Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  23. Zabytaja tragedia kala Krynak (1)

  U viosaczcy Trejgli niedaloka Krynak za sanacji żyli bahatyja haspadare Jurczeni, jakija mieli 23 ha ziamli. „Bahatyroŭ” u czerwcu 1941 r. enkavudzisty vyvieźli na Sibir (viarnulisa ŭ 1946 r.). Z hetaj pryczyny pośle pajszła ŭ vioscy i vakolicy nizhoda. Syn „kułakoŭ” Edzik za sanacji byŭ…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  11. Jabłyka i pomarančy

  Knižki i filmy podôbny do jabłyk i pomarančuv. Odny i druhi naležat do ovocuv, ale smakujut preč po-raznomu. (Steven King) To było tohdy, jak ja brontavsie hołodny po Krystijaniji, siêtum divovidnum miêsti, kotoroho čołoviêk ne pokine, poka vono ne nakłade na joho svojoji pôznaki… Siêty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (XІI.2023)

У свеце

 • На пачатку снежня ў Канадзе ў межах марафона салідарнасьці прайшла акцыя падтрымкі захопленых у палон беларускіх журналістаў Фота з Фейсбука
  На пачатку снежня ў Канадзе ў межах марафона салідарнасьці прайшла акцыя падтрымкі захопленых у палон беларускіх журналістаў
  Фота з Фейсбука
 • 29 grudnia w Kijowie odbyła się konferencja białoruskiego ruchu narodowo-wyzwoleńczego „Szlach da svabody”. W wydarzeniu zainicjowanym przez Fundację Konstantego Kalinowskiego wzięli udział białoruscy żołnierze-ochotnicy, przedstawiciele emigracyjnych struktur demokratycznych i ukraińscy parlamentarzyści. Głównym tematem obecnym podczas spotkań była strategia walki o wyzwolenie Białorusi. 
 • Od 1 grudnia zostało zawieszone członkostwo Białoruskiego Czerwonego Krzyża (BCzK) w Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC). W komunikacie prasowym opublikowanym na stronie internetowej organizacji poinformowano, że taki krok został podjęty ze względu na fakt, że BCzK odmówił usunięcia swojego szefa Dzmitryja Szaŭcowa ze stanowiska. IFRC przypisuje mu skandaliczne wypowiedzi na temat broni jądrowej i deportowania ukraińskich dzieci do Białorusi, a także wizyty w okupowanych przez Rosjan ukraińskich miastach Ługańsk i Donieck.
 • Prezydent Andrzej Duda nie ustawił się do wspólnego zdjęcia z przywódcami państw biorących udział w zorganizowanej w dniach 1-15 grudnia konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju ze względu na obecność Aleksandra Łukaszenki. Z tego powodu ze wspólnej fotografii zrezygnowali także prezydenci Liwy i Łotwy.
 • 4 grudnia z wizytą w Pekinie gościł Aleksander Łukaszenka. Spotkał się z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem. W lakonicznym oficjalnym komunikacie podano, iż podczas spotkania „omawiano zagadnienia współpracy handlowej, gospodarczej, inwestycyjnej i międzynarodowej”. 
 • 8 grudnia Międzynarodowy Komitet Olimpijski ogłosił decyzję o dopuszczeniu do udziału sportowców z Rosji i Białorusi w igrzyskach olimpijskich w Paryżu jako „neutralnych”. MKOl potwierdził swoje wcześniejsze stanowisko, że „w sporcie mogą uczestniczyć indywidualni sportowcy z Rosji i Białorusi, którzy nie mieli związków z resortami siłowymi swoich krajów, nie brali udziału w wojennej propagandzie, w żaden sposób nie wspierali wojny”.
 • UE przekaże białoruskiej opozycji dodatkowe 5 mln euro na wsparcie kultury narodowej. Wcześniej Unia Europejska poinformowała o wydzieleniu 30 milionów euro na rzecz wsparcia białoruskiej społeczności obywatelskiej i sił demokratycznych. Oznacza to, że od 2020 r Unia przeznaczyła na wsparcie sił demokratycznych Białorusi 140 milionów euro.
 • Wielka Brytania rozszerzyła listę objętych sankcjami funkcjonariuszy reżimu Łukaszenki o kolejnych 17 sędziów i prokuratorów. Są to osoby, które uczestniczyły aktywnie w procesach politycznych, skazujących działaczy białoruskiej opozycji na kary wieloletniego więzienia.
 • 10 grudnia Aleksander Łukaszenka przebywał z wizytą w kolejnych krajach afrykańskich – tym razem w Kenii i Gujanie Równikowej. Spotkał się z przywódcami tych państw, z którymi rozmawiał o wymianie handlowej – w zamian za artykuły spożywcze Białoruś pomoże w mechanizacji rolnictwa i rozwoju systemu opieki zdrowotnej.
 • 12 grudnia Władimir Putin podpisał dokument odraczający o pięć lat spłatę przez Białoruś zaciągniętych w Rosji długów. Zamiast do końca 2023 r., Mińsk może spłacić swoje zobowiązania dopiero w latach 2029-2035.
 • 14 grudnia podczas szczytu UE w Brukseli przywódcy państw członkowskich zdecydowali o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdową. Oprócz tego status kraju kandydującego przyznano Gruzji oraz podjęto decyzję o zainicjowaniu takiej procedury wobec Bośni i Hercegowiny. 
 • Jak wynika z raportu Reporterów bez Granic (RSF) Białoruś znalazła się na trzecim miejscu – po Chinach i Birmie (Mjanmie) – pod względem liczby uwięzionych dziennikarzy. Obecnie w białoruskich więzieniach i aresztach przebywa 39 dziennikarzy. O siedmiu więcej niż w poprzednim roku.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў ліпені-жніўні

  710 – перамога дружын Давыда Гарадзенскага у 1314 г. над войскамі крыжакоў пад Наваградкам. 625 – 12 жніўня 1399 г. паражэньне войск Вялікага Княства Літоўскага на чале з князем Вітаўтам у бітве супраць войскаў Залатой Арды на рацэ Ворскла. 510 …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (169) – 19.07.1855 г. у Кахачыне пад Оршай памёр Тамаш Зан (нарадзіўся 21.12.1796 г. у Мясоце Наваградзкага пав.), паэт-рамантык, сябра Адама Міцкевіча. З 1841 г. жыў у Кахачыне каля Оршы. Пахаваны ў Смалянах – магіла захавалася.
 • (81) –  19.07.1943 г. у Ніжне-Амурскім ГУЛАГу загінуў Сяргей Дарожны (сапр. Серада, нар. 25.02.1909 г. у Слоніме), паэт, друкаваўся з 1925 г., выйшла некалькі зборнікаў паэзіі ды перакладаў.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis