Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  23. Zabytaja tragedia kala Krynak (1)

  U viosaczcy Trejgli niedaloka Krynak za sanacji żyli bahatyja haspadare Jurczeni, jakija mieli 23 ha ziamli. „Bahatyroŭ” u czerwcu 1941 r. enkavudzisty vyvieźli na Sibir (viarnulisa ŭ 1946 r.). Z hetaj pryczyny pośle pajszła ŭ vioscy i vakolicy nizhoda. Syn „kułakoŭ” Edzik za sanacji byŭ…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  11. Jabłyka i pomarančy

  Knižki i filmy podôbny do jabłyk i pomarančuv. Odny i druhi naležat do ovocuv, ale smakujut preč po-raznomu. (Steven King) To było tohdy, jak ja brontavsie hołodny po Krystijaniji, siêtum divovidnum miêsti, kotoroho čołoviêk ne pokine, poka vono ne nakłade na joho svojoji pôznaki… Siêty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (VII-VIII.2023)

У свеце

 • Адзін з двух зачыненых у жніўні пунктаў пропуску на беларуска-літоўскай мяжы Фота з Фейсбука
  Адзін з двух зачыненых у жніўні пунктаў пропуску на беларуска-літоўскай мяжы
  Фота з Фейсбука
 • Poseł Eugeniusz Czykwin został nowym przewodniczącym Międzyparlamentarnego Zgromadzenia Prawosławia, organizacji zrzeszającej prawosławnych parlamentarzystów z całego świata. Na jubileuszowym XXX zjeździe w Chalcedonie w Grecji w dniach 29 czerwca – 3 lipca zastąpił on deputowanego Dumy Państwowej Rosji Siergieja Gawriłowa, który tę funkcje pełnił od 2018 r. Do udziału w posiedzeniu nie zostały dopuszczone delegacje Rosji, Białorusi i Syrii. 
 • 3 lipca sekretarz stanu USA Antony Blinken przesłał w imieniu narodu amerykańskiego życzenia dla narodu białoruskiego. – Wasza odwaga, wytrzymałość i wytrwałość w dążeniu do demokratycznej, suwerennej i stabilnej przyszłości dla Białorusi zainspirowała świat – napisał w posłaniu zamieszczonym na stronie ambasady USA w Białorusi. Podkreślił, że Stany Zjednoczone od ponad 30 lat popierają walkę o demokratyczną, niezależną i suwerenną Białoruś, wspierają też wysiłki na rzecz białoruskiego języka, kultury i tożsamości.
 • 5 lipca podczas posiedzenia Rady Praw Człowieka ONZ specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. Białorusi Anais Marin przedstawiła swój doroczny raport. Wynika z niego, że ponad 1500 osób w Białorusi jest nadal przetrzymywanych z powodów politycznych, przy średnio 17 arbitralnych aresztowaniach dziennie od 2020 r. Ponadto obrońcy praw człowieka są nieustannie prześladowani, a ponad 1600 „niepożądanych” organizacji zostało rozwiązanych siłą, w tym wszystkie niezależne związki zawodowe. – Ilustruje to celową politykę państwa, mającą na celu oczyszczenie przestrzeni obywatelskiej z pozostałych elementów sprzeciwu – mówiła Anais Marin, komentując swój raport na posiedzeniu Rady.
 • 12 lipca podczas szczytu NATO w Wilnie doszło do spotkania prezydenta USA Joe Bidena z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanoŭską. – Białorusini mogą liczyć na poparcie USA – po spotkaniu napisała w Telegramie liderka białoruskich sił demokratycznych.
 • W dniach 29-30 lipca odbył się tzw. maraton solidarności „Nam nie jest wszystko jedno”, którego celem było zbieranie pieniędzy na pomoc więźniom politycznym w Białorusi. Akcja była promowana i transmitowana na antenie przez ponad 20 niezależnych mediów, a jego inicjatorką była Wolha Harbunowa, przedstawicielka opozycyjnego Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Swiatłany Cichanoŭskiej. W ciągu dwóch dni darczyńcy wpłacili łącznie 574 356 euro. Zebrane środki zostaną rozdzielone pomiędzy 13 fundacje – partnerów akcji i przekazane bezpośrednio na pomoc więźniom politycznym i ich rodzinom.
 • 3 sierpnia Unia Europejska nałożyła nowe sankcje na Białoruś. Kolejne restrykcje wprowadzają zakaz eksportu do Białorusi towarów i technologii, które mogą przyczyniać się do militarnego wzmocnienia tego kraju. Sankcje obejmują całkowity zakaz wywozu broni palnej i amunicji. Ich nałożenie uzasadniono zaangażowaniem Mińska w agresję Rosji na Ukrainę oraz koniecznością ukrócenia procederu obchodzenia zachodnich restrykcji przez Rosję za pośrednictwem Białorusi. Tydzień po UE swoje sankcje na Białoruś rozszerzyły USA i Kanada.
 • 7 sierpnia Międzynarodowe Biuro Pokoju, organizacja założona w 1891 r., ogłosiło, że do Pokojowej Nagrody Nobla nominuje w tym roku trzy organizacje broniące prawa do odmowy służby wojskowej ze względów moralnych. Wśród nich jest białoruski Nasz Dom, rosyjski Ruch Świadomie Odmawiających Służby Wojskowej oraz Ukraiński Ruch Pacyfistyczny. 
 • 9 sierpnia, w trzecią rocznicę sfałszowanych przez Łukaszenkę wyborów prezydenckich i wielkich protestów społecznych w Białorusi, pojawiły się odezwy różnych działających poza krajem białoruskich formacji, wzywające do przygotowania się do walki o wolność. Wydali je m.in. walczący w Ukrainie przeciwko Rosji białoruski Pułk Kalinowskiego oraz Rada Białoruskiej Republiki Ludowej. „Czekajcie na sygnał”, „Należy szykować siły do dalszej walki” – czytamy w tych odezwach. Do rodaków zwróciła się też Światłana Cichanoŭskaja, liderka białoruskiej opozycji na emigracji. Powiedziała: „– Ten dzień mógł stać się początkiem nowej Białorusi. Białorusi, gdzie nigdy nie będzie więźniów politycznych i prześladowań za inne poglądy. Białorusi, gdzie rozmowa w języku ojczystym będzie powodem do zachwytu, a nie przemocy. Białorusi, gdzie ludzie chcą przyjeżdżać, a nie z niej uciekać”. 
 • W nocy z 18 na 19 sierpnia Litwa zamknęła przejścia graniczne z Białorusią w Szumsku i Twereczu. Czynne są jednak nadal cztery inne punkty kontroli granicznej. Litewska minister spraw wewnętrznych Agne Biliotaite powiedziała, że zamknięcie przejść podyktowane jest rosnącym przemytem oraz zagrożeniem związanym z grupą Wagnera.
 • 20 sierpnia po raz pierwszy w barwach Polski wystartowała na mistrzostwach świata w lekkiej atletyce w Budapeszcie Kryscina Cimanoŭskaja. Białoruska sprinterka na pamiętnych igrzyskach w Tokio w 2021 r. poprosiła o azyl i otrzymała go w Polsce. Od sierpnia 2022 r. posiada polskie obywatelstwo.
 • Belaruskalij, białoruski potentat w produkcji i eksporcie nawozów sztucznych, wyeksportował w tym roku o co najmniej 1/3 swoich produktów mniej niż zazwyczaj. Tak wynika z informacji głównych północnoamerykańskich koncernów tej branży (Nutrien i Mosaic) i zarazem konkurentów Belaruskalij. Spadek jest wynikiem zachodnich sankcji oraz utrudnień z dostępem do portów dla białoruskich produktów. 
 • O 168 procent wzrosła w tym roku liczba migrantów zatrzymanych w Niemczech przy granicy z Polską – donosi niemiecka prasa. Według niemieckiej policji wielu uciekinierów z Bliskiego Wschodu czy Afganistanu wybiera drogę przez Rosję i Białoruś, skąd przekracza granicę z Polską na odcinku trudnym do skontrolowania, bo przebiegającym przez bagna i puszczę. Wielu polityków szczególnie z przygranicznych krajów związkowych Niemiec wzywa do czasowego przywrócenia stałych kontroli na granicy z Polską. Minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser jak dotąd odrzuca taką możliwość.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў чэрвені

  530 – 1494 г. – атрыманьне горадам Высокае самакіраваньня паводле магдэбургскага права. 220 – 1.06.1804 г. у Наваспаскім на Смаленшчыне нар. Міхал Глінка, кампазітар, заснавальнік рускай клясычнай музыкі. Найбольш вядомыя яго творы: оперы „Жыцьцё за цара” (1836), „Руслан і Людміла” …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (231) – 17.06.1793 г. у Гародні пачаўся Сойм, які зацьвердзіў другі разьдзел Рэчы Паспалітай ды прыняў другую, супрацьлеглую канстытуцыі ад 1791 г., кансэрватыўную канстытуцыю.
 • (86) – 17.06.1938 г. расстраляны Аркадзь Смоліч (нар. 29.09.1891 г. у Бацэвічах Клічаўскага раёна), географ і грамадзка-палітычны дзеяч. Закончыў Нова-Александрыйскі Інстытут Сельскай Гаспадаркі і Лесаводзтва ў Пулавах. У 1918 г. прымаў удзел у стварэньні Беларускай Народнай Рэспублікі, у яе ўрадзе быў народным сакратаром асьветы. Быў адным з заснавальнікаў Таварыства Беларускай Школы, працаваў настаўнікам у Віленскай Беларускай Гімназіі, напісаў падручнік „Геаграфія Беларусі” (1919); з 1923 г. у БССР – працаваў у Інбелкульце, Беларускім Дзяржаўным Унівэрсытэце, быў старшынём Цэнтральнага Краязнаўчага Бюро Беларусі. З 1925 г. намесьнік старшыні Інбелкульта, з 1929 член Прэзыдыюма Акадэміі Навук Беларусі. У 1930 і 1937 гг. рэпрэсаваны.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis