Pa prostu / Па-просту

  • Szucman z Nowaj Wioski

    Z cyklu "Płacz zvanoŭ" (Cz. 25)

    – Trzeba, żeby wszyscy Polacy chwycili się za prawo, bo jeśli Białorusy wezmą władzę w swoje ręce, to wszystkim będzie źle… Usim wiadomo, szto kali wosieniaj 1939 roku sawiety zajmali Zachodniuju Biełaruś, z wielkaj radaściu prywitali ich asobienno prawasłaŭnyja. Heto mieło swaje pryczyny, bo pad…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Hapčyna vnučka

    Siête stałosie v marciovi.

    Porankami šče trochi moroziło, ale dniom sonečko dobre hrêło, sniêh davno rozstav napreč. Posliêdnich para dion pohoda była vže vesnianaja.Agata šparko išła z dočkoju na prystanok, vony vybralisie do Biłostoku do dochtora. Marjola raz-po-raz pudbihała, starajučysie pospiêti za materoju, a siête ne było takoje proste…. ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

У свеце

  • 31 grudnia w Moskwie przedstawiciele władz białoruskich podpisali z rosyjskim gigantem Gazpromem tymczasową umowę na dostawy gazu do Białorusi. Do końca lutego obowiązywać mają te same zasady, które regulowały import niebieskiego paliwa z Rosji w 2019 r. Podpisano też dodatkowe porozumienia o kontynuowaniu dostaw gazu do Białorusi do 2021 r. i tranzytu surowca przez jej terytorium.
  • 8 stycznia w Brukseli Białoruś i UE zawarły umowę, na podstawie której od 1 czerwca 2020 r. mogą stanieć wizy schengeńskie dla białoruskich obywateli. Dokument został podpisany przez szefa białoruskiego MSZ Uładzimira Makieja oraz ministra spraw zagranicznych Chorwacji Dawora Božinovicia, działającego w imieniu chorwackiej prezydencji w Radzie Europejskiej, a także komisarz UE do spraw wewnętrznych Ylvę Johansson. Uproszczenie trybu wizowego przewiduje obniżenie kosztów wizy dla Białorusinów z 80 do 35 euro (od 2 lutego wchodzi w życie nowy kodeks wizowy UE, przewidujący wzrost opłaty za wizę schengeńską dla obywateli niektórych państw do poziomu 80 euro; do czasu wejścia w życie nowej umowy będzie to dotyczyło także Białorusinów).
  • 15 stycznia premier Rosji Dmitrij Miedwiediew podał się do dymisji. Jednocześnie prezydent Władimir Putin w swoim orędziu ogłosił plany reformowania ustroju politycznego państwa. Według planów rosyjskiego przywódcy znacznie wzrosłyby uprawnienia premiera i parlamentu kosztem zmniejszenia roli prezydenta. W ten sposób Rosja z państwa o ustroju zdecydowanie prezydenckim przesunęłaby się bliżej republiki prezydencko-parlamentarnej. 16 stycznia na stanowisko premiera powołano Michaiła Miszustina, ekonomistę, specjalistę od podatków.
  • 23 stycznia podczas sesji Parlamentu Europejskiego z inicjatywy specjalnego sprawozdawcy Europarlamentu Petrasa Auštrevičiusa odbyła się dyskusja dotycząca Białorusi. Stronę białoruską reprezentowali opozycjoniści – Anatol Labiedźka z Centrum „Eurapejski Dyjaloh”, Iryna Suchij z organizacji „Ekadom”, Wolha Kapacz z inicjatywy „Nasz Dom” i Aleś Siłkou, reprezentujący kampanię społeczną „Prawa wybaru”. Podczas posiedzenia omówiono trzy główne kwestie – budowę przy granicy z Litwą białoruskiej elektrowni jądrowej, przeprowadzone jesienią ubiegłego roku wybory parlamentarne i perspektywy zachowania przez Białoruś niepodległości po pogłębieniu integracji z Rosją.
  • Trzecie miejsce w najsłynniejszym rajdzie Dakar w kategorii ciężarówek zajęła białoruska załoga z kierowcą Siarhiejem Wiazowiczem, jadąca w ekipie MAZ Sportauto. Pierwsze miejsce zdobyła rosyjska załoga na KAMAZ-ie, prowadzonym przez Andrieja Karginowa. Najlepsza z polskich załóg w kategorii samochodów ciężarowych, jadąca w teamie Iveco, uplasowała się na szóstym miejscu. Najwyższe, trzecie, miejsce wśród Polaków w tegorocznej edycji Rajdu Dakar zajął jadący na quadzie Rafał Sonik.
  • Aleksander Łukaszenka jest najpopularniejszym politykiem zagranicznym w Rosji. Wynika tak z badań socjologicznych, które ostatnio przeprowadziło Centrum Badania Opinii Publicznej WCIOM. Białoruski prezydent postrzegany jest jako polityk prorosyjski oraz dobry gospodarz, który „zbudował stabilną i dynamiczną, rozwijającą się gospodarkę” i zapewnił „surowy porządek” w kraju. Pogląd, że Łukaszenka to anachroniczny dziwak i ostatni dyktator Europy jest, według tych badań, marginesem w rosyjskim społeczeństwie.

 

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны. Неабходныя палі пазначаны як *

Календарыюм

Гадоў таму

  • у ліпені-жніўні

    – у ліпені 1000 г. памерла князёўна полацкая, вялікая княгіня кіеўская Рагнеда. Разам з сынам Ізяславам адрадзіла беларускую, крывіцкую дзяржаву – Полацкае Княства. Першая ігуменьня ў Беларусі, у манастве – Анастасія. – 13 ліпеня 1260 г. войскі старабеларускай дзяржавы – …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (511) – чарговая вайна Вялікага Княства Літоўскага з Масквой. У ліпені 1514 г. наступіў захоп маскоўскімі войскамі горада Смаленска.
  • (317) – у ліпені 1708 г. швэдзкія войскі занялі Магілёў.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2025 Czasopis
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com