Pa prostu / Па-просту

 • Płacz zwanoŭ

  10. Abława na kamunistaŭ (3)

  Abławu ŭ Harkawiczach Niemcy zarhanizawali ŭ nacze. Akrużyli wiosku i ludziej zahnali ŭ szkołu. Śpiarsza zrabili pieratrus-rewizju ŭ 27-mi chatach. Chadzili z sołtysam, jaki wioŭ ich na padworki i kazaŭ, chto tam żywie...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Po pudlaśki / По-пудляські

 • OMELAN

  Sud’ba czołowi͡͡ecza slipaja. Dyt’iatko jak rodytsia, to uże w den’ roduw w niebianskuj tietradi sud’bu jomu zapysujut. Tropinku żytia aż do smerti. I dorożka taja nawet’ jak pokruczona, powychrowana, to niezminna...ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

RSS і Facebook

(Запісы часу за V.2020)

У свеце

 • 90 milionów euro przekazał Białorusi Bank Światowy na wzmocnienie krajowego systemu opieki zdrowotnej. Pieniądze mają zostać wydane na zakup sprzętu medycznego i szkolenie personelu w celu leczenia ciężkich przypadków zakażeń COVID-19. Środki te mogą być również przeznaczone na finansowanie działań podnoszących świadomość społeczeństwa w kwestii utrzymania dystansu społecznego i higieny. Wcześniej 1,7 miliona dolarów na walkę z COVID-19 w Białorusi przekazały Stany Zjednoczone.
 • 12 maja w Nikšiciu (drugie co wielkości miasto Czarnogóry) został zatrzymany przez policję biskup budimljańsko-nikšicki Joanicjusz (Mićović) wraz z siedmioma towarzyszącymi mu kapłanami. Brali oni udział w uroczystościach i procesji ku czci św. Bazylego Ostrogskiego, które były zorganizowane w czasie kwarantanny związanej z koronawirusem. Podczas wieczornego nabożeństwa w miejscowym soborze katedralnym zgromadziło się kilka tysięcy wiernych. Jeśli sąd przychyli się do zarzutów prokuratury o naruszenie zasad kwarantanny, duchownym grozi nawet do 12 lat więzienia. Biskup jest hierarchą metropolii Czarnogóry i Przymorza serbskiej Cerkwi prawosławnej. Zarówno serbski patriarchat, jak i prezydent Republiki Serbii Aleksandar Vucić wyrazili głębokie zaniepokojenie aresztowaniem biskupa.
 • 15 maja sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował o rozpoczęciu dostaw amerykańskiej ropy naftowej do Białorusi. 17 maja ze Stanów Zjednoczonych wypłynął tankowiec z 80 tys. ton surowca przeznaczonego dla białoruskiego odbiorcy. Na początku czerwca przypłynie on do litewskiego portu w Kłajpedzie, skąd kolejowymi cysternami zostanie przetransportowany do jednej z białoruskich rafinerii. Stany Zjednoczone liczą na kolejne białoruskie zamówienia, dodając iż są w stanie zaspokoić każde potrzeby Białorusi. W sfinalizowaniu dostawy amerykańskiej ropy uczestniczyły firmy z Białorusi i Polski. Niewykluczone, że kolejne dostawy mogą już przypłynąć do Gdańska.
 • Statystyka koronawirusa w Europie z 20 maja. Najwięcej zachorowań stwierdzono w Wielkiej Brytanii (ponad 247 tys.), Hiszpanii (ponad 231 tys.), we Włoszech (ponad 225 tys.), we Francji (ponad 180 tys.), Niemczech (ponad 176 tys.), a także ponad 55 tys. w Belgii, ponad 43 tys. w Holandii i ponad 30 tys. w Szwajcarii. Wśród państw Europy Środkowej, najwięcej potwierdzonych zakażeń zanotowano w Białorusi – ponad 35 tys., w Polsce – 20 tys. i na Ukrainie – 18 tys. oraz w Rumunii – ponad 16 tys. i w Czechach – ponad 8 tys. W Rosji zakażonych jest 113 tys. osób.
 • 19 maja Komisja Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego zarekomendowała większe wsparcie UE dla krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy). Z inicjatywy polskich eurodeputowanych w tekście rekomendacji pojawiła się m.in. propozycja zniesienia roamingu, co mogłoby znacznie obniżyć koszty korzystania z telefonii komórkowej na terenie państw należących do Partnerstwa.
 • Na Ukrainie zakończono śledztwo w sprawie śmierci Pawła Szeremieta. Oskarżono trzy osoby, które brały udział w wojnie w Donbasie (muzyka, żołnierza oraz lekarkę). Przypomnijmy, iż 20 lipca 2016 r. w centrum Kijowa wybuchł samochód, w którym znajdował się znany białoruski dziennikarz Paweł Szeremiet (po opuszczeniu Mińska pracował on w Rosji, a ostatnie 5 lat swego życia spędził na Ukrainie, gdzie współpracował z Ukraińską Prawdą i Radiem Westi).

Календарыюм

Гадоў таму

 • ў лістападзе

  450 – 12.11.1572 г. у Заблудаве памёр Рыгор Хадкевіч, гетман Вялікага Княства Літоўскага, выдатны беларускі дзеяч, апякун супрасльскай лаўры, заснавальнік у Заблудаве першай на Падляшшы друкарні, а таксама манастыра, школы ды шпіталя. 305 – 20.11.1717 нар. Георгій (пам. 13.02.1795 г.), праваслаўны архіепіскап …ЧЫТАЦЬ ДАЛЕЙ / CZYTAJ DALEJ

Новы нумар / Novy numer

Папярэднія нумары

Copyright © 2022 Czasopis