Pa prostu / Па-просту

  • Płacz zwanoŭ

    23. Zabytaja tragedia kala Krynak (1)

    U viosaczcy Trejgli niedaloka Krynak za sanacji żyli bahatyja haspadare Jurczeni, jakija mieli 23 ha ziamli. „Bahatyroŭ” u czerwcu 1941 r. enkavudzisty vyvieźli na Sibir (viarnulisa ŭ 1946 r.). Z hetaj pryczyny pośle pajszła ŭ vioscy i vakolicy nizhoda. Syn „kułakoŭ” Edzik za sanacji byŭ…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

  • Kinoman

    11. Jabłyka i pomarančy

    Knižki i filmy podôbny do jabłyk i pomarančuv. Odny i druhi naležat do ovocuv, ale smakujut preč po-raznomu. (Steven King) To było tohdy, jak ja brontavsie hołodny po Krystijaniji, siêtum divovidnum miêsti, kotoroho čołoviêk ne pokine, poka vono ne nakłade na joho svojoji pôznaki… Siêty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (IV.2021)

У свеце

  • Grubymi nićmi szyta sensacja o udaremnionym zamachu na Łukaszenkę. Rzekomy spisek miał zostać wykryty w Moskwie
    Grubymi nićmi szyta sensacja o udaremnionym zamachu na Łukaszenkę. Rzekomy spisek miał zostać wykryty w Moskwie
  • 17 kwietnia Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) Rosji oznajmiła, że zatrzymała w Moskwie dwóch białoruskich opozycjonistów, którzy planowali zamach na Aleksandra Łukaszenkę i przewrót wojskowy w Białorusi. Aresztowani to Juraś Ziankowicz, amerykański prawnik, białoruskiego pochodzenia i Aleksandr Fieduta, znany białoruski politolog i literaturoznawca. Obaj zostali przewiezieni z Moskwy do Mińska. Jak podało FSB, planowali oni przewrót wojskowy według scenariusza kolorowych rewolucji z zaangażowaniem białoruskich i ukraińskich nacjonalistów. Domniemany zamach na Łukaszenkę miał zostać przeprowadzony 9 maja, gdy w Białorusi i Rosji obchodzony jest Dzień Zwycięstwa.
  • Ambasador USA w Białorusi Julie Fisher będzie rezydowała w… Wilnie. Choć jej kandydatura już dawno została zatwierdzona przez amerykańskie władze, wciąż nie otrzymała jeszcze białoruskiej wizy i nie może rozpocząć pracy w Mińsku. Fisher jest pierwszym ambasadorem USA w Białorusi od 13 lat.
  • 20 kwietnia papieska fundacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKwP) opublikowała sprawozdanie, dotyczące łamania prawa do wolności wyznania na świecie. To 15. już tego typu dokument, opisujący wydarzenia z lat 2018-2020. Na liście 62 państw naruszających wolność wyznania jest też Białoruś. Organizacja podkreśla, że w wyniku działań reżimu Aleksandra Łukaszenki cierpią wyznawcy prawie wszystkich konfesji chrześcijańskich. Liczne przypadki łamania praw wiernych dotyczą wspólnot chrześcijańskich i żydowskich.
  • 1165 obywateli Białorusi w 2020 r. wnioskowało o status uchodźcy w Unii Europejskiej – podał Eurostat. Są wśród nich zarówno uchodźcy polityczni, jak i osoby, które skorzystały z wiz pracowniczych lub turystycznych. Najwięcej wniosków o azyl złożono w Polsce – 385, następnie w Niemczech – 140 i we Francji – 100. Białorusini składali też wnioski o status uchodźcy w Holandii, Szwecji, Litwie, Czechach, Belgii, Łotwie, Hiszpanii, Włoszech, Danii, Austrii, Irlandii i innych państwach wspólnoty. Prawie połowa uciekinierów z Białorusi to ludzie młodzi – między 18 a 34 rokiem życia.
  • 21 kwietnia Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy uchwaliło rezolucję, w której zaapelowało do władz Białorusi o zaprzestanie prześladowań, w tym stosowania tortur wobec zatrzymanych. W rezolucji zwrócono uwagę, że nikt odpowiedzialny za naruszenia praw człowieka w czasie brutalnych działań reżimu nie został dotychczas ukarany. W skład zgromadzenia wchodzą przedstawiciele parlamentów krajów europejskich. Nie ma wśród nich Białorusi ze względu na ograniczania wolności obywatelskich. Przeciwko rezolucji głosowały dwa kraje – Rosja i Azerbejdżan.
  • 23 kwietnia Aleksander Łukaszenka i Władimir Putin spotkali się w Moskwie. Głównym tematem ich rozmów były m.in. zasady, na jakich ma dojść do integracji Białorusi i Rosji. Biuro prasowe Łukaszenki poinformowało, że Białoruś i Rosja zrobiły poważny krok w stronę integracji. Porozumienie związkowe, które przewiduje bliskie powiązania gospodarcze, polityczne i wojskowe, ma nastąpić jesienią, kiedy zbierze się posiedzenie Rady Najwyższej Państwa Związkowego. Po spotkaniu obaj politycy w swoich wystąpieniach podkreślili, że ustalili wspólnie zasady prowadzenia polityki zagranicznej – „linie, których nikt nie powinien przekraczać”. Komentatorzy odczytali te słowa jako groźbę wobec Zachodu w obliczu trwającego kryzysu dyplomatycznego pomiędzy Rosją a państwami Unii Europejskiej i Stanami Zjednoczonymi.
  • W corocznym rankingu organizacji Reporterzy bez Granic Białoruś zajęła 158. miejsce – najniższe w Europie, o 5 miejsc niższe niż w zeszłym roku. Jak napisano w raporcie, dziennikarze są tam zastraszani, zatrzymywani, stosowana jest wobec nich przemoc. Najpopularniejsze portale są blokowane oraz prześladowane przez organy ścigania.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

  • ў ліпені-жніўні

    710 – перамога дружын Давыда Гарадзенскага у 1314 г. над войскамі крыжакоў пад Наваградкам. 625 – 12 жніўня 1399 г. паражэньне войск Вялікага Княства Літоўскага на чале з князем Вітаўтам у бітве супраць войскаў Залатой Арды на рацэ Ворскла. 510 …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

  • (597) – у 1427 г. Вялікае Княства Літоўскае падпарадкавала сабе Вярхоўскія княствы (у вярхоўях ракі Ака).
  • (114) – 27.07.1910 г. у Войнаве Наваградзкага пав. памёр Уладыслаў Дыбоўскі (нарадзіўся 18.04.1838 г. у Адамарыне Вілейскага пав.), заолаг, батанік, палеантолаг, мінералог і фальклярыст. Закончыў Дэрпцкі унівэрсытэт, у якім працаваў з 1871 г., у 1878 г. пераехаў у Наваградчыну, дасьледаваў флёру і фаўну Наваградчыны, збіраў беларускі фальклёр.
  • (34) – 27.07.1990 г. Вярхоўны Савет БССР прыняў Дэклярацыю Аб Дзяржаўным Сувэрэнітэце БССР. Дзяржаўнае сьвята Рэспублікі Беларусь да часу прыходу да ўлады А. Лукашэнкі.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis