Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  23. Zabytaja tragedia kala Krynak (1)

  U viosaczcy Trejgli niedaloka Krynak za sanacji żyli bahatyja haspadare Jurczeni, jakija mieli 23 ha ziamli. „Bahatyroŭ” u czerwcu 1941 r. enkavudzisty vyvieźli na Sibir (viarnulisa ŭ 1946 r.). Z hetaj pryczyny pośle pajszła ŭ vioscy i vakolicy nizhoda. Syn „kułakoŭ” Edzik za sanacji byŭ…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  11. Jabłyka i pomarančy

  Knižki i filmy podôbny do jabłyk i pomarančuv. Odny i druhi naležat do ovocuv, ale smakujut preč po-raznomu. (Steven King) To było tohdy, jak ja brontavsie hołodny po Krystijaniji, siêtum divovidnum miêsti, kotoroho čołoviêk ne pokine, poka vono ne nakłade na joho svojoji pôznaki… Siêty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (I.2024)

У свеце

 • 21 студзеня ў мемарыяльных мерапрыемствах на могілках Росы ў Вільні прынялі ўдзел таксама беларускія добраахвотнікі, якія ваявалі ва Украіне Фота з Інтэрнэту
  21 студзеня ў мемарыяльных мерапрыемствах на могілках Росы ў Вільні прынялі ўдзел таксама беларускія добраахвотнікі, якія ваявалі ва Украіне
  Фота з Інтэрнэту
 • 5 stycznia Białoruś odwołała na konsultacje swojego ambasadora w Sztokholmie, Dzmitryja Mironczyka, a Szwecja kierującą ambasadą w Mińsku charge d’affaires, Evę Sundquist. Decyzja Mińska ma związek z postanowieniem rządu Szwecji, by powołać specjalną przedstawicielkę do spraw demokratycznej Białorusi i słowami ministra spraw zagranicznych Szwecji o tym, że Swiatłana Cichanoŭskaja wygrała wybory prezydenckie. Szwecja, tak jak i inne kraje zachodnie, nie ma obecnie akredytowanego ambasadora w Białorusi.
 • 6 stycznia egzarcha Konstantynopola Justinus (Ilmar) Kiviloo, który przybył do Wilna z Estonii, odprawił pierwszą liturgię, która zwieńczyła powołanie nowej jurysdykcji prawosławnej na Litwie. Powstający tam Egzarchat Patriarchatu Konstantynopolitańskiego obejmuje dziesięciu kapłanów posługujących i dziesięć wspólnot w różnych miejscach kraju. Dotychczas prawosławni na Litwie zrzeszeni byli wyłącznie w podlegającym Patriarchatowi Moskiewskiemu Litewskim Kościele Prawosławnym.
 • 8 stycznia władze w Mińsku poinformowały oficjalnie Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE, że nie mają zamiaru zapraszać obserwatorów tej organizacji na wybory, które odbędą się 25 lutego. Andrej Dapkiŭnas, stały przedstawiciel Białorusi przy OBWE, uzasadniał ten krok, stronniczością systemu obserwacji wyborów prowadzony przez tę organizację. Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanoŭskaja wezwała do bojkotu głosowania 25 lutego.
 • Swiatłana Cichanoŭskaja po raz drugi już wzięła udział w Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos. Spotkała się tam m.in. z prezydentami Polski i Węgier, premierem Chorwacji i ministrem spraw zagranicznych Ukrainy. Uczestniczyła również w dyskusji na temat wolności mediów z udziałem redaktorów światowych serwisów i panelu dotyczącym Białorusi z udziałem białoruskich ekonomistów.
 • 21 stycznia w Wilnie odbyły się uroczystości, upamiętniające 161.rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. W tegorocznych obchodach, oprócz prezydentów Polski i Litwy, wzięła udział także Swiatłana Cichanoŭskaja – liderka białoruskiej opozycji demokratycznej – a także przedstawiciele Ukrainy.
 • Emigracyjna Rada Białoruskiej Republiki Ludowej zaapelowała do wszystkich rodaków o uczczenie przypadającej w tym roku setnej rocznicy urodzin wybitnego białoruskiego pisarza Wasila Bykawa. Bykaŭ, nominowany do literackiej Nagrody Nobla, uznawany jest za jednego z najwybitniejszych twórców białoruskiej literatury. Był aktywny w życiu politycznym. W 1968 r. protestował przeciw sowieckiej interwencji w Czechosłowacji, a w 1980 przeciw inwazji na Afganistan. Po upadku komunizmu był jednym z liderów białoruskiego odrodzenia narodowego i założycielem Białoruskiego Komitetu Helsińskiego. Za krytykę Łukaszenki musiał w 1997 r. udać się na emigrację na Zachód. Do Mińska wrócił niedługo przed śmiercią (zmarł 22 czerwca 2003 r.). Do tej pory w Mińsku nie ma ulicy noszącej imię pisarza, ani jego pomnika.
 • Metropolita Jewgienij, zwierzchnikowi Estońskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego, będzie musiał opuścić Estonię. Tamtejsze władze postanowiły nie przedłużać pozwolenia na jego dalszy pobyt (wydane było na cztery lata). Zdaniem Tallina, hierarcha w swojej działalności publicznej wyrażał poparcie dla działań Rosji w Ukrainie, co stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa.
 • Białorusini i Rosjanie nie wzięli udziału w młodzieżowej Olimpiadzie Zimowej w Korei Południowej (19 stycznia – 1 lutego). Uczestnictwo sportowców z Rosji i Białorusi w międzynarodowych zawodach sportowych zostało objęte sankcjami z powodu agresji (lub współudziału w agresji) przeciwko Ukrainie.
 • Jak wynika z opublikowanych najnowszych danych amerykańskiej organizacji Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ), na świecie 1 stycznia 2023 r.  uwięzionych było 320 dziennikarzy. Liderzy niechlubnego rankingu to Chiny (44 dziennikarzy), Birma (43) i Białoruś (28). Zaraz za nimi znalazły się Rosja, Wietnam, Izrael oraz Iran.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў чэрвені

  530 – 1494 г. – атрыманьне горадам Высокае самакіраваньня паводле магдэбургскага права. 220 – 1.06.1804 г. у Наваспаскім на Смаленшчыне нар. Міхал Глінка, кампазітар, заснавальнік рускай клясычнай музыкі. Найбольш вядомыя яго творы: оперы „Жыцьцё за цара” (1836), „Руслан і Людміла” …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (99) – 25.06.1925 г. быў заснаваны ў польскім Сойме новы пасольскі клюб пад назовам Беларуская Сялянска-Работніцкая Грамада.. Клюб даў пачатак партыі ды аграмаднаму грамадзкаму руху.
 • (32) – 25.06.1992 г. Ваяводзкі суд у Беластоку зарэгістраваў Праграмную Раду тыднёвіка „Ніва” (выдаўца тыднёвіка Беларусаў у Польшчы „Ніва”), у якую ўвайшлі прадстаўнікі Беларускага Аб’яднаньня Студэнтаў, Беларускага Літаратурнага Аб’яднаньня „Белавежа”, Беларускага Дэмакратычнага Аб’яднаньня, Асацыяцыі Беларускіх Журналістаў і Зьвязу Беларускай Моладзі.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis