Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  21. Samaabarona i śmierć Żyda Berszki (1)

  Vielkija Aziarania, szto ŭ hminie Krynki, za Niemcami vielmi ciarpieli ad partyzantaŭ, usiakaj maści bandytaŭ i zładziejaŭ. Dajszło da taho, sztu ludzi zarhanizawali tut samaabaronu...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • Kinoman

  7. Moja klasa

  Časom lepi vtečy z lekciji v školi i poveselitisie z kolegami, bo teper, koli ja ohladajusie nazad, moju vsmiêsku vyklikajut ne škôlny ociênki, a vspominki. P. J. Abdul Kalam) U 1970-ch liêtach u Liceji nr 9 u Hajnuvci byli štyry rumnobiêžny klasy po pryblizno 30…ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

(Запісы часу за XI.2020)

У свеце

 • 5 listopada Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie ogłosiła raport o wyborach prezydenckich w Białorusi. W 60-stronnicowym dokumencie stwierdza się wprost, iż „istnieją obciążające dowody świadczące o tym, że wybory prezydenckie z 9 sierpnia zostały sfałszowane i że siły bezpieczeństwa dopuściły się poważnych i systematycznych naruszeń praw człowieka w odpowiedzi na pokojowe manifestacje”. W raporcie jest mowa o „powszechnych i systematycznych torturach”, a także o „nieludzkim lub poniżającym traktowaniu” nie tylko protestujących, ale także przypadkowych przechodniów.
 • OBWE apeluje o przeprowadzenie nowych, uczciwych wyborów pod okiem niezależnych, międzynarodowych obserwatorów, a także o zaprzestanie stosowania przemocy przez podległe reżimowi Aleksandra Łukaszenki służby oraz o zwolnienie więźniów politycznych.
 • 13 listopada rzecznik Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw praw człowieka Rupert Colville wydał oświadczenie, w którym zaapelował do białoruskich władz o przeprowadzenie dokładnego, przejrzystego i niezależnego śledztwa w sprawie śmierci Ramana Bandarenki oraz przedstawienia ONZ jego rezultatów. Rzecznik wyraził też zaniepokojenie brakiem śledztw dotyczących tortur i bicia zatrzymanych w Białorusi.
 • 16 listopada niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ) zostało uhonorowane pierwszą brytyjsko-kanadyjską Nagrodą Wolności Mediów. W uzasadnieniu podano, iż organizacja została wyróżniona „za wierność etyce i zasadom dziennikarstwa oraz za wytrwałość i poświęcenie w obliczu nasilających się represji wymierzonych w media w Białorusi”. Nagrodę Wolności Mediów ustanowiono na rzecz poprawy bezpieczeństwa dziennikarzy na całym świecie.
 • 20 listopada zmarł patriarcha serbski Ireneusz (Gawrilowić). Miał 90 lat, w 2010 r. został patriarchą, zwierzchnikiem Cerkwi serbskiej. 4 listopada u hierarchy zdiagnozowano COVID-19 i od tamtej pory aż do śmierci w stanie ciężkim przebywał on w szpitalu.
 • Zmicier Sasnoŭski, kierujący jednym z najpopularniejszych białoruskich zespołów muzyki dawnej Stary Olsa, uciekł przed prześladowaniami z Białorusi na Ukrainę. Artystę po protestach 13 listopada zatrzymano i skazano na karę grzywny (weekend spędził w areszcie). W obawie przed kolejnymi represjami postanowił wyemigrować.
 • Brytyjski Słownik Oksfordzki, który regularnie tworzy najbardziej znaną na świecie listę najważniejszych słów, umieścił w tegorocznym spisie słowo ‘belarusian’ – białoruski. Ma to oczywiście związek z wielką falą protestów w Białorusi, które relacjonują od sierpnia największe światowe media.

Пакінуць адказ

Ваш адрас электроннай пошты не будзе апублікаваны.

Календарыюм

Гадоў таму

 • у лютым

  185 – 12 (24).02.1839 г. быў скліканы сабор вуніяцкай царквы, які прыняў рашэньне пра яе далучэньне да праваслаўнай царквы. Каля 1,5 мільёна вернікаў (на беларускіх землях) было далучана да праваслаўя, частка з вуніятаў стала рыма-католікамі. Вунія на землях Каралеўства Польскага …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Календарыюм / Kalendarium

Сёньня

 • (137) – 27.02.1887 г. у в. Новы Двор, Менскага павету нар. Алесь Гарун (сапр. прозьвішча Аляксандр Прушынскі), дзеяч беларускага нацыянальнага руху, пісьменьнік, журналіст. Адзін са стваральнікаў Беларускай Народнай Рэспублікі, беларускага войска. Памёр 28.07.1920 г. у Кракаве, пахаваны на Ракавіцкіх могілках.

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2024 Czasopis