Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  10. Abława na kamunistaŭ

  Nidaŭno minuło 70 let ad baluczaj tragedii, jakaja zdaryłasa ŭ Harkawiczach. Za Niemca, 8 marca 1942 r., hitleraŭcy razstralali tam dziewiacioch życialej. Pry darożcy za wioskaj, dzie adbyłasa egzekucja, da dzisia staić niewialiki kamienny pomniczak...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Trava zabytia

  13. Druha i tretia stryń

  Dobrych deseť liêt tomu, koli ja robiv zakupy v „ Biedronci” v Biêlśku, pudyjšła do mene neznakoma starša kobiêta, pryvitałasie i skazała: A viête znajete, što my z vami svojaki?..ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (IV.2021)

У свеце

 • Grubymi nićmi szyta sensacja o udaremnionym zamachu na Łukaszenkę. Rzekomy spisek miał zostać wykryty w Moskwie
  Grubymi nićmi szyta sensacja o udaremnionym zamachu na Łukaszenkę. Rzekomy spisek miał zostać wykryty w Moskwie
 • 17 kwietnia Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) Rosji oznajmiła, że zatrzymała w Moskwie dwóch białoruskich opozycjonistów, którzy planowali zamach na Aleksandra Łukaszenkę i przewrót wojskowy w Białorusi. Aresztowani to Juraś Ziankowicz, amerykański prawnik, białoruskiego pochodzenia i Aleksandr Fieduta, znany białoruski politolog i literaturoznawca. Obaj zostali przewiezieni z Moskwy do Mińska. Jak podało FSB, planowali oni przewrót wojskowy według scenariusza kolorowych rewolucji z zaangażowaniem białoruskich i ukraińskich nacjonalistów. Domniemany zamach na Łukaszenkę miał zostać przeprowadzony 9 maja, gdy w Białorusi i Rosji obchodzony jest Dzień Zwycięstwa.
 • Ambasador USA w Białorusi Julie Fisher będzie rezydowała w… Wilnie. Choć jej kandydatura już dawno została zatwierdzona przez amerykańskie władze, wciąż nie otrzymała jeszcze białoruskiej wizy i nie może rozpocząć pracy w Mińsku. Fisher jest pierwszym ambasadorem USA w Białorusi od 13 lat.
 • 20 kwietnia papieska fundacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKwP) opublikowała sprawozdanie, dotyczące łamania prawa do wolności wyznania na świecie. To 15. już tego typu dokument, opisujący wydarzenia z lat 2018-2020. Na liście 62 państw naruszających wolność wyznania jest też Białoruś. Organizacja podkreśla, że w wyniku działań reżimu Aleksandra Łukaszenki cierpią wyznawcy prawie wszystkich konfesji chrześcijańskich. Liczne przypadki łamania praw wiernych dotyczą wspólnot chrześcijańskich i żydowskich.
 • 1165 obywateli Białorusi w 2020 r. wnioskowało o status uchodźcy w Unii Europejskiej – podał Eurostat. Są wśród nich zarówno uchodźcy polityczni, jak i osoby, które skorzystały z wiz pracowniczych lub turystycznych. Najwięcej wniosków o azyl złożono w Polsce – 385, następnie w Niemczech – 140 i we Francji – 100. Białorusini składali też wnioski o status uchodźcy w Holandii, Szwecji, Litwie, Czechach, Belgii, Łotwie, Hiszpanii, Włoszech, Danii, Austrii, Irlandii i innych państwach wspólnoty. Prawie połowa uciekinierów z Białorusi to ludzie młodzi – między 18 a 34 rokiem życia.
 • 21 kwietnia Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy uchwaliło rezolucję, w której zaapelowało do władz Białorusi o zaprzestanie prześladowań, w tym stosowania tortur wobec zatrzymanych. W rezolucji zwrócono uwagę, że nikt odpowiedzialny za naruszenia praw człowieka w czasie brutalnych działań reżimu nie został dotychczas ukarany. W skład zgromadzenia wchodzą przedstawiciele parlamentów krajów europejskich. Nie ma wśród nich Białorusi ze względu na ograniczania wolności obywatelskich. Przeciwko rezolucji głosowały dwa kraje – Rosja i Azerbejdżan.
 • 23 kwietnia Aleksander Łukaszenka i Władimir Putin spotkali się w Moskwie. Głównym tematem ich rozmów były m.in. zasady, na jakich ma dojść do integracji Białorusi i Rosji. Biuro prasowe Łukaszenki poinformowało, że Białoruś i Rosja zrobiły poważny krok w stronę integracji. Porozumienie związkowe, które przewiduje bliskie powiązania gospodarcze, polityczne i wojskowe, ma nastąpić jesienią, kiedy zbierze się posiedzenie Rady Najwyższej Państwa Związkowego. Po spotkaniu obaj politycy w swoich wystąpieniach podkreślili, że ustalili wspólnie zasady prowadzenia polityki zagranicznej – „linie, których nikt nie powinien przekraczać”. Komentatorzy odczytali te słowa jako groźbę wobec Zachodu w obliczu trwającego kryzysu dyplomatycznego pomiędzy Rosją a państwami Unii Europejskiej i Stanami Zjednoczonymi.
 • W corocznym rankingu organizacji Reporterzy bez Granic Białoruś zajęła 158. miejsce – najniższe w Europie, o 5 miejsc niższe niż w zeszłym roku. Jak napisano w raporcie, dziennikarze są tam zastraszani, zatrzymywani, stosowana jest wobec nich przemoc. Najpopularniejsze portale są blokowane oraz prześladowane przez organy ścigania.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў ліпені-жніўні

  955 – 10.07.1067 г. на Дняпры каля Воршы адбылася сустрэча князёў Яраславічаў з полацкім князем Усяславам Брачыславічам. Кіеўскі князь Ізяслаў пад прысягай цалаваў крыж ды прысягаў, што не прычыніць зла Усяславу і яго сынам. Аднак яны былі спайманы, закаваны ў кайданы, адвезены ў Кіеў …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2022 Czasopis