Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    Za rasstreł kaniec kancoŭ nikoho nie abwinawacili

    Potym Jurczeniu na UB dapytwali jaszcze czatery razy. Na kaniec pry prysustwi prakuratara. Jurczenia szczacielno raskazwaŭ, jak zaŭdawaŭ Niemcam ludziej, jakich pośle rasstralali. Nadto nie piareczyŭ toża, kali pytali jaho, ci heto praŭda, szto świedczyli ludzi. Na kaniec 15 stycznia 1953 r. pryznaŭso da winy,…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    14. Chto vpravo, chto vliêvo, chto v błudy

    Posłuchavšy v radivi 13 hrudnia 1981 promovu generała Jaruzelśkoho razy dva-try, my z Gienikom R. i Janom G. vyryšyli, što nam u Varšavi nema sensu zmahatisie ni za socijalizm, ni proti socijalizmu, i postanovili evakuovatisie na Biłostôčynu. Zreštoju, šče pered południom toho samoho dnia administracija domów studenta ohołosiła zarządzenie, što studenty povinny pokinuti akademiki i jiêchati dochaty. ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

У свеце

  • 31 grudnia w Moskwie przedstawiciele władz białoruskich podpisali z rosyjskim gigantem Gazpromem tymczasową umowę na dostawy gazu do Białorusi. Do końca lutego obowiązywać mają te same zasady, które regulowały import niebieskiego paliwa z Rosji w 2019 r. Podpisano też dodatkowe porozumienia o kontynuowaniu dostaw gazu do Białorusi do 2021 r. i tranzytu surowca przez jej terytorium.
  • 8 stycznia w Brukseli Białoruś i UE zawarły umowę, na podstawie której od 1 czerwca 2020 r. mogą stanieć wizy schengeńskie dla białoruskich obywateli. Dokument został podpisany przez szefa białoruskiego MSZ Uładzimira Makieja oraz ministra spraw zagranicznych Chorwacji Dawora Božinovicia, działającego w imieniu chorwackiej prezydencji w Radzie Europejskiej, a także komisarz UE do spraw wewnętrznych Ylvę Johansson. Uproszczenie trybu wizowego przewiduje obniżenie kosztów wizy dla Białorusinów z 80 do 35 euro (od 2 lutego wchodzi w życie nowy kodeks wizowy UE, przewidujący wzrost opłaty za wizę schengeńską dla obywateli niektórych państw do poziomu 80 euro; do czasu wejścia w życie nowej umowy będzie to dotyczyło także Białorusinów).
  • 15 stycznia premier Rosji Dmitrij Miedwiediew podał się do dymisji. Jednocześnie prezydent Władimir Putin w swoim orędziu ogłosił plany reformowania ustroju politycznego państwa. Według planów rosyjskiego przywódcy znacznie wzrosłyby uprawnienia premiera i parlamentu kosztem zmniejszenia roli prezydenta. W ten sposób Rosja z państwa o ustroju zdecydowanie prezydenckim przesunęłaby się bliżej republiki prezydencko-parlamentarnej. 16 stycznia na stanowisko premiera powołano Michaiła Miszustina, ekonomistę, specjalistę od podatków.
  • 23 stycznia podczas sesji Parlamentu Europejskiego z inicjatywy specjalnego sprawozdawcy Europarlamentu Petrasa Auštrevičiusa odbyła się dyskusja dotycząca Białorusi. Stronę białoruską reprezentowali opozycjoniści – Anatol Labiedźka z Centrum „Eurapejski Dyjaloh”, Iryna Suchij z organizacji „Ekadom”, Wolha Kapacz z inicjatywy „Nasz Dom” i Aleś Siłkou, reprezentujący kampanię społeczną „Prawa wybaru”. Podczas posiedzenia omówiono trzy główne kwestie – budowę przy granicy z Litwą białoruskiej elektrowni jądrowej, przeprowadzone jesienią ubiegłego roku wybory parlamentarne i perspektywy zachowania przez Białoruś niepodległości po pogłębieniu integracji z Rosją.
  • Trzecie miejsce w najsłynniejszym rajdzie Dakar w kategorii ciężarówek zajęła białoruska załoga z kierowcą Siarhiejem Wiazowiczem, jadąca w ekipie MAZ Sportauto. Pierwsze miejsce zdobyła rosyjska załoga na KAMAZ-ie, prowadzonym przez Andrieja Karginowa. Najlepsza z polskich załóg w kategorii samochodów ciężarowych, jadąca w teamie Iveco, uplasowała się na szóstym miejscu. Najwyższe, trzecie, miejsce wśród Polaków w tegorocznej edycji Rajdu Dakar zajął jadący na quadzie Rafał Sonik.
  • Aleksander Łukaszenka jest najpopularniejszym politykiem zagranicznym w Rosji. Wynika tak z badań socjologicznych, które ostatnio przeprowadziło Centrum Badania Opinii Publicznej WCIOM. Białoruski prezydent postrzegany jest jako polityk prorosyjski oraz dobry gospodarz, który „zbudował stabilną i dynamiczną, rozwijającą się gospodarkę” i zapewnił „surowy porządek” w kraju. Pogląd, że Łukaszenka to anachroniczny dziwak i ostatni dyktator Europy jest, według tych badań, marginesem w rosyjskim społeczeństwie.

 

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • У сакавіку

    – забойства язычнікамі ў 1250 г. ігумена Лаўрышаўскага манастыра, прападобнага Елісія, кананізаванага як сьвяты Беларусі. – 31.03.1785 г. у Варшаве памёр Антоні Тызэнгаўз (нар. у 1733 г. у Новаельні на Гродзеншчыне), палітычны і грамадзкі дзеяч ВКЛ, асьветнік, з 1765 г. …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (161) – 22.03.1864 г. быў павешаны ў Вільні Кастусь Каліноўскі.
  • (104) – 22.03.1921 г. у Вільні выйшаў першы нумар газэты „Беларускі Звон”, якога выдаўцом ды рэдактарам быў Францішак Аляхновіч. Газэта выдавалася да 24.02.1923 г.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2025 Czasopis