Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    9. Miastu H. na do widzenia

    Jeszcze mi tylko spacer pozostał Wąską aleją przez zielony park Wiatr w drzewach szemrze ledwie przebudzony Tak jak wczoraj, przedwczoraj, od lat Tak dziwna ta chwila brakuje słów… (Budka Suflera, „Memu miastu na do widzenia”, 1974) Nedaleko od mojoho liceja byv neveliki park, utisnuty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

У свеце

■3 lipca, podczas szczytu Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Baku, przyjęto stanowisko w sprawie Puszczy Białowieskiej. Wynika z niego, że wszelkie działania na jej obszarze mają być ukierunkowane na ochronę jej unikatowego stanu. W innym przypadku puszcza może trafić na Listę Światowego Dziedzictwa Zagrożonego. Decyzja UNESCO jest pokłosiem działań polskich władz, które w ostatnich latach zezwalały na wycinkę cennego drzewostanu ostatniego naturalnego lasu pierwotnego Europy. Działacze ochrony przyrody bardzo pozytywnie natomiast wypowiadali się o ochronie przyrody w Białorusi – tamtejszy park narodowy obejmuje całą Puszczę Białowieską.

■26 lipca na Majdanie Niepodległości w centrum Kijowa zebrało się kilkadziesiąt osób, które rozwinęły ośmiometrową biało-czerwono-białą flagę narodową Białorusi. Akcja poparcia dla walczących o wolność i demokrację, w której uczestniczyli zarówno Białorusini, jak i Ukraińcy, była poświęcona jednemu z trzech nieoficjalnych Dni Niepodległości Białorusi – 27 lipca 1990 r. władze Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej przyjęły deklarację o suwerenności państwowej.

■IKEA chce podwoić import z Białorusi i wydać 200 milionów euro na białoruskie produkty – poinformował ambasador w Sztokholmie Dzmitryj Mironczyk. Już obecnie w Białorusi działa ponad dziesięć fabryk, które powstały przy udziale kapitału szwedzkiego giganta. Jedna z największych inwestycji powstaje w Grodnie, w wolnej strefie ekonomicznej. Do tej pory nie otwarto w Białorusi żadnych sklepów IKEA.

■9 sierpnia, przy okazji posiedzenia Euroazjatyckiej Rady Międzyrządowej w Kirgistanie, spotkali się premierzy Rosji i Białorusi, Dmitrij Miedwiediew i Siarhiej Rumas. Rozmawiali o kwestiach integracji Rosji i Białorusi. Po spotkaniu Maksim Orieszkin, rosyjski minister gospodarki i rozwoju, poinformował, że Rosja i Białoruś porozumiały się co do najważniejszych punktów dalszej współpracy w ramach Związku Rosji i Białorusi oraz że rozbieżności między dwoma krajami zostały „praktycznie zlikwidowane”. Rosyjski minister dodał, że obecnie praca ma być prowadzona na poziomach grup roboczych, a po około miesiącu premierzy sfinalizują porozumienia.

■Prezydent Donald Trump podpisał drugi pakiet sankcji wobec Rosji, „zakazujący udzielania jej pożyczek i innej pomocy przez międzynarodowe instytucje finansowe oraz udzielania większości pożyczek przez amerykańskie banki na rzecz rosyjskich władz”. Sankcje wprowadzono w związku z użyciem substancji „nowiczok” w brytyjskim mieście Salisbury w zamachu na byłego pułkownika GRU Siergieja Skripala i jego córkę. Pierwszy pakiet sankcji wprowadzono 27 sierpnia 2018 r. zaraz po wspomnianym zamachu.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў траўні

    770 – у 1254 г. быў падпісаны мірны дагавор паміж вялікім князем Міндоўгам і галіцка-валынскім князем Данілам Раманавічам. 740 – разгром у 1284 г. войскамі літоўскага князя Рынгальда мангола-татарскіх войск каля вёскі Магільна. 530 – у 1494 г. у Гародні …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (258) – у 1766 г. у Вялікім Княстве Літоўскім была ўведзена адзіная сістэма мераў і вагаў.
  • (141) – 8.05.1883 г. нар. у Данілаўцы каля Сьветлагорска Сьцяпан Некрашэвіч (расстраляны 20.12.1937 г.), беларускі мовазнаўца, аўтар чытанак і слоўнікаў беларускай мовы.
  • (91) – У траўні 1933 г. выйшаў у Вільні першы нумар беларускага культурна-грамадзкага й літаратурнага часопіса „Беларускі летапіс” (выходзіў да 1939 г.). Адным з яго заснавальнікаў і потым рэдактарам быў Рыгор Шырма, а аўтарамі зьяўляліся між іншым дзеячы беларускага руху (таксама ў пасьляваеннай Польшчы) Піліп Кізевіч і Вінцук Склубоўскі.
  • (79) – 8-9.05.1945 г. капітуляцыя фашыстоўскай Нямеччыны. Канец ІІ сусьветнай вайны ў Эўропе.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis