Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  10. Abława na kamunistaŭ

  Nidaŭno minuło 70 let ad baluczaj tragedii, jakaja zdaryłasa ŭ Harkawiczach. Za Niemca, 8 marca 1942 r., hitleraŭcy razstralali tam dziewiacioch życialej. Pry darożcy za wioskaj, dzie adbyłasa egzekucja, da dzisia staić niewialiki kamienny pomniczak...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Trava zabytia

  13. Druha i tretia stryń

  Dobrych deseť liêt tomu, koli ja robiv zakupy v „ Biedronci” v Biêlśku, pudyjšła do mene neznakoma starša kobiêta, pryvitałasie i skazała: A viête znajete, što my z vami svojaki?..ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

ЗАПІСЫ ЧАСУ (VII-VIII.2022)

У свеце

 • Вайна ва Украіне трывае ўжо паўгода. У жніўні расійская армія падпаліла збожжа на палях урадлівага Запарожскага рэгіёну Фота з Інтэрнэту
  Вайна ва Украіне трывае ўжо паўгода. У жніўні расійская армія падпаліла збожжа на палях урадлівага Запарожскага рэгіёну
  Фота з Інтэрнэту
 • Na początku lipca w Donbasie zginął Iwan Marczuk, ps. „Brześć” – Białorusin dowodzący batalionem Wołat, pułku im. Konstantego Kalinowskiego. Białoruski ochotnik zaangażowany był w walkę po stronie Ukrainy już od 2014 r. Był jednym z najbardziej charyzmatycznych żołnierzy, walczących w białoruskich formacjach.
 • Podczas wystąpienia na forum ONZ w Nowym Jorku szefowa Centralnego Biura Dyplomacji Wielostronnej białoruskiego MSZ Irina Wieliczko wezwała Polskę do zburzenia granicznego muru i „zaprzestania nadużywania swojej pozycji terytorialnej jako kraju sąsiedniego” oraz „powrotu do wypełniania zobowiązań międzynarodowych”. Wskazywała na względy przyrodnicze (zapora przecina Puszczę Białowieską i tym samym m.in. ograniczy migrację zwierząt). W wystąpieniu białoruskiej dyplomatki nie pojawił się w ogóle wątek nielegalnej migracji z Białorusi do państw UE, w tym Polski.
 • W dniach 21-25 lipca Białoruski Zespół Taneczny „Padlaski Wianok” uczestniczył w XX Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Folklorystycznego Tańca i Muzyki „Aleksander Macedoński” w Ochrydzie w Macedonii Północnej. Zespół zdobył I miejsce w kategorii „taniec ludowy”. „Padlaski Wianok” od 2015 r. działa przy Stowarzyszeniu Na Rzecz Dzieci i Młodzieży Uczących się Języka Białoruskiego ABBA w Białymstoku, kieruje nim Oksana Prus.
 • Pod koniec lipca Białoruś podjęła decyzję o odwołaniu swojego ambasadora z Wielkiej Brytanii. Jako przyczynę podano „nieprzyjazne kroki” Londynu (kolejne sankcje za wspieranie Rosji w agresji na Ukrainę). Obniżono tym samym poziom białoruskiego przedstawicielstwa w Londynie do charge d’affaires.
 • W dniach 8-9 sierpnia odbyła się w Wilnie konferencja Nowa Białoruś. Jej organizatorami były białoruskie ugrupowania opozycyjne, działające na emigracji, na czele z Biurem Światłany Cichanoŭskaj. Najważniejszym rezultatem spotkania było powstanie „kolegialnego organu wykonawczego” – faktycznego rządu tymczasowego. W jego skład weszli: Pawał Łatuszka, lider Narodowego Zarządu Antykryzysowego – został przedstawicielem gabinetu ds. tranzytu władzy, Alaksandr Azaraŭ z inicjatywy BYPOL – przedstawiciel ds. przywrócenia ładu publicznego, Walery Kawalaeŭski, reprezentujący Cichanoŭską dyplomata – przedstawiciel do spraw zagranicznych, Walery Sachaszczyk, były dowódca brzeskiej grupy szturmowo-desantowej, który po rozpoczęciu wojny na Ukrainie uczestniczył w formowaniu pułku „Pahonia” – przedstawiciel gabinetu ds. obrony i bezpieczeństwa narodowego. W gabinecie mają również pojawić się przedstawiciele ds. polityki społecznej, gospodarki i finansów oraz odrodzenia narodowego. Organ będzie formowany do końca września, ale działalność rozpoczął bezpośrednio po wileńskiej konferencji.
 • Drugą rocznicę sfałszowanych wyborów prezydenckich 9 sierpnia 2020 r., które wywołały w Białorusi masowe protesty, przebywający na emigracji Białorusini upamiętnili Marszami Godności. Odbyły się one m.in. w Białymstoku, Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, Wilnie i Batumi. Okazjonalne imprezy odbyły sie też w Berlinie, Monachium, Pradze i wielu innych miastach na świecie, do których po protestach trafili Białorusini.
 • Białoruski historyk profesor Aleś Smalańczuk podczas badań prowadzonych w Muzeum Narodowym Litwy odnalazł kilka białoruskich tekstów, pochodzących prawdopodobnie z otoczenia Konstantego Kalinowskiego. Charakter pisma na niektórych dokumentach przypomina, zdaniem uczonego, autograf słynnego powstańca.
 • Białoruska Bieła-Kola zastąpi nieobecną w Rosji od wybuchu wojny Coca-colę. Rosyjskie i białoruskie firmy podpisały stosowne umowy w tej sprawie. Jak podają producenci, Bieła-Kola w niczym nie ustępuje oryginałowi, a nawet go przerasta.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў верасні

  770 – 1252 г., першыя летапісныя зьвесткі пра гарады Наваградак (Новогородок), Слонім (Услоним, Вислоним), Ваўкавыск (Волковыеск). 700 – У 1322 г. дружыны Гарадзенскага княства (у склад якога тады ўваходзіла ўсходняя Беласточчына) на чале з князем Давыдам Гарадзенскім разграмілі пад Псковам нямецкіх і дацкіх …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2022 Czasopis