Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  10. Abława na kamunistaŭ

  Nidaŭno minuło 70 let ad baluczaj tragedii, jakaja zdaryłasa ŭ Harkawiczach. Za Niemca, 8 marca 1942 r., hitleraŭcy razstralali tam dziewiacioch życialej. Pry darożcy za wioskaj, dzie adbyłasa egzekucja, da dzisia staić niewialiki kamienny pomniczak...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Trava zabytia

  13. Druha i tretia stryń

  Dobrych deseť liêt tomu, koli ja robiv zakupy v „ Biedronci” v Biêlśku, pudyjšła do mene neznakoma starša kobiêta, pryvitałasie i skazała: A viête znajete, što my z vami svojaki?..ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

У свеце

 • 31 grudnia w Moskwie przedstawiciele władz białoruskich podpisali z rosyjskim gigantem Gazpromem tymczasową umowę na dostawy gazu do Białorusi. Do końca lutego obowiązywać mają te same zasady, które regulowały import niebieskiego paliwa z Rosji w 2019 r. Podpisano też dodatkowe porozumienia o kontynuowaniu dostaw gazu do Białorusi do 2021 r. i tranzytu surowca przez jej terytorium.
 • 8 stycznia w Brukseli Białoruś i UE zawarły umowę, na podstawie której od 1 czerwca 2020 r. mogą stanieć wizy schengeńskie dla białoruskich obywateli. Dokument został podpisany przez szefa białoruskiego MSZ Uładzimira Makieja oraz ministra spraw zagranicznych Chorwacji Dawora Božinovicia, działającego w imieniu chorwackiej prezydencji w Radzie Europejskiej, a także komisarz UE do spraw wewnętrznych Ylvę Johansson. Uproszczenie trybu wizowego przewiduje obniżenie kosztów wizy dla Białorusinów z 80 do 35 euro (od 2 lutego wchodzi w życie nowy kodeks wizowy UE, przewidujący wzrost opłaty za wizę schengeńską dla obywateli niektórych państw do poziomu 80 euro; do czasu wejścia w życie nowej umowy będzie to dotyczyło także Białorusinów).
 • 15 stycznia premier Rosji Dmitrij Miedwiediew podał się do dymisji. Jednocześnie prezydent Władimir Putin w swoim orędziu ogłosił plany reformowania ustroju politycznego państwa. Według planów rosyjskiego przywódcy znacznie wzrosłyby uprawnienia premiera i parlamentu kosztem zmniejszenia roli prezydenta. W ten sposób Rosja z państwa o ustroju zdecydowanie prezydenckim przesunęłaby się bliżej republiki prezydencko-parlamentarnej. 16 stycznia na stanowisko premiera powołano Michaiła Miszustina, ekonomistę, specjalistę od podatków.
 • 23 stycznia podczas sesji Parlamentu Europejskiego z inicjatywy specjalnego sprawozdawcy Europarlamentu Petrasa Auštrevičiusa odbyła się dyskusja dotycząca Białorusi. Stronę białoruską reprezentowali opozycjoniści – Anatol Labiedźka z Centrum „Eurapejski Dyjaloh”, Iryna Suchij z organizacji „Ekadom”, Wolha Kapacz z inicjatywy „Nasz Dom” i Aleś Siłkou, reprezentujący kampanię społeczną „Prawa wybaru”. Podczas posiedzenia omówiono trzy główne kwestie – budowę przy granicy z Litwą białoruskiej elektrowni jądrowej, przeprowadzone jesienią ubiegłego roku wybory parlamentarne i perspektywy zachowania przez Białoruś niepodległości po pogłębieniu integracji z Rosją.
 • Trzecie miejsce w najsłynniejszym rajdzie Dakar w kategorii ciężarówek zajęła białoruska załoga z kierowcą Siarhiejem Wiazowiczem, jadąca w ekipie MAZ Sportauto. Pierwsze miejsce zdobyła rosyjska załoga na KAMAZ-ie, prowadzonym przez Andrieja Karginowa. Najlepsza z polskich załóg w kategorii samochodów ciężarowych, jadąca w teamie Iveco, uplasowała się na szóstym miejscu. Najwyższe, trzecie, miejsce wśród Polaków w tegorocznej edycji Rajdu Dakar zajął jadący na quadzie Rafał Sonik.
 • Aleksander Łukaszenka jest najpopularniejszym politykiem zagranicznym w Rosji. Wynika tak z badań socjologicznych, które ostatnio przeprowadziło Centrum Badania Opinii Publicznej WCIOM. Białoruski prezydent postrzegany jest jako polityk prorosyjski oraz dobry gospodarz, który „zbudował stabilną i dynamiczną, rozwijającą się gospodarkę” i zapewnił „surowy porządek” w kraju. Pogląd, że Łukaszenka to anachroniczny dziwak i ostatni dyktator Europy jest, według tych badań, marginesem w rosyjskim społeczeństwie.

 

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў ліпені-жніўні

  955 – 10.07.1067 г. на Дняпры каля Воршы адбылася сустрэча князёў Яраславічаў з полацкім князем Усяславам Брачыславічам. Кіеўскі князь Ізяслаў пад прысягай цалаваў крыж ды прысягаў, што не прычыніць зла Усяславу і яго сынам. Аднак яны былі спайманы, закаваны ў кайданы, адвезены ў Кіеў …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2022 Czasopis