Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  22. Pierapałki sołtysa Nowaha Tryścianoha (2)

  Stanisłava Żynela sudzili za toje, szto byŭszy nimieckim soltysam „vymagał bezwzględnego podporządkowania się zarządzeniom władz niemieckich, uciekając się nawet do przemocy w wypadku, gdy ktoś uchylał się od stawianych przez niego żądań, a nawet biciem terroryzovał ludność swego sołectwa”. Prakuratar dakazvaŭ, szto ad 1942-ho da…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  10. Siêta nauka ne dla mene

  Ślubuję uroczyście, że będę: a) zachowywać postawę moralną i obywatelską godną studenta Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej; b) systematycznie i pilnie zdobywać wiedzę w celu należytego przygotowania do pracy zawodowej oraz aktywnego uczestniczenia w budowie socjalizmu… („Ślubowanie studenta”, 1977) Čom ja pujšov studyjovati fizyku, a ne, prykładom,… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (XІI.2023)

У свеце

 • На пачатку снежня ў Канадзе ў межах марафона салідарнасьці прайшла акцыя падтрымкі захопленых у палон беларускіх журналістаў Фота з Фейсбука
  На пачатку снежня ў Канадзе ў межах марафона салідарнасьці прайшла акцыя падтрымкі захопленых у палон беларускіх журналістаў
  Фота з Фейсбука
 • 29 grudnia w Kijowie odbyła się konferencja białoruskiego ruchu narodowo-wyzwoleńczego „Szlach da svabody”. W wydarzeniu zainicjowanym przez Fundację Konstantego Kalinowskiego wzięli udział białoruscy żołnierze-ochotnicy, przedstawiciele emigracyjnych struktur demokratycznych i ukraińscy parlamentarzyści. Głównym tematem obecnym podczas spotkań była strategia walki o wyzwolenie Białorusi. 
 • Od 1 grudnia zostało zawieszone członkostwo Białoruskiego Czerwonego Krzyża (BCzK) w Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC). W komunikacie prasowym opublikowanym na stronie internetowej organizacji poinformowano, że taki krok został podjęty ze względu na fakt, że BCzK odmówił usunięcia swojego szefa Dzmitryja Szaŭcowa ze stanowiska. IFRC przypisuje mu skandaliczne wypowiedzi na temat broni jądrowej i deportowania ukraińskich dzieci do Białorusi, a także wizyty w okupowanych przez Rosjan ukraińskich miastach Ługańsk i Donieck.
 • Prezydent Andrzej Duda nie ustawił się do wspólnego zdjęcia z przywódcami państw biorących udział w zorganizowanej w dniach 1-15 grudnia konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju ze względu na obecność Aleksandra Łukaszenki. Z tego powodu ze wspólnej fotografii zrezygnowali także prezydenci Liwy i Łotwy.
 • 4 grudnia z wizytą w Pekinie gościł Aleksander Łukaszenka. Spotkał się z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem. W lakonicznym oficjalnym komunikacie podano, iż podczas spotkania „omawiano zagadnienia współpracy handlowej, gospodarczej, inwestycyjnej i międzynarodowej”. 
 • 8 grudnia Międzynarodowy Komitet Olimpijski ogłosił decyzję o dopuszczeniu do udziału sportowców z Rosji i Białorusi w igrzyskach olimpijskich w Paryżu jako „neutralnych”. MKOl potwierdził swoje wcześniejsze stanowisko, że „w sporcie mogą uczestniczyć indywidualni sportowcy z Rosji i Białorusi, którzy nie mieli związków z resortami siłowymi swoich krajów, nie brali udziału w wojennej propagandzie, w żaden sposób nie wspierali wojny”.
 • UE przekaże białoruskiej opozycji dodatkowe 5 mln euro na wsparcie kultury narodowej. Wcześniej Unia Europejska poinformowała o wydzieleniu 30 milionów euro na rzecz wsparcia białoruskiej społeczności obywatelskiej i sił demokratycznych. Oznacza to, że od 2020 r Unia przeznaczyła na wsparcie sił demokratycznych Białorusi 140 milionów euro.
 • Wielka Brytania rozszerzyła listę objętych sankcjami funkcjonariuszy reżimu Łukaszenki o kolejnych 17 sędziów i prokuratorów. Są to osoby, które uczestniczyły aktywnie w procesach politycznych, skazujących działaczy białoruskiej opozycji na kary wieloletniego więzienia.
 • 10 grudnia Aleksander Łukaszenka przebywał z wizytą w kolejnych krajach afrykańskich – tym razem w Kenii i Gujanie Równikowej. Spotkał się z przywódcami tych państw, z którymi rozmawiał o wymianie handlowej – w zamian za artykuły spożywcze Białoruś pomoże w mechanizacji rolnictwa i rozwoju systemu opieki zdrowotnej.
 • 12 grudnia Władimir Putin podpisał dokument odraczający o pięć lat spłatę przez Białoruś zaciągniętych w Rosji długów. Zamiast do końca 2023 r., Mińsk może spłacić swoje zobowiązania dopiero w latach 2029-2035.
 • 14 grudnia podczas szczytu UE w Brukseli przywódcy państw członkowskich zdecydowali o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdową. Oprócz tego status kraju kandydującego przyznano Gruzji oraz podjęto decyzję o zainicjowaniu takiej procedury wobec Bośni i Hercegowiny. 
 • Jak wynika z raportu Reporterów bez Granic (RSF) Białoruś znalazła się na trzecim miejscu – po Chinach i Birmie (Mjanmie) – pod względem liczby uwięzionych dziennikarzy. Obecnie w białoruskich więzieniach i aresztach przebywa 39 dziennikarzy. O siedmiu więcej niż w poprzednim roku.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў чэрвені

  530 – 1494 г. – атрыманьне горадам Высокае самакіраваньня паводле магдэбургскага права. 220 – 1.06.1804 г. у Наваспаскім на Смаленшчыне нар. Міхал Глінка, кампазітар, заснавальнік рускай клясычнай музыкі. Найбольш вядомыя яго творы: оперы „Жыцьцё за цара” (1836), „Руслан і Людміла” …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (215) – 1809 г. –  заснаваньне ў Магілёве першай у Беларусі мэтэаралягічнай станцыі.
 • (193) – 15.06.1831 г. у Селішчы Наваградзкага павету нар. Вінцэсь Каратынскі (пам. 7.02.1891 г. у Варшаве), паэт, перакладчык, журналіст. Пісаў у асноўным творы на польскай мове на беларускія тэмы, таксама зьяўляецца аўтарам беларускамоўных вершаў. Пахаваны на Старых Павонзках.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis