Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  23. Zabytaja tragedia kala Krynak (1)

  U viosaczcy Trejgli niedaloka Krynak za sanacji żyli bahatyja haspadare Jurczeni, jakija mieli 23 ha ziamli. „Bahatyroŭ” u czerwcu 1941 r. enkavudzisty vyvieźli na Sibir (viarnulisa ŭ 1946 r.). Z hetaj pryczyny pośle pajszła ŭ vioscy i vakolicy nizhoda. Syn „kułakoŭ” Edzik za sanacji byŭ…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  11. Jabłyka i pomarančy

  Knižki i filmy podôbny do jabłyk i pomarančuv. Odny i druhi naležat do ovocuv, ale smakujut preč po-raznomu. (Steven King) To było tohdy, jak ja brontavsie hołodny po Krystijaniji, siêtum divovidnum miêsti, kotoroho čołoviêk ne pokine, poka vono ne nakłade na joho svojoji pôznaki… Siêty… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (III.2021)

У свеце

 • Międzynarodowy Komitet Olimpijski nie uznał nowego białoruskiego kierownictwa Narodowego Komitetu Olimpijskiego. Po 25 latach jej prezydentem przestał być rządzący krajem Aleksander Łukaszenka, a na jego miejsce wybrano jego syna Wiktara Łukaszenkę. Do zarządu organizacji wszedł też Dzmitryj Baskau, objęty sankcjami prezes Białoruskiej Federacji Hokeja. MKOl utrzymał w mocy zakaz udziału władz białoruskiego NKOl w imprezach olimpijskich, pozostawiono też sankcje z grudnia 2020 r. Białoruś utraciła wtedy międzynarodowe finansowanie dla swojego sportu – białoruscy zawodnicy są przez MKOl wspierani bezpośrednio.
 • 22 marca w Wilnie odbyło się międzynarodowe Forum Kalinowskiego. Omawiano na nim możliwości wyjścia z kryzysu politycznego w Białorusi. W rozmowach uczestniczyli przedstawiciele OBWE, UE, USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy, a także białoruskiej opozycji, na czele ze Światłaną Cichanouską. Wezwano białoruski reżim do rozmów z opozycją oraz do zaprzestania represji. Padły również zapowiedzi kolejnych sankcji w stosunku do władz Białorusi, jeśli nie zaprzestaną dalszego prześladowania własnych obywateli.
 • Telewizja CNN opublikowała materiały o brutalności białoruskiej milicji i OMON-u podczas tłumienia pokojowych demonstracji po sfałszowanych wyborach prezydenckich. Nagrania wyciekły z tajnych białoruskich archiwów, widać na nich wiele scen przemocy i nieludzkiego traktowania młodych, bezbronnych Białorusinów; niektóre z nagrań, to materiały operacyjne służb. Poproszone przez CNN o komentarz władze w Mińsku odmówiły jakichkolwiek wyjaśnień.
 • Zespół Gałasy ZMesta, który miał reprezentować Białoruś na tegorocznej Eurowizji w Rotterdamie, został przez organizatorów festiwalu zdyskwalifikowany. Okazało się, iż zgłoszona do konkursu jego piosenka „Ja nauczu tiebia” nawiązuje do sytuacji politycznej w kraju i wywołuje kontrowersje. Grupa Gałasy ZMesta znana jest m.in z występów podczas wieców Łukaszenki.
 • Honorowy konsul Demokratycznej Republiki Konga w Białorusi Alaksandr Zingman, posiadający również obywatelstwo amerykańskie, został zatrzymany pod zarzutem handlu bronią. Aresztowano go na lotnisku w Kinszasie, stolicy tego kraju w Afryce Środkowej, po spotkaniu z Josephem Kabilą, prezydentem DRK w latach 2001-19. Wraz z Zingmanem zatrzymano założyciela białoruskiej firmy AFTrade Dmcc (handel maszynami rolniczymi) Olega Wodczyca i włoskiego biznesmena Paolo Persico, chemika specjalizującego się w produkcji nawozów i współpracującego z AFTrade Dmcc. Jedna z wersji zakłada, że Zingman proponował byłemu prezydentowi Konga zakup lub pośrednictwo w zakupie broni przez Białoruś.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў ліпені-жніўні

  710 – перамога дружын Давыда Гарадзенскага у 1314 г. над войскамі крыжакоў пад Наваградкам. 625 – 12 жніўня 1399 г. паражэньне войск Вялікага Княства Літоўскага на чале з князем Вітаўтам у бітве супраць войскаў Залатой Арды на рацэ Ворскла. 510 …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (111) – 14.07.1913 г. у Вільні было заснавана Беларускае Выдавецкае Таварыства, яго ўзначальвалі Б. Даніловіч, І. Луцкевіч, К. Шпакоўскі. Надрукавала 15 кніг агульным тыражом 50 тысяч асобнікаў – зборнікі вершаў, падручнікі па беларускай мове, п’есы для самадзейнікаў.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis