалай Вяршынін (Верамей). Нарадзіўся ў 1878 г. у Налібоках, Наваградзкага павету. З 1918 г. быў консулям БНР у Чэхаславаччыне. Актыўна ўдзельнічаў у жыцьці беларускай эміграцыі. Пахаваны на Альшанскіх могілках у Празе.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis