Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    9. Miastu H. na do widzenia

    Jeszcze mi tylko spacer pozostał Wąską aleją przez zielony park Wiatr w drzewach szemrze ledwie przebudzony Tak jak wczoraj, przedwczoraj, od lat Tak dziwna ta chwila brakuje słów… (Budka Suflera, „Memu miastu na do widzenia”, 1974) Nedaleko od mojoho liceja byv neveliki park, utisnuty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (VI.2021)

У Беларусі

Мінскі абласны суд, у якім безупынна судзяць грамадзян, якія не даспадобы рэжыму Лукашэнкі
Мінскі абласны суд, у якім безупынна судзяць грамадзян, якія не даспадобы рэжыму Лукашэнкі

■25 maja, po wypuszczeniu z więzienia, zostały deportowane do Polski trzy działaczki Związku Polaków na Białorusi: Irena Biernacka, Maria Tiszkowska i Anna Paniszewska. Żadna z nich nie ma prawa powrotu do Białorusi (odebrano im paszporty). Deportowanym Polkom zarzucano m.in. propagowanie nazizmu, za co groziło im do 12 lat więzienia. Uwięzieni wciąż pozostają Andżelika Borys i Andrzej Poczobut.

■Premier Roman Hałoŭczanka na konferencji prasowej 1 czerwca oznajmił, iż Białoruś w odpowiedzi na nowe zachodnie sankcje zamierza zastąpić amerykańskie i europejskie technologie rosyjskimi i azjatyckimi. Choć, jak przewiduje, białoruskie PKB może spaść o 2,9 proc. z powodu wspomnianych sankcji, to zapewnił, że kraj wie, co robi i szybko zrekompensuje straty wynikające z decyzji Zachodu. Sankcje gospodarcze zostały nałożone na Białoruś przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone po uprowadzeniu samolotu Ryanairu oraz porwaniu i aresztowaniu białoruskiego opozycjonisty Ramana Protasiewicza i jego partnerki.

■„Nie wstaję przed bandytami” – powiedziała do sędziego Jaŭhiena Brehana podczas rozprawy w Brześciu Palina Szarenda-Panasiuk, nauczycielka, od stycznia przebywająca w areszcie, oskarżona m.in. o obrazę funkcjonariuszy, którzy ją zatrzymywali. Była to jej reakcja na polecenie: „Proszę wstać”.  Niepokorna kobieta za rzekome łamanie regulaminu więziennego spędziła w karcerze łącznie miesiąc. Jej mąż przesiedział w areszcie dwa miesiące i obecnie czeka na proces w areszcie domowym.

■7 czerwca Aleksander Łukaszenka podpisał dekret ustanawiający nowe święto państwowe – Dzień Jedności Narodowej. Będzie on obchodzony 17 września, czyli w rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę, który dla Białorusinów oznaczał przyłączenie ziem zachodniej Białorusi do Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Jak czytamy w dekrecie, „tamto wydarzenie stało się aktem sprawiedliwości dziejowej dla narodu białoruskiego, podzielonego wbrew swojej woli w 1921 r. na mocy traktatu pokojowego w Rydze”. „Ustanowienie Dnia Jedności Narodowej 17 września podkreśla ciągłość pokoleń, nienaruszalność i samowystarczalność narodu i państwowości białoruskiej” – czytamy w komunikacie kancelarii Łukaszenki. Do dekretu odniósł się polski Instytut Pamięci Narodowej. W komunikacie na jego stronie internetowej napisano, iż 17 września 1939 r. to w samej rzeczy „dzień jedności dwóch totalitaryzmów”.

■8 czerwca arcybiskup grodzieński i wołkowyski Artemiusz, kierujący diecezją od 25 lat, stracił swoją funkcję. Odebrał mu ją Synod białoruskiego egzarchatu Rosyjskiej Cerkwi Prawosłwanej, a następnego dnia decyzję tą potwierdził patriarcha moskiewski Cyryl. Arcybiskup Artemiusz był hierarchą popierającym białoruskie odrodzenie narodowe – podległych mu duchownych i wiernych zachęcał, by modlili się po białorusku. Gdy Łukaszenka sfałszował wybory prezydenckie, a następnie brutalnie tłumił protesty, arcybiskup zdecydowanie potępił działania władz. Zwierzchnicy Cerkwi zarzucili arcybiskupowi, że „podzielił społeczeństwo na dwa obozy polityczne”. Nowym biskupem diecezji został dotychczasowy biskup słucki Antoni, znany z posłuszeństwa wobec władz.

■11 czerwca rezygnację ze stanowiska szefa prezydenckiej administracji złożył Wiktar Szejman. Ten niezwykle wpływowy urzędnik i biznesmen jest określany mianem „szarej eminencji”. Szejman, od lat najbardziej zaufany człowiek Łukaszenki, w przeszłości prokurator generalny i przewodniczący Rady Bezpieczeństwa, uważany jest za organizatora porwań białoruskich opozycjonistów m.in. Wiktara Hanczara, Anatolija Krasouskiego, Dzmitryja Zawadskiego czy Juryja Zacharanki. Jest objęty sankcjami nałożonymi przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską.

Przebywający w więzieniu Żodzino Andrzej Poczobut zaraził się koronawirusem. Chorującemu administracja nie zapewniła opieki medycznej, mimo że ma on choroby współistniejące. Poczobut, członek władz Związku Polaków na Białorusi, odmówił przymusowego wyjazdu z Białorusi do Polski, jak proponowały mu władze, grozi mu nawet do 15 lat więzienia. Zarzuca się mu propagowanie nazizmu i podżeganie do nienawiści narodowościowej.

■18 czerwca MSW poinformowało, że przekazało do sądu wniosek o uznanie materiałów TUT.by za ekstremistyczne oraz o zablokowanie wszystkich stron portalu. 24 czerwca rozpoczął się proces w sprawie uznania tego największego niezależnego portalu w Białorusi za „medium ekstremistyczne”. Wcześniej grupa rządowych ekspertów wydała bardzo negatywną opinię o portalu. Uznali oni, że jest on „skrytym koordynatorem protestów” – relacjonował protesty i pozwalał ich uczestnikom się wypowiedzieć, co miało szkodzić interesom narodowym Białorusi.

■Turysta-ekstremista. Jak donosi Centrum Ochrony Praw Człowieka „Wiasna”, w lesie nad jeziorem na Grodzieńszczyźnie został zatrzymany turysta, który na swoim namiocie umieścił biało-czerwono-białą flagę. Jego postępek został przez miejscową milicję uznany za „jednoosobową nielegalną pikietę”. Turystę czeka prawdopodobnie proces sądowy o działalność ekstremistyczną.

■Po wprowadzeniu sankcji gospodarczych białoruskie władze ostrzegły, że mogą one znacząco wpłynąć na światowy rynek spożywczy. Białoruś pokrywała dotychczas 20 proc. światowego zapotrzebowania na sole potasowe, wykorzystywane powszechnie w rolnictwie, co było zarazem jednym z głównych źródeł twardej waluty dla państwa. Eksperci szacują, że sankcje mogą spowodować spadek PKB nawet o 10 proc. Białoruś liczy na wsparcie Rosji i Chin w obliczu rysującego się kryzysu.

■15 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze, zakaz pełnienia funkcji kierowniczych oraz 145 tysięcy rubli (217 600 zł) grzywny zażądał prokurator dla Wiktara Babaryki, byłego kandydata na prezydenta Białorusi, który od roku już siedzi w więzieniu. Oskarżono go o przyjęcie łapówki o szczególnie dużej wartości i legalizację nielegalnie pozyskanych środków pieniężnych. Polityk, były bankowiec, nie przyznał się do winy.

■24 czerwca w Homlu rozpoczął się proces sądowy, w którym na ławie oskarżonych zasiedli m.in. Siarhiej Cichanoŭski (mąż Swiatłany Cichanoŭskiej) i Mikoła Statkiewicz, opozycjonista, lider socjaldemokratów. Oskarżono ich o organizację masowych zamieszek; obaj od roku już siedzą w więzieniu bez wyroku sądowego.

■Raman Pratasiewicz, opozycjonista uprowadzony z samolotu przez białoruski reżim, zmuszany jest do dalszej „dobrowolnej współpracy” z władzami. Tym razem był przesłuchiwany przez „prokuraturę generalną” samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) – części Ukrainy, wydzieranej przez separatystów we współpracy z Rosją. Pratasiewicz został wykorzystany do złożenia zeznań o działalności ukraińskiego batalionu Azow, w którego akcjach miał uczestniczyć.

■Pod koniec czerwca Raman Pratasiewicz i jego dziewczyna Sofia Sapieha po miesiącu pobytu za kratami zostali przeniesieni do aresztu domowego. Aktywista jeszcze niedawno figurował na liście gończym jako groźny ekstremista. Podczas pobytu w areszcie udzielił kilku wywiadów telewizyjnych dla stacji państwowych, w których wyraził skruchę i ze szczegółami opowiedział o działalności sztabów Swiatłany Cichanouskiej i Pawła Łatuszki w Polsce i na Litwie.

■Białoruskie linie lotnicze Belavia, którym państwa europejskie zakazały lotów nad swoim terytorium, odwołały bezterminowo loty do Warszawy, Mediolanu, Amsterdamu, Rzymu, Frankfurtu, Berlina, Monachium, Hanoweru, Wiednia, Brukseli, Barcelony i Kaliningradu. Pasażerowie mogą otrzymać zwrot kosztów wykupionych biletów w ciągu roku od daty ich zakupu.

■Mistrzostwa europy w kolarstwie torowym, które miały się odbyć w Mińsku w dniach 23-27 czerwca, zostały odwołane. Decyzja ta została podjęta na nadzwyczajnym posiedzeniu zarządu Europejskiej Unii Kolarskiej „w świetle obecnej sytuacji międzynarodowej”. Wcześniej udziału w mających się odbyć w Mińsku mistrzostwach odmówiły reprezentacje Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў траўні

    770 – у 1254 г. быў падпісаны мірны дагавор паміж вялікім князем Міндоўгам і галіцка-валынскім князем Данілам Раманавічам. 740 – разгром у 1284 г. войскамі літоўскага князя Рынгальда мангола-татарскіх войск каля вёскі Магільна. 530 – у 1494 г. у Гародні …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (263) – 6.05.1761 г. у в. Ясенцы, Лідзкага павету нар. Станіслаў Юндзіл, адзін зь першых дасьледчыкаў флёры й фаўны ў Беларусі.
  • (222) – 6.05.1802 г. у Дварцы каля Кобрына нар. Станіслаў Горскі (пам. 3.05.1864 г.), прыродазнавец, мэдык, пэдагог. Выкладаў ва ўнівэрсытэце, а потым у мэдыка-хірургічнай акадэміі ў Вільні. Як адзін з першых апісаў расьліннасьць Белавежскай пушчы.
  • (180) – у 1844 г. пасьля 108 гадоў дзейнасьці былы зачынена ў Слуцку мануфактура вядомых шаўковых паясоў.
  • (120) – 6.05.1904 г. у Нізку каля Узды нар. Паўлюк Трус, паэт. Закончыў Беларускі Пэдагагічны Тэхнікум у Менску (1927), вучыўся ў Беларускім Дзяржаўным Унівэрсытэце. У 1925 г. выйшаў зборнік яго вершаў „Вершы”. Памёр 30.08.1929 г. у Менску, пахаваны на Вайсковых могілках.
  • (119) – 6.05.1905 г. у Слуцку нар. Юрка Гаўрук, перакладчык м.інш. драмаў У. Шэкспіра на беларускую мову: „Сон у летнюю ноч” (1925), „Гамлет” (1935), „Атэла” (1954), „Канец – справе вянец” (1964), „Кароль Лір” (1974), „Антоній і Клеапатра”, якія ставіліся ў беларускіх тэатрах. Закончыўшы Вышэйшы літаратурна-мастацкі інстытут у Маскве ў 1925 г., выкладаў замежную літаратуру ў Горацкай Сельскагаспадарчай Акадэміі і ў Магілёўскім
  • (98) – 6.05.1926 г. памёр у Вільні Казімір Сваяк (кс. Кастанты Стэповіч), сьвятар, грамадзка-нацыянальны дзеяч, паэт (нар. 19.02.1890 г. у в. Барані Сьвянцянскага павету). Пахаваны ў Вільні на Росах.
  • (90) – 6.05.1934 г. пам. у Празе Мікалай Вяршынін (Верамей). Нарадзіўся ў 1878 г. у Налібоках, Наваградзкага павету. З 1918 г. быў консулям БНР у Чэхаславаччыне. Актыўна ўдзельнічаў у жыцьці беларускай эміграцыі. Пахаваны на Альшанскіх могілках у Празе.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis