Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

  Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  8. Kuneć sielanki

  Nocami z pod ramion krzyżów na rozdrogach sypie się gwiazd błękitne próchno chmurki siedzą przed progiem w murawie to kule białego puchu dmuchawiec Księżyc idzie srebrne chusty prać świerszczyki świergocą w stogach czegóż się bać (Józef Czechowicz, „Na wsi”, 1927) Jak mniê diś dumajetsie, dekada… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (IV.2022)

У сьвеце

 • Пратэст ля нямецкай амбасады ў Вільні 5 красавіка Фота з Інтэрнету
  Пратэст ля нямецкай амбасады ў Вільні 5 красавіка
  Фота з Інтэрнету
 • Pod koniec marca Polska, razem z Litwą, Łotwą i Estonią podpisały list do Komisji oraz Rady Europejskiej, w którym wezwali Wspólnotę do zamknięcia wodnych oraz lądowych szlaków handlowych z Rosją i Białorusią. Polskie władze stwierdziły, iż tę decyzję musi podjąć Unia Europejska, ponieważ polsko-białoruska granica jest zarazem granicą całej Wspólnoty.
 • Airbnb, najpopularniejszy na świecie serwis umożliwiający wynajem lokali od osób prywatnych, zawiesił działalność w Rosji i Białorusi. Obywatele tych krajów nie będą mogli dokonywać rezerwacji na całym świecie, a lokale z tych państw zostaną usunięte ze strony Airbnb. Ponadto firma obiecała zapewnić zakwaterowanie stu tysiącom uchodźców.
 • 7 kwietnia Zgromadzenie Ogólne ONZ opowiedziało się za zawieszeniem Rosji w prawach członka Rady Praw Człowieka. Jest to pierwszy tego rodzaju przypadek zawieszenia stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. Za przyjęciem rezolucji zawieszającej Rosję w związku z „rażącymi i systematycznymi pogwałceniami praw człowieka” głosowały 93 państwa, przeciwko było 24, a wstrzymało się 58.
 • 8 kwietnia opublikowano przepisy kolejnego, piątego już pakietu sankcji, wprowadzonych przez UE wobec Rosji. Znalazło się w nim embargo na rosyjski węgiel, zablokowanie wjazdu rosyjskim oraz białoruskim przewoźnikom na drogi państw UE, a także zakaz zawijania rosyjskich statków do unijnych portów. Część z tych przepisów wejdzie jednak w życie dopiero w sierpniu lub wrześniu tego roku. Ciężarówki z Białorusi i Rosji, które wjechały na unijne drogi przed wprowadzeniem zakazu, czyli przed 9 kwietnia, musiały opuścić terytorium Unii do 16 kwietnia.
 • 10 kwietnia władze Ukrainy poinformowały o zakończeniu współpracy naukowej z Republiką Białoruś. Wygasły i nie zostaną przedłużone umowy pomiędzy państwami „w sprawie wzajemnego uznawania i równoważności dokumentów dotyczących stopni naukowych i akademickich oraz współpracy w zakresie certyfikacji pracowników naukowo-dydaktycznych o najwyższych kwalifikacjach”. Ukraiński parlament zerwał też umowę z Białorusią o współpracy naukowo-technicznej.
 • 12 kwietnia doszło do spotkania Władimira Putina i Aleksandra Łukaszenki. Miało ono miejsce w kosmodromie Wostocznyj we wschodniej części Rosji. Politycy omówili najważniejsze kwestie związane z wojną w Ukrainie, a podczas konferencji prasowej Putin odniósł się do kondycji rosyjskiej armii oraz jej najważniejszych celów wojskowych. Obaj politycy ponownie ogłosili, iż „specjalna operacja wojskowa” w Ukrainie, jak nazywana jest w Rosji wojna, była właściwym krokiem, a „Rosja nie miała innego wyboru”.
 • Z opublikowanego 13 kwietnia raportu Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie wynika, że jej eksperci uznali Rosję i Ukrainę za strony konfliktu zbrojnego, ale nie przyznali tego statusu Białorusi. Stało się tak, mimo że Białoruś pozwala na wykorzystywanie swojego terytorium do rosyjskich ataków rakietowych i powietrznych na Ukrainę.
 • Instytut Adama Mickiewicza, zajmujący się promowaniem polskiej kultury za granicą, zaprzestał wydawania rosyjskojęzycznej wersji portalu Culture.pl. Decyzja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które finansuje Instytut, wzbudziła mieszane uczucia wielu osób, które podkreśliły, iż rosyjskojęzyczna część portalu promuje polską kulturę i jej przekaz i dociera nie tylko do Rosji, ale też do rosyjskojęzycznych obywateli Ukrainy, Białorusi czy Izraela.
 • Po 50 dniach wojny rosyjsko-ukraińskiej prezydent Ukrainy w wywiadzie dla CNN podał straty, które poniósł jego kraj. Ukraina straciła 2,5-3 tys. żołnierzy, zaś ok. 10 tys. zostało rannych. Straty rosyjskie oszacował na 19-20 tys. zabitych. Prokremlowski ośrodek medialny Readovka, powołując się na rosyjskie ministerstwo obrony, poinformował iż w ciągu niespełna dwóch miesięcy działań zbrojnych żołnierzy rosyjskich poległo 13414 (taki wpis na krótko pojawił się na serwisie, szybko został z niego usunięty). Liczba cywilnych ofiar rosyjskiej agresji jest trudna do ustalenia ze względu na brak wiarygodnych informacji z obszarów zajętych prze wojska Putina.
 • Według informacji Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR), podanych 9 kwietnia, ponad 4,4 mln ukraińskich uchodźców uciekło z kraju od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jest to zdecydowanie najwięcej od czasów II wojny światowej. 90 proc. osób, które opuściły Ukrainę, to kobiety i dzieci. Około 210 tys. uchodźców to cudzoziemcy. ONZ szacuje ponadto, że wewnętrznie przesiedlonych zostało 7,1 mln obywateli Ukrainy, w sumie więc ponad 11 milionów ludzi, czyli ponad jedna czwarta ludności, zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Najwięcej, bo ponad 2,5 mln uchodźców, przyjęła Polska (część z nich wyjechała potem do innych państw UE), następnie Rumunia (prawie 680 tys.), Mołdawia (ok. 400 tys.), podobną liczbę przyjęły Węgry. Do Rosji wyjechało (część pod przymusem) ok. 400 tys. obywateli Ukrainy, do Białorusi niecałe 20 tys. Według danych polskiej Straży Granicznej, od początku konfliktu do Ukrainy powróciło ponad 500 tys. osób.
 • 19 kwietnia Wywiad Ministerstwa Obrony Ukrainy udostępnił dokumenty, z których wynika, że Rosja planowała inwazję na Białoruś po zakwestionowanych wyborach prezydenckich w 2020 r. 1. Armia Pancerna Rosji przygotowywała się do inwazji i zajęcia Białorusi, co miało być m.in. sposobem na stłumienie protestów społecznych, które ogarnęły kraj po sfałszowanych wyborach.
 • Białoruscy i rosyjscy czołowi tenisiści świata nie zagrają w tegorocznej edycji najsłynniejszego turnieju świata – Wimbledonie. 20 kwietnia oświadczenie w tej sprawie wydali Klub All England oraz komitet organizacyjny Wimbledonu. „W warunkach takiej nieuzasadnionej i bezprecedensowej agresji militarnej niedopuszczalne byłoby, aby rosyjski reżim czerpał jakiekolwiek korzyści z udziału rosyjskich czy białoruskich tenisistów w mistrzostwach. Dlatego naszym zamiarem, z głębokim żalem, jest odrzucenie zgłoszeń rosyjskich i białoruskich graczy na Mistrzostwa 2022” – potwierdzono w komunikacie.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў красавіку

  980 – у 1044 г. пачаў княжаньне ў Полацку Усяслаў Брачыслававіч, званы Чарадзеем. Яго славутая дзейнасьць была апісана ў паэме „Слова аб паходзе Ігаравым”. 920 – у 1104 г. адбыўся вялікі паход кааліцыі князёў Кіеўскай Русі, арганізаваны Уладзімірам Манамахам на …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (210) – 18.04.1814 г. у Лагойску нар. Яўстафій Тышкевіч, археоляг, гісторык і краязнавец. Закончыў Менскую гімназію (1831), заснаваў Віленскі музэй старажытнасьцяў і Віленскую археалягічную камісію, вывучаў курганы, гарадзішчы і
 • (121) – 18.04.1903 г. у Пабокавічах каля Бабруйска нар. Платон Галавач, пісьменьнік. Друкаваўся з 1921 г., аўтар зборнікаў „Дробязі жыцьця” (1927), „Хочацца жыць” (1930), „Апавяданьні” (1934). Расстраляны 29.10.1937 г., праўдападобна ў Курапатах.
 • (103) – 18.04.1921 г. афіцыйнае адкрыцьцё ў Менску Беларускага Дзяржаўнага Унівэрсытэту.
 • (58) – 18.04.1966 г. памёр у Кліўлендзе (ЗША) беларускі нацыянальны дзеяч Станіслаў Грынкевіч (народжаны 23.02.1913 г. у Новым Двары на Дуброўшчыне).

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis