Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  23. Zabytaja tragedia kala Krynak (1)

  U viosaczcy Trejgli niedaloka Krynak za sanacji żyli bahatyja haspadare Jurczeni, jakija mieli 23 ha ziamli. „Bahatyroŭ” u czerwcu 1941 r. enkavudzisty vyvieźli na Sibir (viarnulisa ŭ 1946 r.). Z hetaj pryczyny pośle pajszła ŭ vioscy i vakolicy nizhoda. Syn „kułakoŭ” Edzik za sanacji byŭ…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  11. Jabłyka i pomarančy

  Knižki i filmy podôbny do jabłyk i pomarančuv. Odny i druhi naležat do ovocuv, ale smakujut preč po-raznomu. (Steven King) To było tohdy, jak ja brontavsie hołodny po Krystijaniji, siêtum divovidnum miêsti, kotoroho čołoviêk ne pokine, poka vono ne nakłade na joho svojoji pôznaki… Siêty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (VI.2021)

У Польшчы

 • 4 czerwca liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanoŭska oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski odsłonili pomnik „Solidarności” w Warszawie. Odbyło się ono w 32. rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów. Monument przedstawia napis – logo „Solidarności” przebijające mur berliński. Pomnik powstał z inicjatywy Janusza K. Dorosiewicza, działacza sportowego i prezesa Fundacji im. Ronalda Reagana, która zrealizowała jego budowę pomnika we współpracy z władzami Warszawy.
 • 5 i 6 czerwca w Chełmie odbyły się doroczne uroczystości ku czci Męczenników Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej (zaliczają się w ich poczet m.in. furmani z podbielskich wsi, zamordowani przez oddział „Burego”). Uroczystościom przewodniczył abp lubelski i chełmski Abel.
 • Ryszard Terlecki, szef Klubu Parlamentarnego PiS, bardzo krytycznie odniósł się do spotkania prezydent elekt Białorusi z Rafałem Trzaskowskim i politykami Platformy Obywatelskiej. W mediach społecznościowych napisał m.in., aby Swiatłana Cichanoŭska „poszukała pomocy w Rosji”, skoro „chce reklamować antydemokratyczną opozycję w Polsce i występować na mityngu Trzaskowskiego”. Terlecki zaapelował też do swojej części sceny politycznej, aby „popierała taką białoruską opozycję, która nie staje po stronie ich przeciwników”. Słowa Terleckiego skrytykowało wielu czołowych polityków opozycji i obozu rządzącego, chłodno odniosła się do nich również kancelaria prezydenta RP.
 • 7 czerwca w Ossolineum we Wrocławiu odbyło się wręczenie dorocznej Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Jej laureatkami zostały przywódczynie białoruskiej opozycji: Swiatłana Cichanoŭska, Wolha Kawalkowa i Maryja Kalesnikawa (tę ostatnią reprezentowała jej siostra, gdyż opozycjonistka od wielu miesięcy przebywa w białoruskim więzieniu).
 • Opowiadający o protestach w Białorusi reportaż „Pieśni przebudzenia” Alicji Pietruczuk i Źmiciera Kościna z Polskiego Radia Białystok komisja preselekcyjna, obradująca 7 czerwca w Warszawie, zakwalifikowała do finału prestiżowego międzynarodowego konkursu Prix Europa 2021. Wraz z ośmioma innymi audycjami będzie on reprezentować polską radiofonię w Berlinie. Laureatów poznamy w październiku.
 • Ten sam reportaż zdobył nagrodę ministra kultury w Konkursie Artystycznych Form Radiowych Grand PiK 2021. Gala wręczenia nagród odbyła się 25 czerwca w Operze Nova w Bydgoszczy. Віншуем!
 • 10 czerwca w Centrum Białoruskiej Solidarności w Warszawie doszło do spotkania pomiędzy prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim i rodzicami uprowadzonego niedawno z samolotu Romana Protasiewicza, Dmitrijem i Natalią. Rodzice Protasiewicza od kilku miesięcy mieszkają w Warszawie i są w trudnej sytuacji materialnej. Prezydent Warszawy zapowiedział po spotkaniu, że udzieli pomocy rodzinie więzionego opozycjonisty.
 • 10 czerwca przed biurem Komisji Europejskiej w Warszawie spotkało się kilkadziesiąt osób, by krzyczeć w proteście przeciwko białoruskiemu reżimowi. Pierwsza tego typu akcja odbyła się w maju w Warszawie, a jej pomysłodawczynią była Jana Szostak, białoruska artystka i aktywistka.
 • W ramach Międzynarodowego Festiwalu Fotografii – Fotofestiwal w Łodzi, który odbył sie 10 czerwca, wydarzeniem jego sekcji międzynarodowej była ekspozycja Miesiąc Fotografii w Mińsku, która w tym roku nie mogła odbyć się w Białorusi. Pokazano wystawę „Niech żyje Białoruś!”, dokumentującą protesty w Białorusi w 2020 r. Wystawa powstała m.in. dzięki zaangażowaniu i wsparciu Instytutu Pileckiego w Berlinie i Instytutu Adama Mickiewicza. W nowej odsłonie można ją było od 23 czerwca zobaczyć także w Berlinie, z okazji otwarcia nowej siedziby Instytutu Pileckiego.
 • Podczas łódzkiego Fotofestiwalu ogłoszono także laureatów konkursu Fotograficzna Publikacja Roku. Jedno z wyróżnień zdobył wydany w roku ubiegłym przez Radę Programową Tygodnika Niwa album fotograficzny „NIWA FOTO ARCH.”. Spośród stu zgłoszonych publikacji znalazł się on w dziesiątce finalistów. Album zawiera czarno-białe zdjęcia z archiwum tygodnika Niwa, które wybrał i całość zaprojektował Paweł Grześ we współpracy z Jerzym Osiennikiem.
 • 12 czerwca w Bydgoszczy odbył się wiec wsparcia dla ofiar reżimu w Białorusi. Uczestniczący w nim Białorusini z diaspory w Kujawsko-Pomorskiem odczytali nazwiska więźniów politycznych Aleksandra Łukaszenki, apelowali też o pisanie listów do uwięzionych i bojkot firm wspierających białoruskie władze. Manifestację zorganizowali Obywatele RP i Białorusini z Bydgoszczy i Torunia. Natomiast 13 czerwca we Wrocławiu zorganizowano akcję solidarności z Białorusią. Wspominano m.in. 477 nazwisk więźniów politycznych.
 • 18 czerwca w Warszawie odbył się „Dzień Białorusi”. Celem zorganizowanej przez Centrum Wielokulturowe imprezy było udzielenie wsparcia dla białoruskich artystów mieszkających w Warszawie. Podczas kiermaszu można było kupić wyroby rękodzieła artystycznego i wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez twórców. Pokazano także spektakl „Tucik i my” w wykonaniu białoruskich dzieci z amatorskiego teatru Kupalinka, a z ludowym, klasycznym i współczesnym repertuarem wystąpił Białoruski Chór w Warszawie.
 • W dniach 18-20 czerwca w Dolnośląskim Centrum Kultury odbył się X Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej. Złożyły się nań różne wydarzenia filmowe, literackie i teatralne, a także wystawy malarstwa oraz koncerty. Wstęp na wszystkie imprezy był bezpłatny. Językami festiwalu były białoruski, polski oraz rosyjski.
 • Daria Czulcowa i Kaciaryna Andrejewa otrzymały przyznawaną przez Press Club Polska nagrodę specjalną (im. Dariusza Fikusa) za niezłomne wykonywanie zawodu dziennikarza w warunkach wymagających ogromnej osobistej odwagi. Obie dziennikarki Biełsatu od listopada 2020 r. są uwięzione, obecnie odbywają karę dwóch lat pozbawienia wolności w kolonii karnej w Żodzinie.
 • Быдгашч, 25 чэрвеня 2021. Зміцер Косцін як суаўтар узнагарoджанага рэпартажа прамаўляе падчас галы Grand PiK 2021 Фота арганізатараў
  Быдгашч, 25 чэрвеня 2021. Зміцер Косцін як суаўтар узнагарoджанага рэпартажа прамаўляе падчас галы Grand PiK 2021
  Фота арганізатараў

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў ліпені-жніўні

  710 – перамога дружын Давыда Гарадзенскага у 1314 г. над войскамі крыжакоў пад Наваградкам. 625 – 12 жніўня 1399 г. паражэньне войск Вялікага Княства Літоўскага на чале з князем Вітаўтам у бітве супраць войскаў Залатой Арды на рацэ Ворскла. 510 …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (169) – 19.07.1855 г. у Кахачыне пад Оршай памёр Тамаш Зан (нарадзіўся 21.12.1796 г. у Мясоце Наваградзкага пав.), паэт-рамантык, сябра Адама Міцкевіча. З 1841 г. жыў у Кахачыне каля Оршы. Пахаваны ў Смалянах – магіла захавалася.
 • (81) –  19.07.1943 г. у Ніжне-Амурскім ГУЛАГу загінуў Сяргей Дарожны (сапр. Серада, нар. 25.02.1909 г. у Слоніме), паэт, друкаваўся з 1925 г., выйшла некалькі зборнікаў паэзіі ды перакладаў.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis