Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    9. Miastu H. na do widzenia

    Jeszcze mi tylko spacer pozostał Wąską aleją przez zielony park Wiatr w drzewach szemrze ledwie przebudzony Tak jak wczoraj, przedwczoraj, od lat Tak dziwna ta chwila brakuje słów… (Budka Suflera, „Memu miastu na do widzenia”, 1974) Nedaleko od mojoho liceja byv neveliki park, utisnuty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

Słova na viêtrovi (3)

Mjastova karjera Mani

 

Hej dziewczyno, spójrz na misia,

On przypomni, przypomni chłopca ci,

Nieszczęśliwego białego misia,

Który w oczach ma tylko szare łzy.

 

Biały miś dla dziewczyny,

Którą kocham i będę kochał wciąż,

Lecz dziewczyna jest już z innym,

A ja kocham i będę kochał wciąż…

(Z piosenki „Biały miś”, popularnej na potańcówkach w latach 1970. i 1980.)

 

Mania była hožoju diêvčynoju. Tvaryk jak sercie. Koli vsmichałasie, to v ščokach robilisie milutki jamočki. Jasny dovhi vołosy. Dosyć ščupła.

Mjastova karjera mani
– Nu, po pravdi, nohi mohli b byti dovšy, – mrojiła vona, ohladajučy sebe v lustrovi na dverach šafy.

Vona vykručuvałasie to v odnu, to v druhu storonu, starałasie pobačyti, jak ležyt nove płatije zzadu, bo speredu to vone ležało oho jak!

– Divčata pevno diś na zabavi, budut mniê zajzdrostiti, – podumałosie jôj. – Jak to dobre, što baťki ne škodujut hrošy na novy rečy, zovsiêm inakš, čym u koležanok, – rozdumuvała Mancia daliêj. – Nu, voźmi, naprymiêr, Borkovych Lubu. U jich ažno pjať dočok i šče brat, žyvut v tisnotiê, spjat usiê na kupi, a do toho baťko vypivaje. Oj, ne mohu! – vona až zasmijałasie, koli prypomniła, jak nedavno Luba rozkazuvała, što pjany baťko pryjšov unočê, stiahnuv čoboty i smerdiuščy, perepočały onučy porozviêšuvav na nohach dočki, kob peresochli. Luba była vysoka i nohi vystavali jôj za prutki małoho łôżka. – Abo Handzia, žyve ono z bratom i materoju, i preč ne maje za što kupovati sobiê novych płatijôv.

Konkurentkami mohli byti Sonia i Ninka, ale vony začasto ne chodili na zabavy, bo jich baťki ne puskali. Doma vse było štoś do roboty, i pevno tože disiaka, poka ne vpravlatsie i ne našykujut večery, na žadnu zabavu baťki jich ne pustiat. A do susiêdnich siołuv to naveť ne było i rozmovy.

– Maniu, Maniu! – počuvsie hołos matery. – Chodi na večeru, a to potum budeš hołodna!

– Idu, idu, – odkazała Mania.

Vona stiahnuła z sebe nove płatije, kob ne povalati joho pry večery, nakinuła na plečy chałat i pujšła.

U kuchni mati šče krutiłasie koło plity, ale Eva, mołodša sestra, sidiêła vže pry stoliê i šeptała z baťkom. Vona na zabavy šče ne chodiła, bo była zamałaja, ale zrobiła b usio, kob pujti choť na chvilinu do svitlici, de hrav „pravdivy” zespół, divčata i chłopci tanciovali prytulajučysie do sebe, nu i šče byv toj čykoladovy valčyk, koli chłopci kupovali divčatum čykolady (organizatory zarablali na siejum nekiepśki hrošy, bo čykolada koštovała try razy bôlš čym normalno, a šče teper takije rarytasy tiažko było kupiti ne tôlko na vjosci, ale i v miêsti).

– A ty što, šče ne hotova? – zapytałasie mati.

– To ž ne budu jiêsti v novum płatijovi, šče załojmaju, – odkazała Mania.

– A koli vže pryvedeš pokazati nam svoho kavaliêra? – raptom zapytavsie baťko.

– Nu što viête, tatu! – oburyłasie Mania. – Šče nijakoho ne maju.

– Akurat, akurat! – zapiščała Eva. – A Tolik… – chotiêła hovoryti daliêj, ale koli pobačyła, jak hlanuła na jijiê Mania, to odrazu zamovkła.

– Čyj Tolik? – zainteresovalisie baťki, bo pudchodiaščych Tolikuv v seliê było musit zo štyroch.

Mania ničoho ne odkazała, ono počyrvoniêła po samy korenciê vołosôv, naveť ušy jôj počyrvoniêli.

Bo Tolik Karpovych velmi jôj podobavsie. Vysoki, šykôvny, use gžečny, z jich usiêch u pudstavôvci vôn najlepi včyvsie. Teper same šykovavsie do matury. Tolik učyvsie v Biłostoku, štodnia dojizdžav, a ostatniu zimu to naveť žyv na stancji, bo tiažko było jiêzditi. Vony hulali razom na ostatnich dvoch zabavach, ale kob potum Tolik chotiêv jakoś spicijalno z jeju spotkatisie, to niê. Prychodiv časom, jak vona z divčatami i inšymi chłopcima sidiêli na łavci i rozkazuvali sobiê kavały, trochu postojav, posmijavsie i išov dodomu. Kazav, što musit povčytisie. Mania same skônčyła svoju zavodôvku i ne rozumiêła, što chtoś može chotiêti včytisie daliêj. Jôj nauki vže chvatiło. Nikoli zadobre ne včyłasie i teper odčuvała veliku polohku, što to vže kuneć. Knižok tože ne lubiła čytati. O, filmy, to tak, vony jôj podobalisie. Teper same hlediêli „W kamiennym kręgu”, o-to-to byv film! Baťki taksamo na joho divilisie, i sestra, i vsiê koležanki. Z jakoju neterplivostieju ždali kažnoho nastupnoho odcinka!

Mania dumała, što jak pôjde do praci v Biêlśku, do „Karo”, to najme sobiê pokuj i bude jôj lokš, čym na seliê. Vysyplatisie bude, po sklepach choditi, kuplati što schoče, i vyjde zamuž za jakohoś bohatoho chłopcia, o tak! I bude mjastovoju panioju. Ot i vsio! Na pevno jôj udastsie, bo ž vona choroša, a facety ono na sieje divjatsie.

A Tolik jôj rozkazuvav, što choče zdati maturu, a posla šče i na studyji iti, do Varšavy!

Mania v Varšavi była v vośmuj klasi na vyciečci. Jich tam vodili pokazuvati Pałac Kultury, naveť zvozili vindoju na trydciaty, musit, poverch. A jôj na samum diêli v tôj vindi robiłosie nedobre, a jak hlanuła vniz z takoji vysoty, to v hołoviê tak zakrunułosie, što až musiła ob stinu obopertisie. Potum vodili jich po jakômś muzejovi, de musili nakładati łapci na čereviki, i vsiê kovzalisie po tych pudłohach, ale što tam było, to jôj jakoś vylitiło z hołovy. Večerom jich zaveli na jakiś koncert muzyki, musit, považnoji, i vony vsiê, pomučany, čuť tam ne pozasynali. Maniu na koncerti interesovali ono kobiêty, kotory pryjšli v hožych dovhich płatijach. Potum vony nočovali v velikum hotelovi, de chłopci puv nočy jiêzdili vindami, až pryšov jakiś diaďko i strašenno na jich nasvaryvsie:

Co tu się dzieje, do cholery?! Przyjedzie takie chamstwo i zachować się nie umie! – jakby ne môh poniati, što vony takoho v žyci ne bačyli.

Rano zjiêli snedanie i znov povołoklisie štoś ohladati.

Bože, kôlko ludi tam było! Usiê kudyś biêhli, kudyś spišali. A kôlko samochoduv! Chłopci to ono roty poodkryvali i zabylisie jich zakryti. Mania z koležankoju môcno trymalisie za ruki, kob ne zhubitisie v tôm tłumovi. Dodomu vernulisie pôzno večerom. Pomučany, ale ščaslivy, što pobačyli kusok velikoho sviêta.

– Maniu, a što ty tak zadumałasie? Jiêž, na zabavu siłu treba miêti, to ž budeš tanciovati ciêłu nôč, – zasmijałasie mati.

 

Na zabavi Tolika ne było, kazali, što pojiêchav zdavati egzaminy do Varšavy.

– Nu i chaj jiêde, – podumała sobiê Mania i počała strylati očyma po chłopciach. Raptom usmichnuvsie do jijiê jakiś vysoki blondyn. Mania počyrvoniêła, a vôn, jak ono zajhrali, pudyjšov i poprosiv jijiê do tancia. Mania ohlanułasie na koležanki, a vony pudmorhnuli, što fajny chłopeć, i tak vony prohulali puv nočy, a potum sidiêli na łavci i hovoryli.

– Ja praciuju v Biêlśku, maju dobru robotu, nekiepśko zarablaju, žyvu šče v matery, ale chočetsie mniê naniati deś mieškanie, bo kôlko ž možna tak žyti, – rozkazuvav Marek. – A ty, Marysiu, co robisz?

– A ja jakraz planuju iti do Biêlśka do roboty. U nastupnum tyžniovi dumaju jiêchati, kob złožyti dokumenty do „Karo” i pošukati jakohoś mieškania.

Raptom chtoś z susiêdnioji łavki kryknuv:

– Požar, lude, požar!!

I vsiê raptom zakryčali, a Mania pobačyła, što z dvery kłuni naproti jich začynaje buchati ohoń. U seliê chto môh chvatav vidro na vodu i biêh pomohati, Marek taksamo. Chłopci pospiêli vytiahnuti z kłuni voza, a potum stovp ohniu ne dav vže bliźko pudyjti. Lude stojali šnurkom, podavali odin odnomu viêdra i lili vodu na ohoń. Ale vsio marno, bo dovho ne padało, usio kružka było suchoje i kłunia horêła jak trêska. Ono iskry v nebo strylali. Kruhom zrobiłosie vidno jak v deń. Chłopci v biêłych rubaškach podavali sobiê viêdra i kryčali:

– Chutčêj, chutčêj!!!

Viêrka, udovicia, kłunia kotoroji akurat horêła, stojała z załomanymi rukami i ono štoś do sebe šeptała. Mani podumałosie, što vona molitsie.

Pryjiêchała straž požarna, ale vže było zapôzno, kob što-leń uratovati. Vony ono dohasili požar. Lude stojali i tołkovali.

– Na pevno chtoś pudpaliv! Samoje z sebe tak ne zahorêłosie. A može jakijeś mołodyje tudy vliêzli i zakuryli, ohoń zaporošyti to raz-dva, hôrš zahasiti.

Divčata pozbivalisie v kupki i čuť ne płakali.

– I nanic moje nove płatije, nanic vysoki boty, – podumała Mania, rozhladajučysie kružka. Marka nihde ne było vidno, zatoje pudyjšła do jijiê mati i pohnała dochaty.

– Nema čoho tut storčati, šče prostudišsie, – skazała vona.

I diêvčyna povołokłasie za materoju.

 

Na nastupnum tyžniovi Mania pojiêchała do Biêlśka i złożyła papery do roboty. Tam jôj skazali, što može počynati od nastupnoho tyžnia. Mieškanie vona znajšła v znakomych, ono hospodar prykazav, što žadnych chłopci na večurkach bačyti ne choče.

– Jak začneš voditi siudy chłopci, to pôjdeš šukati inšoho mieškania. U nas žyvut šče dviê diêvčyny, kotory kunčajut škołu, i jim treba včytisie, – pojasniv hospodar.

Nu i Mania počała mjastove žycie. U roboti poznakomiłasie z novymi koležankami, ale vony miêli svoje spravy, mieli svojich mužôv, diêti, i jich ne zajmali jakijeś vjoskovy panienki ani jichni problemy. Pracia była na dviê zmiêny: od šostoji do druhoji i od druhoji do desiatoji večerom. Spati chotiêłosie, praca była tiažka, bo vony tam šyli postiêl, bluzki, nahavici, sukienki i inšy rečy, horblačysie vôsim hodin nad mašynoju. Na razi Mania pudškoluvałasie. Zarôbki siakije-takije, puzniêj možna było zarobiti bôlš, bo pracia była na akord, ale z siêtych hrošy treba było zapłatiti za mieškanie, kupiti jiêdło, odežu i obutok. Tak što mało što ostavałosie.

– Nu, tak to ja ne rozbohatiêju, – podumałosie Mani. – I ja vse takaja zamučana.

U vôlny suboty i v nediliê vona jiêzdiła do baťkôv, stamtôl pryvoziła sobiê jiêdło, kob taniêj prožyti: kovbasu, jajcia, smetanu, pirožki, nu i chliêb, bo mati pekła najliêpšy na sviêti.

Odnoho razu, koli Mania voročałasie z roboty, spotkała Marka. Jak vôn obradovavsie, koli jijiê pobačyv.

– O, Marysieńka! – skazav vôn usmichajučysie. – A ja za toboju tak rozhladavsie, bo pometav, što tohdy, pered tym požarom, ty skazała, što pryjdeš siudy praciovati. Ja tože tut praciuju.

– Tak? – zbentežyłasia Mania i počyrvoniêła.

Vôn vyhladav inakš, čym na zabavi. Ne tak eleganćko, i pry dionnum sviêtli ne vydavavsie taki chorošy, jak jôj zapometałosie z zabavy. I miêv porvany boty.

– Može pôjdemo kudy-nebuď projtisie? – zaproponovav vôn. – Abo odvedu tebe dodomu? De ty žyveš? – dopytuvavsie.

– Dalekovato, na Mickieviča – odkazała jomu Mania.

– To ničoho, ja tebe odvedu, choť mniê ne po dorozi, bo ja žyvu na Novotki.

I Marek odovjôv jijiê, miło rozvitavsie i pociłovav jijiê v ruku.

Na druhi deń vôn uže čekav jijiê pered uvochodom do roboty. Po roboti znov. I taki namôlny zrobivsie, ciêły čas chotiêv spotykatisie. A na dokładku odna z koležanok v roboti osterehła jijiê pered Markom.

– Ty na joho lepi vvažaj, bo vôn, po-mojomu, ne zovsiêm normalny. Ja čuła, što odna diêvčyna miêła z jim jakijeś problemy.

Koli pryjšła subota, Mania z polohkoju oddychnuła. Pojiêchała dodomu, spotkałasie z koležankami, naveť na zabavu do Łoknici zjiêzdili, bo nadaryłasie okazija. Prohulała ciêłu nôč z bratom koležanki.

– Znaješ, Marku, – odvažyłasie narešti Mania, – ja ne choču z toboju spotykatisie.

Toj až na tvarovi pereminivsie.

– Jak to, niê? – zapytavsie vôn ochrypłym hołosom.

– Nu tak, normalno, – prošeptała Mania. – Ne choču.

– Niê to niê! – złôsno vykryknuv Marek. – Pieprz się!

I chutko pujšov.

 

Mania praciovała v siêty tyždeń na druhu zmiênu. Skônčyła rômno v deseť i chuteńko pujšła dodomu, uže i nočy chołodny stali. Vona poproščałasie z koležankoju, kotora žyła trochu bližej, i rušyła v svoju storonu. Raptom učuła kroki za soboju. Perelakana, ohlanułasie i pobačyła, što za joju ide jakiś mužčyna. Vôn chutko prybližavsie.

– Marek! – Mania poznała joho i pryspiêšyła. – Mať česnaja Bohorodicia! Pomožy mnie! – dievčyna stała molitisie i rušyła pôdbihom.

– Ratunku! Ratunku!– zakryčała vona, ubihajučy na pudvôrok hospodara.

Hospodar, na ščastiê, šče ne spav i odrazu jôj odčyniv.

– Što takoje? Što stałosie?

– Honit mene! – zalaskotała zubami Mania.

U brônku chtoś załomotav.

– Vyjdi do mene! – začav kryčati Marek. – Ja tebe lublu! Čom ty ne chočeš byti zo mnoju?

– Spierdalaj zsiôl, pijaku, bo na miliciju zazvoniu! – zakryčav hospodar.

– Ja zabjusie, pobačyš, što zabjusie! – znov počuvsie hołos Marka.

Vôn odyjšov od brônki, ale stojav nedaleko. Vyniav štoś z kišeni, u sviêtłovi z latarni blisnuv ostrêj noža.

– Ja sobiê žyły pererêžu! – zakryčav vôn.

Mania ono stojała i płakała, hospodynia ažno pobiliêła z perelaku, a hospodar zamatiukavsie i pujšov zvoniti na miliciju. A Marek od brônki hospodara pobiêh do brunok susiêduv i stav šmarovati jich svojeju krovleju. A potum utiôk. Koli pryjiêchała milicija, joho vže ne było. Mania rano musiła pomyti brônku z krovlie, i to ne ono v hospodara, ale i v susiêduv. Hospodar skazav Mani šukati inšoho mieškania. Ale Marek znajšov jijiê i v inšum mieškaniovi i znov zrobiv diku avanturu. Pjany, vôn i teper probuvav pudrêzuvati sobiê žyły. Až odnoho razu joho schvatili milicijanty i odvezli do areštu. Posli okazałosie, što vôn miêv žônku, ale vona joho pokinuła, a vôn od siêtoho trochu prydurêv. Ležav u Chvoroščy i ne tak davno vyjšov. Tudy zavezli joho znov na jakiś čas.

I tak zakônčyłasie mjastova karjera Mani.

Vona vže ne šukała novoho mieškania v Biêlśku, vernułasie do rôdnoji chaty, povinčałasie z chłopciom z susiêdnioho sioła i vrodiła jomu troje diti. I narešti navčyłasie dojiti korovy.

Foto ze zbiorów Marka Korniluka

 (protiah bude)

Halina Maksymiuk

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў траўні

    770 – у 1254 г. быў падпісаны мірны дагавор паміж вялікім князем Міндоўгам і галіцка-валынскім князем Данілам Раманавічам. 740 – разгром у 1284 г. войскамі літоўскага князя Рынгальда мангола-татарскіх войск каля вёскі Магільна. 530 – у 1494 г. у Гародні …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (258) – у 1766 г. у Вялікім Княстве Літоўскім была ўведзена адзіная сістэма мераў і вагаў.
  • (141) – 8.05.1883 г. нар. у Данілаўцы каля Сьветлагорска Сьцяпан Некрашэвіч (расстраляны 20.12.1937 г.), беларускі мовазнаўца, аўтар чытанак і слоўнікаў беларускай мовы.
  • (91) – У траўні 1933 г. выйшаў у Вільні першы нумар беларускага культурна-грамадзкага й літаратурнага часопіса „Беларускі летапіс” (выходзіў да 1939 г.). Адным з яго заснавальнікаў і потым рэдактарам быў Рыгор Шырма, а аўтарамі зьяўляліся між іншым дзеячы беларускага руху (таксама ў пасьляваеннай Польшчы) Піліп Кізевіч і Вінцук Склубоўскі.
  • (79) – 8-9.05.1945 г. капітуляцыя фашыстоўскай Нямеччыны. Канец ІІ сусьветнай вайны ў Эўропе.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis