Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    23. Zabytaja tragedia kala Krynak (1)

    U viosaczcy Trejgli niedaloka Krynak za sanacji żyli bahatyja haspadare Jurczeni, jakija mieli 23 ha ziamli. „Bahatyroŭ” u czerwcu 1941 r. enkavudzisty vyvieźli na Sibir (viarnulisa ŭ 1946 r.). Z hetaj pryczyny pośle pajszła ŭ vioscy i vakolicy nizhoda. Syn „kułakoŭ” Edzik za sanacji byŭ…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    11. Jabłyka i pomarančy

    Knižki i filmy podôbny do jabłyk i pomarančuv. Odny i druhi naležat do ovocuv, ale smakujut preč po-raznomu. (Steven King) To było tohdy, jak ja brontavsie hołodny po Krystijaniji, siêtum divovidnum miêsti, kotoroho čołoviêk ne pokine, poka vono ne nakłade na joho svojoji pôznaki… Siêty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

У свеце

  • Sankcje nałożone przez Zachód na Białoruś zaczynają zataczać coraz szersze kręgi. Dołączają do nich kolejne kraje, w tym Serbia. Ich skutkiem będzie też ostateczne zerwanie kontraktu na przewóz białoruskich nawozów przez Koleje Litewskie do portu w Kłajpedzie. Decyzja ta spowoduje ogromne starty dla państwowego giganta nawozowego Biełaruśkalij. Dodatkowo zerwanie współpracy z białoruskim koncernem zapowiedział jeden z jego największych kontrahentów, norweski koncern nawozowy Yara. Poinformował on, że w związku z sankcjami od 1 kwietnia 2022 r. zawiesza współpracę ze stroną białoruską.
  • 500-lecie wydania w Wilnie modlitewnika „Mała książeczka podróżna” Franciszka Skaryny uczcili 20 stycznia Czesi, Polacy, Litwini i Białorusini. Uczestnicy jubileuszowych spotkań wyrazili też solidarność z ofiarami prześladowań w Białorusi. Skaryna, białoruski drukarz i humanista z przełomu XV i XVI w., uważany jest za prekursora białoruskiego piśmiennictwa. Na Litwie rok 2022 został ogłoszony przez parlament Rokiem Skaryny.
  • 15 stycznia litewski rząd podjął decyzję o zniesieniu stanu wyjątkowego na granicy, bezpośrednio w strefie przygranicznej z Białorusią i pięć kilometrów w głąb kraju, wprowadzonego 9 listopada ubiegłego roku. Władze uznały, iż sytuacja na tyle się ustabilizowała (nie ma prób nielegalnego przekraczania granicy), że nie ma potrzeby przedłużania ograniczeń. W 2021 r. granicę litewsko-białoruską nielegalnie przekroczyło 4 326 osób.
  • Jak poinformował 18 stycznia Watykan, papież Franciszek polecił wysłać 100 tysięcy euro na rzecz grup migrantów „zablokowanych między Polską a Białorusią” i na pomoc dla Caritas Polska, by „stawić czoło kryzysowi migracyjnemu na granicy między obu krajami, wynikającemu z sytuacji konfliktowej, jaka trwa od ponad 10 lat” – czytamy w uzasadnieniu decyzji.
  • 20 stycznia amerykańscy federalni prokuratorzy postawili czterem obywatelom Białorusi zarzuty zorganizowanego piractwa powietrznego i uprowadzenia maszyny latającej. Postawiono je dyrektorowi białoruskiej agencji zajmującej się kontrolą przestrzeni powietrznej, jego zastępcy oraz dwóm funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa. Wszyscy czterej oskarżeni przebywają na terytorium Białorusi. Decyzja prokuratorów jest efektem śledztwa, dotyczącego wymuszenia lądowania samolotu Ryanaira, którym w maju ubiegłego roku z Aten do Wilna podróżował opozycyjny dziennikarz Roman Protasiewicz wraz z partnerką Sofią Sapiega.
  • Nie tylko Rosję, ale i Białoruś ostrzegły Stany Zjednoczone przed inwazją na Ukrainę. „Współudział Białorusi w takim ataku byłby całkowicie nie do zaakceptowania (…) dla nas, naszych sojuszników i partnerów” – powiedział jeden z amerykańskich polityków. Dodał, że Amerykanie zasygnalizowali to stronie białoruskiej. Wiele państw europejskich – członków NATO – zaczęło zaopatrywać ukraińską armię w nowoczesną broń i amunicję.
  • Międzynarodowe centrum badania korupcji i przestępczości zorganizowanej OCCRP ogłosiło swój najnowszy antyranking „łapówkarzy roku”. Opracowała go sześcioosobowa komisja, składająca sie z dziennikarzy i analityków różnych dziedzin, zajmujących się monitorowaniem korupcji na świecie. W ubiegłym roku w gronie „nominowanych” znalazło się aż 1167 osób. Za najbardziej skorumpowaną spośród nich komisja uznała białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenkę. W uzasadnieniu wskazano na finansowanie przez niego oligarchów, powiązanych ze swoją rodziną, zmuszenie do wylądowania w Mińsku samolotu z opozycyjnym aktywistą na pokładzie oraz wywołanie kryzysu na granicy z Unią Europejską poprzez zwabienie do kraju tysięcy uchodźców.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў ліпені-жніўні

    710 – перамога дружын Давыда Гарадзенскага у 1314 г. над войскамі крыжакоў пад Наваградкам. 625 – 12 жніўня 1399 г. паражэньне войск Вялікага Княства Літоўскага на чале з князем Вітаўтам у бітве супраць войскаў Залатой Арды на рацэ Ворскла. 510 …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (597) – у 1427 г. Вялікае Княства Літоўскае падпарадкавала сабе Вярхоўскія княствы (у вярхоўях ракі Ака).
  • (114) – 27.07.1910 г. у Войнаве Наваградзкага пав. памёр Уладыслаў Дыбоўскі (нарадзіўся 18.04.1838 г. у Адамарыне Вілейскага пав.), заолаг, батанік, палеантолаг, мінералог і фальклярыст. Закончыў Дэрпцкі унівэрсытэт, у якім працаваў з 1871 г., у 1878 г. пераехаў у Наваградчыну, дасьледаваў флёру і фаўну Наваградчыны, збіраў беларускі фальклёр.
  • (34) – 27.07.1990 г. Вярхоўны Савет БССР прыняў Дэклярацыю Аб Дзяржаўным Сувэрэнітэце БССР. Дзяржаўнае сьвята Рэспублікі Беларусь да часу прыходу да ўлады А. Лукашэнкі.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis