Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (2)

  Savieckaje vojsko i pahraniczniki spaczatku ŭsich ludziej z hetych troch viosak vyvieźli za Śvisłacz na zborny punkt u Nieparożnicach. Zahadali im usio z saboju zabrać, szto tolko mahli ŭziać na furmanku. Pośle saviety mieli ich parassyłać dalej u Biełaruś. Raptam pryjszoŭ zahad, szto kali chto…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  8. Kuneć sielanki

  Nocami z pod ramion krzyżów na rozdrogach sypie się gwiazd błękitne próchno chmurki siedzą przed progiem w murawie to kule białego puchu dmuchawiec Księżyc idzie srebrne chusty prać świerszczyki świergocą w stogach czegóż się bać (Józef Czechowicz, „Na wsi”, 1927) Jak mniê diś dumajetsie, dekada… ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

У свеце

■1 grudnia nowojorski Komitet Obrony Dziennikarzy (CPJ) ogłosił doroczny raport na temat zatrzymanych i aresztowanych na świecie w związku ze swoją pracą dziennikarzy. Po raz kolejny na czele listy znalazły się Chiny (47 osób), następnie Turcja (37 osób) i Egipt (27 osób). Z innych poza Turcją państw europejskich, gdzie w więzieniach siedzą dziennikarze, w raporcie znalazły się jedynie dwa, Rosja i Białoruś (po 10 zatrzymanych).

■Reporterzy bez Granic, jedna z najbardziej znanych na świecie organizacji skupiających dziennikarzy, wydała oświadczenie, w którym stwierdzono wprost, iż „Białoruś to obecnie najniebezpieczniejszy dla dziennikarzy kraj Europy”.

■Liderki białoruskiej opozycji piszą listy. Swiatłana Cichanoŭska, kandydatka na prezydenta, napisała do papieża Franciszka prośbę o pomoc i modlitwę za białoruski naród walczący o wolność. Swiatłana Aleksijewicz, laureatka literackiej Nagrody Nobla, wysłała z kolei list do ONZ, w którym „w imieniu społeczeństwa obywatelskiego” zaapelowała do Rady ONZ o wykorzystanie wszelkich możliwych środków i reagowanie na sytuację w Białorusi.

■7 grudnia Międzynarodowy Komitet Olimpijski podjął decyzję o wykluczeniu członków Białoruskiego Komitetu Olimpijskiego ze wszystkich imprez pod swoim patronatem, w tym z igrzysk olimpijskich – przyszłorocznych letnich w Tokio i zimowych w Pekinie w 2022 r. Komitet zażądał wyjaśnień w sprawie podejrzeń o bicie, torturowanie i aresztowania sportowców. MKOl – oprócz wyżej wymienionych kar – zawiesił także płatności, jakie miał wobec białoruskiego komitetu, z wyjątkiem pieniędzy przeznaczonych bezpośrednio na przygotowania sportowców do igrzysk i finansujących udział w nich. Będą oni mieli wsparcie MKOl – granty i stypendia przykazywane bezpośrednio zawodnikom. Szef MKOl Thomas Bach zażądał od wszystkich organizacji i federacji sportowych przestrzegania decyzji (przez co Białoruś straci najprawdopodobniej prawo do współorganizowania mistrzostw świata w hokeju w 2021 r.) i pomocy sportowcom białoruskim tak, aby mogli wziąć udział w olimpijskich kwalifikacjach bez względu na swoje przekonania polityczne. Przypomnijmy, iż szefem BKOl jest Aleksander Łukaszenka, a zastępcą jego najstarszy syn Wiktar.

■11 grudnia Komisja Europejska przyjęła pakiet pomocowy dla Białorusi w wysokości 24 mln euro. Środki mają trafić do obywateli, w szczególności na wsparcie społeczeństwa obywatelskiego, młodzieży oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

■12 grudnia Szwajcaria wprowadziła sankcje wobec osób związanych z reżimem Aleksandra Łukaszenki. Zakaz wjazdu do Szwajcarii ma sam nieuznawany przez Europę prezydent Białorusi i 14 osób z jego najbliższego otoczenia. Zamrożone zostały wszystkie ich aktywa.

■Tegoroczną Nagrodę im. Andrieja Sacharowa przyznano demokratycznej opozycji w Białorusi. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli wręczył ją przedstawicielom Rady Koordynacyjnej, na czele ze Swiatłaną Cichanoŭską. Nagroda im. Sacharowa trafia do Białorusi już trzeci raz – w 2004 r. otrzymał ją Białoruski Związek Dziennikarzy, a w 2006 r. Aleksandr Milinkiewicz, ówczesny lider białoruskiej opozycji. Nagroda im. Sacharowa za wolność myśli przyznawana jest od 1988 r. Pierwszymi nagrodzonymi byli Nelson Mandela i Anatolij Marczenko. To najwyższe wyróżnienie za działania na rzecz praw człowieka, przyznawane przez Unię Europejską. Ustanowiono je, by upamiętnić radzieckiego uczonego, laureata Pokojowej Nagrody Nobla, Andrieja Sacharowa.

■17 grudnia Unia Europejska opublikował listę kolejnych sankcji nałożonych na białoruskich przedstawicieli reżimu oraz na niektórych biznesmenów. Znaleźli się na niej m.in. wicepremier Anatolij Siwak, przewodnicząca Rady Republiki Natalia Koczanowa, minister informacji Igor Łuckij, prokurator generalny Andriej Szwed, kierownicy kilku komend milicji oraz grupa dziewięciu sędziów.  Osoby objęte sankcjami nie mają prawa przekroczyć granic UE, a ich konta bankowe zostają zamrożone.

■Swiatłana Cichanoŭska, liderka białoruskiej opozycji, znalazła się na liście 50 osób, które zdaniem Agencji Bloomberg najbardziej wpłynęły na wydarzenia w 2020 r. W rankingu znaleźli się naukowcy, politycy i gwiazdy showbiznesu z całego świata. Cichanoŭską wcześniej na swojej liście 100 kobiet 2020 r. umieściło BBC.

 

 

 

 

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў красавіку

  980 – у 1044 г. пачаў княжаньне ў Полацку Усяслаў Брачыслававіч, званы Чарадзеем. Яго славутая дзейнасьць была апісана ў паэме „Слова аб паходзе Ігаравым”. 920 – у 1104 г. адбыўся вялікі паход кааліцыі князёў Кіеўскай Русі, арганізаваны Уладзімірам Манамахам на …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (210) – 18.04.1814 г. у Лагойску нар. Яўстафій Тышкевіч, археоляг, гісторык і краязнавец. Закончыў Менскую гімназію (1831), заснаваў Віленскі музэй старажытнасьцяў і Віленскую археалягічную камісію, вывучаў курганы, гарадзішчы і
 • (121) – 18.04.1903 г. у Пабокавічах каля Бабруйска нар. Платон Галавач, пісьменьнік. Друкаваўся з 1921 г., аўтар зборнікаў „Дробязі жыцьця” (1927), „Хочацца жыць” (1930), „Апавяданьні” (1934). Расстраляны 29.10.1937 г., праўдападобна ў Курапатах.
 • (103) – 18.04.1921 г. афіцыйнае адкрыцьцё ў Менску Беларускага Дзяржаўнага Унівэрсытэту.
 • (58) – 18.04.1966 г. памёр у Кліўлендзе (ЗША) беларускі нацыянальны дзеяч Станіслаў Грынкевіч (народжаны 23.02.1913 г. у Новым Двары на Дуброўшчыне).

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Усе правы абаронены; 2024 Czasopis