Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    9. Miastu H. na do widzenia

    Jeszcze mi tylko spacer pozostał Wąską aleją przez zielony park Wiatr w drzewach szemrze ledwie przebudzony Tak jak wczoraj, przedwczoraj, od lat Tak dziwna ta chwila brakuje słów… (Budka Suflera, „Memu miastu na do widzenia”, 1974) Nedaleko od mojoho liceja byv neveliki park, utisnuty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

Słova na viêtrovi

12. Paraska vmiraje

Lude i holi łamajutsie;

Chvali žytie, poka chodiš i pročynaješsie;

Vone tôlko pozyčane.

(David Campbell)

U dvery zastukała Ninka, susiêdka Paraski, bo jakoś ne bačyła jijiê vže druhi deń.

– Parasko, Parasko! – poklikała. – Ty doma?

Vona zahlanuła na chatu i ažno zumiêłasie. Paraska sidiêła na versalci v novum płatijovi, novuj chustci, na nohi natiahnuła pančochi i nałožyła čorny prazničny tufli. Na stoliê stojała sviêčka i ležali zapałki.

– A što ty tak vystrojiłasie, kudyś vybiraješsie? – trochu zdivlano zapytałasie Ninka.

– Umirati budu, – spokôjno odkazała Paraska, podivivšysie na susiêdku vycviłymi očyma. – Uže našykovałasie, pomyłasie, odiahnułasie i čekaju.

– A čoho čekaješ? – złapałasie za sercie Ninka.

– Nu, jak čoho? Smerti. Disiaka umru.

– A skôl ty možeš znati? – Ninka prysiêła na krêsło i perežegnałasie. Pud joju zatreslisie nohi, a po chrebetovi probiêhli muraščki.

– Skôl-skôl! – Paraska machnuła rukoju. – Znaju, i vsio.

Vona z tuhoju v očach podiviłasie čerez okno.

– Mniê vže 92 roki. Kôlko ž možna žyti? Ja vže stomiłasie, nadojiêło. I tôlko liêt ja sama odna… – vona tiažko vzdychnuła i popraviła svoju chustku.

I stała vspominati, ni to dla Ninki, ni to dla sviêtu za oknom…

*

Ono podumati… Ja vyjšła za svoho Sirožku, koli mniê było vsioho simnadceť liêt. Mołodeńka była, ale doma nas było troje, ja i šče dviê sestrê, posahu velikoho baťki dati ne mohli, i jak ono pryjšli v divosnuby, to našy dovho ne rozdumuvali i zhodilisie. Mojeji zhody ne pytalisie. Dali mniê kusok pola v posah, neveliki, ale dali, zrobili vesiêle, i vsio. Ja była najstarêjša, tomu mniê dovełosie vychoditi zamuž peršuj…

Ja šče tohdy, po pravdi kažučy, pro kavaliêruv i ne dumała. Strylali za mnoju očyma, začeplali, bo choroša z mene diêvčyna była, tak prynajmi vsiê hovoryli, ale kob ja kotoroho sobiê vpodobała, to niê. Sirožci tohdy vže było dvadceť liêt, i baťki bojalisie, što joho mohut vziati do vôjśka. Vôn byv nevysoki, ale spravny, ščupły, na vid chorošy, vesioły, velmi lubiv žartovati. Tohdy, jak pryjšli v tyje divosnuby, to vôn para razy morhnuv u moju storonu, ale ja velmi vstydałasie i ono čyrvoniêła…

Lude stali hovoryti, obsuždati, cikavitisie, jak to na seliê, a odnoho večera, pered samym vesiêlom, prybiêhła do mene Luda Prokopovych, moja najliêpša podruha i starša družka, i stała rozkazuvati, buďto Sirožka zmajstrovav Mani Vikientijovuj ditia, baťki ne schotiêli jijiê za neviêstku, bo vona posahu ne maje, a Mania skazała, što nas prokline i što šče pobačymo. Ja naveť ne viêdała, što na takoje odkazati…

Mati tohdy, pomniu, pohładiła mene po hołoviê:

– Ne sumuj, Parasko, lude i ne takoje vydumajut. A žytie to ne kazka, treba za svoje čêplatisie pazurami i zubami. Usio bude dobre, ditiatko…

Ale vnocê ja ne mohła dovho zasnuti, a jak zasnuła, to prysnivsie mniê divny son. Chodiła ja v tôm snovi po liêsi i zbirała hryby. Znajšła jich ažno deveť, usiê takije chorošutki, rumneńki, ale koli ja jich prynesła dochaty i chotiêła pokazati Sirožci, to v košykovi ležali suchije, povykručuvany betki, ono odin zdorovy hrybok ostavsie…

U deń vesiêla, z samoho rania, moja mama znajšła poviêšany na brônci jakijeś zvezany łatki, ale tohdy mniê ničoho ne skazała, ono vkinuła jich do plity v ohoń.

Trochi smutne było naše vesiêle, bo jakoś ciêły čas mniê dumałosie pro Maniu. Ale ja ničomu vinovata ne była, ja ž Sirožki v jijiê ne zabrała. Pevno, kob tohdy chtoś inšy pryjšov u divosnuby, to baťki oddali b mene i jomu. A Sirožka prysiahav mniê, što vôn z Manioju ničoho ne miêv, vona prosto za jim use łaziła, musit, ulubiłasie, ale vôn jijiê ne chotiêv, ne toje, što baťki. I ja jomu poviêryła, zreštoju, za ciêłe žytie vôn mene nikoli ne pudmanuv…

Žyti my počali z Sirožčynymi baťkami. A na tôm samum pudvôrkovi, ono v druhuj chati, žyv brat mojoho čołoviêka, Kola, zo svojeju žônkoju i ditima. Dusia była velmi krykliva i lubiła svarytisie, jak ne posvaryłasie, to deń dla jijiê byv nevažny. A braty byli posvarany vže davno, ono ja ne znała pryčyny…

Môj Sirožka byv dobry dla mene. Nikoli ne svaryvsie, u hostini ne vypivav zamnôho, use chvaliv, što smačno jiêsti varu, chliêb dobry peku, jak kudy-leń jiêchav, to vse pryvoziv mniê podarok: a to novu chustku, a to płatok čy krestik, a to choť kusok piroha. Ne dam skazati nedobroho słova na joho. I miž soboju my nikoli ne svarylisie, ja zajmałasie svojimi diłami, vôn svojimi, a večerami my často razom planovali robotu na druhi deń. U chati ja deržała poradok, dohladała jichnieji baby, kotora vže dva roki ležała i nikudy ne chodiła. Treba było jijiê myti, kormiti, bo testiova skinuła sieju robotu na mene. Ja lubiła babu, vona ne raz rozkazuvała mniê cikavy rečy, učyła spicijalnych molitvôv, a to na lohki rody, a to kob u horodi vsio dobre rosło, kob susiêdy ne vjiêli. My štonediêli chodili z Sirožkoju do cerkvy i ja tam ščêro moliłasie i vse stavlała sviêčku za babu…

Nedovho posli vesiêla v nas urodiłosie perše ditiatko, chłopčyk, Dorofiêjom my joho nazvali, ale dovho vôn ne požyv, zaraz po chrystinach začav kašlati, dostav velikoji horački i vmer. Ja velmi perežyvała, płakała, po nočach ne spała. Sirožka hładiv mene po hołoviê i hovoryv:

– Ne płač, Parasko. Bôh dav, Bôh uziav. My mołodyje, šče budemo tiêšytisie ditima, pobačyš.

Joho baba i moja mati, i testiê, tože tak hovoryli. Ja pomału dojšła do sebe, ale žal ostavsie, obsiêv hłuboko v serci i čas od času napominav pro sebe. Ja znov zagrubiêła. Siêtym razom vrodiłasie dočka…

– Parasko, Parasko! – poklikała mene odnoho razu do sebe baba. – Pokažy mniê tvoju dočušku.

Ja położyła ditiatko koło baby, a vona pohładiła joho po hołôvci, pomoliłasie i smutno podiviłasie na mene.

– Parasko, ty pojiêď do jakoji-leń baby, na vas chtoś kinuv velmi nedobry zahovôr.

Ja podiviłasie na jijiê vyračanymi očyma.

– Nu što vy, babo?!

– Oj, ditiatko, – polapała mene baba po ruciê. – Mnôho hora pered toboju.

Moja mati, koli ja jôj siête rozkazała, prypomniła sobiê pro tyje povezany łatki na płoti i pro Maniu.

– Nu bač, jakaja, – skazała mati. – To napevno vona.

Ale Mani vže davno v seliê ne było. Lude hovoryli, što vona vrodiła ditia i zadušyła joho…

 

*

– Pomniš sieje, Ninko? – Paraska povernuła hołovu od okna v storonu susiêdki. – Tohdy v seliê ažno hučało od rozhovoruv.

– Pomniu, Parasko, pomniu. Okazałosie, što baťkom toho ditiatka byv ne tvôj Sirožka, ono Valik Vakumovych, – pochitała hołovoju Ninka. – Ale Mania vlubiłasie v Sirožku i siły na jijiê ne było. Vredna jakaja. I što, ty jiêzdiła do jakoji-leń baby? – pocikaviłasie Ninka.

– Nu, jiêzdili my do dvoch, a može i troch, i vsiê vony kazali, što štoś było zroblane, i staralisie odrobiti, ale mało z toho odroblania popanovało, – ticho odkazała Paraska. – Našu Nadiečku, koli jôj było dva roki, kôń zabiv. Ja tohdy same zagrubiêła, ale z toho žalu stratiła svoje tretie ditiatko.

Ninka pokrutiła hołovoju i zo spuvčutiom hlanuła na Parasku, ale taja diviłasie v okno i vspominała daliêj…

 

*

Odnoho razu my pojiêchali do Biêlśka, na Prečystu, do našych svojakôv. Ja tam velmi dovho moliłasie pered ikonoju Božoji Matery. Usiê lude vže vyjšli z cerkvy, a ja ciêły čas stojała na kolinach, płakała i moliłasie. Ažno pudyjšov do mene jakiś monach, z borodoju, ciêły v čornum, vysoki. Hlanuv mniê hłuboko v očy, chvilinu pomolivsie, a potum skazav:

– Ty ne płač, pokryvdili tebe, ale tvoje pjate ditia perežyve, a toj, chto na tebe takoje proklatije navjôv, velmi pered smertieju stradati bude.

I bačyš, Ninko, môj Vołodik perežyv, i vnukami nas potiêšyv, a posli joho ja šče štyry razy zagrubiêła, ale tych ditiatok vže ne donosiła. I tak spovnivsie môj son, z tych deveti hrybočkuv ono odin ostavsie…

 

*

– Šče štyry razy? – znov pokrutiła hołovoju Ninka. – Nichto v seliê i ne viêdav…

– A toj monach pravdu skazav, – skazała Paraska. – Pomniš, jak mučyłasie Mania, musit z deseť liêt pereležała v posteli, jak upała z voza z siênom i nohi połamała. I ni dochtorê jôj ne pomohli, ni žadny šeptuchi.

– Bo j pravda, mučyłasie vona strašenno. I neviêstka jijiê biła, i syn kułakôv ne škodovav, i ne kormili jijiê po para dion. Narykali, što ono pud sebe robit, što treba jijiê myti, i na dokładku vona do vsioho mišajetsie.

– A koli vona vernułasie do sioła? Bo ja jakoś ne pometaju? – spytałasie Ninka.

– Po dvoch liêtach, musit. De vona była i što robiła, ne vjadomo, ale pryvezła z soboju toho Viťku, vony raz-dva zvinčalisie, bo vona vže gruba była. Znaješ, Ninko, ja odnoho razu jijiê odviêdała, musit zo dva roki pered smertieju.

– Nu što ty!? I što vona tobiê skazała? – nastaviła ušy Ninka.

– Ja stojała koło poroha i tôlko diviłasie na jijiê. A vona najperuč zakopyliła huby i hlanuła na mene tverdo. A ja movču, ničoho ne hovoru, ono divlusie jôj prosto v očy. Vona spustiła hołov i stała palcima skubsti svoje odijało. Skubła, skubła i raz-po-raz na mene hulkała. A ja ničoho ne robiła, ono stojała i diviłasie na jijiê.

– Zohryšyła ja, durnaja była, – pryznałasie Mania po jakômś časi.

– I za toje Bôh tebe tak pokarav, – skazała ja jôj i vyjšła z chaty. Vona chotiêła skazati štoś šče, ale ja ne čekała i ne słuchała. I skažu tobiê, što mniê jijiê preč ne było škoda. Za tyje moje vylity slozy, za toj môj žal, to i tak za mało. Ale ž Bôh znaje lepi od nas vsiêch, jak koho nahraditi i pokarati.

– Bač ty, jak to v žyci byvaje, – pochitała hołovoju Ninka.

Vony obiêdvi pomovčali.

– Škoda ono, što môj Sirožka tak rano vmer. Usioho siêmdesiat jomu było, – znov odozvałasie Paraska. – Mniê vže nadojiêło odnôj žyti, tôlko liêt udovicieju. A potum i Vołodik vmer, – zadumałasie znov Paraska. – Vôn i šêsťdesiatki ne dožyv, troch miseciôv ne chvatiło.

– A jak tvojiê vnuki? – pocikaviłasie Ninka.

– Zavtra pryjiêdut, kob mene pochovati, to pobačyš, – skazała Paraska.

Ninka hlanuła na jijiê z perelakom i znov perežegnałasie. Ale ničoho ne pospiêła skazati, bo Paraska znov zahovoryła:

– Lena žyve v Biłostoci, bliźko maje, muž u jijiê dobry, diti dvoje, mieškanie v blokovi dostali. A Petro až na Slonsku, tam oženivsie i teper vže mało koli pryjizdžaje. Dobre jomu tam. Pošychovało, i žonka dobra, choť i katolička, i robotu dobru maje, i diti vže troje. Łoni vsiê pryjizdžali, vesioło tut było, musit, zo dviê nediêli, – usmichnułasie Paraska.

– Parasko, a ty nakuneć doznałasie, čom Sirožka z Kolom byli posvarany? – zapytałasie Ninka.

Paraska znov usmichnułasie.

– Čerez diêvčynu. Obadva vlubilisie v Lidiu Koliskovu i obadva stali do jijiê choditi, a vona nijak ne mohła vybrati, čy choče odnoho, čy druhoho. Vony, durniê, posvarylisie nasmerť, šče j pobilisie, a vona vyjšła zamuž za tretioho, z Tinevič čy može z Klenik? Ne pomniu, – machnuła rukoju. – A vony v durniach ostalisie, i to šče posvarany.

– Ale, musit, posli pohodilisie? – spytała Ninka.

– Nu, pohodilisie. Jak umer u Koli syn na Velikdeń, to von projšov ciêłe sioło, kob jomu chto-leń trunu zrobiv, ale nichto ne chotiêv, bo sviato. I vôn tohdy pryjšov do nas. Ja pomniu, my same siêli za stôł, kob posnedati, a tut na porozi Kola. Vôn mjav šapku v rukach, rukoju obtirav slozy. „Kola, što stałosie?” – pytajetsie Sirožka. „Môj synok Marko vmer, pomožy mniê zbiti trunu. Ja znaju, što sviato, ale…” Kola šče ne skônčyv hovoryti, a môj Sirožka zorvavsie i pobiêh do prybudôvki po svojiê stolarśki statki. Vony znajšli doski i na večur truna była vže hotova, a braty pohodilisie.

– A kôlko tomu ditiati było?

– Odinadceť liêt, vôn u jich byv najmołodšy, Słavikom nazyvali. I ne znali, z čoho vôn umer, ot, prosto ne probudivsie z rania. Ne chvorêv. Musit, sercie słaboje było.

Vony chvilinu pomovčali.

– Nam tut kiepśko ne było. Ono smutno, što diti bôlš u nas ne vrodiłosie, – tiažko vzdychnuła Paraska. – Dobre, što miêli choť odnoho. Ale sama bačyš, umer môj Sirožka, a potum i Vołodik. I ja ostałasie odna. Uže tôlko liêt… Nadojiêło mniê odnôj, naveť ne znaješ, Ninko, jak môcno…

*

Večerom u Paraski svitiłosie v oknie, Ninka bačyła, koli vony z Makarom upravlalisie. Rano vona postanoviła znov zahlanuti do susiêdki. Dvery ne byli zamknuty na zasuvku. Ninka vujšła do siêni, zastukała do chaty, ale nichto ne odozvavsie. Vona pujšła daliêj. U onkiêry na łôžku sidiêła Paraska z kružkoju vody v ruciê.

– Parasko, Parasko! – poklikała perelakana Ninka.

Ale Paraska ne povorušyłasie. Sidiêła spokôjno, z zapluščanymi očyma. I Ninka poniała. Prynesła z velikoji chaty pryšykovanu Paraskoju sviêčku, zapaliła jijiê, perežegnałasie i stała molitisie. A na pudvôrku zabručav samochod. Musit, same vnuk zo Slonska pryjiêchav.

(protiah bude)

Halina Maksymiuk

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў траўні

    770 – у 1254 г. быў падпісаны мірны дагавор паміж вялікім князем Міндоўгам і галіцка-валынскім князем Данілам Раманавічам. 740 – разгром у 1284 г. войскамі літоўскага князя Рынгальда мангола-татарскіх войск каля вёскі Магільна. 530 – у 1494 г. у Гародні …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (258) – у 1766 г. у Вялікім Княстве Літоўскім была ўведзена адзіная сістэма мераў і вагаў.
  • (141) – 8.05.1883 г. нар. у Данілаўцы каля Сьветлагорска Сьцяпан Некрашэвіч (расстраляны 20.12.1937 г.), беларускі мовазнаўца, аўтар чытанак і слоўнікаў беларускай мовы.
  • (91) – У траўні 1933 г. выйшаў у Вільні першы нумар беларускага культурна-грамадзкага й літаратурнага часопіса „Беларускі летапіс” (выходзіў да 1939 г.). Адным з яго заснавальнікаў і потым рэдактарам быў Рыгор Шырма, а аўтарамі зьяўляліся між іншым дзеячы беларускага руху (таксама ў пасьляваеннай Польшчы) Піліп Кізевіч і Вінцук Склубоўскі.
  • (79) – 8-9.05.1945 г. капітуляцыя фашыстоўскай Нямеччыны. Канец ІІ сусьветнай вайны ў Эўропе.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis