Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    23. Zabytaja tragedia kala Krynak (5)

    Syn rasstralanaj Wolhi Ciruk Uładak świedczyŭ, szto Jurczenia adnaho razu spytaŭ, jak im żywiecca biez maciary i skazaŭ: nie żałujcie matki, bo to komunistka. Mużczyna z mlina ŭ Nietupi na sudzie skazaŭ, szto na druhi dzień pośle egzekucji Jurczenia naławiŭ rybaŭ i zawioz ich dla…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    14. Chto vpravo, chto vliêvo, chto v błudy

    Posłuchavšy v radivi 13 hrudnia 1981 promovu generała Jaruzelśkoho razy dva-try, my z Gienikom R. i Janom G. vyryšyli, što nam u Varšavi nema sensu zmahatisie ni za socijalizm, ni proti socijalizmu, i postanovili evakuovatisie na Biłostôčynu. Zreštoju, šče pered południom toho samoho dnia administracija domów studenta ohołosiła zarządzenie, što studenty povinny pokinuti akademiki i jiêchati dochaty. ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (VII-VIII.2023)

У свеце

  • Адзін з двух зачыненых у жніўні пунктаў пропуску на беларуска-літоўскай мяжы Фота з Фейсбука
    Адзін з двух зачыненых у жніўні пунктаў пропуску на беларуска-літоўскай мяжы
    Фота з Фейсбука
  • Poseł Eugeniusz Czykwin został nowym przewodniczącym Międzyparlamentarnego Zgromadzenia Prawosławia, organizacji zrzeszającej prawosławnych parlamentarzystów z całego świata. Na jubileuszowym XXX zjeździe w Chalcedonie w Grecji w dniach 29 czerwca – 3 lipca zastąpił on deputowanego Dumy Państwowej Rosji Siergieja Gawriłowa, który tę funkcje pełnił od 2018 r. Do udziału w posiedzeniu nie zostały dopuszczone delegacje Rosji, Białorusi i Syrii. 
  • 3 lipca sekretarz stanu USA Antony Blinken przesłał w imieniu narodu amerykańskiego życzenia dla narodu białoruskiego. – Wasza odwaga, wytrzymałość i wytrwałość w dążeniu do demokratycznej, suwerennej i stabilnej przyszłości dla Białorusi zainspirowała świat – napisał w posłaniu zamieszczonym na stronie ambasady USA w Białorusi. Podkreślił, że Stany Zjednoczone od ponad 30 lat popierają walkę o demokratyczną, niezależną i suwerenną Białoruś, wspierają też wysiłki na rzecz białoruskiego języka, kultury i tożsamości.
  • 5 lipca podczas posiedzenia Rady Praw Człowieka ONZ specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. Białorusi Anais Marin przedstawiła swój doroczny raport. Wynika z niego, że ponad 1500 osób w Białorusi jest nadal przetrzymywanych z powodów politycznych, przy średnio 17 arbitralnych aresztowaniach dziennie od 2020 r. Ponadto obrońcy praw człowieka są nieustannie prześladowani, a ponad 1600 „niepożądanych” organizacji zostało rozwiązanych siłą, w tym wszystkie niezależne związki zawodowe. – Ilustruje to celową politykę państwa, mającą na celu oczyszczenie przestrzeni obywatelskiej z pozostałych elementów sprzeciwu – mówiła Anais Marin, komentując swój raport na posiedzeniu Rady.
  • 12 lipca podczas szczytu NATO w Wilnie doszło do spotkania prezydenta USA Joe Bidena z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanoŭską. – Białorusini mogą liczyć na poparcie USA – po spotkaniu napisała w Telegramie liderka białoruskich sił demokratycznych.
  • W dniach 29-30 lipca odbył się tzw. maraton solidarności „Nam nie jest wszystko jedno”, którego celem było zbieranie pieniędzy na pomoc więźniom politycznym w Białorusi. Akcja była promowana i transmitowana na antenie przez ponad 20 niezależnych mediów, a jego inicjatorką była Wolha Harbunowa, przedstawicielka opozycyjnego Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Swiatłany Cichanoŭskiej. W ciągu dwóch dni darczyńcy wpłacili łącznie 574 356 euro. Zebrane środki zostaną rozdzielone pomiędzy 13 fundacje – partnerów akcji i przekazane bezpośrednio na pomoc więźniom politycznym i ich rodzinom.
  • 3 sierpnia Unia Europejska nałożyła nowe sankcje na Białoruś. Kolejne restrykcje wprowadzają zakaz eksportu do Białorusi towarów i technologii, które mogą przyczyniać się do militarnego wzmocnienia tego kraju. Sankcje obejmują całkowity zakaz wywozu broni palnej i amunicji. Ich nałożenie uzasadniono zaangażowaniem Mińska w agresję Rosji na Ukrainę oraz koniecznością ukrócenia procederu obchodzenia zachodnich restrykcji przez Rosję za pośrednictwem Białorusi. Tydzień po UE swoje sankcje na Białoruś rozszerzyły USA i Kanada.
  • 7 sierpnia Międzynarodowe Biuro Pokoju, organizacja założona w 1891 r., ogłosiło, że do Pokojowej Nagrody Nobla nominuje w tym roku trzy organizacje broniące prawa do odmowy służby wojskowej ze względów moralnych. Wśród nich jest białoruski Nasz Dom, rosyjski Ruch Świadomie Odmawiających Służby Wojskowej oraz Ukraiński Ruch Pacyfistyczny. 
  • 9 sierpnia, w trzecią rocznicę sfałszowanych przez Łukaszenkę wyborów prezydenckich i wielkich protestów społecznych w Białorusi, pojawiły się odezwy różnych działających poza krajem białoruskich formacji, wzywające do przygotowania się do walki o wolność. Wydali je m.in. walczący w Ukrainie przeciwko Rosji białoruski Pułk Kalinowskiego oraz Rada Białoruskiej Republiki Ludowej. „Czekajcie na sygnał”, „Należy szykować siły do dalszej walki” – czytamy w tych odezwach. Do rodaków zwróciła się też Światłana Cichanoŭskaja, liderka białoruskiej opozycji na emigracji. Powiedziała: „– Ten dzień mógł stać się początkiem nowej Białorusi. Białorusi, gdzie nigdy nie będzie więźniów politycznych i prześladowań za inne poglądy. Białorusi, gdzie rozmowa w języku ojczystym będzie powodem do zachwytu, a nie przemocy. Białorusi, gdzie ludzie chcą przyjeżdżać, a nie z niej uciekać”. 
  • W nocy z 18 na 19 sierpnia Litwa zamknęła przejścia graniczne z Białorusią w Szumsku i Twereczu. Czynne są jednak nadal cztery inne punkty kontroli granicznej. Litewska minister spraw wewnętrznych Agne Biliotaite powiedziała, że zamknięcie przejść podyktowane jest rosnącym przemytem oraz zagrożeniem związanym z grupą Wagnera.
  • 20 sierpnia po raz pierwszy w barwach Polski wystartowała na mistrzostwach świata w lekkiej atletyce w Budapeszcie Kryscina Cimanoŭskaja. Białoruska sprinterka na pamiętnych igrzyskach w Tokio w 2021 r. poprosiła o azyl i otrzymała go w Polsce. Od sierpnia 2022 r. posiada polskie obywatelstwo.
  • Belaruskalij, białoruski potentat w produkcji i eksporcie nawozów sztucznych, wyeksportował w tym roku o co najmniej 1/3 swoich produktów mniej niż zazwyczaj. Tak wynika z informacji głównych północnoamerykańskich koncernów tej branży (Nutrien i Mosaic) i zarazem konkurentów Belaruskalij. Spadek jest wynikiem zachodnich sankcji oraz utrudnień z dostępem do portów dla białoruskich produktów. 
  • O 168 procent wzrosła w tym roku liczba migrantów zatrzymanych w Niemczech przy granicy z Polską – donosi niemiecka prasa. Według niemieckiej policji wielu uciekinierów z Bliskiego Wschodu czy Afganistanu wybiera drogę przez Rosję i Białoruś, skąd przekracza granicę z Polską na odcinku trudnym do skontrolowania, bo przebiegającym przez bagna i puszczę. Wielu polityków szczególnie z przygranicznych krajów związkowych Niemiec wzywa do czasowego przywrócenia stałych kontroli na granicy z Polską. Minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser jak dotąd odrzuca taką możliwość.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • У лістападзе

    505 – 1519 г. Заканчэньне пабудовы Барысаглебскай царквы ў Навагарадку, помніка архітэктуры готыкі. 445 – 1579 г. Пераўтварэньне Віленскай Езуіцкай Акадэміі ў Віленскі Унівэрсытэт – першы унівэрсытэт ва ўсходняй Эўропе. 405 – 1619 г. Надрукаваньне „Грамматики словенския правильная синтагма” Мялеція Сматрыцкага. 325 …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (989) – У 988 г. князь (каган) кіеўскі Уладзімір прыняў хрысьціянства з Візантыі. Хрысьціянская епархія ў крывіцкім Полацку была заснавана ў 992 г.
  • (255) – 1769 г. Пабудова ў Жыровічах каля Слоніма Богаяўленскай і Крыжаўзьдзьвіжанскай цэркваў.
  • (212) – 14.11.1812 г. у Крошыне нар. Паўлюк Багрым, каваль, беларускі паэт.
  • (122) – 14.11.1902 на хутары Падсосна Дзісьненскага пав. нар. Міхась Машара (пам. 7.06.1976 г. у Менску), пісьменьнік, дзеяч беларускага руху ў Заходняй Беларусі. Пахаваны на Паўночных могілках у Менску.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis