Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    23. Zabytaja tragedia kala Krynak (1)

    U viosaczcy Trejgli niedaloka Krynak za sanacji żyli bahatyja haspadare Jurczeni, jakija mieli 23 ha ziamli. „Bahatyroŭ” u czerwcu 1941 r. enkavudzisty vyvieźli na Sibir (viarnulisa ŭ 1946 r.). Z hetaj pryczyny pośle pajszła ŭ vioscy i vakolicy nizhoda. Syn „kułakoŭ” Edzik za sanacji byŭ…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    11. Jabłyka i pomarančy

    Knižki i filmy podôbny do jabłyk i pomarančuv. Odny i druhi naležat do ovocuv, ale smakujut preč po-raznomu. (Steven King) To było tohdy, jak ja brontavsie hołodny po Krystijaniji, siêtum divovidnum miêsti, kotoroho čołoviêk ne pokine, poka vono ne nakłade na joho svojoji pôznaki… Siêty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

Wspomnienia z celi dla szpiegów

Roman Jarmocik w PFDF w Michałowie Фота з Інтэрнету
Roman Jarmocik w PFDF w Michałowie
Фота з Інтэрнету

20 kwietnia w Pracowni Filmu, Dźwięku i Fotografii „Niezbudka” w Michałowie odbyło się spotkanie z emerytowanym oficerem Wojska Polskiego Romanem Jarmocikiem. Prezentował on swoją książkę „Paragraf 358. Wspomnienia polskiego oficera z aresztu śledczego KGB”. Opisane w niej wydarzenia miały miejsce w latach 2015-16. Jego wówczas prywatna wycieczka do Brześcia zakończyła się aresztowaniem i skazaniem na osiem lat więzienia za szpiegostwo. W pierwszej chwili myślał, że to jakiś żart i nieporozumienie. Białoruskie KGB namierzyło go jako polskiego szpiega, choć nim nie był. Służył w białostockim 18. Pułku Rozpoznawczym i jako wojskowy często jeździł na Białoruś na zawody bojowe, podczas których polscy żołnierze rywalizowali z białoruskimi, którzy przyjeżdżali też do Polski.

Jarmocik przed wstąpieniem do wojska studiował na uniwersytecie język rosyjski. Podczas zawodów pełnił rolę tłumacza.

Po aresztowaniu w grudniu 2015 r. został osadzony w okrytej złą sławą „amerykance” – więzieniu KGB w Mińsku dla zachodnich szpiegów. Skazany na osiem lat spędził tam niecały rok, bo został przez Łukaszenkę wymieniony na białoruskiego szpiega, aresztowanego mniej więcej w tym samym czasie w Polsce. Było to możliwe dzięki intensywnym zabiegom dyplomatycznym polskiego rządu.

Po powrocie do Polski kontynuował służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej, w 2022 r. przeszedł na emeryturę.

Swoje dramatyczne przeżycia Roman Jarmocik opisał w książce, którą zatytułował „Paragraf 358” (z takiego paragrafu był zatrzymany i sądzony). Więzienie, do którego trafił, powstało w latach dwudziestych ubiegłego wieku w okresie największego komunistycznego terroru. Było przeznaczone dla wrogów ustroju. Do dziś panują w nim srogie warunki – nieogrzewane cele, złe jedzenie i odizolowanie od kontaktów ze światem zewnętrznym.

Na spotkanie w Michałowie autor książki przywiózł też ze sobą przedmioty i rekwizyty, by można lepiej było zrozumieć, z czym w białoruskim więzieniu musiał się zmierzyć.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў ліпені-жніўні

    710 – перамога дружын Давыда Гарадзенскага у 1314 г. над войскамі крыжакоў пад Наваградкам. 625 – 12 жніўня 1399 г. паражэньне войск Вялікага Княства Літоўскага на чале з князем Вітаўтам у бітве супраць войскаў Залатой Арды на рацэ Ворскла. 510 …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (597) – у 1427 г. Вялікае Княства Літоўскае падпарадкавала сабе Вярхоўскія княствы (у вярхоўях ракі Ака).
  • (114) – 27.07.1910 г. у Войнаве Наваградзкага пав. памёр Уладыслаў Дыбоўскі (нарадзіўся 18.04.1838 г. у Адамарыне Вілейскага пав.), заолаг, батанік, палеантолаг, мінералог і фальклярыст. Закончыў Дэрпцкі унівэрсытэт, у якім працаваў з 1871 г., у 1878 г. пераехаў у Наваградчыну, дасьледаваў флёру і фаўну Наваградчыны, збіраў беларускі фальклёр.
  • (34) – 27.07.1990 г. Вярхоўны Савет БССР прыняў Дэклярацыю Аб Дзяржаўным Сувэрэнітэце БССР. Дзяржаўнае сьвята Рэспублікі Беларусь да часу прыходу да ўлады А. Лукашэнкі.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis