Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

    Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    9. Miastu H. na do widzenia

    Jeszcze mi tylko spacer pozostał Wąską aleją przez zielony park Wiatr w drzewach szemrze ledwie przebudzony Tak jak wczoraj, przedwczoraj, od lat Tak dziwna ta chwila brakuje słów… (Budka Suflera, „Memu miastu na do widzenia”, 1974) Nedaleko od mojoho liceja byv neveliki park, utisnuty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (VII-VIII.2023)

У свеце

  • Адзін з двух зачыненых у жніўні пунктаў пропуску на беларуска-літоўскай мяжы Фота з Фейсбука
    Адзін з двух зачыненых у жніўні пунктаў пропуску на беларуска-літоўскай мяжы
    Фота з Фейсбука
  • Poseł Eugeniusz Czykwin został nowym przewodniczącym Międzyparlamentarnego Zgromadzenia Prawosławia, organizacji zrzeszającej prawosławnych parlamentarzystów z całego świata. Na jubileuszowym XXX zjeździe w Chalcedonie w Grecji w dniach 29 czerwca – 3 lipca zastąpił on deputowanego Dumy Państwowej Rosji Siergieja Gawriłowa, który tę funkcje pełnił od 2018 r. Do udziału w posiedzeniu nie zostały dopuszczone delegacje Rosji, Białorusi i Syrii. 
  • 3 lipca sekretarz stanu USA Antony Blinken przesłał w imieniu narodu amerykańskiego życzenia dla narodu białoruskiego. – Wasza odwaga, wytrzymałość i wytrwałość w dążeniu do demokratycznej, suwerennej i stabilnej przyszłości dla Białorusi zainspirowała świat – napisał w posłaniu zamieszczonym na stronie ambasady USA w Białorusi. Podkreślił, że Stany Zjednoczone od ponad 30 lat popierają walkę o demokratyczną, niezależną i suwerenną Białoruś, wspierają też wysiłki na rzecz białoruskiego języka, kultury i tożsamości.
  • 5 lipca podczas posiedzenia Rady Praw Człowieka ONZ specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. Białorusi Anais Marin przedstawiła swój doroczny raport. Wynika z niego, że ponad 1500 osób w Białorusi jest nadal przetrzymywanych z powodów politycznych, przy średnio 17 arbitralnych aresztowaniach dziennie od 2020 r. Ponadto obrońcy praw człowieka są nieustannie prześladowani, a ponad 1600 „niepożądanych” organizacji zostało rozwiązanych siłą, w tym wszystkie niezależne związki zawodowe. – Ilustruje to celową politykę państwa, mającą na celu oczyszczenie przestrzeni obywatelskiej z pozostałych elementów sprzeciwu – mówiła Anais Marin, komentując swój raport na posiedzeniu Rady.
  • 12 lipca podczas szczytu NATO w Wilnie doszło do spotkania prezydenta USA Joe Bidena z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanoŭską. – Białorusini mogą liczyć na poparcie USA – po spotkaniu napisała w Telegramie liderka białoruskich sił demokratycznych.
  • W dniach 29-30 lipca odbył się tzw. maraton solidarności „Nam nie jest wszystko jedno”, którego celem było zbieranie pieniędzy na pomoc więźniom politycznym w Białorusi. Akcja była promowana i transmitowana na antenie przez ponad 20 niezależnych mediów, a jego inicjatorką była Wolha Harbunowa, przedstawicielka opozycyjnego Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Swiatłany Cichanoŭskiej. W ciągu dwóch dni darczyńcy wpłacili łącznie 574 356 euro. Zebrane środki zostaną rozdzielone pomiędzy 13 fundacje – partnerów akcji i przekazane bezpośrednio na pomoc więźniom politycznym i ich rodzinom.
  • 3 sierpnia Unia Europejska nałożyła nowe sankcje na Białoruś. Kolejne restrykcje wprowadzają zakaz eksportu do Białorusi towarów i technologii, które mogą przyczyniać się do militarnego wzmocnienia tego kraju. Sankcje obejmują całkowity zakaz wywozu broni palnej i amunicji. Ich nałożenie uzasadniono zaangażowaniem Mińska w agresję Rosji na Ukrainę oraz koniecznością ukrócenia procederu obchodzenia zachodnich restrykcji przez Rosję za pośrednictwem Białorusi. Tydzień po UE swoje sankcje na Białoruś rozszerzyły USA i Kanada.
  • 7 sierpnia Międzynarodowe Biuro Pokoju, organizacja założona w 1891 r., ogłosiło, że do Pokojowej Nagrody Nobla nominuje w tym roku trzy organizacje broniące prawa do odmowy służby wojskowej ze względów moralnych. Wśród nich jest białoruski Nasz Dom, rosyjski Ruch Świadomie Odmawiających Służby Wojskowej oraz Ukraiński Ruch Pacyfistyczny. 
  • 9 sierpnia, w trzecią rocznicę sfałszowanych przez Łukaszenkę wyborów prezydenckich i wielkich protestów społecznych w Białorusi, pojawiły się odezwy różnych działających poza krajem białoruskich formacji, wzywające do przygotowania się do walki o wolność. Wydali je m.in. walczący w Ukrainie przeciwko Rosji białoruski Pułk Kalinowskiego oraz Rada Białoruskiej Republiki Ludowej. „Czekajcie na sygnał”, „Należy szykować siły do dalszej walki” – czytamy w tych odezwach. Do rodaków zwróciła się też Światłana Cichanoŭskaja, liderka białoruskiej opozycji na emigracji. Powiedziała: „– Ten dzień mógł stać się początkiem nowej Białorusi. Białorusi, gdzie nigdy nie będzie więźniów politycznych i prześladowań za inne poglądy. Białorusi, gdzie rozmowa w języku ojczystym będzie powodem do zachwytu, a nie przemocy. Białorusi, gdzie ludzie chcą przyjeżdżać, a nie z niej uciekać”. 
  • W nocy z 18 na 19 sierpnia Litwa zamknęła przejścia graniczne z Białorusią w Szumsku i Twereczu. Czynne są jednak nadal cztery inne punkty kontroli granicznej. Litewska minister spraw wewnętrznych Agne Biliotaite powiedziała, że zamknięcie przejść podyktowane jest rosnącym przemytem oraz zagrożeniem związanym z grupą Wagnera.
  • 20 sierpnia po raz pierwszy w barwach Polski wystartowała na mistrzostwach świata w lekkiej atletyce w Budapeszcie Kryscina Cimanoŭskaja. Białoruska sprinterka na pamiętnych igrzyskach w Tokio w 2021 r. poprosiła o azyl i otrzymała go w Polsce. Od sierpnia 2022 r. posiada polskie obywatelstwo.
  • Belaruskalij, białoruski potentat w produkcji i eksporcie nawozów sztucznych, wyeksportował w tym roku o co najmniej 1/3 swoich produktów mniej niż zazwyczaj. Tak wynika z informacji głównych północnoamerykańskich koncernów tej branży (Nutrien i Mosaic) i zarazem konkurentów Belaruskalij. Spadek jest wynikiem zachodnich sankcji oraz utrudnień z dostępem do portów dla białoruskich produktów. 
  • O 168 procent wzrosła w tym roku liczba migrantów zatrzymanych w Niemczech przy granicy z Polską – donosi niemiecka prasa. Według niemieckiej policji wielu uciekinierów z Bliskiego Wschodu czy Afganistanu wybiera drogę przez Rosję i Białoruś, skąd przekracza granicę z Polską na odcinku trudnym do skontrolowania, bo przebiegającym przez bagna i puszczę. Wielu polityków szczególnie z przygranicznych krajów związkowych Niemiec wzywa do czasowego przywrócenia stałych kontroli na granicy z Polską. Minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser jak dotąd odrzuca taką możliwość.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў траўні

    770 – у 1254 г. быў падпісаны мірны дагавор паміж вялікім князем Міндоўгам і галіцка-валынскім князем Данілам Раманавічам. 740 – разгром у 1284 г. войскамі літоўскага князя Рынгальда мангола-татарскіх войск каля вёскі Магільна. 530 – у 1494 г. у Гародні …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (93) – 17.05.1931 г. памёр у турме у Маскве мітрапаліт менскі й беларускі Мелхісэдэк (Міхаіл Паеўскі, нар. у 1878 г. у в. Вітулін непадалёк Белай Падляшскай, Сядлецкай губэрні). Быў актыўным прыхільнікам абвяшчэньня Беларускай Аўтакефальнай Праваслаўнай Царквы.
  • (90) – 17.05.1934 г. у Менску расстраляны Алесь Салагуб (нар. 18.10.1906 г. у Зарудзічах каля Смаргоні), паэт. Закончыў Віленскую Беларускую Гімназію (1927), у 1928 г. нелегальна перайшоў у БССР, у 1931 г. закончыў Беларускі Дзяржаўны Унівэрсытэт

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis